Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 01 septembrie 2020


Clasa:
Disciplina: Managementul clasei.
Subiectul lecției: Comportamentul responsabil în spațiul școlii și în comunitate.
Tipul lecției: Lecție mixtă.

Unități de competențe:
Adaptarea comportamentului la normele sanitaro-igienice de menținere a sănătății,
demonstrând interes personal.

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1- să explice prin cuvinte proprii noțiunea de igienă personală;
O2- să enumere produsele necesare pentru respectarea igienei personale acasă, în
școală și în locuri publice;
O3- să numească care sunt responsabilitățile școlarului;
O4- să argumenteze importanța respectări normelor sanitaro-igienice în condiții de
pandemie.

Produsul lecției:
Elaborarea unui cod de reguli și respectarea lor.

Strategii didactice:
a) Metode și procedee: Salutul, ghicitori, discuția ghidată, jocul didactic,
conversația, explicația, asalt de idei, idei de buzunar.
b) Forme de organizare: frontal, independent.
c) Resurse: planșe, fișe ilustrate, TIC, PPT, tabla, creta, baloane.
Strategii de evaluare: observarea, aprecierea verbală.
Scenariul activității didactice:

Provocările permanente ale unui sistem educațional viu, complex și în


continuă dezvoltare, ne motivează pe noi, cadrele didactice să fim adevărații
promotori ai educației, acceptând schimbările. După o lungă perioadă de lecții la
distanță, lecții altfel, elevii ne duc dorul. Ei așteaptă cu nerăbdare reîntâlnirea cu
profesorii, colegii. În prima zi de școală vom evoca elevii în procesul didactic prin
activități de suflet, de motivare, de bună-dispoziție și treptat le vom oferi un șir de
reguli de siguranță, fără a-i stresa și a le insufla frică. Este important cum vom
trece la discuții despre coronavirus, pentru a le ușura propriile griji, și pentru a
vorbi cât mai eficient despre acesta. Să menținem un proces de învățare pozitiv și
participativ.
EVOCARE
Mesaj introductiv:
Dragi elevi, astăzi ca niciodată mi s-a făcut dor de voi, de privirea, de
zâmbetul, de chipul vostru. Și acest dor este atât de profund, după o mare
despărțire, încât îmi doresc să vă invit la prima lecție din noul an de studii să
vorbim despre sentimentul care ne încălzețște sufletul și inima – dorul.
Joc didactic:
Pentru început vă propun jocul ,,Mi-i dor de un cuvânt!”
Alegeți un cuvânt de pe ecran (pe tablă) și motivați opțiunea printr-un enunț.
Cuvintele (Părinți, bunici, colegi, învățători/profesori, sănătate bancă, țară, livadă,
joacă)
Mi-i dor de cuvântul..., deoarece...

REALIZAREA SENSULUI
Dor prin poezie: Vă amintiți cât de dulce vorbește Gr. Vieru despre dor într-una
din poeziile sale de suflet?
,,Mama numai cum mă scoală
Mie-mi este dor de școală,
Iar la școală bag de seamă
Că mi-i tare dor de mamă.
 Ce așteptări aveți în acest an de studiu? Scrisoare reflexivă: redactează o
scrisoare adresată ție, elevului din clasa a VI-a.

Proverb. Să ne concentrăm atenția la panoul Strop de înțelepciune


Se spune că Omul fără dor e ca pasărea fără zbor. Explicați acest proverb.
Dar eu, dragi elevi, port mereu în suflet dorul copiilor mei și, în același moment,
inima mea e aproape de voi, elevii mei. Mi-i dor de oameni frumoși, receptivi și
harnici. Probabil că dorul ne ține pe acest pământ, ne face să iubim viața până la
lacrimi. De aceea vă îndemn să ne păzim sănătatea, respectând un șir de reguli de
siguranță.
Ați auzit voi despre COVID-19? Ce cunoașteți despre acest virus?

Ce știți/ați auzit despre COVID-19? Ați


 -este un virus foarte periculos; auzit
 -se transmite de la persoane infectate, atunci când acestea tușesc, strănută.
 voi
 Propun spre vizionare un filmuleț despre COVID-19, pe înțelesul copiilor:
despre
https://youtu.be/2dxHdNvHqnI
COVID-19? Ce cunoașteți despre acest virus?
 CORONAVIRUSUL face parte dintr-un grup de virusuri care îi fac pe oameni să
se simtă rău. Virusurile sunt organisme minuscule pe care nu le putem vedea cu ochiul
liber, pot fi văzute doar cu lentile speciale, prin care privești lucrurile mărunte. Cum
sunt atât de mici, pot pătrunde cu ușurință în corp și îi pot îmbolnăvi pe oameni.
Coronavirusurile sunt un tip de virus care poartă denumirea de corona pentru că par să
poarte o coroană. Coronavirusurile există de mulți ani, dar recent, un nou membru, pe
care nimeni nu îl cunoștea, a apărut în această familie și este numit „coronavirus 2019”!
În prezent aflăm cum se transmite de la un om la altul și ce face în interiorul corpului
nostru când ajungem să ne simțim rău. A devenit foarte celebru pentru că este ceva nou!
Ai grijă de tine, ai grijă de mine! Sănătatea este o comoară: regulile de igienă
respectăm!
 La ce trebuie să fim atenți?
 Cum e mai bine să ne salutăm?
 Cum ar trebui să ne jucăm?
Cum să ne protejăm? Mai avem la dispoziție un șir vast de materiale propuse de
MECC.
REFLECȚIA
Situație-problemă: Imaginați-vă că dorul are puteri miraculoase și vă duce în
Împărăția dorințelor. Ce vă doriți, mai ales în aceste momente dificile pentru
întreaga lume?
Mesaj de încheiere: Am bună încredere că dorul ne încălzește inima, ne
luminează chipul, ne face mai blajini, mai binevoitori, mai omenoși. Cred în voi,
elevi, că veți avea grijă de propria sănătate și a celor din jur printr-un
comportament adecvat. Să purtați prin lume dorul de înțelepciune! Să aveți grijă de
sănătatea fizică și mentală!

S-ar putea să vă placă și