Sunteți pe pagina 1din 8

MINISTERUL EDUCAȚIEI AL REPUBLICII MOLDOVA

DIRECȚIA ÎNVĂȚĂMÎNT , TINERET ȘI SPORT DROCHIA

LICEUL TEORETIC ”VICTOR COȚOFANĂ ” S. CHETROSU

PROIECT DIDACTIC
la educația muzicală

Clasa a V –a
„ Opera – gen al muzicii teatrale ”

Realizat
de :

Liliana
Cîșlaru ,

profesor
de ed.muzicală ,

Grad didactic
Întîi

2015
Data 26.11. 2015
Clasa a V -a
Tema generală „ Muzica și teatrul ”
Subiectul lecției „ Opera – gen al muzicii teatrale .”
Competența specifică
Participarea afectivă în actul muzical de interpretare , receptare și promovare a valorilor
muzicale naționale și universale .
Subcompetența Enumerarea și explicarea rolului părților componente ale unui spectacol de
operă, operetă , musical .
Obiective operaționale:
1 . Cunoștințe :
1.1. Să cunoască opera ca gen al artei teatrale , compozitori și creații celebre ale genului
de operă .
2.Competențe :
2.1 .Să enumere și să explice rolul părților componente ale unui spectacol de operă .
2.2 Să utilizeze terminologia muzicală specifică pentru caracterizarea și aprecierea creațiilor
muzicale abordate în cadrul lecției .
2.3. Să intoneze expresiv temele /laitmotivelor din creaţii muzicale dramatice „Cîntecul lui
Solveig ”( din suita „ Peer Gynt ” ) și „ Marșul gloriei ” ( din opera „ Aida ” ).
3.Atitudini :
3.1 Să manifeste interes pentru genurile și creațiile de muzică academică – opera .

Strategii educaționale :
a) Metode :
Clasice – conversația euristică , discuția dirijată ,interogare multiprocesuală , exercițiul .
Moderne - braynstorming , problematizare , explozia stelară .
Specifice învățămîntului muzical – metoda stimulării imaginației , metoda acțiunii
emoționale , analiza și caracterizarea muzicală , metoda anticipării și revenirii .
b) Conținut muzical : G.Bizet piesa de concert „Arleziana „ , G .Verdi opera „ Aida ”
„ Marșul gloriei ” .
c) Resurse : calculator , PPT , postere , manual de ed .muzicală cl V-a , portretele
compozitorilor G.Verdi și G.Bizet , instrument muzical .
d) Tehnici de evaluare : individual , în grup , frontal .
Schița scenariului lecţiei

Secvențele Ob. Tehnologia realizării şi conţinuturi vizate Tehnici de evaluare


lecției oper. (ce și cum evaluăm?)
(etapele)
EVOCARE 1.Salutarea elevilor . Activismul Observația
Vă invit într-o călătorie .
Vizionare - fragment „Teatrul „ La Scala ”
Întrebări :
- Cum credeți , unde am călătorit ?
- Ce dispoziție , sentimente , emoții v-a trezit acest
fragment ?
2. Anunț subiectul lecției și a obiectivelor . Interesul Observația
Opera –gen al artei teatrale .

O 2.2 3.Audiție fragmentară Cultura Chestionare


Uvertura „ Egmont ” de L.v Beethoven audiției
Determinarea :
- titlul creației ,autorul , informații despre creație Cunoaștere
- caracterizarea muzicală . temelor
- reflectări despre creație . muzicale
- muzica de scenă .
-

O 2.3 4.Exerciții de înviorare a vocii. Cultura Aprecierea


- -respirație „ Aaaaaaaaaaah !!! ” , cîntului verbală
- -ritmic ( primul rînd după „Marș triumfal ” )
Notare
- -intonație „ Cîntă ” și „ Mierla ”
- 5 . Cînt vocal-coral
- „ Cîntecul lui Solveig ” de E.Grieg
Concluzii referitor la legătura „ muzică –teatru ” ,
drama ,tragedia .

