Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 04.05.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”

UNITATEA DE APLICAȚIE: Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”

CLASA: pregatitoare A

ELEV PROPUNĂTOR: Gîță Ioana Evelin

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Ionescu Lavinia

PROFESOR METODIST : Barbu Mihai

PROFESOR COORDONATOR: Andrei Simona

INTERVAL ORAR: 11:00 – 11:50

ARIA CURRICULARĂ: Arte

DISCIPLINA: Muzică și Mișcare

UNITATEA TEMATICĂ: ,,O navă extraterestră”

SUBIECTUL LECȚIEI: Cântarea vocală – “Oac, oac, diri-diri-dam”

TIPUL LECȚIEI: formarea de deprinderi și priceperi

SCOPUL LECȚIEI: Cântarea vocală în colectiv, asocind acompaniamentul sugerat de ritm şi


de măsură; acompanierea cântecelor cu percuţie corporală diversă.

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1 – Audierea cântecului demonstrat de propunător sau redat cu ajutorul mijloacelor tehnice;

2.2. – Acompanierea cântecelor cu percuți corporală ( bătăi din palme, cu degetul în bancă etc.);

3.3 – Acompanierea liberă a cântecelor cu sonorități emise de obiecte din clasă;

Reproducerea în colectiv a cântecelor însușite intuitiv, pronunțând corect cuvintele în cânt.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

· Cognitive:
O1 -să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii
O2 -să-și însușească corect elemente de tehnică vocală (respirație, emisie, dicție);
O3 -să interpreteze cântecul individual sau în grup, acompaniaţi sau nu de CD ;

· Afective:
O4 - să-şi exteriorizeze propriile trăiri prin activitatea muzicală;

· Psihomotorii:
O4 –să asocieze cântecului elemente de percuție corporală;
O5 - să respecte o poziţie corporală corectă, o emisie naturală şi o dicţie corespunzătoare pe toată
perioada interpretării unui cântec;

STRATEGII DIDACTICE:

· Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul , munca


independentă;

· Mijloace de învăţământ: laptop , videoproiector, fişă de colorat;

· Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

· Resurse temporale: 50 minute

· Resurse umane: 24 de elevi

BIBLIOGRAFIE:
· M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare – clasa
pregătitoare”, Bucureşti, 2013.
· M.E.N- “ Programa şcolară pentru Arte vizuale şi abilităţi practice- Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a”, București, 2013
· Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic
pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
SCENARIU DIDACTIC

Evenimentul Conținutul științific Strategii Evaluare


didactic didactice

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a


1.Moment activităţii;
organizatoric
Pregătirea climatului psiho-afectiv necesar
desfăşurării activităţii, asigurarea ordinii şi
disciplinei.

Pregătirea materialului didactic necesar.

2. Captarea Le voi spune elevilor o ghicitoare:


atenției
Are-o gură cât o şură, Conversația

Piele verde, lipicioasă,

Ochii mari şi bulbucaţi.

Dar nu-i cea care-i ţestoasă.

Şi nici cea care-i în lacăt.

Nu-i nici mare, nici micuţă.

Strigă-ntruna oac, oac, oac!

Aţi ghicit, e o… broscuţă.


3. Anunțarea Expunerea
temei și a
obiectivelor Elevii sunt anunțați că în lecția ce urmează, vor Conversația
învăța un nou cântecel intitulat „Oac, oac diri-diri-
dam”. Explicația

Expunerea Observarea
comportamentului
4.Reactualizarea Se verifica cunoștințele obținute ora anterioară Conversația copiilor
cunoștințelor prin repetarea cântecului “ ”.
Explicația

5. Dirijarea Activitatea va incepe prin utilizarea unor exerciții Explicația


învățării de respirație: suflăm în lumânări, facem ca albina
(bzzz), mirosim o floare, etc.

Elevii vor asculta cântecelul pe youtube pentru a


se familiariza cu acesta. Observarea
https://www.youtube.com/watch? comportamentului
v=BNHr5q2nMrc copiilor
Versuri:
Ce petrecere frumoasă
E la margine de lac Conversația
Broscărimea bucuroasă
Are vin și cozonac

Oac, oac, diri-diri-dam


Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam
Oac, oac, diri-diri-dam
Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam

Un broscoi cântă la cobză Exercițiul


Și o broască la țambal
O broscuță mică, strâmbă,
Vrea să joace sus pe deal

Oac, oac, diri-diri-dam


Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam
Oac, oac, diri-diri-dam
Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam

Dintr-o trestie înaltă


A ieșit un câine șchiop
Broscărimea speriată
A luat-o la galop
Oac, oac, diri-diri-dam
Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam
Oac, oac, diri-diri-dam
Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, diri-diri-dam


Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam
Oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam


Îi pun pe copii să spună cu toţii, în cor, cum fac
animalele amintite în cântec.
- Cânt încă o dată cântecul în întregime.
- Repet de 2-3 ori cuvintele de la prima strofă
împreună cu copiii. Cânt de 3-4 ori prima strofă
cu toată clasa. Cânt cu fiecare rând separat.
Solicit doi copii să intoneze prima strofă, apoi
unul singur. Procedez în mod asemănător şi pentru
restul strofelor. Repet în întregime cântecul cu
toată clasa, apoi pe grupe şi individual.

6. Obținerea Observația Observarea


performanței • Cum se numeşte cântecul învăţat azi? comportamentului
• Audiem cântecul „Oac, oac, diri diri dam” şi le copiilor
cer elevilor să cânte cu toţii.
• Voi scoate în faţa clasei doi – trei elevi pentru a
cânta individual.
• Activitate interdisciplinară
• Elevii vor primi o fișă de colorat.

7. Evaluarea Fac aprecieri globale şi individuale referitor la Expunere Aprecieri verbale


modul cum s-a desfășurat întreaga activitate .
Conversația
OAC, OAC , DIRI-DIRI-DAM

Ce petrecere frumoasă

E la margine de lac

Broscărimea bucuroasă

Are vin și cozonac

Oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam


Un broscoi cântă la cobză

Și o broască la țambal

O broscuță mică, strâmbă,

Vrea să joace sus pe deal

Oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam

Dintr-o trestie înaltă

A ieșit un câine șchiop

Broscărimea speriată

A luat-o la galop

Oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam

Oac, oac, diri-diri-dam


Oac, oac, oac, oac, diri-diri-dam

S-ar putea să vă placă și