Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

DATA:10.04.19
CLASA: a I-a
UNITATEA de învăţare : De ce avem nevoie de muzică?
UNITATEA DE CONŢINUT: Muzica mişcării-Dansul/Valsul
TIPUL: mixtă
Unitatea de competenţă:.
1.Receptarea cântecelor cu un ambitus corespunzător;
2.Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
3.Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul sugerat de ritm şi de măsură;
4.Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

Forma de realizare: activitate integrată

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să rostească clar şi distinct cuvintele cântecului;
O2 – să explice, folosind cuvinte proprii, conţinutul cântecului;
O3 – să rezolve corect şi conştient structura ritmică a cântecului;
O4 – să intoneze, corect şi expresiv, fragmente din cântecul nou învăţat;
O5 – să execute integral, corect şi expresiv cântecul, atât individual cât şi colectiv.
O6– să efectueze mişcări sugerate de linia ritmico-melodică a cantecului.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee:
 Explicaţia
 Exerciţiul de intonaţie
 Conversaţia
 demonstraţia
 Mijloace de învăţământ:
 Plansa si fise cu textul cântecului „Primavara a sosit”
 Desene/ imagini - „Palatul muzicii”

2
 Benzi pentru saculetul cu surprize
 MP3
 Forme de organizare:
 frontală
 individuală
 pe grupe
 în perechi

BIBLIOGRAFIE:

BIBLIOGRAFIE:curricumul modernizat la Educaţia muz.,clasele primare;Manual de Educaţie muzicală cl.1 O cîlîtorie prin
Istoria muzicii,Editura Didactică şi Pedagogică,Bucureşti,2007.

3
SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE

Momentele Conţinutul ştiinţific Doza- Strategii Evaluare


lecţiei rea didactice
Moment Organizarea clasei pentru buna desfăşurare a lecţiei de Exerciţiul
organizatoric educaţie muzicală: Organizatori
- pregătirea materialului didactic necesar; c/
- asigurarea disciplinei; Frontal
- reamintirea pozitiei corecte de cânt (spatele drept,
picioarele pe podea, mâinile pe bancă).
Omogenizare Să ne imaginam că, impreună cu Zana Primaverii am Exerciţiul de capacitatea
a vocilor plecat intonaţie/ de receptare
într-o călătorie în lumea minunată a muzicii. ( noi am mai frontal a mesajului
fost, stim cât e de minunat si de aceea vrem sa se bucure oral
si Zana Primaverii.)
Iată-ne ajunşi în faţa unui mare palat – Palatul Muzicii.
 Exerciţii de respiraţie:
Am deschis marea poartă a palatului, un vânt puternic observare
încearcă să ne opreasca din drum. Noi suntem mai
4
puternici decât el. sistematică
Se solicită inspiraţie amplă şi expiraţie lungă, dozată
cu rostirea silabei „Vâjjj...”
Am reusit să pătrundem în palat. La ferestre sunt multe
flori , iar noi le mirosim. Ce frumos miroase floarea! evaluare
O privighetoare ne întâmpină şi ne spune: „ Haideţi cu orală
mine”!
 Exerciţii de intonaţie: Exerciţiul de
Am plecat mai departe conduşi de privighetoare care intonaţie/
ne cântă o frumoasă melodie. Frontal
Se intonează , pe sunetul „sol” vocalele, în următoarea
ordine: i, e, a, o,u. . Vor fi intonate mai întâi separat, pe
sunete lungi, apoi unite toate într-o singură respiraţie,
ultima silabă intonându-se cât mai lung posibil, în scopul observare
obţinerii unei respiraţii costo-diafragmale cât mai corecte. sistematică

 Exerciţii de dicţie:

5
Mai mergem noi ce mai mergem şi ne apare în faţă o
uşă mare care se va deschide numai dacă vom rosti corect proba
versurile: Exerciţiul/ practică
Mu-zi-ca îmi pla-ce mult frontal
Şi s-o cânt şi s-o as-cult.

Tu, tu, tu, trom-pe-ta su-nă


Toţi şco-la-rii se a-du-nă. observare
Merg în pas cu vo-ie bu-nă sistematică
Cân-tul lor vo-ios ră-su-nă.