O 1.1 6.Discuție dirijată despre operă . Atenția , Aprecierea


REALIZARE Arta teatrală + arta muzicală = teatru muzical . concentrarea verbală
A La început , opera s-a numita „drama per musica” si a asupra
SENSULUI fost la început un fel de recitare muzicala susţinuta de subiectului,
un bas continuu.
Apariția operei – Italia , compozitor Claudio
Monteverdi . Monteverdi schimba aceasta drama per
musica si o transforma din recitare muzicala intr-o
forma mai melodioasa, mai expresiva.
Din Italia , opera se răspîndește în Franța , apoi în toată
Europa .
Cei mai importanti creatori de opera sunt : Wolfgang
Amadeus Mozart , G.Verdi , R.Vagner , E.Doga .
O 2.1 Conversație euristică - „ Părțile componente ale
spectacolului de operă ” :
Libret –ideea spectacolului ( creație literară : poem ,
Gîndire
poveste , legendă , mit )
muzicală .
Muzica – compozitorul crează toate numerele
muzicale, în operă totul se cîntă – rol primordial.
„ Comportament ” scenic - regizorul .
Vestimentație – costumierul ,
Decor- pictorul-scenograf
Dans – coregraful .

Structura spectacolului de operă :


( Harta conceptuală „ Opera ” )

Creații celebre ale genului de operă – opera „ Aida


”. Atitudine
„ Aida ” este o operă compusă pe muzică de Giuseppe despre
Verdi, bazată pe un libret scris de Antonio Ghislanzoni. muzică
Opera "Aida" a fost compusă pentru inaugurarea
primului teatru muzical de la Cairo şi pentru sărbătorile
legate de încheierea lucrărilor la Canalul Suez. Deşi are
acest caracter ocazional, lucrarea constituie o adevărată
cotitură în creaţia lui Verdi.
Prin înfruntarea caracterelor, forţa pasiunii şi
expresivitatea muzicii, "Aida" este o autentică dramă
romantică. Această operă reprezintă nu numai una din
cele mai importante lucrări ale lui Verdi, ci şi o culme a
genului de operă în general. După premiera de la Cairo,
adevăratul triumf, care lansează lucrarea în lumea
operei, este premiera italiană. Premiera operei a avut loc
la Teatrul de Operă din Cairo în data de 24 decembrie
1871.

O 2.2 7.Audiție muzicală . Cultura Control


„ Gloria” ( 02:34) și „ Marș triumfal ” din opera audiției
„ Aida ” de G.Verdi
Set de întrebări : Cunoașterea
- - ce sentimente , emoții , stări sufletești a exprimat termenilor
muzica ?
- Reaudiție muzicală :
Analiza – caracterizare :
Mod
Caracter
Tempo
Dinamica
Interpret
Imagine
Elemente specifice

PPT „ opera Aida ”


O 2.3 8. Cînt vocal-coral . Cultura Control
Prezentarea fragmentului „Marșul gloriei ” din cîntului
opera „ Aida
- cum credeți , de ce a fost întitulat astfel ?
 Determinarea mesajului muzicii .
Învățare și interpretare „ Marș ” cu toată clasa.

9.Improvizație muzical –ritmică . Creativitate , Observație


Crearea acompaniamentului corespunzător caracterului simțul ritmului , exercițiul
creației muzicale .
REFLECŢIE O 3.1 10 .Revenirea la tema generală , la subiectul și Gradul de Control
obiectivele lecției . înțelegere
Elevii vor generaliza și sintetiza informațiile din
cadrul lecției : Generalizarea
Teatru muzical – genuri – creații celebre . și
abstractizarea
Evaluarea conform metodei „ Explozie stelară ” cunoștințelor
și
competențelor

EXTENSIA 11.Evaluarea finală Participarea în Notare


Analiza activității elevilor în cadrul lecției prin activități
aprecieri , autoapreri , aprecieri reciproce .
Notarea elevilor .

12. Tema pentru acasă Interesul , Observația


atenția
1. Studierea subiectului de la pag.39.
2. Notarea în caiet a definiției „ opera ” .
Audiția unor fragmente din opere , propuse în sarcina 1 ,
de la pag.39 .

Marșul gloriei din opera „ Aida ”


Cîntați gloria Patriei , azi e zi mare ,
De departe vin bravi eroi , falnici , biruitori .
Mai sus , cîntecul nostru, azi mai sus să zboare ,
Să ieșiți cu flori , într-un marș triumfal,
In calea lor .
Refren :
Sîngele și-au vărsat , țara și-au apărat ,
Dușmanu-i nimicit , au biruit !

