Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect Didactic la chimie

Unitatea de conţinut Nemetalele și compușii lor


Subiectul Substanţe organice și anorganice. Chimia organică.
Clasa IX
Tipul lecției Mixtă
Competenţe specifice Competenţa de a dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei
Competenţa de a comunica în limbaj specific chimiei.
Competenţa de a rezolva probleme / situaţii-problemă.
Unități de competență Argumentați legătura genetică dintre clasele de compuşi anorganici în baza proprietăţilor lor chimice.

Propuneți situaţii de utilizare a nemetalelor şi a compuşilor lor.

Explicați noţiunea de substanţă organică, deosebirile dintre substanţele organice şi anorganice.

Obiective (O) O1 Să definescă noțiunea de chimie organică;


operaţionale: O2 Să deducă principiul ce a divizat chimia în organică și anorganică;
O3 Să compare compușii organici cu cei anorganici,completând un tabel ;
Fecare elev / elevă va fi
O4 Să explice structura compușilor organici;
capabil / capabilă ....
O5 Să alcătuiască formulele compușilor organici după valența carbonului;

Sistemul metodologic Metode/ procedee/tehnici: Conversaţia euristică, explicaţia, descoperirea dirijată,diagrama vienn, ciorchine,lucru cu
(M) manualul.
Forme de activitate:frontală, individuală.
Tipuri/metode/ tehnici de evaluare: evaluare curentă, conversaţia de verificare, rezolvare de exerciţii şi probleme.
Mijloacele de învăţămînt Mijloace de instruire: Fişe de lucru, manualul, Sistemul periodic,

Bibliografie [1]Chimie 7-8-9 , Întrebări, exerciţii, probleme. Kudriţcaia S., Velişco N., Litvinova T., Osadciaea E.
[2]Chimie 9 ,manual pentru clasa a 9-a. Kudriţcaia S., Pasecinic B. Dragalina G., Velişco N.
Data lecţiei 27.02.2020
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției
Evocarea Analiza probei de evaluare Enumereă substanțele ce se gasesc în gospodărie
Ce ne oferă natura? completînd schema(Sare
Dați exemple de substanțe ce le aveți acasă. ,zahăr,ulei,vin,oțet,cupru,argint,aur,fier,grăsime).
Cum oținem zahăru și sarea? Zahăr-sfecla de zahăr,Sarea –mare
Realizarea Anunț tema nouă și obiectivele lecției Scriu tema nouă
sensului JONS JACOB BERZELIUS sec.XIX a clasificat substanțele în sub.minerale,vegetale.animale
organice -formează în organismul animal și vegetal-chimia organică
Substanțe anorganice- formează în natură - chimia anorganică Scriu în caiete
Friedrich Wohler a obținut pe cale sintetică 2 sub.acidul oxalic C2H2O7
Ureea CO(NH2)2
Substanțe organice Substanțe organice Citesc textul și completează tabelul
1.Conține un nr.redus de a.nu există hotar 1.În compoziția lor intrătoate
elemente b.se obțin în elementele S.P.
2.Nr.mare de substanțe lemente laborator 2.Nr.mic de substanțe 10%
90% (sintetic din 3.Valențele elementelor sunt
3.Atomul de carbon se leagă între sub.anorganice variabile
ei cu valența IV c.legătura chimică- 4.Structură,proprietăți,răspîndire,
4.Structură,proprietăți,răspîndire, covalentă polară și utilizare
utilizare nepolară
Chimia organică –chimia compușilor carbonului -Hidrocarburi(C,H)
Comp.cu oxigenul(C,H,O)
Comp.cu azotu(C,N)
Ce valențe are carbonul în sub.?
În ce mod sunt legați atomii în moleculă?
Care este valența carbonului în molecule? CH4—4 C3H8----2.66
Butlerov –Teoria structurii compușilor organici C2H6—3 C4H10---2,5
1.atomii de carbon în compușii organici este tetravalent
2.În molecule atomii sînt uniți între ei într-o anumită ordineconform valenței Scriu Teoria structurii compușilor organici
3.Atomii de carbon pot forma catene
Alcătuire formulei structurale H
Trece un elev la tablă și sub exlpicașia profesorului scrie formula de structură / /
a.Marcăm printr-o liniuță fiecare unitate de valență -C- H-C-H
b.Scriem atomul de carbon / /
c.In jurul fiecărui atom de carbon scriem o liniuță H
d.Completăm fiecare liniuță cu atomul de hidrogen
Reflecția Alcătuim formula structurală a lui etan,propan,butan
Ex:2,3 pag.123
Tema pe acasă Ex:7 pag123
Anexa 1 Anexa 1

Fisa de lucru 1 Fisa de lucru 1

Buletinul de identitate al elementului chimic Carbonul Buletinul de identitate al elementului chimic Carbonul

Simbolul chimic…………….. Simbolul chimic……………..

Numărul de ordine………….. Numărul de ordine…………..

Sarcina nucleului……………. Sarcina nucleului…………….

Numărul total de electroni…………. Numărul total de electroni………….

Numărul nivelelor enegetice………. Numărul nivelelor enegetice……….

Repartizarea electronilor pe nivele…………………… Repartizarea electronilor pe nivele……………………

Metal sau nemetal ……………….. Metal sau nemetal ………………..

Valenţele posibile ………………… Valenţele posibile …………………

Gradele de oxidare ………………. Gradele de oxidare ……………….

Masa atomică relativă……………………. Masa atomică relativă…………………….

Perioada…………………… Perioada……………………

Grupa…………………… Grupa……………………

Subgrupa …………………. Subgrupa ………………….

S-ar putea să vă placă și