Uşa s-a deschis şi iată-ne în lumea minunată a


muzicii! Aici găsim un mesaj. Hai să-l citim! proba
Bun venit, scolari voinici si dragă Zană practică
Primăvară! Iată-vă în această minunată lume a
muzicii! Pentru a vă putea demonstra măiestria de
buni muzicieni aveţi de trecut câteva probe. Să vă văd!
Sunteţi pregătiţi?
6
Reactualizare Reactualizarea cântecelor învăţate Exerciţiul
a structurilor Se reaminteşte poziţia corectă în timpul cântatului, se muzical/front
dobândite dă tonul, se marchează gestual momentul inspiraţiei. al, pe grupe,
anterior Se va interpreta cântecul „Portul romanesc” prin individual, în
următoarele procedee: perechi
- Interpretare cu toată clasa;
- Interpretare pe grupe; evaluarea
- Interpretare individuală; capacităţii de
- Aprecieri pe marginea interpretării; memorare a
- Reluarea interpretării cu toată clasa în varianta unor versuri
solist-ansamblu.
- Interpretarea cantecului cu miscari specifice:
În picioare ne ridicăm,
Cântecul interpretăm,
Pe melodie ne mișcăm Exerciţiul
Cu sunetele ne distrăm. muzical/conf proba
Prezint elevilor „Săculeţul cu surprize”- Invit elevii să orm
7
sarcinilor de practică
extragă
pe bileţele evaluarea
câte o „surpriză” din săculeţ şi să realizeze sarcina de
capacităţii de
lucru:
memorare a
Exemple:
unor versuri
*Interpretează o strofă din cântecul „Portul romanesc”;
*Interpretează o strofă din cântecul „Portul
proba
romanesc”împreună cu un coleg;
practică
*Interpretează un cântec despre ……………….. !

Captarea şi Se va realiza printr-o discuţie, cu privire la Conversaţia/ observare


orientarea conţinutul Frontal sistematică
atenţiei cântecului ce urmează a fi învăţat, pe baza ghicitorii
următoare, ce va fi prezentata pe ecran.
Soarele tare-ncălzeşte
Şi zăpada o topeşte
Ghiocelul se iveste
Oare pe cine vesteste?

8
Anunţarea Astăzi vom învăţa să interpretăm corect, cântecul Conversaţia/
subiectului şi a „Primavara a sosit” , folosind moduri de interpretare Frontal
obiectivelor variată: în cor, pe grupe, acompaniindu-ne cu pozitivul
melodiei, cu percuţie corporală – bătăi din palme, bătăi
din picior, pocnitul degetelor, alte miscari sugerate de
textul cântecului.
Învăţarea Prezint o planşă cu textul cântecului „Primavara a Exerciţiul
propriu – zisă sosit”. Elevii au pe banci fisa cu textul cantecului. ritmico-
a cântecului Cântatul model melodic/
observarea
Se va intona cântecul model de propunător , corect şi Individual
sistematică
expresiv, apoi se va asculta, de două – trei ori la laptop.
Invit elevii să citească textul cântecului scris pe planşă
şi să identifice eventualele cuvinte necunoscute.
evaluarea
Invăţarea cântecului se va realiza pe fragmente, capacităţii de
delimitarea fiecărui fragment (cântecul are două receptare a
mesajului
fragmente muzicale) făcân-du-se în funcţie de analiza muzical
formei muzicale a cântecului.
Se va învăţa primul fragment, apoi al doilea, se vor Exerciţiul
9
relua primele două fragmente. ritmico-
La fel se va proceda şi cu strofa a doua. melodic/
Se va avea în vedere şi însuşirea corectă a versurilor, Frontal
frazarea, emisia, dicţia.
Fixarea noului Exerciţiul de
Se va interpreta cântecul prin mai multe procedee:
cântec intonaţie/
- concurs muzical între grupe de elevi şi între elevi;
Frontal, pe observarea
- dialog muzical;
grupe, în sistematică
- ştafete muzicale;
perechi,
- interpretarea cu solist;
individual
- interpretarea expresivă a cântecului în tempoul şi
nuanţa potrivite.
- Interpretarea cantecului cu miscari:
În picioare ne ridicăm,
Cântecul interpretăm,
proba
Pe melodie ne mişcăm
practica
Cu sunetele ne distrăm.

10
Aprecierea aprecierea
rezultatelor Se fac aprecieri finale, frontale si individuale, referitoare verbala
la participarea la lecţie şi calitatea interpretării .
Tema pentru Audiaţi un Vals cu părinţii
acasă.

11
Anexa 1

PORTUL ROMANESC

Mult îmi place și iubesc


Portul nostru românesc.
Albă ia cu altițe,
Cu cicori și lămâițe
Și bundița ca un lan
Picurată cu mărgean
Și cu spice și cu fluturi,
De la vechile-nceputuri.
Desenat cu ac vrăjit,
Râde brâul vălurit,
Sub sumanul gros de lână,
Cu flori negre de fântână;
Chiar și traista, uneori
Parcă scapără de flori.

12

S-ar putea să vă placă și