Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

IET ,,Zambetul,,
EDUCATOR: Furnica Diana
GRUPA: ,,Albinuțele”
DURATA: 20-25 min
Locul desfășurării: Sala de sport
TEMA GLOBALĂ: Eu ca personalitate
TEMA PROIECTULUI: “Povești la gura sobei ”
DIMENSIUNEA– Educație fizică
TEMA ACTIVITᾸŢII: În ospeție la bunicii Gogoașei
TIPUL ACTIVITᾸŢII: Predare - învăţare

1
Unități de competență:
1.3. demonstrarea acțiunilor motrice utilitar-aplicative: aruncări, prinderi, tîrîri, urcări, coborîri, mers cu pas încrucișat, sărituri.
Obiective operaționale:
a) cognitive
O1- Să recunoască povestea în baza întrebărilor;
O2- să interpreteze corect cîntecul Gogoașei cu mișcările corespunzătoare;
b) psihomotorii
O3- Să execute exerciţii de dezvoltare fizică generală cu numararea timpului.
O4- Sӑ execute corect mişcările diferitelor segmente ale corpului, reacționȃnd la semnalele cadrului didactic (numararea timpilor, oprirea
şi pornirea).
O5- Sӑ execute corect tîrîrea pe sub obstacole, respectând indicaţiile date de cadrul didactic.
c) Socio-afective
O6 să participe activ și efectiv pe parcursul activității;

METODE ȘI PROCEDEE :
-Conversația;
-Explicația;
-Demonstrația;

2
-Jocul motric;
-Exercițiul.

MATERIAL DIDACTIC:
- Moșneagul, baba, Gogoașa (personaje); urme de urs, buturugi, flori, cuib de păsărele, căsuța buneilor(machetă), cercuri, bastoane,
saltea, banca de gimnastică.

FORMA DE ORGANIZARE:
-Frontal, individual

FORMA DE EVALUARE:
-Evaluare globalӑ;
-Evaluare individualӑ;
-Observarea comportamentului.

Bibliografie:

 Curriculum pentru Educație Timpurie, Chișinau,2019.


 Standarte de învățare și dezvoltare a copilului până la 7ani, Chișinau,2019

3
 Vrânceanu M. 1001 de idei pentru educație timpurie de calitate:Ghid pentru educatori, Chișinău: Centru educațional Pro
Didactica,2010
 Ghid de implementare a Curriculum pentru Educație Timpurie, a standardelor de învățare și dezvoltare a copiilor de la naștere
până la șapte ani din perspectiva cadru de referință pentru educație timpurie, Chișinău,2019
 Antonovici Șt. , Educația fizică în grădiniță, DPH, 2010
 Carabet Natalia, Educația fizică în grădinița de copii, Chișinău, 2010

Etapele activității Conținutul activității Indicații metodice Metode , Resurse materiale Evaluare
procedee

1. Momentul Asigurarea condițiilor optime Sala de sport este Conversația Observarea


organizatoric pentru desfӑșurarea activitӑților: aerisită. comportamentului
(1 min) pregӑtirea sӑlii și a materialului
didactic necesar activitӑții,
organizarea colectivului de copii
ȋn zona ȋn care se va desfăşura
activitatea, alinierea, verificarea
ţinutei corespunzătoare şi a Copiii se salută.
sănătăţii, salutul.
2. Captarea Captarea atenției se face prin Evaluarea
Captarea
4
atenției intermediul întrebărilor deschise atenției globalӑ
(3 min) 1.Copii, vouă vă plac Poveștile ?
2.Ce povești cunoașteți ? Conversația
3.Care este povestea voastră
preferată ?
4.Cine a copt Gogoașa ? Gogoașa -personaj
Eu propun să plecăm în ospeție
la buneii Gogoașei.
Haideți să ne încolonăm frumos
și să mergem în ospeție la bunei.
3. Dirijarea Pregatirea organismului Mers în cîrd după Conversația Urme de urs Evaluare
ȋnvӑțӑrii pentru efort: - formaţia cerc conducător Globalӑ
(15 min) Mers: normal, ( peste urme de Explicația Buturugi
urs)
Dar aici picioarele ridicați sus, Mers cu ridicarea Evaluare
să pășim peste buturuge. mai sus a Demonstrația individuală
Noi am mers, am mers pînă ce genunchilor
am ajuns într-o poieniță. Priviți Mers șerpuit. Flori
ce floricele colorate sunt aici, Exercițiul Observarea
haideți să le ocolim, să nu le comportamentului
călcăm.

