Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic la biologie

Unitatea de conţinut Diversitatea în lumea vie


Subiectul Încrengătura Cordate. Clasa Reptile (Reptilia)
Clasa VIII
Tipul lecției mixtă
Competenţe specifice 1.Competenţa de a utiliza cunoştinţe de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare referitoare la:
structuri morfo-anatomice, procese şi fenomene vitale, legităţi biologice şi a rolului acestora în supravieţuirea organismelor.
3. Competenţa de a aplica tehnici interactive de acumulare, înregistrare, reprezentare, interpretare şi comunicare a informaţiei
referitoarela organisme, procese şi fenomene biologice şi a corelaţiei dintre ele.
4. Competenţa de a proiecta acţiuni de ocrotire a biodiversităţii şi a ecosistemelor.
Unități de competență Determinarea caracterelor generale ale claselor de animale vertebrate;
Argumentarea rolului plantelor şi animalelor în natură şi în viaţa omului.
Obiective (O) O1 -Să grupeze reptilele enumerate, care locuiesc arealul R. Moldova, în cele 2 ordine distincte;
operaţionale: O2-Să descrie, în baza informației din manual, funcțiile de relație, de nutriție și de reproducere a reptilelor ;
O3 -Să compare, caracterile generale distinctive ale reptilelor și amfibienilor;
Fecare elev / elevă va fi O4 -Să identifice speciile de reptle incluse în Cartea Roșie a R. Moldova;
capabil / capabilă .... O5-Să evidențieze importanța reptiloelor în natură și în viața omului;

Sistemul metodologic Metode/ procedee/tehnici Lectura ghidată; Învățarea prin descoperire; Observarea;
(M) Argumentarea.Problematizarea; Conversația euristică; Tabelul; Diagrama Vienn; Mijloace audiovizuale
You Tube https://www.youtube.com/watch?v=h7ybLkPp1sA. Explozia stelară
Forme de activitate: activități frontale, în perechi, individuale.
Tipuri/metode/ tehnici de evaluare: evaluare curenta, formativa, orala, frontala, conversatie
Mijloacele de Mijloace de instruire:PPT,manual,proiector,calculator,plansa.
învăţămînt
Bibliografie [1] Manual de biologie clasa a 8-Maria Duca,Lidia Dencicov-Cristea,Chisină 2013
[2] Curriculum la disciplină; [3] Ghidul de implimentare [4] Ghidul profesorului la Biologie; Dicționar de Biologie.

Data lecţiei 11.03.2020


Demers didactic explicit:
Etapele lecției Activitatea de predare—învățare Strategii și Activități de
tehnologii didactice evaluare

Evocare Salutul. Prezența elevilor la lecție. Pregătirea celor necesare la lecție. Frontală
Prin chestionare orala: Problematizarea. Elevii răspund
1. Prezenta sau absenta coloanei vertebrale imparte lumea animala in doua categorii. Care întrebărilor puse
sunt acelea?
2. Ce categorii de animale am studiat pana in prezent?
3. Ín ce mediu de viata intalnim pestii?Dar amfibienii?
4. Care sunt caracterele de superioritate ale amfibienilor față de pești?
Unii elevi primesc fise de lucru
„Natura poate să-ţi slujească de carte, de profesor, de povăţuitor. Ea te cheamă, ea îţi
procură, cu mici mijloace, tot ceea ce vei avea nevoie mai târziu. Nu închide acastă mare carte
plină de învăţături înţelepte, nu o neglija pentru celelalte cărţi, în care se cuprind numai strofe Ascultă atent și
din cântarea întreagă ce-ţi stă înaintea ta.” (ION SIMIONESCU) comentează mottoul.
Știați că?
 din cauza dungilor sale,şarpele brun de copac din Munţii Bungle,care iese la vânătoare
noaptea,este numit şi tigrul nopţii?
 crocodilul nu-şi poate scoate limba afară din gură?
 şopârla de nisip pentru a-şi răcori picioarele,ridică câte două membre alternativ de pe
sol printr-un dans ciudat?
Cum credeți ce vom studia azi la lecție?

Realizarea Anunț tema noua și obiectivele lecției Elevii construiesc


sensului S.D.1 Citiți primul subpunct de la pag.111 Diversitatea reptilelor ,grupați reptilele, care Lectura ghidată. tabelul și îl
locuiesc arealul R. Moldova, în cele 2 ordine distincte; completează.
Reptile din arealul R. Moldova: Observarea .
Ordinul Scuamate (șerpi Tabelul.
și șopîrle)
Lucrul în perechi
Ordinul Broaște -țestoase

