Sunteți pe pagina 1din 10

Data: 12.05.

2023
Grupa: Mică
Gradinița: Olga Gudynn International School
Educatoare: Negoiță Ana-Maria

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anuală: “Ce și cum vreau să fiu!”


Subtema: : “Când voi fi mare vreau să..”
Tema săptămânii: “Tata este Universul meu!”
Categoria de activitate: Domeniul psihomotric (ADE)
Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi

1
Scopul activității: Consolidarea deprinderilor motrice de baza – tipuri de alergare. Dezvoltarea capacității de a ocoli obstacolele într-
un traseu stabilit cu opriri și porniri la un semnal dat.

Obiective operaționale: Pe parcursul și la sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:


- Să execute cu corectitudine exercițiile pentru influentarea selectivă a aparatului locomotor.Obiectivul este atins dacă toți copiii
execută corect;
- Să respecte poziția corectă a corpului în executarea diferitelor exerciții. Obiectivul este atins dacă toți copiii respect poziția corectă a
corpului;
- Să ocolească obstacolele din traseu. Obiectivul este atins dacă cel puțin 8 copii ocolesc obstacolele întâlnite;
- Să respecte semnalul de oprire și pornire. Obiectivul este atins dacă toți copiii respectă semnalul de pornire și oprire;

Strategii didactice:
Metode si procedee: demonstrația, observația, exersarea, exercițiul fizic, întrecerea, instructajul, jocul
Forma de organizare: frontal, individual
Mijloace didactice: planete, cutii, fluier
Loc de desfășurare: terenul de sport
Timp: 15-20 min

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Conținutul activității Strategia didactică Indicații Timp/ Formații de Evaluarea


activității metodice dozare lucru (instrumente
Metode și Materiale
și indicatori)
procedee
1. Organizarea Adunarea copiilor pe Organizarea 2 min. OOOOOOOOO Rapiditate și
colectivului de terenul de sport colectivului în X precizie.
copii -alinierea coloană câte
-verificarea prezenței, a unul.
echipamentului și a stării Distanța între
de sănătate copii va fi de un
brat intins
orizontal
2. Captarea Această etapă se realizează conversația Steaua 1 min.
atenției cu ajutorul Stelei Căazătoare
Căzătoare, pe care copiii au
cunoscut-o încă de
dimineață.

3
3.Anunțarea Preșcolarii sunt anunțați că Explicația
temei și a la activitatea de Educație
obiectivelor fizică se vor juca cu
„Planetele jucăușe”,
4.Desfășurare PREGĂTIREA Ținuta e O
a activității ORGANISMULUI Explicația dreaptă, privirea O
PENTRU EFORT înainte, brațele O
Variante de mers în se mișcă liber 1 tur O X
coloană Observatia pe lângă corp. 2 min O Aprecieri
Spre Univers mergem pe În șir câte unul O verbale
ritmul versurilor: pe marginea O
Mers normal terenului.
„Impreună pe cărare
Ne luăm avânt spre exercitiul - brațele se
Universul mare fizic mișcă liber pe
In spațiu să intrăm lângă corp;
Planete să admirăm” alergare elastică
- alergare ușoară; pe vârfuri cu
Mers pe vârfuri mișcarea
„Haideți sus, sus, sus de tot instructajul brațelor pe
Ca racheta să ne lansăm”- verbal lângă corp;

