Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC -psiho-motorii

-Să coloreze imaginile propuse;


Grupa: II inferioară ( 3-4ani) -Să reconstituie imaginile formând din părți –
Educator:Timofeica Augustina întregul.
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare Strategii didactice:
Dimensiunea: Educația pentru limbaj și Metode și procedee: Salutul, moment
comunicare surpriză, jocul didactic, observația, explicația,
Proiect tematic: Să-l salvăm pe iepuraș demonstrația, pauza dinamică, povestire, Metoda
Tema zilei: Căsuța iepurașului *Turul Galeriei*.
Unități de competență: Materiale didactice: Casă, vulpe, șirmă,
-Perceperea conținutului textului literar (povești, iepure, cocoș, urs, lup, câine, sac, cubul, imagini cu
poezii) în baza imaginilor/cardurilor/ filmulețelor povești, casa vulpii, casa iepurașului, copaci, brazi,
educative și raportarea imaginilor la textul audiat. buturugi, coasă, vată, fulgi, iarbă, flori, microfon,
-Caracterizarea personajelor preferate și aprecierea foi albe,guașa, pensula, puzzle.
faptelor lor. Forme de organizare: frontal, individual,
Obiectivele operaționale: în grup, centre de interes.
-cognitive Centrele de interes: Arte, Joc de masa.
-Să dezlege ghicitori despre personajele din
povestea ”Căsuța iepurașului”;
-Să identifice și să numească poveștile cunoscute;
-Să răspundă în cadrul conversației la întrebările
adresate pe marginea textului;
-socio-afective
-Să-și exprime respectful față de personajele
pozitive;
-Să aprecieze trăsăturile pozitive și negative de
caracter ale personajelor;

Desfășurarea activității:
Momente de Conținutul instructiv-educativ
regim

Primirea de Convorbirea cu părinții


dimineață Le adresez întrebări despre starea generală a copiilor.
Convorbirea cu preșcolarii
Comunic cu copii despre cum se simt, ce dispoziție au, și le propun
jocul ,,Ziua și noaptea”.
Gimnastica Raportul
matinală Alinierea, executarea comenzilor ,,la dreaptaț” , ,,la sânga” , ,,la stânga
împrejur”. Ultimul copil face raportul referitor la câți copii sunt prezenți
la moment.
Exerciții pentru cap:
P.I- poziția inițilă
• Din pi aplecăm capul înainte
• Pi capul înapoi pi
Repetăm de x 4 ori
Exerciții pentru mâini:
Pi –poziția inițială, mâinileîn jos, picioarele la nivelul umerilor.
• Pi brațele înainte
• Brațele lateral
• Brațele in sus
• Brațele în jos
Repetăm de x 4 ori
Exerciții pentru trunchi:
Dinpoziția inițială ,picioarele la nivelul umerilor ne aplecăm de 2 ori
înainte. Pi de 2 ori înapoi.
• Pi , aplecarea de doua ori înainte
• Pi , aplecarea de doua ori înapoi
Repetăm de x 4 ori
Exerciții pentru piciore:
Pi picioarele la nivelul umerilor, facem așezări de 4 ori.
Pi –stând drept.
• Ridicarea genunchiului drept ,bătaia palmelor sub genunchi
• Ridicarea genunchiului stâng , bătaia palmelor sub genunchi
Repetăm de x 4 ori
Pi-stând drept.
• Sărim ca iepurașii pe ambele picioare.
Repetăm de 4 ori

Salutul ,,Bună dimineța albinuțelor!”


Sunteți albinuțe pentrucă astăzi o să vă spun o legend a albinei din care va
reeși numele vostru de astăzi.
Lucrul cu Completare panoului ,,Calendarul naturii”
calendarul Copii au însărcinarea sa identifice ziua saptămânii, să indice data, luna,
anotimpul, anul, să observe timpul de afară, să verifice prezența de astăzi.

