Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Grădinița cu Program Prelungit Nr. 13, Târgoviște


Grupa Mică B „Albinuțele”
Propunător: Paulescu Daniela Aneta (Mircică)
Tema: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?”
Subtema: „Animale din curtea bunicilor”
Activitate integrată: „Prietenii omului” (DȘ)
Scenariu didactic

Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul
versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, gospodari,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.

1
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru a completa calendarul naturii cu imaginile
corespunzătoare.
Noutatea zilei: Săptămâna aceasta vom merge în vizită la bunici și vom învăța animalele care se află în curtea lor.

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre centre noi pornim.

Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

⁂ Sectorul I: Bibliotecă
Subiectul activității: ‚‚În lumea animalelor’’
Mijloc de realizare: citire de imagini
Obiective operaționale: - să descrie corect ceea ce observă în imagini;
Material didactic: imagini care ilustează animale domestice
Metode și procedee: observaţia, conversaţia
Desfășurarea activității: Copiii descriu în cuvinte proprii ceea ce observă în imaginile prezentate de educatoare.
Evaluarea activității: Corectitudinea descrierii imaginilor.

⁂ Sectorul II: Nisip și apă


Subiectul activității: ‚‚Lădița cu nisip pentru pisici și câini’’
Mijloc de realizare: joc de construcții
Obiective operaționale: -să construiască o lădiță cu nisip pentru pisici și câini
2
Material didactic: nisip, apă, lădiță
Metode și procedee: explicaţia, exercițiul, conversaţia
Desfășurarea activității: Copiii construiesc o lădiță cu nisip pentru pisici și câini.
Evaluarea activității: Corectitudinea construirii lădiței cu nisip.

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Spre scăunele noi pornim.

Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: Știință


Categoria de activitate: Cunoașterea mediului
Subiectul activității: „Animalele – prietenii copiilor”
Mijloc de realizare: lectură după imagini
Obiective operaționale:
– să descrie câteva caracteristici generale ale animalelor domestice pe baza planșei observate;
– să recunoască adăpostul animalelor domestice;
– să enumere pe baza imaginilor, hrana animalelor;
– să recunoască foloasele animalelor domestice;
– să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse;
Mijloace de învățământ: planșe cu animale domestice
Metode și procedee: observația, explicația, exercițiul, conversația
Bibliografie:
3
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

Obiective Activități de Strategii didactice


operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace Evaluare
procedee de
învățămâ
nt
Introducerea în activitate se va realiza cu ajutorul unei -observația -cutia cu
cutii în care se află imagini despre animale. surprize

-exerciții de Anunțarea temei și a obiectivelor -


receptare a „Astăzi vom face o vizită bunicilor de la țară și vom învăța conversația
mesajului animalele din curtea lor.”

-exerciții de Intuirea materialului


observare „Ce am primit în cutie?” („...imagini despre animale -imagini
spontană domestice.”) -observația despre

4
animale
domestice
– să descrie -exerciții de Desfășurarea activității: -descrierea
câteva descriere a IMAGINEA 1: Să descoperim împreună animalele domestice - corectă a
caracteristici animalelor „Ce observați în imagine?” conversația -imagini animalelor
generale ale domestice „Ce animale recunoașteți în această imagine?” („...câine, -observația cu domestice
animalelor pisică, vacă, porc, oi, capre, cai) animale
domestice pe
baza planșei
observate;

– să -exerciții de -
recunoască recunoaștere IMAGINEA 2: Adăpostul animalelor recunoaștere
adăpostul a „Unde locuiesc animalele din imagine?” („...adăposturi sau - -imagini a
animalelor adăposturilor țarcuri”) conversația cu adăposturilor
domestice; animalelor -observația adăpostul pentru
domestice animamlel animalele
or domestice
Sinteza parțială domestice
„Deci, din imaginile prezentate am reținut că vacile și caii
– să enumere dorm în grajd, porcii în coteț, oile și caprele în țarc iar câinii
pe baza -exerciții de în cușcă,.”
imaginilor, enumerare a -enumerarea
hrana hranei pentru IMAGINEA 3: Ce mănâncă animalele? - hranei
animalelor; animalele „Ce mănâncă animalele?” („porumb, fân, iarbă, oase”) conversația -imagini animalelor
domestice -observația cu hrana domestice
– să animalelor
recunoască -exerciții de
foloasele recunoaștere -
a foloaselor IMAGINEA 4: La ce ne ajută animalele? recunoaștere
5
animalelor animalelor „La ce ne ajută câinii?” („la pază”) - -imagini a foloaselor
domestice; domestice „Ce facem cu pisicile?” („ne jucăm cu ele și ne scapă de conversația cu animalelor
șoareci”) -observația foloasele domestice
„Ce consumăm de la vaci, capre, oi, porci?” („brânză, lapte, animalelor
-exerciții de carne, lână, piele”)
– să răspundă dialog „La ce ne ajută caii?” („la cărat și la muncile agricole”)
corect, în provocat -
propoziţii Sinteză finală corectitudine
simple la Invit un copil să enumere toate animalele despre care am -exercițiul a
întrebările învățat noi astăzi. răspunsurilor
puse; copiilor

În încheierea activității fac ultimele aprecieri asupra


comportamentului copiilor pe durata activității.

Tranziții:Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
De joc noi ne pregătim.

6
ALA 2: Joc de atenție

Subiectul activității: „În curtea bunicilor”


Mijloc de realizare: joc de atenție
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Obiective operaționale: -să participe cu interes la acivitate respectând regulile jocului.
Desfășurarea activității: Copiii sunt așezați în semicerc pe scăunele. Înainte de a începe jocul, educatoarea îi previne pe copii că va rosti
numele unor animale, însă de se va întâmpla să „greșească”, să rostească și alte cuvinte străine, copiii să-i dea de știre la momentul
cuvenit, bătând din picioare.
Educatoarea: „Hai, copii,veniți cu mine!
În curte tare-i bine.
Animalele ne-așteaptă toate
Sa le privim pe săturate:
Porci, vaci, pisici, câini,
Bluze.”
Copiii bat din palme.
Educatoarea: „Ce-i copii? Ce-ați auzit?
De ce bateți? Am greșit!?”
Copiii: „Da! Bluzele nu sunt animale!”
Educatoarea: „Dar ce sunt bluzele?”
Copiii: „Obiecte de îmbrăcăminte.”
Alte cuvinte străine: castraveți, creioane, frunze, etc.
Jocul continuă atâta timp cât copiii vor dori să se joace.
Bibliografie: Dumitru A., Dumitru V., „Activități transdisciplinare pentru grădiniță și ciclul primar-jocuri didactice”, Editura Paralela 45,
Pitești, 2009

7
8

S-ar putea să vă placă și