S.D.2-Citiți subpunctul 2 de la paf.111 Trăsături generale, identificați caracterile generale ale


reptilelor și complectați tabelul propus cu funcțiile organismului la reptile completînd
rubricile:
Caratere Reptile
Sistemul nervos:
Sistemul locomotor:
Organele de simț:
Sistemul dijestiv
Sistemul respurator:
Sistemul circulator:
Lectura ghidată.
Sistemul exretor
Elevii citesc
Reproducerea Învățarea autonomă. informația înscrisă în
tabel.
S.D.3- Identificați asemănări și deosebiri dintre funcțiile organismului la reptile și amfibienei, Diagrama Vienn
în baza cunoștințelor acumulate la lecția precedentă studiind clasa Amfibieni și cunoștințele
acumulate azi la lecție studiind clasa Reptile. Analizarea tabelului
Reflecție: cu speciile incluse în Elevii completează
Cartea Roşie a Republicii Moldova include 116 specii de animale rare, vulnerabile şi periclitate. cartea Roșie R. diagrama.
Cele mai periclitate dintre ele sunt reptilele. Moldova Elevii expun ce au
Analizăm înpreună cu elevii tabelul pregătit din timp cu speciile de reptile incluse în Cartea aflat.
Roșie a R. Moldova
CUM se clasifică ?

CE mediu de viaţă au? CARE este importanţa lor? Explozia stelară


UNDE se realizează fecundaţia?
CINE sunt reprezentanţii?

Notarea Elevilor li se spun notele, făcînd comentariile de rigoare.


Tema pe acasă Studierea temei de la pagina 111-112 Clasa reptile.Comunicare pe 0,5 pagină pe tema: Explicarea temei de
”Importanța reptilelor în natură și în viața omului.”, încheerea comunicării cu un proiect de acasă
protecție a reptilelor.
Numele Prenumele………………………………………………………………………………

Vertebratele sunt ………………………………………………………………………………


1.Mediul şi modul de viaţă…………………………………………………………………………. 2. Caractere generale. Corpul este
format din………..,………………………………și membre, unele prezintă şi ………………...Tegumentul este…………….,umed,
bogat în ……………………………….………., unele producând substanţe……………………… Sunt animale……………………., au
4 membre, cele anterioare sunt formate din trei segmente …………………………………………,cele posterioare au………..
………………..unite printr-o ……………………………………. Și formate din trei
segmente………………………………………………………………………………. Au sistem nervos …………………… ,organele
de simț au o structură complexă decât la peşti şi apare ……………………………….Gura este………………,consumă
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………….La amfibieni apare urechea …………………………… Respiră prin ……………………….. si
…………………………,tegumentul fiind …………………………………..Circulaţia este ………………….iar inima
este…………………………. Excreția are loc prin cei doi……………………………………………Temperatura corpului este variabilă,
sunt animale……………………………….
Fecundaţia este…………………………. Iar dezvoltarea prin……………………….………………

Numele Prenumele………………………………………………………………………………

Vertebratele sunt ………………………………………………………………………………


1.Mediul şi modul de viaţă…………………………………………………………………………. 2. Caractere generale. Corpul este
format din………..,………………………………și membre, unele prezintă şi ………………...Tegumentul este…………….,umed,
bogat în ……………………………….………., unele producând substanţe……………………… Sunt animale……………………., au
4 membre, cele anterioare sunt formate din trei segmente …………………………………………,cele posterioare au………..
………………..unite printr-o ……………………………………. Și formate din trei
segmente………………………………………………………………………………. Au sistem nervos …………………… ,organele
de simț au o structură complexă decât la peşti şi apare ……………………………….Gura este………………,consumă
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………….La amfibieni apare urechea …………………………… Respiră prin ……………………….. si
…………………………,tegumentul fiind …………………………………..Circulaţia este ………………….iar inima
este…………………………. Excreția are loc prin cei doi……………………………………………Temperatura corpului este variabilă,
sunt animale……………………………….
Fecundaţia este…………………………. Iar dezvoltarea prin……………………….………………
Denumirea în
Denumirea în latină Semnalare Statut Imagine
română
Ordinul Squamata
Familia Lacertidae

Șopârla Eremias arguta stepa Bugeacului CR


multicoloră Pallas

Familia Cluboridae

Șarpele lui Elaphe longissima malurile stâncoase al Nistrului și Răutului,


(s. Zamenis longissimus) EN
Esculap Laurenti
în cursul inferior al Prutului

Șarpele cu patru Elaphe quatuorlineata cursurile inferioare ale Prutului și Nistrului EN


dungi Lacépède

Șarpe cu cursul inferior al Prutului, malurile stâncoase ale


abdomenul Coluber jugularis EN
L.
galben Nistrului și Răutului, straturile de calcar din nordul țării

Codrii Centrali, Codrii Tigheciului,


Șarpe de alun Coronella austriaca EN
Laurenti
pădurile din nordul țării

Familia Viperidae

Vipera de stepă Vipera ursini zona de stepă cu pâlcuri de arbori și arbuști EN


Bonaparte
Vipera berus Codri, păduri din nord și din luncile
Vipera comună EN
L. Nistrului și Prutului

Ordinul Testudina
Familia Emididae

Broasca țestoasă Emys orbicularis văile Nistrului,Prutului, Răutului, Botnei,


EN
de baltă L. unele lacuri și iazuri

S-ar putea să vă placă și