Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 06. 10. 2021


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
GRUPA:
EDUCATOARE:
TEMA ANUALĂ: ,,Cine sunt/suntem?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: La grădiniță
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Estetic și creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TITLUL ACTIVITĂȚII: Trenulețul vesel
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderilor practice prin aplicarea lor în contexte variate
MIJLOC DE REALIZARE: Lipire
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să precizeze părțile componente ale unui tren;
O2- să lipească elementele componente ale trenului utilizând corect instrumentele de lucru;
O3- să realizeze o lucrare corectă și îngrijită;
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode și procedee didactice: conversația, explicația, expunerea, demonstrația, observația, exercițiul.
2. Materiale didactice: plic cu o ghicitoare, trenul de jucărie, lucrare model, lipici, carton colorat, șabloane pentru obținerea trenului
3. Resurse:
 Temporale: 15 minute
 Spațiale: sala de grupă
 Bibliografie:
***.(2008). Curriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani. București: MECT
DEMERSU DIDACTIC

Nr. OB. STRATEGII DIDACTICE


Crt. ETAPELE OP CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode și Materiale Forme de EVALUARE
ACTIVITĂȚII procedee didactice organizare
didactice

1. Moment Se asigură condițiile optime pentru buna


organizatoric desfășurare a activității: așezarea mobilierului,
pregătirea materialului didactic.
2. Reactualizarea Se va realiza prin intermediul următoarelor Conversația Frontal Capacitatea
cunoștințelor întrebări: copiilor de a
Ce jucării observați pe măsuță? răspunde la
Ce culori au aceste jucării? întrebări
Care este jucăria preferată a voastră?
3. Captarea Se va face prin intermediul unei ghicitori Conversația Plicul cu o Frontal Capacitatea
atenției despre tren: ghicitoare copiilor de a
răspunde
,,U, u, u și plec acum
Trenul de corect la
Cu vagoane merg la drum jucărie ghicitoare.

Fug pe șine stau în gară

Și te duc întreaga țară.”


(Trenul)

După ce copiii oferă răspunsul la ghicitoare le


prezint un trenuleț de jucărie.
4. Anunțarea Se anunță titlul activității ce urmează a fi Explicația Frontal
temei si a desfășurată și anume: ,,Trenulețul vesel”-
obiectivelor lipire.
,,Cu ajutorul cartonului colorat pe care îl aveți
pe masă, astăzi vom realiza împreună propriul
trenuleț de jucărie. Vom fi foarte atenți la
modelul prezentat pentru a realiza o lucrare
corectă.” (Anexa 1)
5. Dirijarea Intuirea materialelor: Voi chema un copil în
activității O1 față, îi voi arăta elementele componente ale Explicația Carton Frontal Capacitatea
trenulețului, iar el va trebui sa-mi spună pe Lipici copiilor de a
scurt ce vede. Expunerea Șabloane lucra după
Înainte de începerea propriu-zisă a lucrului model
vom realiza exerciții de încălzire a mușchilor Observația
mâinii, precum: închidem și deschidem
pumnii, rotim pumnii, picăturile de ploaie,
scuturăm mâinile. Demonstrația
Pe panoul din fața clasei voi expune lucrarea
model, apoi explic și demonstrez fiecare etapă
de lucru conform procesului tehnologic.
O2 Lucrarea model va rămâne în fața copiilor până
la finalizarea activității. Exercițiul Individual Capacitatea
După ce mă asigur că cei mici au înțeles ce au copiilor de a
de făcut, încep executarea propriu-zisă a lipi corect
lucrării: părțile
1. Fiecare copil va avea pe masă un carton componente
colorat pe care vor lipi mai întâi locomotiva ale lucrării,
trenului. după tehnicile
2.În următoarea etapă, vor lipi vagoanele învățate.
trenului.
O3 3. În cele din urmă vor lipi roțile și coșul
acestuia.
6. Obținerea Voi adresa câteva întrebări în legătură cu Conversația Frontal Capacitatea
performanței lucrările realizate. Voi expune lucrările la copiilor de a
panou, iar copiii vor fi invitați să spună sau să Individual evalua și
arate care lucrare le plece cel mai mult. aprecia
lucrarea
7. Asigurarea Voi adresa următoarele întrebări copiilor: Conversația Frontal Capacitatea
retenției și a „-Ce am realizat noi astăzi? copiilor de a
O1
transferului -Din ce elemente este compus trenul? răspunde
-Ce materiale am folosit pentru a realiza corect la
lucrarea?” întrebări
8. Încheierea Se fac aprecieri verbale, individuale și Conversația
activității colective. La sfârșitul activității, copiii vor fi
aplaudați pentru ceea ce au reușit să realizeze.

Anexa 1.

S-ar putea să vă placă și