Sunteți pe pagina 1din 15

Grădinița P.P.

,,Palatul Fermecat,,Arad

„FĂ MIȘCARE ZI DE ZI!”

Educatoare:
ROPAN MĂDĂLINA MARCELA

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 11.06.2019
Nivel II: Grupa mare „B” - Grupa „Voiniceii”
Tema săptămânii: ,, CÂND/CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
Subtema: „FĂ MIȘCARE ZI DE ZI!”
Tipul activității: formare și consolidare de priceperi și deprinderi;
Forma de organizare: frontal, pe grupe

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
I.ALA 1: JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE
ȘTIINȚĂ: „Ajut-o pe Ștefania să ajunga la sala de sport!” -labirint
JOC MANIPULATIV: „Eu și prietenii mei sportivi” - puzzle
ARTĂ: „Mingi noi decorăm” -lipire

II. ADE: ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


ACTIVITATE INTEGRATĂ:
,,Fă mișcare zi de zi!
 DLC –Educarea limbajului: „Sportul” – memorizare
2
 DPM -Educaţie fizică:„Cu Ștefania în sala de sport” – traseu aplicativ

III. ALA 2: JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE

JOC DE ATENȚIE: „Care minge lipsește?”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (JAA 1)


CENTRE DE INTERES

Ştiinţă: „Ajut-o pe Ștefania să ajunga la sala de sport!” -labirint


Obiective operaționale:
 Să;
 Să
 Să.
Strategii didactice:
 Metodee și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
 Materiale didactice folosite: creioane, fișa de lucru.
 Forma de organizare: de grup

Joc manipulativ: „Eu și prietenii mei sportivi” - puzzle


Obiective operaționale:
 să unească mai multe bucăți pentru obținerea întregului;

3
 să precizeze ce semnificație are imaginea descoperită;
 să comunice idei, impresii pe baza acțiunilor întreprinse.
Strategii didactice:
 Metodee și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
 Materiale didactice folosite: imagini reprezentând prietenii Ștefaniei
 Forma de organizare: de grup

Artă: „Mingi noi decorăm” -lipire


Obiective operaționale:
 să denumească materialele propuse activității;
 să lipească.
Strategii didactice:
 Metodee și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
 Materiale didactice folosite: mingi colorate, lipici, bețișoare din lemn.
 Forma de organizare: de grup

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

Domeniul de activitate: Limbă și Comunicare – Educarea limbajului


Subiectul activității: „Sportul”
Mijloc de realizare: memorizare
Tipul de activitate: dobândire de cunoștințe

4
Obiective de referinţă vizate:

 să participe la activitățile de grup atât în calitate de vorbitor cât și în calitate de auditor;

 să înţeleagă şi să transmită mesaje simple, să reacţioneze la acestea;

 să-și îmbogățească vocabularul activ și pasiv pe baza experienței, activității personale și/sau a relațiilor cu ceilalți și
simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;

Obiective operaționale:

 să memoreze versurile poeziei;

 să recunoască cuvintele simple din contextul poeziei;

 să participe la activitatea de grup, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;

 să deprindă mesajul transmis din poezie,

Strategii didactice

Metode și procedee: conversația, explicația, expunerea, exercițiul,

Mijloace didactice: imagini cu sporturi,

Forme de organizare: frontal

5
Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamenelor, chestionarea orală, analiza și corectarea răspunsurilor, aprecieri
stimulative.

Bibliografie :

 M.E.C.I.- ,,Curriculum pentru învățământ preșcolar”(3-6\7 ani), 2008


 F. Mitu; Ștefania Antonovici, Metodica activităților de educarea limbajului în învâțământul preșcolar,Editura Humanitas
Educațional,
București, 2005

Domeniul de activitate:Domeniul Psiho Motric (Educaţie fizică)


Subiectul activității:„Cu Ștefania în sala de sport” – traseu aplicativ
Mijloc de realizare: coardă, jaloane, jucării, mingi,
Tipul de activitate: consolidare