5
Și acum mergem încetișor pe Mers pe vîrfuri. Cuib cu păsări Observarea
lîngă cuibul păsării, ca să nu o Demonstrația execuției corecte a
speriem. mersului, alergării.
Afară se întunecă , dar noi nu am Alergare ușoară.
ajuns încă. Haideți să alergăm la
bunei.
Iată, am ajuns la Căsuța Gimnastica Căsuța buneilor -
buneilor. Ce flori frumoase au. respiratorie ,,Floare machet
Haideți să le mirosim. a” Baba și moșneagul
Copii, haideți să-i ajutăm pe (păpuși)
bunei să facă o Gogoașă
Exerciţii de dezvoltare fizică Exercițiul
generală :
Complexul de exerciții : Imitarea acțiunilor
Ed. Privim spre stînga, privim propuse de către
spre dreapta educator.
Și începem să facem Gogoașa.
Ex. 1 P.i. Picioarele la
depărtarea umerilor, spatele Demonstrația Gogoașa
drept.
La 1-întoarcem capul spre Educatorul va

6
dreapta, 2-p.i, 3-capul spre demonstra toate
stînga, 4-p.i (4X4 ) mișcările și va Coordonarea
Ed : Noi cu toții ajutăm aprecia pozitiv Exercițiul corectă a brațelor
Aluatul frămîntăm. eforturile copiilor.
Ex.2 P.i Mîinile îndoite de la
coate. 1- întindem mîna dreaptă
cu pumnișorul strîns înainte, 2-
p.i, 3- întindem mîna stîngă cu
pumnișorul strîns înainte, 4-p.i. Executarea Elemente de
Aluatul e ușor exercițiilor teatralizare
Lipim Gogoașa repejor. conform ritmului
Ex.3 P.i -aceeași. 1 -întindem propriu propus de
mîinile înainte, 2- alipim și rotim educator.
palmele circular(imitînd
formarea unei Gogoașe).
Frumoasă Gogoașă am lipit
În sobă o punem la rumenit.
Ex.4 P.i. Mâinile de-a lungul
corpului. La 1-aplecarea
trunchiului înainte și ridicarea
mâinilor în sus, la 2-revenire

7
la poziția inițială.
Ed: Gogoașa-i rumenă și mare
Seamănă cu mândrul Soare. Demonstrația
Ex.5 P.i-aceeași. La 1 -ridicăm
mânuțele în sus, ne întindem
pînă la Soare, la 2-revenire în Observația
poziție inițială.
Ed: Gogoașa a vrut să se
răcorească Exercițiul
Și s-a așezat un pic pe fereastră.
Ex.6 p.i.-aceeași. La 1-
executăm o genoflexiune, la 2-
revenim în p.i.
Ed : De pe geam ea a sărit
Și iute s-a rostogolit.
Ex. 7 P.i. aceeași.Sărim ca
Gogoașa pe loc. Copiii execută
Se efectueaza exercitii de sărituri dintr-un
respiratii si inspirati cerc în altul , învață
Formarea deprinderilor tîrîrea corectă pe Demonstrația
motrice: sub arcuri, merg în

8
Gogoașa invită copiii la echilibru pe banca Exercițiul
plimbare în pădure. Copiii merg de gimnastică.
în cerc și se opresc lîngă
cărărușă. Gogoașa
demonstrează mișcările Cercuri
executate pe circuit: mers pe Cărărușă
cărărușă, săritura dintr-un cerc în Saltea
altul, trecerea în patru labe pe Banca de
sub arc și mersul în echilibru pe gimnastică Coordonare și
banca de gimnastică. Apoi execuție adecvată a
același procedeu îl execute toți deprinderilor
copiii. motrice
1.Sărituri pe ambele picioare
dintr-un cerc în altul-repetare.
2.Tîrîrea pe sub arcuri- Vulpișoară, noi
învățare. vrem
3.mers în echilibru pe banca Cu tine să ne jucăm
de gimnastică-consolidare. Piciorușe ai?
Revenirea organismului dupa Prinde-ne, ce stai?
efort: - Formaţia de cerc Sunt Gogoașa Jocul Mască de vulpe
Se execută jocul distractiv fermecată Bastoane pentru

9
“Vulpișoara”. De prin ladă Joc muzical căsuță
Un copil e vulpea, ceilalți sunt adunată Calculator
Gogoașe. Recită poezia , apoi Cu smîntînă Boxă
aleargă spre căsuța improvizată. pregătită
Gogoașa: Bravo, dragi copii. Am În cuptor bine
pregătit pentru voi o surpriză prăjită
dulce, dar mai întîi haideți să Pe ferastră
cîntăm împreună cîntecelul meu. rumenită.
4. Evaluarea Se fac aprecieri asupra modului Conversația Gogoșele dulci Evaluare
activitӑții de execuţie a exerciţiilor pe globalӑ
(3 min) parcursul activităţii. Fiecare Evaluare
copil este apreciat pentru felul în individualӑ
care au reuşit să execute
deprinderile motrice şi pentru
modul în care a participat în
desfăşurarea jocului.
5. Ȋncheierea Ed. face aprecieri globale asupra Conversația Aprecieri globale
activitӑții participӑrii și implicӑrii ȋn
(1 min) activitate. Copiii sunt aranjați în
formă de coloană.

10

S-ar putea să vă placă și