Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Structura proiectului didactic

Data :20.03.2023
Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza" Bacău
Clasa: a III-a B
Propunător:Pal Irina
Aria curriculară:Arte
Disciplina :Muzică și mișcare
Unitatea de învățare:Elemente de limbaj muzical.Ritmul
Subiectul lecției: Sunete lungi și scurte-Graiul animalelor
Tipul lecţiei:însușire de cunoștințe
Competențe specifice:
1.3 să reproducă un repertoriu de cântece receptate după auz, respectând intonaţia corectă;
1.4 să evidenţieze prin mişcarea corpului conţinutul de idei al textului;
1.5 să diferenţieze auditiv calităţile sunetului muzical (intensitatea, durata, înălţimea).
Obiective operaţionale:
Cognitive:
OC1 :să intoneze corect exerciţiile de încălzire vocală;
OC2 :să sesizeze duratele lungi şi duratele scurte;
OC3 : să interpreteze în colectiv cântecele învăţate;
OC4 :să interpreteze în colectiv pe rând şi individual cântecul „Graiul animalelor”;
Afective :
OA1 – să-şi exteriorizeze propriile trăiri prin activtatea muzicală;
OA2: vor interacționa cu învățătoare și cu ceilalți colegi.
Psihomotrice:

OPM1 - să execute mişcări spontane sau sugerate de ritmul cântecului;


OPM2 - să respecte o poziţie corporală corectă, o emisie naturală şi o dicţie corespunzătoare pe toată perioada
interpretării unui cântec.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, instructajul, jocul didactic.
2. Mijloace de învăţământ: CD cu cântecul „Graiul animalelor”, ghicitori, planşă cu animale, jetoane cu
animale, flipchart, planşă cu cântecul „Graiul animalelor”, videoproiector, material PPT, imagine cu treunul
muzical, coş, bilete cu cântecele învăţate
3.Forme de organizare:frontal,pe grupe,individual.
4.Evaluare:formativă,orală
Resurse temporale:45 minute
Resurse umane:39 elevi
Bibliografie:
Manual pentru educație și mișcare,cls a III-a,Tudora Pițilă,Camelia Coman,Cleopatra Mihăilescu,Art
Klett,2021
Programa școlară pentru educație și mișcare ,cls.a III-a.
Scenariul didactic

Strategia didactică
Etapele Obiective Conţinuturi Metode Mijloac Forme de Evaluare
activităţii operaţional e organizar
e e
1. Captarea Asigur condiţiile optime desfăşurării Conversați Frontal
şi orientarea lecţiei: a
atenţiei - aerisesc clasa;
OPM2 - pregătesc materialul necesar;
- urmăresc ocuparea băncilor şi
OA2 poziţia copiilor.
Copii, fiţi atenţi pentru că am să vă
spun o ghicitoare:
“Toarce lelea-ncetişor,
Fără furcă şi fuior!” Explicația
În momentul în care copiii vor
răspunde corect, voi prezenta o planşă
cu animalele domestice, cerându-i
unui copil să vină să arate animalul
ghicit. Anexa1
Le voi spune şi alte ghicitori: Anexa
2
“Când e frig, stă covrig, Evaluare
Iar când vede un motan orală
Sare ca un năzdrăvan.”
“El aleargă ca şi gândul
Coama-i flutură ca vântul
E de mare ajutor
În ogradă şi ogor.
„Bucălaia de la stână
Ne dă miel, lapte şi lână!”
„Toată ziua stă pe lac
Şi ne cere mereu ... mac!”
„Jupâneasa durdulie
Cu rochiţa cenuşie,
Lucrată din pene lucii,
Caută pe lac papucii!”
„Ia să-mi spuneţi cine oare
Chiar de nu e vrăjitoare
Fără mare greutate
Iarba o preface-n lapte.”

2. Enunțarea OPM2 „Copii, să ştiţi că noi, astăzi, vom Conversația Frontală


temei şi a OA2 învăţa un cântec cu aceste animale şi
obiectivelor păsări! Titlul cântecului este „Graiul
animalelor”.

3. Exerciţii de încălzire a vocii. Conversația Frontal Observare


Actualizare OC1 Cer apoi copiilor să execute după Individual a
cunoştințelor OA1 mine următorul exerciţiu pentru Expliacația sistematică
însuşite pregătirea vocii: a elevului
anterior - Cum face trenul?

- Este un sunet lung sau unul scurt? Exercițiul

- Cum facem când ne doare măseaua?

- Este un sunet lung sau unul scurt?

Joc: ,,Ghiceşte cântecul”

Într-un coşuleţ se află bileţele


titlurile cântecelor învăţate. După
extragerea şi citirea biletului elevii
interpretează cântecele. La refren se
poate bate din palme, se însoţesc cu
mişcări ale corpului, cu jucării
muzicale.
• Se intonează astfel întreg repertoriul
în colectiv.

