Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC – ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVELUL/GRUPA: 3-5 ani, I, Grupa mică/mijlocie


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum şi de ce se întâmplă? ”
TEMA PROIECTULUI: „În lumea animalelor”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Animale mari și mici în ogradă la bunici”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Cei trei purceluși”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
 ADP:
 Întâlnirea de dimineață: ,,Graiul animalelor”;
 Rutine: „Purcelușii ordonați” – deprinderea de a aşeza la loc jucăriile sau alte obiecte pe
care le-au folosit;
 Tranziții: „Cui i-e frică de lupul cel rău?” – mers ritmat.
 ALA1:
 Artă - „Colorează animalul preferat!”
 Joc de masă - „Alege și grupează!”
 Construcţii - „Căsuțe pentru animale”
 Joc de rol - „Cei trei purceluși”-dramatizare
 ADE: ,,Cei trei purceluși’’
 DS2 – joc didactic;
 DOS2 – îmbinare, lipire.
 ALA2
 Joc de mișcare: „Purcelușii în căsuțe!”
 Joc de atenție: „Zboară, zboară…”

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 să numere de la 1 la 3 recunoscând grupele cu 1-3 obiecte şi cifrele corespunzătoare;
 să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Cognitiv și limbaj:

1
 să alcătuiască grupe de obiecte după un criteriu dat;
 să aşeze obiectele în perechi;
 să raporteze numărul la cantitate şi invers;
 să denumească uneltele şi materialele de lucru;
 să motiveze verbal lucrarea efectuată.
Psiho-motor
 să mânuiască uneltele şi materialele puse la dispoziţie;
Socio-afectiv
 să accepte şi să ofere ajutor.

Strategii didactice
 Metode si procede: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, lucrul individual;
 Mijloace didactice: CD, CD-player, imagini, jetoane, fişe de lucru individual, suporturi
de carton, diverse forme din hârtie glace, stick-uri lipici, şerveţele umede.
 Forme de organizare: frontal, idividual.
Locul de desfășurare: sala de grupă.

Bibliografie

 Curriculum pentru educația timpurie, MEN, 2019;


 Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Ed. A 2-a rev. şi ad.,
Ed. V&I Integral, Bucureşti, 2005;
 Anca Păunescu, Claudiu Bunăiaşu, Cornel Novac, Dumitru Gherghina, Gina Cămăraşu, Ioan
Dănilă, Nicolae Oprescu, Vali Ilie, Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul
preprimar, Ed. Didactica Nova, Craiova, 2007;
 Angela Sesovici, Daniela Ionescu, Filofteia Grama, Laurenţia Culea, Mioara Pletea, Nicoleta
Anghel, Activitatea integrată din grădiniţă – Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar, Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008.

2
ADP – Întâlnirea de dimineaţă – „Graiul animalelor”

Aşez copiii în semicerc pentru un mai bun contact vizual.După salut se va


realiza prezenţa. Fiecare copil prezent îşi va lua poza şi o va aşeza în ograda
bunicilor, apoi va saluta întreaga grupă. Pozele copiilor absenţi vor fi aşezate în
afara ogrăzii. Îndrept apoi atenţia copiilor către calendarul naturii, unde un copil va
aşeza jetoanele potrivite şi vom purta discuţii despre vreme, zi, lună, anotimp.
Îndemn apoi copiii să ne povestească despre felul în care şi-au petrcut timpul acasă
în ziua precedentă.
Vom face apoi din nou o vizită în ograda bunicilor să ne revedem prietenii,
după care vom asculta împreună cântecul „Graiul animalelor”.
Pe baza imaginilor, copiii vor reda onomatopee imitând glasul animalelor.
Le prezint apoi copiilor sectoarele pregătite în prealabil şi vom forma împreună
grupurile de joacă.

ALA1
Centrul Tema Sarcina
Artă “Colorează animalul -să coloreze diverse imagini,
preferat” respectând conturul acestora;
Joc de masă “Alege şi grupează” -să alcătuiască grupe de obiecte
în funcţie de mărime şi culoare;
Construcţii “Căsuţe pentru animale” -să mânuiască piese de îmbinare
pentru a realiza căsuțe;
Joc de rol “Cei trei purceluși” - -să intre în pielea personajului
dramatizare din poveste.

ADE
Secvenţe Strategii didactice Evaluare
didactice Conţinut Metode şi Mijloace Metode Indicatori
procedee didactice
Moment Crearea condiţiilor pentru
organizatoric buna desfăşurare a activităţii:
-aerisirea sălii;
-pregătirea materialului de
lucru;
-aşezarea mobilierului.

