Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 21.11.2022

Grupa: Mare

Tema anuală de studiu: ”Cine și cum planifică o activitate?”

Tema săptămânală: Cu ce călătorim

Tema activității: „Mijloace de transport pe uscat”

Domeniul experențial: Om și societate

Categoria de activitate : Aplicație practică

Mijloc de realizare : Povestire, lipire

Tipul activității: Consolidare de priceperi și deprinderi.

Obiectivul fundamental: Dezvoltarea deprinderii de a realiza o lucrare practică folosind tehnici simple de lucru

Obiective operaționale:
O1: Să aplice indicațiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru în vederea realizării temei
O2: Să asambleze autoturismul folosind roțile și ferestrele în mod corespunzător;
O3: Să folosească tehnicile de lucru însușite anterior: lipire, decorare, pentru realizarea unui autoturism;
O4: Să analizeze lucrările personale și pe cele ale colegilor.
Strategia didactică:
 Metode și procedee: observarea, exercițiul, explicația, povestirea, demonstrația, aprecierea verbală.
 Mijloace didactice: cutie cu materiale, foi albe, lipici, mașină, semafor, stradă.
 Forme de organizare : individual, frontal.

Durata: 30 de min

Bibliografie:

 Constantin Cucoș, Pedagogie. Ediția a III-a revăzută și adăugită.


 Curriculum pentru educație timpurie 2019- Educație timpurie-nivel preșcolar
 Îndrumător metodic pentru grupa mica-Irina Curelea
Scenariul activității didactice

Nr. Secvențele Ob. Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. activității didactice op. Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1 Moment -Crearea condițiilor optime
organizatoric stabilirii climatului afectiv- Capacitatea
educativ al activității. Conversația Frontal copiilor de a intra
-Pregătirea materialului organizat în sala de
didactic necesar desfășurării grupă
activității instructiv-educative.
2 Captarea atenției Se va realiza prin prezentarea cutie
unei cutii de carton în care Conversația foi albe Frontal Capacitatea
vom găsi materialele necesare mașină copiilor de a
desfășurării acestei semafor urmări materialele
activități(foi albe, mașină, roți, stradă prezentate cu
ferestre, semafor, stradă, lipici interes
lipici).
3 Anunțarea temei Se anunță copii că vor învăța
multe lucruri noi despre
mijloacele de transport și Conversația Conversația Capacitatea
despre modul în care trebuie să copiilor de a
ne comportăm când ne urmări cu atenție
deplasăm cu acestea și vom
asambla roțile și ferestrele
autoturismului și le vom lipi pe
hârtie, după modelul găsit în
cutie, acesta așteptând la
culoarea roșie a semaforului.
4 Dirijarea învățării O1 Vor audia cu atenție „Cântecul Observarea Frontal Capacitatea
mașinii” și vom purta o copiilor de a
discuție referitoare la urmări cu atenție
povestea
mijloacele de transport și
O1 modul în care trebuie să ne
comportăm atunci când ne
deplasăm cu acestea, pe baza
unor imagini, apoi vor
răspunde la câteva întrebări:
-Ce mijloace de transport Povestirea
cunoașteți?
O1 -Cu ce mijloace de transport vă Frontal
deplasați?
-Câte roți are o mașină?
- Intuirea materialului: Capacitatea
Se cere copiilor să identifice și copiilor de a
să denumească materialele de răspunde la
pe măsuțe. întrebări
Înainte de a trece la executarea
lucrării, voi cere copiilor să
exerseze câteva exerciții de
încălzire a mușchilor mici ai
mâinii:
„Eu strâng pumnii și-i desfac
Degetelor fac pe plac
Unu-doi, unu-doi
Toți suntem acum vioi.”
-Demonstrarea modului de
lucru: Autoturismul
Le voi prezenta autoturismul model
model și vor primi indicații
legate de modul de
desfășurare.
Vom lipi pe hârtie, în partea de Foi albe,
jos, strada, apoi autoturismul, autoturismul
asamblându-i părțile cu părțile Capacitatea
componente, lipindu-le în locul componente copiilor de a numi
corespunzător, iar mai apoi materialele
vom lipi în partea opusă didactice
semaforul. Exercițiul
Se lucrează pe fond muzical.
Copiii lucrează individual,
conform modelului
O2 educatoarei, respectând
indicațiile primite, utilizând o
tehnică de lucru
corespunzătoare; vor fi ajutați
copiii care solicită ajutor sau
adresează întrebări;

Vor fi atenționați să păstreze


O3 ordinea și disciplina si să
lucreze în liniște pentru a nu-și Demonstrația Capacitatea
deranja colegii. copiilor de a
realiza un
Voi supraveghea modul în care autoturism din
copiii își realizează lucrările, bucățele
iar dacă va fi nevoie voi
interveni cu explicații
individuale. Voi încuraja pe cei Capacitatea
mai puțin abili și voi urmări ca Exercițiul copiilor de a
toți copiii să-și ducă munca la menține liniștea
bun sfârșit.
Voi urmări corectitudinea,
acuratețea lucrărilor,
cooperarea.
5 Evaluarea activității Se evidențiază efortul colectiv
pentru realizarea Aprecieri Frontal
autoturismului. verbale
Copii, pentru ca ați fost
cuminți, atenți la explicațiile
mele și ați lucrat foarte frumos,
autoturismele sunt superbe.
6 Încheierea În încheierea activității copiii
activității vor primi ecusoane cu Recompense Frontal
autoturisme.

S-ar putea să vă placă și