Activitatea integrată-desfășurarea activității


Evenimen Conținutul activității Meto Mate For Eva
te ale de și riale ma de lua
instruirii proc didac orga re
e tice nizar
dee e
Moment Crearea pentru o bună desfășurare a activității: Materia
organiza -Aerisirea sălii de grupă; le
toric -Aranjarea materialelor pentru activitate; pentru
-Aranjarea materialelor pentru centre de interes. fiecare
centru
Captarea Deschiderea activității se va realiza prin intermediul Fron Obser
atenției salutului: Salut tal varea
Salutul ul copii
Dimineața a sosit, soarele a răsărit.Toți copiii s-au lor în
trezit. timpul
S-au spălat pe mâini, pe față. Și-au spus bună recită
dimineața. rii
Un cerc mare au format. Și cu oaspeții s-au salutat.
Bună dimineața, ce frumoasă-i viața! Apreci
Dezl Casă, eri
Educatoarea: -Astăzi la noi au venit mulți oaspeți. Un egare vulpe verba
oaspete s-a ascuns în căsuță. Ghicitoarea o dezlegăm și a le
vom afla cine s-a ascuns. ghici
*E vicleană, e șireată. Dă târcoale la poiată.* (vulpea) torii
Anunțarea Vulpea: Bună dimineața, copii! Astăzi v-am pregătit o Obse Fron Apreci
subiectului mulțime de surprize! Haideți să ne jucăm împreună. rvare tal eri
și a Jocul didactic *Descrie-mă*- descriu vulpea a Șirmă verbal
obiective Educatoarea: Astăzi vulpea a venit în ospeție împreună Desc e
lor cu prietenii săi din poveștile cunoscute de voi. Vom riere Iepure,
dezlega ghicitorile și vom afla cine sunt prietenii a cocoș,
vulpiței. urs,
*Urecheat, cu coada scurtă, Dezl lup,
Fuge, lupul să nu-l ajungă. egare câine
E fricos nevoie mare, a
Dar e iute la picioare.* (iepurele) ghici
*Pe găini el le păzește. torilo
Pe toți oamenii îi trezește, r
Dimineața când se scoală,
Numai *cucurigu* cântă prin ogradă.*(cocoșul)
*El trăiește în pădure
Și mănâncă multe mure.
Mierea dulce mult îi place.
Dar se teme de albini, căci ele au ace.*(ursul)
*Hoțul în ogradă, de va intra,
El îndată v-a lătra.
El păzește cușca lui,
Dar și casa omului.*(câinele)
Reactualiz Educatoarea: Dragii mei, prietenii vulpiței ne-au adus Jocul Sac, Fron Apreci
area un săculeț. Scoatem din sac cubul fermecat. Conv cubul, tal eri
cunoștințe Jocul didactic *Numește povestea* ersați imagini verba
lor (Pov. *Gogoașa*, *Ridichea*, *Găinușa porumbacă*, a cu le
*Foișorul*, *Mașa și ursul*) povești
Educatoarea: Dragii mei, spuneți-mi, dar din ce
poveste au venit vulpița și prietenii săi?
Predarea, Educatoarea: Astăzi vulpița cu prietenii săi ne vor Teatr Casa Fron Obser
învățarea demonstra povestea *Căsuța iepurașului* alizar vulpii, tal varea
noului Teatralizarea poveștii. ea casa compo
conținut Vulpea:(apare din căsuță) Pove iepuraș rtame
-Eu sunt vulpea cea vicleană. Umblu mândră prin stirea ului, ntului
poiană. copaci, copii
Am o casă luminoasă. Este din gheață groasă. brazi, lor
Iepurele:(apare din căsuță) buturug
-Eu sunt iepurașul Țup. Prin pădure sar zdup-zdup. i
Cum vedeți dragii mei. Casa mea-i din coji din tei. coasă,
Nu e luminoasă, dar e călduroasă. vată,
Povestitorul: Primăvara a venit și căsuța vulpii s-a fulgi,
topit. iarbă,
Vulpea: -Vai de mine, ce mă fac? Toată casa mea-i un flori
lac.
