Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.05.2023

Prof. înv. preșcolar: Lazăr Iulia Loredana

Nivel I: grupa mică

Tema anuală de studiu : ,, Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema proiectului tematic: „ Prietenii mei necuvântătoarele ”

Subtema: „ Animalele din pădure!”

Tema activității : „ Locuitorii pădurii”

Categoria de activitate: Jocuri și activități liber alese (ALA 1)


Dimensiuni ale dezvoltarii: Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
Comportamente vizate: 1.1.Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea
și învățarea în situații noi;
1.2.Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu
copiii sau cu adulții din mediul apropiat;
2.1.Realizeaza sarcini de lucru cu consecvență;
2.2.Integrează ajutorul primit, pentru realizarea
sarcinilor de lucru la care întampină dificultăți;
3.1.Manifestarea creativitatii diverse.

Scopul activității: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării


comunicării, favorizarea interrelaţionării, împărtăşirea cu ceilalţi şi formarea
comportamentului empatic la preşcolari.
CENTRE DE INTERES

JOC DE MASĂ

Tema: „ Puzzle cu animale din pădure”


Obiective operaţionale:
O1- Să reconstruiască întregul din părți mai mici;

O2- Să asocieze animalul cu hrana;


O3- Să mânuiască cu grijă materialele de lucru.

CONSTRUCȚII
Tema: „Adăposturi pentru animalele din pădure”
Obiective operaționale:
O4- Să îmbine armonios cuburile în scopul realizării temei ;
O5- Să găsească utilitate potrivită construției realizate;

O6- Să coopereze în realizarea construcției;

ARTĂ

Tema: „Animale din pădure”

Obiective operaționale:

O6- Să utilizeze corect instrumentele de lucru;


O7- Să respecte poziția corectă a corpului față de suportul de lucru ;

O8- Să realizeze corect lucrarea propusă;


O9- Să aprecieze critic lucrările celorlalți copii.

Strategia didactică:
Metode și procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, turul
galeriei, exerciţiul.
Material didactic folosit: imagini cu animale, creioane colorate, cuburi lemn,
piese vafe, animale plastic, materiale din natură(bețe, lemne, pietricele, conuri, ghinde)
puzzel animale, roata cu hrana animalelor, cârlige având imagini cu animale.
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe
Locul desfașurării: sala de grupă
Resurse umane: 15 copii
Durata: 25 minute

BIBLIOGRAFIE:
*** Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 0-6/7 ani),(2018), M.E.C.T.,
Bucureşti,
*** Metoda proiectelor la vârste timpurii; (2002), M.E.C., Ed. Miniped,
Bucureşti;

Desfășurarea activității
Strategii didactic
Nr. Etapele Ob Timp Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de
crt. activităţii . procedee învăţământ
Op didactice
.
Moment
organizato- Asigurarea unui climat adecvat pentru
1 ric 2 min
desfaşurarea activităţii:
- materialele vor fi identificate de
către copii în centrele de interes;
- copiii intră în grupă şi se deplasează
conform reprezentării celor trei centre.

2 Captarea 3 min
La sfârşitul întâlnirii de dimineaţă le
atenţiei
voi prezenta copiilor scrisoarea de la
Moș Martin. Apoi vom purta o
conversaţia
discuţie despre dorința ursului și
despre îndeplinirea ei .

explicaţia

3 Anunţarea Precizez tema fiecărui centru de conversaţia


temei şi 5 min
activitate și materialele necesare
obiectivele
desfășurării activității.
„ Astăzi ne vom împărți în trei
echipe pentru a afla cât mai multe
explicaţia
lucruri despre animalele din
pădure. Prima echipă va avea de
realizat „Puzzle cu animale din
pădure”,
dar și să asocieze animalele cu hrana
lor. A doua echipă va avea de construit
„Adăposturi pentru animalele din
pădure” , a treia
echipă va avea sarcina de a colora
„Animale din pădure ”

Copiii își aleg centrul la care


Dirijarea 15 min
doresc să lucreze prima dată,
4 învăţării
iar după terminarea sarcinilor,
ei se vor roti astfel încât
O1
fiecare copil va executa conversaţia
sarcinile de la fiecare centru.
explicaţia
Fiind grupa mică, sunt și copii Puzzle din 6,8
O2 demonstra-
care nu reușesc să lucreze la
ţia Imagini cu
O3 mai multe centre. hrana
exerciţiul animalelor,
La centru JOC DE MASĂ, copii
O4
vor realiza puzzle cu animale din Cârlige cu
O5 imagini(anim
pădure.
ale salbatice)
O6 Vor asocia animalele cu hrana lor.
La centrul CONSTRUCȚII, Cuburi lemn,
O7
piese vafe,
vor realiza prin îmbinare, căsuțe
O8 materiale din
pentru animale. natură(bețe,co
La centrul ARTĂ, nuri,ghinde)
vor colora fișe cu animale din pădure. Animale din
plastic

Creioane
colorate
Imagini cu
animale din
pădure
Pentru fiecare centru de interes, se va
5
face trecerea în revistă a obiectivelor
O5 urmărite și rezultatele lor. conversaţia
Obţinerea
Educatoarea îi ajută pe copii să
performan- O7 explicaţia
ţelor finalizeze sarcinile de lucru la fiecare
turul
centru de interes.
5 min galeriei
Copiii vor explica cum au colaborat,
ce greutăți au întâmpinat și se vor
bucura de rezultatele colective
obținute.
Se vor face aprecieri stimulative
6 Încheiera conversaţia
pentru fiecare centru în parte şi pentru
activităţii 5 min i
toţi copiii. Se oferă stimulente pentru a
f
le aprecia implicarea în activitățile de
la centre.

S-ar putea să vă placă și