Obiective de referinţă vizate:


 să fie capabil să execute mişcări motrice de bază: mers, alergare, sărituri,
 să se folosească de acţiunile motrice învăţate pentru a exprima sentimente şi/sau comportamente, pentru a răspunde la
diferiţi stimuli, diferite ritmuri,
 să manifeste în timpul activităţii atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiţie, fair-play
Obiective operaționale:

6
       
  să execute exerciții de mers,alergare si săritură păstrând poziția corectă a corpului;

 să exprime stări afective sau comportamente, folosindu-se de miscare;

 să execute corect actiunile motrice învățate cât mai aproape de situațiile reale;

 să coopereze in timpul activității cu echipa, fiind și competitivi

Strategii didactice
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.

Mijloace de învățământ: suport sala de sport, coarda, imagini cu sporturi, mingi, jaloane,scaune

Forme de organizare: frontal

Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor, aprecieri stimulative.

Bibliografie :
 M.E.C.I.- ,,Curriculum pentru învățământ preșcolar”(3-6\7 ani), 2008
 Activitati de educatie plastica – V.Popa , Ed Integral , Bucuresti , 1998

MOMENTE DOZAR CONTINUTUL INVATARII INDICATII STRATEGI


7
LE E ORGANIZA I
ACTIVITATI TORICE DIDACTIC
I E
Organizarea 1 Captarea atentiei copiilor se face printr-o scurta Formarea unui rând conversatia,
activitatii minut convorbire: Astazi noi vom face sport împreună cu explicatia.
Ștefania dar vom întâmpina obstacole în Orăselul Leneș.
Pregatirea 3 Deplasari in sala de grupa prin diverse variante de Spatele drept, demonstrar
organismului minute mers, alergare, ocolire de obstacole si exercitii de privirea inainte e,
respiratie: bratele pe linga corp. aprecieri
- mers normal Bratele ridicate cu palmele verbale,
“Cite unul pe carare fata in fata si coatele intinse. exercitiul,
Mergem încet spre orăsel Bratele prinse la spate, incurajari
Uite sus si uite jos trunchiul usor aplecat.mers pe verbale.
Totu-i verde si frumos.” călcâi. exercitiul,
- mers pe virfuri cu bratele sus aprecieri
“Suntem uriasi” verbale.
- alergare usoara
“Sa prindem fluturi”
- mers pe calcâie
“Ia te uita!Robbie Putrezitul!
Sa mergem ca el.
- mersul piticului
Noi suntem piticii
Piticii voinicii
Piticii barbosii
Cu scufite rosii….”
- alergare cu genunchii sus
“Suntem calutii”
- deplasari cu sarituri successive:
“Ia te uita!Un iepuras!Sa sarim asemeni lui.”
“Eu sunt iepurasul Tup
8
Prin padure sar zdup, zdup
Sunt un iepuras de soi
Cel mai mare iepuroi
Tup,tup,tup,etc.”
- urmeaza exercitii de respiratie,de relaxare :
“Sa mirosim o floare…”
Influentarea 5 Am ajuns in orășel. Copii sunt asezati in cerc demonstrati
selectiva a minute Ne oprim sa ne-ncalzim pentru efectuarea complexului a,
aparatului 1. ”Privim cerul de exercitii. explicatia,
locomotor. Privim pământul” exercitiul.
Departat stând cu mâinile pe șolduri:
T 1- aplecarea capului in fata, Se executa rotiri de cap spre exerecitiul,
T 2- revenire, stinga sis pre dreapta. aprecieri
T 3- aplecarea capului pe spate, Picioarele departate, verbale,
T 4- revenire. aplecarea trunchiului, explicatia
2. “Rotim capul “ genunchii intinsi.
Departat stind cu miinile pe solduri: Saritura se efectueaza pe
T 1- rotim capul spre stinga, loc,cu ambele picioare.
T 2- revenire.
T 3- rotim capul spre dreapta,
T 4- revenire.
3. Exercitii pentru brate.
“Ducem bratele orizontal : 1,2,3,4
“Apoi le ducem vertical”: 1,2,3,4
Ora de gimnastica
Ea ne oteleste
Ea ne-ajuta sa crestem mari si ne înveseleste.
4.Exercitiu pentru trunchi:
“Bate vintul frunzele
Se invirtesc moristele
Rindunica asa zboara
9
Iar eu trag zmeul de sfoara”…
5.”Sari minge”.
In picioare stind cu virful picioarelor unite si miinile in
sold :1-4
sarituri cu aterizare in sprijin ghemuit
Realizarea 5 Copii vor merge printre jaloane, vor face echilibristică Se executa saritura in demonstrati
Temei minute pe o coardă. Apoi,vor fi asezati in semicerc si vor urmari
adancime de pe aparat prin a,
demonstratia educatoarei.Urmeaza sa execute traseul flexarea genunchilor si exercitiul
aplicativ si copiii.In sir,cite unul, supravegheati de balansarea bratelor inapoi,
educatoare,vor repeata o singură dată traseul propus. aterizare in sprijin
ghemuit.Saritura se va executa
elastic facindu-se aterizarea
pe virfuri si palme;  privirea
inainte.
Obtinerea 3 explicatia,
performantei minute Fiecare copil realizează traseul pe rând fiind încurajat conversatii,
si asigurarea de restul colegilor și de către Ștefania. exercitiul.
feed-back-lui.
Revenirea 2 Joc linistitor: exercitiul
organismului minute “Umflam balonul”.
dupa efort. Copii sunt asezati in cerc si vor executa pasi inainte-
inapoi, rostind:
“ Umflate baloane
  fa-te,fa-te mare;
  usurel,usurel
 Facem cercul mititel.”
La semnalul “poc”, copii vin in mijlocul cercului.
Concluzii si 1 Se fac aprecieri globale si individuale, copii primesc conversatia
aprecieri minut stimulente “baloane” de la broscuta “Oac”
finale

