Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.11.2020
PROFESOR METODIST:
PROPUNĂTOR:
CLASA: I A
DESCRIEREA COLECTIVULUI: Colectivul clasei I A este format din 6 elevi ( 5 băieți și 1 fată), având următoarele caracteristici: 3 elevi se
încadrează în gradul de handicap GRAV cu asistent personal, iar 3 elevi se încadrează în gradul ACCENTUAT. Toți elevii prezintă întârziere în
dezvoltarea limbajului, hiperkinezie, întârziere în dezvoltarea afectiv emoțională și comportamentală, autonomie personală și socială minimală. Un elev
este diagnosticat cu autism atipic, iar unul prezintă tulburare severă a dezvoltării psihice cu elemente pervazive, sindrom de deprivare globală și istoric
familial de patologie psihică.
Activitatea didactică necesită stabilirea de reguli și limite foarte clare, având în vedere agitația psihomotorie și prezența tulburărilor psiho-afective la
acești copii. Este necesară, de asemenea, alternarea de diverse exerciții și jocuri, date fiind posibilitățile reduse de concentrare a atenției.

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare


DISCIPLINA: Abilități de comunicare și limbaj
SUBIECTUL: Animale din ograda omului. Propoziția simplă și compusă
TIPUL LECȚIEI: de comunicare/ însușire de cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI:
 Însușirea de propoziții simple și dezvoltate cu referire la animalele domestice
 OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
• Obiective cognitive:
OC1- să denumescă cel puțin două animale domestice pe baza cunoștințelor anterioare
OC2- să recunoască 3/5sunete, pe baza materialului audio
OC3- să formuleze câte o propoziție simplă pornind de la imagini cu animale din ograda omului
OC4- să formuleze câte o propoziție compusă, pe baza imaginilor cu animale din ograda omului

 Obiective afective:

OA1- să asculte cu atenție și plăcere materialele audio: „Sunete de animale domestice” „Ferma animalelor”
OA2- să-și manifeste preferința pentru un animal
 Obiective psihomotorii
OP1 : să adopte o poziție corectă în bancă;
OP2: să realizeze exerciții de încălzire a musculaturii mâinii;
OP3 : să coloreze animalele domestice
OP4: să efectueze mișcări simple de dans pe baza cântecelului ”Ferma animalelor”.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee didactice: conversaţia, observarea, explicaţia,exerciţiul,
b) Mijloace de învăţământ: planșe cu animale domestice , planșe de desenat, laptop, creioane colorate.
c) Forme de organizare: frontal, individual
RESURSE UMANE: 6 elevi
RESURSE TEMPORALE: 40 minute.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
ETAPELE OB. TIMP CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI Op.
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

I.Moment 1̍ Se asigură liniştea şi ordinea în sala de clasă pentru


organizatoric o bună desfășurare a lecției.
Se pregătesc materialele necesare acestei lecții.

II.Captarea 1' În drum spre școală, m-am întâlnit cu cineva. Era Zâna apreciez
Cutia magică
atenției Animalelor (în șoaptă). Și mi-a lăsat ceva pentru voi, în Povestirea capacitatea de a
de la Zâna
cutiuța aceasta magică. Oare ce este? Să o desfacem? (în asculta cu atenție
șoaptă) Sunt multe animale, dar oare ce sunt cu ele? Animalelor și curiozitate

OP1

III.Anunțarea Zâna ne-a lăsat și un bilețel. Să vedem ce scrie.


temei și „Trebuie să asculți cu atenție sunetele din materialul cu Bilețelul de
obiectivelor 2' sunetele animalelor domestice, apoi, din cutia magică la zână -apreciez
cu animale să găsești animalul care face așa”. capacitatea de a
Zâna vrea să ne spună că trebuie să ascultăm sunetele asculta ce a scris
unor animale și să ghicim ce animal este, apoi să îl Explicația Zâna toamnă
căutăm în cutia magică. Dar cred că Zâna ar fi foarte
fericită dacă noi am răspunde frumos și în propoziții, de Conversația
exemplu, „Acesta este un cățel/ Este cățel/ Cățelul face
așa.” Am înțeles, copii?
apreciez
Reactualizarea Înainte să deschidem sunetele animalelor, aș dori să ne Frontal capacitatea de a
cunoștințelor OC2 5̍ amintim care sunt, oare animalele din ograda omului? Individual recunoaște
Sau ce animale aveți voi în ogradă, la voi acasă? animalele din
Cine îmi spune? „Uite, repeți după mine : Eu am acasă ograda omului și
la mine.../ Animalele din ograda omului sunt...”, (câte Conversația de a repeta, în
un copil v-a răspunde, formulând împreună cu doamna propoziție după
învățătoare începutul propoziției). Exercițiul doamna
învățătoare