Iepurașule ai vrea să mă lași în casa ta?
Iepurașul: -Hai, de milă o să te las. Dac-ai dat de așa
necaz.
Vulpea: (intră în casă, nemulțumită)
-Iepure, nu stau comod. Pleacă să nu te mai văd!
Iepurașul: (iese plângând)
-Uite, de ai suflet bun. Te aruncă vulpea-n drum,
Aoleu, ce să mă fac? Vulpii, cum să-i vin de hac?
Câinele: (se apropie de iepuraș)
-Am văzut ce s-a-ntâmplat. De vulpe am să te scap.
Iepurașul: (plângând)-Chiar te rog să mă ajuți!
Câinele:-Ieși afară, vulpe ticăloasă!
Vulpea: -Dacă m-oi înfuria, și mo-i supăra.
Fărâme te fac și îți vin de hac!
Câinele: (fugind) –Ham, ham, ham………!
Iepurașul: -Vai de mine, ce mă fac? De vulpe cum să
scap?
Ursul: (se apropie mormăind)
-Am văzut ce s-a-ntâmplat. Eu de vulpe o să te scap.
Iepurașul: (plângând) - Chiar te rog să mă ajuți!
Ursul: -Vulpe ticăloasă, ieși afară din casă!
Vulpea: -Dacă mo-i înfuria și mo-i supăra. Fărâme te
fac și îți vin de hac!
Ursul: (fugind) – Mor, mor, mor……!
Iepurașul: -Vai de mine, ce mă fac? De vulpe cum să
scap?
Lupul: -Am văzut ce s-a-ntâmplat! Eu de vulpe-o să te
scap!
Iepurașul: -Chiar, te rog să mă ajuți!
Lupul: -Vulpe ticăloasă, ieși acu din casă!
Vulpea: -Dacă mo-i înfuria și mo-i supăra. Fărâme te
fac și îți vin de hac!
Lupul: (fugind) –Auu! Auu! Auuu…….!
Iepurașul: (plânge)
Cocoșul: - Cucuriguu! Am venit să te ajut. Și în casă să
te duc!
Iepurașul: - Crezi că poți scoate din casă,
Pe-acea vulpe ticăloasă? Nici câinele, nici ursul și nici
lupul n-au putut. S-o urnească mai demult!
Cocoșul: - Stai puțin, și vei vedea. Că eu știu puterea
mea!
(se apropie de casă)
-Sunt cocoș cu pinten gros. Și sunt tare furios.
Pe umeri duc o coasă. S-alung vulpea ticăloasă!
Vulpea: - Mă îmbrac, mă îmbrac!
Cocoșul: (cântă a doua oară)
-Sunt cocoș cu pinten gros. Și sunt tare furios.
Pe umeri duc o coasă. S-alung vulpea ticăloasă!
Vulpea: - Mă încalț, mă încalț!
Cocoșul: (cântă a treia oară)
-Sunt cocoș cu pinten gros. Și sunt tare furios.
Pe umeri duc o coasă. S-alung vulpea ticăloasă!
Vulpea: Cocoșule fieți milă de mine! Iertați-mă am fost
rea cu iepurașul, fiindcă nu am unde locui, afară este
frig.
Cocoșul: Ce ziceți prieteni o iertăm?
Toți: Da, o iertăm!
Cocoșul: Haideți să fim prieteni. Prietenul la nevoie se
cunoaște! Prieteni buni să fim și cu toți să ne veselim!

Fixarea și Apreci
consolida Pauza dinamică *Iepurașu-n curte* Jocul Micro Fron erea
rea Jocul *Microfonul fermecat* (conversație în baza fon Tal răspun
cunoștințe poveștii) surilor
lor Educatoarea: Copii, vulpea e supărată și întristată. Ea copii
nu are casă, haideți s-o ajutăm. Expli Foi lor
cația albe, Lu
Repartizarea pe centre de interes. De guașa, crul
Centrul ARTĂ mons pensula indivi
Desen *Casa vulpii* tehnica picturii cu ceara. trația puzzle dual
Centrul JOC DE MASĂ Lu
*Căsuța primitoare* - îmbinare. Reconstituie întregul – crul
puzzle. indiv
idual
Evaluarea Demersul este realizat prin tehnica *Turul Galeriei*. Turul Fron
Copiii împreună cu educatorul analizează rezultatele Galer tal
obținute. iei
Încheierea Cântec dans *Alunelul*. Se impart surprise de la Stimu Fron Apreci
activității vulpiță. lente tal eri ver
bale

S-ar putea să vă placă și