10
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE
(JAA 2)

Subiectul activității: „Care minge lipsește?”


Mijloc de realizare: joc de atenție
Obiective operaționale:
 să recunoască culorile mingilor;
 să exprime o atenție sporită mingei care lipsește;
 să manifeste interes pentru activitate.
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
Mijloace de învățământ: mingi colorate,
Forme de organizare: frontal
Regulile jocului: Toți copii trebuie să stea în semicerc, în timp ce educatoare ascunde pe rând câte o minge de
diferite culori moment în care preșcolarii trebuie să închidă ochii. Dupa ce mingea este scunsă, copiii deschid
ochii și trebuie să ghisească mingea care lipsește .

11
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Introducerea în activitate se va realiza prin sosirea în sala de grupă a copiilor, mai apoi doamna educatoare care va fi
costumată în Ștefania, (elementul surpriză) și intră în sala de grupă făcând sport pe o melodie haioasă din ”Orășelul leneș”.Le va
propune ca întreaga zi să descopere și să „pătrundă” în lumea minunată a sportului, despre care în mai toate zilele acestei
săptămâni am vorbit, dar această zi va fi cu totul și cu totul specială. Astfel Ștefania le cere ajutorul copiilor să o ajute să ajungă la
sala de sport pentru a-și continua antrenamentul zilnic.
Îmediat după salut, prezentare și mici discuții legate de vreme, ziua săptămânii, anotimp și alte discuții specifice știrei zilei
(Ȋntȃlnirea de dimineaţă), se trece la discuții legate de costumația educatoarei .(captarea atenţiei)
Primul lucru pe care îl au copiii de facut pentru a o ajuta pe Ștefania este învățarea unei poeziei ”Sportul” poezie creată.
(Enuntarea obiectivelor si a temei).Se reactualizarea cunostintelor anterioare, a reprezentarilor evocate de textul poeziei,
familiarizarea copiilor cu continutul acesteia prin imagini, explica cuvintele noi si expresiile literare din poezie după care se
realizează dirijarea invatarii recitarea model de catre educatoare si apoi a doua recitare model, pe fragmente, urmată de o scurta
convorbire,sau expunere narativa a continutului de idei al poezie. (Obtinerea performantei )invatarea poeziei de catre copii pe
fragmente sau integral; invatarea se face atat individual cat si colectiv( pe grupe mici și cu intreaga grupa). Asigurarea retentiei-
recitarea poeziei de catre un copil; fixarea titlului si autorului poeziei si a mesajului ei. Evaluarea se realizează prin aprecieri
individuale si colective asupra modului in care copii au participat la activitate.

