Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: prof. Cheptea Doina


DATA: mai 2017
GRĂDINIŢA: P.P. nr. 12, Iaşi
GRUPA: mare
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul om şi societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie pentru societate
TEMA: “Cum ne comportăm în mijloacele de transport?”
MIJLOCUL DE REALIZARE: convorbire
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare
SCOPUL: Cunoaşterea şi respectarea normelor de comportare civilizată în mijloacele de
transport în comun
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Copiii vor fi capabili:
O1 – Să recunoască mijloacele de transport în comun;
O2 – Să identifice normele de comportare civilizată a copiilor în mijloacele de
transport;
03 – Să descrie consecinţele pozitive ale diferitelor acte de comportament în
mijloacele de transport în comun;
O4 – Să-şi exprime dezacordul faţă de atitudinile negative de distrugere, de
dezordine, de neglijenţă în mijloacele de transport în comun;
O5 – Să manifeste grijă şi toleranţă faţă de persoanele cu nevoi speciale;
O6 – Să se exprime în propoziţii cu sens şi corecte din punct de vedere gramatical.
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul,
analiza, comparaţia, problematizarea, metoda ciorchinelui, metoda studiului de caz
b) MIJLOACE DIDACTICE: panoul cu ciorchinele format din planşe şi jetoane
cu mijloacele de transport
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe
d) DURATA: 35 minute
e) BIBLIOGRAFIE:
Dima, S., Antologie – Jocuri Vol I şi II, antologie editată de Revista Învăţământul
Preşcolar, Bucureşti, 1993;
Breban, S., Gognea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup – ghid metodic,
Editura Arves, 2002

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategii Evaluare


activităţii op. didactice
1. Organi- Asigurarea condiţiilor necesare unei bune panoul cu Capacita-
zarea desfăşurări a activităţii: planşele şi tea
activităţii - aerisirea sălii de grupă; jetoanele copiilor
- pregătirea materialului; cu de a se
- aranjarea scăunelelor sub formă de mijloace aseza la
semicerc; de scaunele
- aşezarea mesuţelor grupate pentru patru transport
echipe. exercitiul
activitate
frontal
2. Captarea O1  Se spun copiilor mai multe ghicitori. activitate Capacita-
atenţiei O6 După fiecare răspuns corect se aşează frontală; tea
jetoanele corespunzătoare, formându-se copiilor
un ciorchine. conversa- de a
“E o cutie călătoare ţia, raspunde
Şi-i tare încăpătoare observaţia la
Şoferul la volan conduce explicaţia, ghicitori
Şi doar în staţie opreşte” exerciţiul,
(autobuzul) metoda
“Merge pe şine cu roate ciorchi-
Pantograf poartă pe spate” nelui
(tramvaiul)
“Nu-i autobuz, jetoane cu
Dar seamănă cu el mijloace
Şi poate fi condus de
Doar de un şofer” transport
(troleibuzul) in comun
“Pe sub munţi şi peste ape
Trece şarpele cu roate,
Fluieră pe nas pufneşte
Şi-n gară se odihneşte”
(trenul)
“Un vulture voinic de fier
Poartă oameni pe sub cer
Are aripile-ntinse
Iar elicea se-nvârteşte”
(avionul)
“Şi pe fluvii şi pe mare
Duce lumea în spinare
N-are roţi şi nici volan
Dar are un căpitan”
(vaporul)

2
Copiii observă că toate bobiţele ciorchine-
lui sunt ocupate cu un mijloc de transport.
3. Anunţa- -Astăzi vom vorbi despre “Cum ne explicaţia Capacita
rea temei şi comportăm în mijloacele de transport”. activitate tea
a obiecti- Vom recita pezii şi vom cânta depre copiii frontala copiilor
velor care circulă civilizat şi politicos cu de a
mijloacele de transport în comun. asculta cu
atentie
explicatii-
le
4. Dirijarea O2  Se prezintă copiilor ciorchinele activitate
învăţării O3 format şi se pun întrebări despre compor- frontală;
O4 tamentul în toate mijloacele de transport
O5 desenate pe jetoanele care-l compun. ciorchine-
O6  Plan de întrebări (autobuz) le cu Capacita-
-Ce mijloc de transport este pe acest jetoane tea
jeton? (un autobuz) copiilor
-Ce trebuie să facem când ne urcăm în observatia de a
autobuz? (cumpărăm bilet şi îl explicaţia, raspunde
compostăm) conversa- corect la
-Ce facem după aceea? (ne căutăm un loc ţia intrebari
fără să deranjăm călătorii)
-Dacă nu sunt locuri pe scaune unde stăm?
(rămânem în piciore şi ne ţinem de bară
pentru a nu ne dezechilibra la eventualele
frâne)
-Ce se întâmplă dacă totuşi ne-am
dezechilibrat şi cădem peste călători? (ne
cerem politicos scuze)
-Ce facem dacă stăm pe scaun şi între
timp se urcă persoane în vârstă sau cu
copii mici în braţe? (oferim locul cu
amabilitate)
 Studiu de caz activitate Capacita-
Se împart copiii pe două grupe şi se pe grupe tea
prezintă următoarea ipoteză: in copiilor
“În autobuz au urcat câţiva elevi de şcoală alternanta de a
foarte gălăgioşi şi care mai vorbesc şi urât cu cea coopera
pe deasupra. Au ocupat locuri pe scaune, frontala pentru
dar imediat s-au apucat de lovit cu aflarea
picioarele în scaunele din faţă, atingând şi metoda raspunsu-
un călător.” studiului rilor la
-Ce părere aveţi despre aceşti elevi de de caz, intrebari
şcoală? problema-
Se urmăresc modurile în care se tizarea
dezaprobă de către grupele de copii conversa-