3
Captarea Le prezint copiilor o imagine -conversaţia; -imagine -orală -ascultă cu
atentiei cu animale domestice . Dintre cu animale atenţie
animalele pe care le cunosc, domestice
lipsesc purceluşii. “Unde au
plecat purceluşii?”
Anunţarea Purceluşii au ajuns în -conversaţia; -orală -pun şi
temei şi coşuleţele pe care le au pe răspund la
enunţarea mese. Alături de purceluşi se întrebări
obiectivelor mai află însă, câteva jetoane
cu care ne vom juca.
Dirijarea Copiii îi recunosc pe cei trei -conversaţia; -jetoane cu -orală -ascultă cu
învăţării purceluşi din povestea cu personaje, atenţie;
acelaşi nume. În coşuleţ se căsuțe şi
mai află lupul şi două dintre cifre;
căsuţele construite de
purceluşi, precum şi cifre de
la 1 la 3. -explicaţia;
Cer copiilor să alcătuiască pe
rând grupe de obiecte: a -alcătuiesc
purceluşilor, a căsuţelor, a -orala grupe de
lupilor. După alcătuirea obiecte;
grupelor, copiii vor număra
elementele din fiecare grupă.
Cer copiilor să aşeze în -realizează
perechi elementele din grupa corespon-
purceluşilor cu elementele din denţa unu
grupa căsuţelor. Întreb copiii la unu între
în care dintre grupe se află elementele
mai multe/mai puține grupei;
elemente. Un purceluș a
rămas fără căsuță. Pe aceea o
vor construi copiii.
În final cer copiilor să aşeze
cifra potrivită în dreptul -asociază
fiecărei grupe. Apreciez cifra la
corectitudinea și ofer ajutor numărul de
unde este necesar. -conversaţia; elemente;
Strâng împreună cu
preșcolarii de serviciu
materialele cu care s-a lucrat -fişe de -în scris,
apoi împărțim fişele de lucru lucru pe baza
individual și instrumentele de individual; fișei de -rezolvă
scris. Voi formula fiecare lucru fişe indi-
cerinţă în parte, copiii urmând individual viduale;
a completa fişele conform
cerinţelor.

4
Pentru că au lucrat atât de
bine, le promit copiilor că vor
primi câte un purceluş
năzdrăvan dar că fiecare
purceluş şi-ar dori căsuţa lui.
Strângem materialele apoi
copiii părăsesc sala în mers
ritmat pe melodia „Cui i-e
frică de lupul cel rău?”.
Revenim în sală în același
mod și copiii se așează la
măsuțele de lucru pe care au
fost pregătite în prealabil
instrumente și materiale
necesare pentru a realiza o
căsuță din forme geometrice.
Cer copiilor să descrie -conversaţia -orală
instrumentele si materialele -denumesc
primite: suport de carton, părţi instrumen-
componente din hârtie glace te şi
ale unei căsuţe, tuburi de -foi din materiale
lipici, şerveţele umede. carton; de lucru;
Execut lucrarea model -demonstraţia;
verbalizând fiecare etapă. -forme
Executam împreună exerciţii hârtie
de încălzire a muşchilor mici glace;
ai mâinii: „Boboc-
floare”,”Cântăm la pian”, -tuburi
„Fluturaşii”, etc. lipici;
Copii încep lucrul pe fondul
muzical „Duetul florilor”. -panou -îmbină şi
Supraveghez modul de lucru -lucrul polistiren. lipesc
şi le acord ajutorul necesar individual -orală formele din
copiilor. hârtie;
Odată lucrările încheiate,
acestea vor fi expuse pe
panou.

Asigurarea “Din ce poveste veneau -conversaţia; -orală -răspund la


feedback-ului personajele noastre?” întrebări;
“Câţi purceluşi erau?”/”Arată
cifra!” (lupi, căsuţe)

5
Evaluarea Se vor face aprecieri -conversaţia; -orală -fac
performanţe- referitoare la modul de aprecieri;
lor desfăşurare al activităţii.
Vom face aprecieri asupra -observaţia. -evaluează;
căsuţelor realizate.
Copiii evaluează şi se
autoevaluează.

Încheierea Voi împărţi copiilor ca


activităţii stimulente câte un “purceluş -primesc
năzdrăvan”. stimulente

ALA2
JOC DE MIȘCARE: „PURCELUȘII ÎN CĂSUȚE!”

Copiii se grupează câte trei:doi se țin de mâini față în față (căsuța), iar al treilea
stă în căsuță. Grupurile de copii sunt așezate sub formă de cerc. În mijlocul
cercului stă purcelușul șef. El începe jocul prin cuvintele:,,Purceluși, la joacă!”,
moment în care toți copiii ies afară din căsuțe și aleargă prin cerc impreună cu el.
La un moment dat, purcelușul șef rostește cuvintele:,,Vine lupul!” .Toți copiii
caută repede să ocupe o căsuță, iar cel ramas fără, continuă jocul.

JOC DE ATENȚIE: „ZBOARĂ , ZBOARĂ”

Copiii sunt așezați pe scăunele în semicerc . Conducătorul jocului va sta tot pe


un scăunel în fața lor . Toți copii mișcă mâinile imitând zborul . Conducătorul
jocului va spune de câteva ori: „Zboară ! Zboară ! Zboară...” și va denumi fie o
ființă / obiect zburător (rachetă , rândunică) , fie o ființă/obiect care nu poate zbura
(urs , masă), ridicând sau coborând mainile invers decât ar fi corect pentru a păcăli
jucătorii. Copiii trebuie să ridice mâinile în cazul unei ființe/obiect zburător iar în
caz contrar să le lase jos. Sunt eliminați pe rând copiii care greșesc .

6
7
NUME/PRENUME:
1. Alcătuiește mulțimi cu elemente de același fel!
DATA:
2. Unește fiecare mulțime cu cifra corespunzătoare!
3. Alcătuiește perechi între purceluși și căsuțe!
4. În care mulțime sunt mai multe/mai puține elemente?

1 2 3
8
9
10

S-ar putea să vă placă și