Tranziţie
Spre măsuţe să ne îndreptăm,
12
Pe Ștefania să o ajutăm!
Noi sporturi vom învăța
Și sănătoși ne vom dezvolta!
Această trecere spre centre se va realiza prin extragerea unor mingiuțe colorate, care îi vor ghida spre centrele
propuse.Mingile vor avea diferite culori: ROȘII, PORTOCALII și ALBASTRE.
Sportul daca-l practicăm
Zi de zi ne dezvoltăm
Sănătoși și mari vom crește
Și pe Ștefania o ajutăm.
La centrul Știință copiii trebuie să ajunga la sala de sport cu ajutorul labirintului.
Poze cu prietenii dragi
L-am păstrat pe toate în traiste,
Dar ceva s-a întâmplat
Traista poate că s-a spart
Iar pozele mi s-au rupt
Ajutați-mă să le am ca la început!

La centrul Joc manipulativ copiii trebuie să reconstituie pozele cu prietenii Ștefaniei, pentru că doar așa o pot ajuta să
ajungă la sala de sport:
Tranziţie
Și mingiuțe colorate
13
Le ornăm pe toate, toate.

La centrul Artă copiii trebuie să decoreze mingi de diferite culori tot pentru a o ajuta pe Ștefania.Ei au la dispoziție lipici,
diferite steluțe și pietricele prețioase pe care trebuie să le lipească.

Prin intermediul tranziției de mai sus fac trecere spre a doua activitate astfel copiii se ȋndreaptă spre spaţiul special
amenajat pentru realizarea traseului aplicativ şi descoperă materialul pus la dispoziţie (Organizarea activității). Captarea atentiei
copiilor se face printr-o scurta convorbire. Astazi noi vom face sport împreună cu Ștefania dar vom întâmpina obstacole în Orăselul
Leneș. Ștefania va explica şi va arăta copiilor ce au de făcut. A doua etapă începe prin deplasari in sala de grupa prin diverse
variante de mers, alergare, ocolire de obstacole si exercitii de respiratie (Pregătirea organismului). Ajunși în orășel,copii încep
exercițiile de încălzire ( Influentarea selectiva a aparatului locomotor). Copii vor merge ocolind jaloanele, vor merge în echilibru
pe o coardă și vor alerga. Apoi,vor fi asezati in semicerc si vor urmari demonstratia educatoarei.Urmeaza sa execute și copiii după
modelul Stefaniei.In sir,cite unul, supravegheati de educatoare,vor repeata de 2 ori exercitiul (Realizarea temei).

(Obtinerea performantei si asigurarea feed-back-lui)

Ștefania le mulțumește pentru că având parte de ajutorul lor a reușit să facă sport în sala de sport.După aceea încep să se
joace ”Care minge lipsește”. Toți copii trebuie să stea în semicerc, în timp ce educatoare ascunde pe rând câte o minge de diferite
culori moment în care preșcolarii trebuie să închidă ochii. Dupa ce mingea este scunsă, copiii deschid ochii și trebuie să ghicească
mingea care lipsește .

La final fiecare sportiv primește câte o medalie drept recompensă. Evaluarea se realizează prin aprecieri orale. (Ȋncheierea
activităţii)

14
Sportul
(memorizare)
Mușchii tăi ți-i întărești
Și n-ai să te plictisești.
Fă sport că e de folos,
Și este și sănătos.

Poți alege că sunt multe:


Tenis, baschet, chiar și fotbal
Și dacă te ți de ele...
Poți ajunge sus, la stele.

Sună-i pe amicii tăi,


Să vină să facă sport,
Căci de-aicea ei învață...
Cum să se distreze-n viață.

15

S-ar putea să vă placă și