3
comportamentele elevilor de şcoală. ţia,
-Cum v-aţi comporta voi în locul lor? (am explicaţia
vorbi încet între noi, am sta civilizaţi pe
scaune şi în nici un caz nu am lovi
scaunele din faţă sau călătorii, iar dacă din
greşeală s-ar întâmpla ne-am cere
politicos scuze…)
 Aplicatia cunostintelor Activitate Capacita-
-Ştiţi vreo poezie despre copiii în frontala tea
mijloacele de transport? exerciţiul copiilor
Cum e bine de a recita
L. Constantinescu
Când afară este soare
Merg cu tata la plimbare.
Urc în troleibuz încet
Şi cumpăr, iute bilet,
Nu alerg, să ştiţi de loc
Ca să îmi ocup un loc.
Dar eu când pe scaun stau
Mă ridic şi locul dau
Celor mai mari decât mine,
Aşa e frumos şi bine.
 Plan de întrebări (tren) activitate Capacita-
-Ce mijloc de transport este pe acest frontală tea
jeton? (un tren) observatia copiilor
-Ce trebuie să facem când ne urcăm în conversa- de a
tren? (înainte cumpărăm bilet de la ţia raspunde
agenţia de bilete sau de la casieria din explicatia la
gară) intrebarile
-Ce urmează să facem? (căutăm adresate
compartimentul şi locul notat pe bilet)
-Ce se întâmplă dacă cineva stă deja pe
locul nostru? (îi explicăm politicos că este
locul nostru de pe bilet şi-l rugăm să îl
elibereze)
-Ce se întâmplă când vine conductorul şi
ne cere biletul la control? (îl prezentăm la
control)
-Ce facem dacă ne este foame sau sete în
tren? (mâncăm şi bem cu multă atenţie
deasupra mesuţei speciale fără să facem
mizerie)
-Ce facem dacă ne plictisim în tren?
(Privim pe geam, discutăm în linişte ceea
ce observăm, citim o carte cu ilustraţii,
încercăm să nu-i deranjăm pe cei din

4
compartiment…)
 Studiu de caz Activitate Capacita-
Se prezintă din nou grupelor de pe grupe tea
copii o ipoteză: in copiior de
“În tren a urcat un băieţel de grădiniţă cu alternanta a coopera
mama lui şi au locuri chiar în cu cea pentru a
compartimentul nostru. La un moment dat frontal afla
băiatul începe să bată mingea lovind toţi raspunsu-
călătorii din compartiment. Nu spune studiul de rile la
nimic când este certat de un călător şi iese caz intrebari
supărat pe culoar continuându-şi joaca cu problema-
mingea, lovindu-i pe alţii.” tizarea
-Ce părere aveţi despre acest băiat? conversa-
Se urmăreşte modul în care este deaprobat tia
comportamentul copilului.
-Ce aţi face voi în locul lui? (nu ne-am
juca cu mingea pentru că nu este loc
pentru aceasta, ne-am cere scuze politicos
dacă din greşeală am lovi pe cineva, nu
am fi obraznici…)
 Aplicatia cunostintelor Activitate Capacita-
-Ştiţi vreun cântec despre copiii frontala tea
politicoşi? exerciţiul copiilor
“Copilul politicos” de a canta
Un copil politicos in cor
E cu lumea cuviincios cantecul
El ascultă pe oricine propus
Că aşa-i frumos şi bine
5. Asigura- O3  În concluzie se rezumă de către activitate Capacita-
rea retenţiei O4 copii cu ajutorul educatoarei normele de frontală; tea
şi a O6 comportare civilizată în mijloacele de exerciţiul copiilor
transferului transport în comun: de numi
- să îţi cumperi bilet de călătorie; normele
- să ocupi doar scaunul liber sau de
cel notat pe bilet; comporta-
- să fii politicos cu călătorii; re
- să oferi locul pe scaun civilizata
persoanelor bolnave, în vârstă, cu copii din
mici în braţe, mijloace-
- să nu deranjezi prin le de
comportamente urâte pe cei din jur; transport
- să nu fii obraznic etc. in comun
6. Încheie- O6  Aprecieri generale activitate Capacita-
rea Se apreciază participarea frontală; tea
activităţii copiilor la activitate conversa- copiilor
 Fixarea temei ţia de a

5
-Despre ce am vorbit astăzi? (Cum ne raspunde
comportăm în mijloacele de transport?) la
-La ce mijloace de transport ne-am intrebari
referit? (autobuz, tren)

S-ar putea să vă placă și