IV.Dirijarea Se pun sunetele animalelor pe fundal , iar copiii trebuie apreciez


învățării/Obținer OC2 să răspundă în propoziții. În momentul în care copiii Exercițiul Material capacitatea de a
ea performanței 10' întâmpină dificultăți, doamna învățătoare formuleză audio Frontal asocia sunetul cu
OC3 propoziția, iar copiii repetă. Câte un copil vine la cutia Conversația „Sunete de Individual animalul respectiv
magică în timp ce ascultă sunetul. De asemenea, poate fi și de a răspunde în
OA1 Observarea animale
ajutat de colegi să spună denumirea animalului în domestice propoziții
propoziție, sau dacă nu își amintește ce animal face așa, pesntru
urmând ca el să repete. copii”

Laptop

Cutia magică
cu animale

Pentru că v-ați descurcat foarte bine, acum vom dansa, Apreciez


vreți? Doamna învățătoare pune cântecelul „Ferma Frontal participarea și
OP4 2' animalelor”, iar copiii fac mișcări ușoare, precum se implicarea în dans
Cântecelul:
rotesc, bat din palme, stânga- dreapta, în față în spate,
pot cânta și ei. „Ferma
animalelor”

V.Intensificarea
retenției și a După pauză, copiii vor vedea pe niște planșe cu animale
OC4 și în jurul lor hrana pe care o consumă și ce procură ele Observarea
transferului 15' Frontal Apreciez
OC3 sau la ce ajută în gospodărie. Doamna învățătoare pune Explicația Individual capacitatea de a
întrebări, precum : „Ce animal este?/ Ce mănâncă? Ce răspunde la
oferă el?/ Ce face el?”, iar copiii răspund în propoziții, întrebări prin
repetând începutul după doamna învățătoare: Este un Exercițiul propoziții simple
cățel și mănâncă oase. Cățelul păzește casa.”, apoi vor fi sau compuse,
stimulați și copiii să răspundă în propoziții, fiind ajutați Planșe precum și
unde întâmpină dificultăți de doamna învățătoare sau de capacitatea de a-și
colegi. Copiii sunt atenți și repetă după doamna aminti despre
învățătoare sau formulează singuri propoziții. fiecare animal

Copiii vor primi o planșă cu animale domestice și vor


desena animalul preferat, apoi vor răspunde în Individual Apreciez
Se v-a Conversația
propoziții, în timp ce își pun la expoziție planșa capacittea de a
realiza
OA2 colorată. „Animalul meu preferat este...” Exercițiul Culori Frontal vorbi în propoziții
în
OC3 condiții Înainte de a desena, vom face împreună exerciții de Observarea Planșe de
în care încălzire a musculaturii mâinilor. (desfacem pumnul, desenat
OP3 v-a închidem pumnul, plouă, unim degetele arătătoare..)
rămâne
timp. Animalul meu preferat este...

Frontal
Individual
Se pun întrebări legate despre ce au repetat și învățat
Fixarea
astăzi, iar răspunsul este dat de copii, împreună cu
cunoștințelor
doamna învățătoare, acolo unde întâmpină dificultăți.
Conversația
3' -„Despre ce animale am vorbit astăzi?”
OC3
-„Astăzi am vorbit despre porc, vacă, cățel, oaie,
OC4 pisică..”

La început am zis că Zâna ar fi fericită dacă am vorbi în


propoziții. Și cred că e tare fericită acum.

-„Astăzi cum am vorbit? „


-„Astăzi am vorbit în propoziții.”

VI. Feedback „Astăzi ați răspuns foarte frumos, iar Zâna Animalelor, Frontal Aprecieri verbale
dar și eu suntem tare fericite. Cred că o să ne mai trimită Individual și buline cu
1' materiale. Vouă v-a plăcut lecția? Pentru astăzi fiecare animalul preferat
v-a primi câte o bulină cu animalul preferat”.

S-ar putea să vă placă și