Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE- ALA 1

GRĂDINIȚA: Grădiniţa cu Program Prelungit „Cuvioasa Parascheva”, Iaşi;


GRUPA: mică D- Fluturaşii
TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă? ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Viața din junglă
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber alese (ALA1)
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: ,,Să ajutăm animalele din junglă!”
TEMA ACTIVITĂȚII: caracteristici ale animalelor sălbatice și mediul lor de viață;
MIJLOC DE REALIZARE: activități pe centre de interes ALA1
1. Joc de masă: „Trompa elefantului” -înșiruire de mărgele;
2. Științe- „Care este casa mea?”- sortare animale sălbatice și domestice;
3. Construcții: „ Căsuțe pentru animale”;

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare;


SCOPUL: Valorificarea în contexte noi a unor cunoștințe cu privire la caracteristicile animalelor sălbatice cunoscute și stimularea cooperării şi
interrelaționării civilizate între copii în rezolvarea unei sarcini.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să rezolve corect sarcinile didactice de la fiecare centru, în timpul solicitat de educatoare;
O2- să coopereze cu partenerii de joc în realizarea sarcinilor;
O3- să interrelaționeze optim cu ceilalți covârstnici;
O4- să exprime gânduri, dorințe folosind propoziții simple;
SARCINI DIDACTICE:
- așezarea mărgele pe sfoara (trompa elefantului);
- sortarea animalele domestice de cele sălbatice;.
- punerea în corespondență animalul domestic și animalul sălbatic cu mediul său de viață;
- identificarea animalele puse pe masă
-construirea de adăposturi pentru animale respectând modelul dat;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metodee și procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, jocul, exercițiul.
b) Material didactic: mărgele, planșe, jetoane animale domestice/ sălbatice, planșe fermă/ junglă, cuburi;
c) Resurse bibliografice:

 Cosma, J., Ilica A., Kelemen G., Preda, V., Soriţeu, E., Didactica învăţământului preşcolar, Editura Universităţii „Aurel Vlaicu”, Arad, 2005;
 Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactică, 2008;
d) FORME DE ORGANIZARE: pe grupuri mici, individual
DURATA ACTIVITĂȚII:15- 20 minute
DEMERS DIDACTIC – JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE- ALA 1
Strategia didactică
Etapele Ob
Conţinut instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Forma de Evaluare
activităţii Op
procedee învăţământ organizare

1. Moment Se creează condițiile optime pentru


desfășurarea activității:
organizatoric
 Aerisirea sălii de clasă;
frontal
 Aranjarea măsuțelor și scăunelelor
pe centre;

 Așezarea materialului didactic pe


măsuțe;

2. Captarea Copiii se aşează la centre în funcţie de conversaţia frontal se evaluează deprinderea


atenţiei ecusoanele primite la întâlnirea de preşcolarilor de a asculta
dimineaţă. Propun copiilor să ajutăm explicația cu atenţie explicaţiile
animalele din junglă. Unele au nevoie de o cadrului didactic
casă, altele s- au rătăcit, altele au nevoie de
hrană.
Vom descoperi împreună cum putem ajuta planșă elefant
animalele sălbatice.
mărgele
Explicarea sarcinilor de lucru
O1 jetoane animal
 La centrul Joc de masă vor trebuie domestice/
să înșiruie mărgeluțele pe trompa elefantului; conversația sălbaticeplanșă
O2 mediul de viață
3. Anunţarea explicaţia
temei şi O3 se evaluează
 La centrul Științe vor lucra cu demonstraţia deprinderea
colegii. Trebuie să sorteze animalele
a obiectivelor preşcolarilor de a
sălbatice de cele domestice, apoi să le așeze frontal
asculta cu atenţie
O4 pe fiecare la mediul lor de viață.
explicaţiile cadrului
O5 didactic

 La centrul Construcții, cei mici vor


primi câte un animal căruia vor trebui să îi
construiască o casă.

4.Desfăşurarea Se vor intui materialele de lucru de la explicaţia frontal


activităţii fiecare centru împreună cu preșcolarii si
voi demonstra modul de lucru.
Explicarea sarcinilor de lucru
Copiii se vor aşeza la fiecare sector, în frontal
funcție de animalele (jetoanele) primite la individual
întâlnirea de dimineață.Voi explica și voi demonstraţia
demonstra fiecărui grup de copil ce are de
făcut:
O1 Joc de masă: explicația planșă elefant se evaluează deprinderea
demonstrația copiilor de a așeza
Copiii vor primi o imagine cu un elefant pe mărgele individual
a cărei trompă vor trebui să așeze mărgele mărgele colorate pe ața
colorate (trompa elefantului);
( trompa) elefantului;

O4 Construcții: Copiii vor primi câte o animale


explicația individual se evaluează deprinderea
jucărie ( animal) și vor trebui să îi demonstrația cuburi
construiască o casă folosindu-se de copiilor de a construi
piesele puse la dispoziție, respectând model respectând modelul dat
modelul dat.

O2 În cadrul celui de-al doilea centru, jetoane animal se evaluează deprinderea


Științe: Copiii vor sorta animalele puse la explicația domestice/ de a sorta animalele și de
O3 dispoziție și le vor așeza pe foaia care sălbatice a realiza corespondențe
demonstrația
ilustrează mediul lor de viață- la fermă individual
sau în junglă. Animalele sălbatice le vom planșă mediul de
așeza în junglă și cele domestice la viață
fermă.
5. Obținerea Copiii vor lucra la centre. Educatoarea va conversația lucrările copiilor individual se evaluează deprinderea
performanței dirija discret, din umbră, activitatea preşcolarilor de a analiza
copiilor și va oferi sugestii sau va explicația lucrările personale și pe
încuraja copiii în finalizarea sarcinilor. cele ale colegilor
La finalizarea lucrărilor, la centrul Joc de
masă, copiii vor prezenta rezultatul final
lucrării. La centrul Științe copiii vor
prezenta cele două medii de viață și
animalele care locuiesc acolo. La centrul
Construcții, vor prezenta lucrarea făcută.

6.Încheierea Se va fixa subiectul activității pentru apreciez verbal


fiecare centru de interes, apoi voi face capacitatea preșcolarilor
activităţii aprecieri individuale asupra modului de conversaţia frontală de a realiza sarcinile
lucru și asupra participării copiilor la fiecărui centru și
activități. atitudinile/
comportamentele
pozitive de pe parcursul
activității.

S-ar putea să vă placă și