4
bis - genunchii
Alergare ușoară/ mers pe întinși, spatele
calcaie drept, brațele
„Dar iată, în depărtare întinse sus ;
Planetele se arată- n zare - mers pe
La, la, la, la, la, la călcâie cu
Mergeți dragilor asa!” brațele la spate
Exercitii de respirtie -tragem aer pe
„Respirăm oxigen” nas și îl scoatem
pe gură.
INFLUENȚAREA Demonstrația Depărtarea 3x4 În cerc cu fața Capacitatea
SELECTIVĂ A picioarelor nu 4 min spre interior copiilor de a
APARATULUI va fi mai mare executa
LOCOMOTOR decat lățimea exercițiile la
Propun copiilor să ne umerilor. comandă.
oprim. Ne întoarcem cu
fața spre interior, ne Explicația În cerc
prindem de mâini într-un 4x4
cerc.
Exercițiul 1. toate exercițiile
„Brațe scurte, brațe sunt executate Capacitatea
lungi”. Stând depărtat cu în cerc copilului de a
5
brațele îndoite, mâinile pe Instructajul urmări și reține
umeri: verbal La fiecare explicațiile
T1 – T2 – întinderea îndoire a date.
brațelor sus; trunchiului :
T3 –T 4 – revenire la dreapta – stânga 2 min.
poziția inițială. Exercițiul se va rosti : „tic
fizic – tac , tic – tac,
Exercițiul 2. ceasul bate ne-
„Privim cerul, privim ncetat”.
pământul”
Stând depărtat, brațele
întinse pe lângă corp: Demonstrația
T1- lăsarea capului pe
spate;
T3- aplecarea capului
înainte;
T2-T4 –revenire.
Explicatia
Exercițiul 3.
„Ceasul”Stând departat cu Instructajul
brațele îndoite, mâinile pe verbal
șolduri:
6
T1 – îndoirea trunchiului
într-o parte.
T2 – revenire ; Exercitiul
T 3 – îndoirea trunchiului fizic
sprea cealaltă parte;
T4 – revenire.

REALIZAREA Demonstratia Cutii 2 ori O O Capacitatea


TEMEI(CONSOLIDAR Pe două O O copiilor de a
EA DEPRINDERILOR coloane. Se O O executa
MOTRICE) Planete explică regulile O O sarcinile.
jocului O O
Jocul nostru se numește X
„Cursa planetelor jucăușe”. Explicația Capacitatea
Ne împărțim în două copiilor de a

7
echipe egale care au respecta
numele : ,,Echipa Soarelui” semnalul
și ,,Echipa Astronauților” . In timpul sonor.
Copiii sunt asezati pe două explicațiilor se
coloane, în fața a două linii Instructajul și demonstrează Execuția
trasate cu creta albă. verbal Fluier deprinderilor
Dincolo de linii se afla pe motrice
un rând planete. Acestea adecvat.
sunt așezate la distanță una
față de cealaltă, astfel încât Exercițiul
să le permită copiilor să fizic
treacă printre ele. Cutii
La semnalul Se face un joc
educatoarei, primii din Demonstrația de probă cu 2
fiecare echipă, pornesc ăn Crizanteme copii din cele
alergare ușoară pe traseul două echipe
indicat, se opresc la o
planetă,iau o planetă și se
întorc în alergare printre
obstacole, pun planeta în Explicatia Frunze
cutie, îi ating pe următorii ,

8
apoi se așază la coada
șirului propriu și jocul
continuă până ce execută
toți copiii. Fluier
Câte un copil din fiecare Instructajul
echipă va face o verbal
demonstrație, apoi se dă
semnalul de începere a
concursului.
Echipa câștigatoare va fi Exercițiul
cea care va avea numărul fizic
cel mai mare de planete în
cutie.
REVENIREA Demonstrația Copiii se așază 3x4 Capacitatea
ORGANISMULUI în cerc și se 5 min copiilor de a se
DUPĂ EFORT prezintă jocul. liniști.
Joc linistitor
„Zboară Rachetă dragă!”
Copiii sunt așezați în cerc.
Un copil „rachetă” rămâne Explicația
în picioare, iar ceilalți se
așază jos.
9
Copilul „rachetă” imită
lansarea deplasându-se în
jurul cercului, iar ceilalți
încurajează: Instructajul Fluier
„Zboară racheta!” verbal
Racheta va atinge ușor cu
mâna pe cap un copil din Exercițiul
cerc care va deveni fizic
rachetă, iar celalalt îi va lua
locul in cerc.
5. Alinierea copiilor. Conversația recompense În coloană pe 2 min. OOOOOOO Aprecieri
Încheierea Se fac aprecierile verbale un rând. X generale și
activității referitoare la desfășurarea individuale.
întregii activități. Stimulente
Fiecare copil își va lua
recompensa primită.

10

S-ar putea să vă placă și