Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program normal Grup Social Sibioara


DATA: 26.01.2021
EDUCATOARE: Cojanu Diana-Elena
GRUPA :,,Fluturașii”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum și de ce se înâmplă?”
TEMA SAPTĂMÂNALA: „Animale domestice”
TEMA ACTIVITAȚII: „ La fermă ne-am oprit”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație fizică
FORMA DE REALIZARE : Traseu apicativ
DPM – “Repetarea mersului șerpuit , cu ocolire de obstacole “,

Predare-Târâre pe palme și genunchi

TIPUL ACTIVITĂȚII : predare, consolidare de priceperi , deprinderi și abilități .

COMPETENȚE GENERALE:
1. Valorificarea achizițiilor psiho- motrice în menținerea sănătății și a dezvoltării fizice
armonioase;
2. Exersarea deprinderilor și a calităților motrice în funcție de capacitatea psiho- motrică
individuală;
3. Participarea la dans și la jocurile și activitățile motrice organizate sau spontane .
COMPETENȚE SPECIFICE :
1.2. Identificarea principalelor caracteristici ale posturii corporale corecte ;
1.3. Manifestarea interesului pentru utilizarea variantelor de mișcări specifice
segmentelor corpului;
2.1. Aplicarea deprinderilor motrice în condiții de joc;
2.2. Manifestarea calităților mortice individuale ;
3.2. Manifestarea disponibilității de a acționa în grup în cadrul activităților motrice;
3.3. Manifestarea atitudinii de cooperare, într-ajutătoare și fairplay în timpul jocurilor.
DOMENII DE DIMENSIUNI DE COMPORTAMENTE
DEZVOLTARE DEZVOLTARE
1.Dezvoltarea fizică a -Motricitatea grosieră si -Își coordonează mușchii în
sănătații si igienei personale motricitatea fină in contexte desfăsurarea unor activitații
de viață familiară ; diversificate ,specifice
-Conduita senzorio-motorie vârstei.
pentru orientarea mișcarii. -Participă la activităti fizice
variate , adecvate nivelului
lui de dezvoltare ;
-Utilizează simțurile , in
interacțiunea cu mediul
apropiat .
2.Dezvoltarea socio- -Autocontrol si -Demonstrează abilități de
emoțională. expresivitate emoțională . autocontrol emoțional ;
-Interacțiuni cu adulții și -Demonstrează abilități de
copiii de vârstă apropiată . solicitare și de primire a
-Conceptul de sine. ajutorului in situații
problematice specifice .
3.Capacități si atitudini în -Curiozitate ,interes și -Manifestă curiozitate
învățare. inițiativă în învățare ; pentru activități , persoane
-Finalizarea sarcinilor și a si obiecte noi ;
actiunilor ( persistență in -Solicită si acceptă ajutor
activități). pentru a depăși o dificultate.
4.Dezvoltarea cognitivă și -Relații ,operații si deducții -Identifică elemente
cunoașterea lumii logice în mediul apropiat ; caracteristice ale unor
-Cunoștinte si deprinderi fenomene /relații din mediul
elementare matematice apropiat ;
pentru rezolvarea de -Realizează în mod dirijat
probleme si cunoașterea activități simple de
mediului apropiat . investigare a mediului,
folosind instrumente si
metode specifice ;
-Demonstrează
familiarizarea cu conceptual
de număr si cu numerația;
-Rezolvă situații problemă ,
pornind de la sortarea și
reprezentarea unor date.

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
* Consolidarea deprinderilor motrice de bază si utilitar aplicative (mers , ocolire) ;
*Cultivarea spiritului competitiv prin practicarea jocurilor de mișcare ;
* Dezvoltarea fizică armonioasa prin practicarea exercițiului fizic ;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
COGNITIVE:
O1-Să coreleze sarcinile cu actiunea ,in vederea realizarii corecte a traseului aplicativ ;
Obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii realizează sarcinile date .

