Sunteți pe pagina 1din 5

IET ”Romanița”

Rl Rezina, s, Țareuca

Proiect didactic al activitatii de


educatie fizica
Educator: Șerban Luminița

Aprilie 2021
Proiect didactic
Al activităţii de educaţie fizică desfăşurată cu copiii grupei pregătitoare,
efectiv 18, din ei (băieţi 14, fete 4).
Data desfăşurării: 01.04.2021
Locul desfăşurării: Sala de sport.
Tipul de activitate: învățare-consolidare de priceperi și deprinderi.
Mijloace: cercuri, funii scurte, funie lungă cu noduri, conuri, tamburină,
aparataj muzical.
Teme şi obiective de referinţă:
1. Tema: Săritura pe ambele picioare, peste mai multe funii scurte întinse
pe podea (distanța dintre funii 50 cm).
Obiectivul: Învăţarea săriturii pe ambele picioare, peste mai multe funii
scurte întinse pe podea fără întrerupere (distanța dintre funii 50 cm).
2. Tema: Trecerea pe sub obstacole cu partea dreaptă – stângă a corpului.
Obiectivul: Repetarea trecerii Trecerea pe sub obstacole cu partea dreaptă –
stângă a corpului.
3. Tema: Târârea pe palme și genunchi printre obstacole (conuri).
Obiectivul: Consolidarea târârii pe palme și genunchi printre obstacole (conuri).
lecţieidurataEtape şi
Operaţionalizarea Dozarea Strategii Indicatii
obiectivelor Conţinuturi didactice efortului didactice metodice
referitoare la fizic
dezvoltarea
Competenţei

1 2 3 4 5 6
Etapa pregătitoare – 10-15 min.

Copilul va fi Aranjarea elevilor într-o linie pe un Frontal Observăm


capabil: rând. corespunderea
Raportul copilului de serviciu; echipamentului
- să menţină Salutul educatorului şi răspunsul sportiv al
disciplina în copiillor: copiilor.
cadrul activității; ” Ziua e fantastică, 2-3 min. Explicaţie
Dacă faci gimnastică!
- să demonstreze Bine e de tot Procedeul cu
deprinderi de Zilnic să faci sport! repetare în
respirație, de Bună dimineața, micii campioni!” cor, cu ochii
concentrare, și de Anunţarea temei şi obiectivelor. închişi.
relaxare; Captarea atenţiei:
I. Exerciţii de atenţie:
1 – poziția ”drepți!”;
2 –poziția ”pe loc repaus”; .
3 – întoarceri la stânga, la
- să execute dreapta!”; Capacitatea
corect exercițiile 4 – braţele sus; copiilor de a
de aliniere, de 5 – brațele jos; Pe etape executa
front; 6 – brațele lateral; mișcările la
7 – braţele în jos. comandă.
II. Exerciţii de front şi formaţii.
Regrupare din linie pe un rând de Câte o Metoda
trepte. repetare verbală
Activităţi de învăţare: 2-3 min
1. Efectuarea în comun a comandei
TO1 ”La dreapta!”; ”Înainte, la pas Explicaţie
marș!”.
- să dobândească 2. Efectuarea succesivă a deplasării
executarea înainte conform variantelor de Frontal
săriturilor pe mers: mers normal, mers în cadență
ambele picioare, cu brațele pe lângă corp (ca
peste obstacole soldații), mers pe vârfuri cu brațele
(funii); sus (ca uriașii), mers pe călcâie cu 2-3 min Demonstrare
mâinele la spate.
3. Efectuarea în comun a alergării Metoda Mers coordonat
lente în cerc (cu rotirea corpului la verbală
fiecare colț al sălii; cu schimbarea Respectarea
direcției, cu oprire la semnal). distanței în
4. Mers la pas, în cerc, distribuirea coloană.
fiecăruia câte un cerc. 1–2
- să dea dovadă min
de deprinderi de a
se orienta în
spațiu;

TO2 II. Exerciţii de dezvoltare fizică 6 - 8 min Integrală


generală cu cercuri
a) exerciţii pentru prima grupă de Observăm
muşchi: mișcările
I.P.i. P.f. cercului.
1. P.i. stând cu picioarele puțin De 2 ori Explicaţie
depărtate, cercul aspucat lateral, câte 2-3 Atragem atenția
lăsat în jos. repetări Demonstrare la poziția
* cercul înainte corpului.
* cercul in sus
- să execute * cercul înainte
corect trecerea pe * cercul în jos De mărit Bărbia la piept,
sub obstacole cu II. P. i. Stând cu picioarele puțin tempoul privirea în sus
partea dreaptă – depărtate, cercul apucat din părți, în 3–4 mişcării şi
stângă a corpului sus. repetări treptat de Picioarele pe
(funie lungă, * Cercul lăsat jos pe umeri micşorat vârfuri.
fixată la înălțimea * cercul in sus
de 60 cm);
b) Exerciţii pentru grupa a II-a şi a 4-5
III-a de muşchi: repetări Frontal
- să analizeze III. P.i. Stând depărtat, braţele sus
corectitudinea cu cercul.
executării 1. Întoarcerea trunchiului spre De 2 ori Demonstrare A nu mișca
exerciţiului stânga. câte 2-3 şi explicaţie. picioarele pe
efectuate de 2. P.i. repetări. podea.
colegi; 3-4. Întoarcera trunchiului spre
dreapta.
IV. P.i. Aceeaşi
1Înclinarea trunchiului spre drepata.
2. Îndreptare, braţele sus cu cerc.
3. Înclinarea trunchiului spre
- să contribuie la stânga. 2-3 ori
formarea şi 4. Revenire în stând depărtat,
menţinerea ţinutei braţele sus cu cercul.
corecte a
corpului; VI. P.i.
Stând cu picioarele depărtate,
cercul în jos.
1. Flexiune, cercul înainte.
2. P.i. genuflexiune, cercul Frontal
înainte Demonstrare
3. P.i cercul lăsat pe podea. şi explicare
2-3 ori
Mers pe loc cu regrupare într-o .
coloană.

- să execute
corect mişcările
ce ţin de orientare
şi spaţiu;
TO3 Partea fundamentală a activității: 8-10 m
1. Învățarea săriturii pe Frontal
- să efectueze ambele picioare, peste mai multe În coloană Săritura elastică
Etapa corect târârea pe funii scurte întinse pe podea
de palme și genunchi (distanța dintre funii 50 cm); 2 ori Demonstrare
bază printre obstacole Explicație Sâ nu se atingă
(conuri); funia.
15-20 Metoda
min verbală

- să compare cu Târârea mai


partenerii rapidă ca
calităţile de forţă iepurașii.
musculară;
De 2 ori

2. Repetarea trecerii Trecerea Jocul


pe sub obstacole cu partea dreaptă – Alergare
stângă a corpului; De 2 ori Activitate liniștită
independentă
3. Consolidarea târârii pe Fundal de
palme și genunchi printre obstacole muzică
(conuri). Cântecul
Joc de mișcare ”Ciorile” ”Prințesa
Partea de încheiere a activității: păpușilor”
 Alergare haotică cu găsirea
locului său în coloană; Inspirație-
 Mers cu regruprare la expirație
coloană; corectă.
 Mers la pas liniștit;
 Exerciții de resatabilire a
respirației.
min.Etapa de încheiere 3-5

Concluzii.
- Să
analizeze Bilanţul activităţii. 2–3 Frontală În scop de
rezultatele min Conversația evaluare
activității sale și Sarcina pentru acasă. corectă.
a colegilor săi.
Ieșirea din sala de sport.

S-ar putea să vă placă și