4. • Intonez cântecul Anexa 3. Demonstrați Frontală observaţia


Prezentarea OPM1 „Graiul animalelor”. a sistematică
optimă a a elevului
conținuturilo
r OA1
Va-ca zi-ce mu mu mu mu mu mu
Ca-lul fa-ce i ha – ha, i ha - ha
Oa-ia zi-ce be-he-he be-he-he
Ca-pra fa-ce me-he-hea me-he-hea
Por-cul zi-ce guic guic guic guic
Ra-ţa fa-ce mac mac mac mac

Când îşi chea-mă vi-ţe-lu’mu mu


Prin li-vezi bu-nă-i iar-ba i ha-ha
Tun-su-m-au de lâ-na mea be he
OA2 Ce fru-moa-să-i ia-da mea me he
N-am mân-ca-re nici un pic guic
Bine-i-a-nota pe lac mac mac mac

- Despre cine este vorba în cântec?

- Ştiţi cum se numesc toate acestea?


Îi pun pe copii să spună cu toţii, în
cor, cum fac animalele amintite în
cântec.
5. Dirijarea OC3 - Cânt încă o dată cântecul în Explicația Frontală
învățării întregime. Individual
- Repet de 2-3 ori cuvintele de la
prima strofă împreună cu copiii. Exercițiul Aprecieri
- Cânt de 3-4 ori prima strofă cu toată verbale
clasa.
- Cânt cu fiecare rând separat.
• Solicit doi copii să intoneze prima
strofă, apoi unul singur.
• Procedez în mod asemănător şi
pentru restul strofelor. Repet în
întregime cântecul cu toată clasa, apoi
pe grupe şi individual.

6. Obținerea OC2 Toate sunetele sunt la fel de lungi? Conversați Frontală Evaluare
performanței a Individual orală
- Dar cum sunt? Să cântăm numai
sunetele lungi!
Exercițiul
Iar acum sunetele scurte!

- Acum o să ne jucăm un joc! Veţi


extrage câte o imagine cu animalele
din cântec şi veţi reprezenta fiecare
animal din cântec Anexa 4.
7. Feedback Apreciez capacitatea copiilor de a Conversați Frontală Aprecieri
recunoaşte sunetele lungi şi scurte, a verbale
modul în care au interpretat cântecul
şi acord recompense şi le cer copiilor
să mai cânte cântecul şi acasă.
8. Evaluarea Cum se numeşte cântecul învăţat Conversația Frontală Observare
OC4 azi? Individual a
Pun cântecul „Graiul Animalelor” şi sistematică
le cer elevilor să cânte cu toţii. a elevilor
Voi scoate în faţa clasei doi – trei
elevi pentru a cânta individual. Evaluare
orală
9. Retenția OA 2 Desenează strofa (animalul) care ţi-a Conversația Individual Aprecieri
plăcut din cântec şi lipeşte pe trenul verbale
muzicii Anexa 5.
10. OPM2 Le dau ca temă pentru acasă să învețe Conversația Individual Aprecieri
Transferul cântecelul. verbale

Anexa 1
Anexa 2
Ghicitori

“Toarce lelea-ncetişor,
Fără furcă şi fuior!”
Pisica

“Când e frig, stă covrig,


Iar când vede un motan
Sare ca un năzdrăvan.”
Căţelul

“El aleargă ca şi gândul


Coama-i flutură ca vântul
E de mare ajutor
În ogradă şi ogor.
Calul

„Bucălaia de la stână
Ne dă miel, lapte şi lână!”
Oaia

„Toată ziua stă pe lac


Şi ne cere mereu ... mac!”
Raţa

„Jupâneasa durdulie
Cu rochiţa cenuşie,
Lucrată din pene lucii,
Caută pe lac papucii!”
Gâsca

Ia să-mi spuneţi cine oare


Chiar de nu e vrăjitoare
Fără mare greutate
Iarba o preface-n lapte.
Vaca

Anexa3
Anexa 4
„GRAIUL ANIMALELOR”

Va - ca zi - ce mu mu mu mu mu mu
Ca - lul fa - ce i ha - ha i ha - ha
Oa - ia zi - ce be - he - he be - he - he
Ca - pra fa - ce me - he - hea me - he - hea
Por - cul zi - ce guic guic guic guic guic guic
Ra – ţa fa - ce mac mac mac mac mac mac

Când îşi chea - mă vi - ţe - lu’ mu mu mu mu mu


Prin li - vezi bu - nă-i iar - ba i ha ha i ha
Tun - su - m-au de lâ - na mea be - he - he be - he
Ce fru - moa - să-i ia - da mea me -he - hea me - he
N-am mân - ca - re nici un pic guic guic guic guic guic
Bi - ne-i a- no - ta pe lac… mac mac mac mac mac
Anexa 5

S-ar putea să vă placă și