Să execute structurile motrice din complexul de exerciţii de dezvoltare fizică armonioasă


O2-să-și însușească corect deprinderea motrică de târâre pe palme și pe genunchi;
O3 - Să-şi însuşească paşii de dans popular predaţi, dovedind coordonare, ritm şi o
bună orientare în spaţiu;
O4 - Să-şi coordoneze mişcările pe ritmul solicitat de educatoare;
O5 - Să-şi dezvolte dorinţa de afirmare, perseverenţa.

SOCIO-EMOȚIOMNAL:
-Să participe afectiv la activitate ;
Obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii manifestă placere in desfasurarea
activității.
PSIHO-MOTRIC:
O8-Să practice exercițiul fizic , antrenându-și principalele grupe musculare (gât, trunchi,
member superioare, membre inferioare) ;
Obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii execută corect exercitiile pentru
antrenarea principalelor grupe de mușchii .
O9-Să execute corect mersul șerpuit , cu ocolirea unor obstacole;
Obiectivul se consideră realizat dacă toti copiii reușesc să meargă șerpuit , ocolind
obstacolele .
O10- Să realizeze traseul aplicativ , respectând sarcinile date.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii respectă sarcinile date .

STRATEGI DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE : explicația , demonstrația, exercițiul , conversația .
MIJLOACE DE ÎNVĂȚARE :obiecte pentru marcarea traseului aplicativ , (jaloane)
FORMA DE ORGANIZARE :frontal , individual,pe grupe.
LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă.

BIBLIOGRAFIA:
*Programa activităților instructive-educative in gradinița de copii- ediție revizuită
*Revista Educrates , numărul 6, februarie 2016
*Curriculum pentru invățământul preșcolar (3,7 ani) , MECT , 2008
*Metodica activităților educative din grădinița de copii ,Valerica Anghelache , EDP ,
2017
*Piramida cunoașterii , Loloca Tătaruț , Adina Glava , Olga Chiș , Editura Diamant ,2014
DESFĂȘURAREA ACTIVITAȚII

ETAPELE CONȚINUTUL INDICAȚII


ACTIVITAȚII FORMAȚII DOZARE METODICE EVALUARE

1.Organizarea -echiparea în costume de În linie pe -respectă locul tău -rapiditate


colectivului de sport un rand -spatele drept, brațele -precizie
copii -verificarea stării de pe lângă corp -sincronizare
sănătate a copiilor ++++++++ -toți in același timp -respectarea
3min -adunarea -drepți! direcției
-salutul 0 -pe loc repaus
-captarea atenției -păstrează distanța!
-intoarceri la comandă
2. Pregatirea -variante de mers In cerc unul -Atenție! -mers ordonat
organismului -mers normal, in cerc unul dupa altul -Privirea inainte si elastic
pentru efort după altul spatele drept !
-mers pe vărfuri + -Mișcă brațele pe -atingerea
5 min -mers pe călcâie +
+ lângă corp, capul solului cu
-mers ghemuit + 0 + sus ! vârful
+ + -Împinge mult pe picioarelor
+ vârfuri ! -atingerea
-exerciții de respiratie -Mergem pe călcâie, solului cu
cu vărfurile mult călcâiul
ridicate și genunchii -miscarea se
intinși realizează cu
-Ghemuit , palmele talpile pe sol
sprijinite pe genuchi

-la prima bătaie de


-alergare ușoară cu palme , schimbați -receptivitatea
schimbarea direcției ditecția de mers ,
Pastrați distanța!
Spatele drept!
-flexibilitate
-inspiră pe nas ,
-exerciții de respirație expiră pe gură !
( mirosim o floare , suflăm -Păstrați distanța !
un fulg

