Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Tema: ,,Toamna ”
Educator: Pahom Mihaela
Grupa: Medie
Data: 28.10.2022
Tipul activității: de evaluare a cunoștințelor.
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare.
Dimensiunea: Educație pentru limbaj și comunicare.
Competența specifică:
2. Exprimarea mesajelor orale, demonstrând comportament verbal, non-verbal, paraverbal, în
context de comunicare cunoscute.
Educația pentru limbaj și comunicare
Unități de competență:
2.6. Descrierea ghidata a unor obiecte, vietati, imagini/carduri, dupa diferite criterii, aspecte
Obiective operaționale:

 Cognitive:
O1 –Să determine ce se întîmplă cu frunzele copacilor,din anotimpul toamna;
O2 –Să enumere care sunt lunile toamnei?
 Psiho-motorii:
O3 –Să clasifice fructele, legumele din anotimpul toamna;
O4 –Să aplice pe fișă materialele decupate;
 Socio-afective:
O5- Să manifeste atitudine de cooperare spirit de echipă;
Strategii didactice:
a) metode și procedee: coversația, observarea, demonstrarea, asaltul de idei, Loteria
întrebărilor
b) materiale didactice:imagini, fișe de lucru, legume, fructe, buchețe de frunze
c) forme de organizare: frontal, în grup, individual
Centre de interes:
Bibliografie: Curriculum pentru educație timpurie 2019, SÎDC, Ghidul de implimentare a
curriculumului de educație timpurie
Vocabular- Roata aleatoare,
Momente de
Conținutul instructiv - educativ
regim
Convorbirea cu părinții:
Le adresez întrebări despre starea generală a copiilor.
Primirea de
Convorbirea cu preșcolarii:
dimineață
Comunic cu copiii despre cum se simt, ce dispoziție au, ce activități au practicat în timpul
liber.
Raportul: 8-10 min
Nr.
Conținutul exercițiilor Dozarea
ex.
Exercițiu pentru cap:
1. P.i. – stând, brațele lipite de corp, picioarele alăturate ;
2. 1 – aplecarea capului înainte; 2 min
1 3. 2 – aplecarea capului pe spate;
4. 3 – aplecarea capului în dreapta
5. 4 – aplecarea capului în stânga
6. 5 – P.i– stând, brațele lipite de corp, picioarele alăturate ;
Exerciții pentru membrele superioare:
1) P.i. – stând cu brațele lipite de corp, picioarele îndepărtate;
Gimnastica 2 2) – Miinele pe umeri 2 min
3) – Rotirea mânelor înainte
matinală
4) – Rotirea mânelor în urmă
Exercitiu pentru trunchi, spate, abdomen:
1) –P.i–stând cu mîinele la mijloc, picioarele puțin îndepărtate
3 2) –Aplecarea trunchiului spre stânga; 3 min
3) –Aplecarea trunchiului spre dreapta
4) –Aplecarea trunchiului înainte
5) –Aplecarea trunchiului în spate
Exercitii pentru membrele inferioare :
1) – P.i. stând cu mâinele la mijloc, picioarele alăturate;
4 2) – Sărituri pe piciorul drept 2 min
3) – Sărituri pe piciorul stâng
– Sărituri pe ambele picioare
1) –Alergare obișnuită formând un cerc;
5
2) –P.i–stând, brațele lipite de corp, picioarele alăturate ; 1min
Bună ziua,dragii mei copilași!
Iese soare, strălucește
Copilași încălzește
Și frumoase floricele
Salutul Ne aduce ziua bună
Pentru cei ce se adună
Iar cînd nourașul vine
El ne spală bine-bine
Bună, bună dimineața
Ce frumoasă este viața!
Completarea panoului „Calendarul naturii”.
Copiii au însărcinarea: să identifice ziua săptămânii, a câta zi a săptămânii este, ce zi a fost
Lucrul cu ieri și ce zi va fi mâine; să indice data, luna, anotimpul, anul; să observe timpul de afară și
calendarul să selecteze imaginea corespunzătoare; să verifice prezența de astăzi.

Activitatea integrată – desfășurarea activității


Strategii didactice
Etape ale Metode
Ob Conținutul activității Materiale Forme de Evaluare
activității didactic
didactice organizare
e
Evocare Se asigură condiţiile bunei
desfăşurări a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă; Frontal
Moment -pregătirea materialului didactic; Organi
organizatoric - aranjarea mobilierului; zarea
- organizarea copiilor în sala de
grupă.

Captarea atenției se realizează prin


Captarea
intermediul unei păpuși care va fi
atenției
prezentă pe tot parcursul activității Conver
sația Video
și care va veni cu un mesaj.
„Ea este păpușa Emma , a venit de
pe tărâmul poveștilor să ne În grup
transmită acest buchet colorat de
frunze, dar fiți atenți, nu sunt niște
frunze simple, dar sunt niște
Frunze magice pe care ne sunt
transmise câteva ghicitori. Trebuie
să fiți atenți, deoarece va trebui să
răspundem ghicitorilor pe care ni
le va adresa Emma..
`
"Anotimpul frunzelor uscate,
Lăzilor cu roade încărcate.
Anotimpu-n care noaptea creşte
Şi în care vremea se răceşte"
(Toamna)

Iarba o ofileşte,
Vântul îl porneşte,
Frunza veştejeşte,
Ploaia o porneşte.
(Toamna)

Este dulce-acrișor,
Roșu, verde, gălbior,
În poveste-I otrăvit,
Ghicește fructul oprit!
(Mărul)

De culoare aurie
E al toamnei fruct
Acrișor și cu mult puf
Sigur știți, e un….
(Gutui)

Copii, dar păpușa Emma,


înteabă dacă voi cunoașteți
careva poezii sau ghicitori
despre toamnă.
(Copiii răspund la întrebare,
cineva din copii va recita poezii
de toamna)

Realizarea
sensului Deci copilași după cum ați
observat astăzi la activitate vom
vorbi despre anotimpul toamna eu
știu că voi cunoașteti foarte multe
despre acest anotimp, și vreau ca
O4 să recapitulăm.
"Roata aleatoare "- adresarea Loteri Fișa cu
întrebărilor. (Anexa1) a roata
întreb aleatorie
ărilor

Pauza dinamica
1.Bate vântul frunzele,
Se-nvârtesc moriștele
Rîndunica pe sus zboară
Iar eu treg zmeul de sfoară.
2.Mama la plăcinte face, Demo Coș cu
Bunicuța lână toarce, nstrați frucrte și
Tata trage la rindea a legume
Iar eu bat din palme-așa.

Păpușa Emma ne-a pregătit o


surpriză și ne-a adus la activitatea
noastră fructe și legume (noi
împreună vom pregăti fructele
pentru compot, suc iar din legume
vom prepara o supă foarte
gustoasă.)

Jocul-Ce stii despre mine?-joc


didactic prin intermediul caruia vom
afla mai multe lucruri despre
fructele și legumele de toamna.
Copiii vor extrage imaginia din
coș și va spune ce cunoaște
despre acestă legumă sau fruct.

Trecerea la activitățile pe centre.


 Centrul ,,Artă’’
Reflecție Le voi da copiilor ca
Obținerea sarcină de lucru ca să
performanțelor aplice pe fișă frunzele pe
crengile copacului.
O8
Se apreciză munca și disciplina la
nivel de grupă.Cineva din copii va Frontal
Extindere
vorbi despre lucrare sa realizată
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și