3. Influențarea Formarea coloanei de + + -Atenție ! formăm -rapiditate


selectiva a gimnastică + + coloana de gimnastică -precizie
aparatului 1.PRIVEȘTE SUS , + + 2x4T
locomotor PRIVESTE JOS! (pentru -flexibilitatea
gât) gâtului
10min 0
PI –stand depărtat, palmele
pe șold
T1- ridicarea capului sus ,
spre spate
T2-aplecarea capului spre -intinderea se
vârful picioarelor execută din
-trage aer pe nas , talie
Exerciți de respirație scoate aerul pe gură

2.”ÎNTINDEM 4x2T
“ELASTICUL -brațele intinse
( pentru brațe) inainte palmele față in
P1-stand departat cu brațele față
înainte palmele paralele -depărtăm brațele
T1-departarea brațelor lateral
lateral energic ( intindem -bate palmele
elasticul )
T2-revenire cu bătaia -Trage aer pe nas,
palmelor ( poc !) soate aerul pe gură.

Exerciții de respiratie

3.”LEAGĂNUL “ 4X4T -spatele drept


P1-stând ușor depărtat ,muschi
T1- ducerea brațelor inainte brațelor
simultan cu indoirea -ridicăm brațele , relaxați
genunchilor indoim genuchi !
T2-ducerea brațelor inapoi -brațele in fața
simultan cu intinderea
genunchilor
T3, T4- brațele balansează
inainte-inapoi concomitent
cu îndoirea genunchilor și -flexibilitate
intinderea lor -elasticitate

Exrciții de respirație
-se urmarește
4.”FACEM BULGARI DE 4x4T -trunchiul bine expiratia si
ZAPADĂ”( pentru trunghi) aplecat, genunchi inspirația
P1-depărtat stând intinși corectă
T1,T2-Îndoirea trunchiului
înainte ,brațele jos , cu
palmele imitând modelarea -respiră adânc
unui bulgare de zăpadă
T3,T4- revenirea si imitarea -indoim trunchiul ,
aruncării bulgarelui în sus , brațele jos ,
cu amîndouă mâinilor. -ne prefacem că
modelăm un bulgăre
de zăpadă
-spatele drept cu
amândouă mainile
aruncăm bulgărele
sus
4.Repetarea MERS CU OCOLIRE DE
deprinderilor OBSTACOLE
motrice -executarea mersului -spatele
serpuit cu ocolirea unor drept ,privirea
7min obstacole inainte , ocolim toate
- la comanda obstacolele .
educatoarei,copiii trebuie -mers grăbit (fără
să mearga serpuit , ocolind alergare ) cu alergare
obstacolele și să revină la ușoară .
locul de unde a plecat,
așezându-se la capătul
șirului .
.

5.Anunțarea JOCUL : -Se urmăreste


Temei și ”BALOANELE” + respectarea
explicarea Toți copiii vor avea câte un + + regulilor
obiectivelor , balon umflat pe care îl + jocului
pe ințelesul aruncă în sus și se + -
copiilor deplasează după el, făcând
în așa fel înât să nu cadă
jos.Cei care mențin cel mai
20 min mult balonul în aer, fără să 0
atingă solul, câștigă. .
JOCUL DE PROBĂ:Voi
numi un copil care va -recunosc si
exemplifica . denumesc materialele

-
-

-Se fac aprecieri cu


privire la modul de
desfăsurare al jocului
și evidențierea
copiilor care au -vor fi
realizat sarcinile evidențiați și
corect aplaudați in
primul rand
copiii care au
respectat
cerințele
traseului și au
compus corect
numarul 7

Joc linistitor -Relaxați-vă ! -se urmarește


7..Revenirea ”PISICA DOARME” + + -Vă prefaceți că relaxarea
organismului + + dormiți și visați ; organismului
după efort + 0 + -La semnalul meu , vă
treziți și povestiți ce
10 min ați visat!
8.Încheierea Adunarea ++++++ -să fiti mai atenți -receptivitate
organizată a Recomandări -să respectați regulile -evaluare
activității Salutul 0 jocului frontala si
individuala
5min

S-ar putea să vă placă și