Cîntați gloria Patriei , cîntați fanfare ,


Pentru-nvingători ,
Să cîntăm toți în cor
„Gloria  lor ! ”
MATRICE DE EVALUARE

Activitatea muzical- Ce se evaluiază ? Criterii de evaluare Evaluarea


didactică (cum va fi
evaluat )
Audiția muzicii Activismul .  Gradul de concentrare a Observația
Recunoașterea temelor atenției elevilor .
muzicale .  Cultura comportamentului în
cadrul audiției( păstrarea liniștii
, stăpănirea de sine , emoții )
Înviorarea vocilor Cultura de interpretare  Precizia realizării Apreciere
vocla-corală exercițiilor,desenului ritmic , verbală
interpretarea melodiei
Improvizație muzical- Aptitudini de creativitate  Crearea unui acompaniament în Observația
ritmică baza ritmului creației muzicale.
 Intonarea expresivă , în caracter .
Cînt vocal-coral Cultura cîntului Interpretarea artistică și Notare
expresivă a temelor /
laitmotivelor din creațiile
muzicale .
Discuție dirijată Cunoașterea termenilor  Înțelegerea și utilizarea Apreciere
termenilor muzicali . verbală .
 Atenția și concentrarea în
perceperea subiectului abordat .
 Gîndire muzicală .
Audiție – problematizată Cultura audiției  Concentrarea pentru a audia și Observația
percepe mesajul muzical de la
început pînă la sfîrșit .
Reaudiție  Capacitatea de a determina în
Analiza și caracterizarea muzica audiată mijloacele de Apreciere
muzicală expresivitate și rolul lor la verbală
edificarea imaginii /mesajului
muzical.
 Analiza și caracterizarea
elementară a creației muzicale
conform parametrilor cunoscuți .
 Răspunsurile elevate și
argumentate la întrebările
profesorului .

Evaluarea finală Interesul pentru studiere .  Cunoașterea termenilor Notare


Cunoștințe , competențe și muzicali , a genurilor
atitudini formate . muzicale , creații și
compozitori celebri studiate în
cadrul lecției .
 Determinarea implicării și
participării în activitățile lecției.
Marșul gloriei din opera „ Aida ” Marșul gloriei din opera „ Aida ”
Cîntați gloria Patriei , azi e zi mare , Cîntați gloria Patriei , azi e zi mare ,
De departe vin bravi eroi , falnici , biruitori . De departe vin bravi eroi , falnici , biruitori .
Mai sus , cîntecul nostru, azi mai sus să zboare , Mai sus , cîntecul nostru, azi mai sus să zboare ,
Să ieșiți cu flori , într-un marș triumfal, Să ieșiți cu flori , într-un marș triumfal,
In calea lor . In calea lor .
Refren : Refren :
Sîngele și-au vărsat , țara și-au apărat , Sîngele și-au vărsat , țara și-au apărat ,
Dușmanu-i nimicit , au biruit ! Dușmanu-i nimicit , au biruit !

Cîntați gloria Patriei , cîntați fanfare , Cîntați gloria Patriei , cîntați fanfare ,
Pentru-nvingători , Pentru-nvingători ,
Să cîntăm toți în cor Să cîntăm toți în cor
„Gloria  lor ! ” „Gloria  lor ! ”

Marșul gloriei din opera „ Aida ” Marșul gloriei din opera „ Aida ”
Cîntați gloria Patriei , azi e zi mare , Cîntați gloria Patriei , azi e zi mare ,
De departe vin bravi eroi , falnici , biruitori . De departe vin bravi eroi , falnici , biruitori .
Mai sus , cîntecul nostru, azi mai sus să zboare , Mai sus , cîntecul nostru, azi mai sus să zboare ,
Să ieșiți cu flori , într-un marș triumfal, Să ieșiți cu flori , într-un marș triumfal,
In calea lor . In calea lor .
Refren : Refren :
Sîngele și-au vărsat , țara și-au apărat , Sîngele și-au vărsat , țara și-au apărat ,
Dușmanu-i nimicit , au biruit ! Dușmanu-i nimicit , au biruit !

Cîntați gloria Patriei , cîntați fanfare , Cîntați gloria Patriei , cîntați fanfare ,
Pentru-nvingători , Pentru-nvingători ,
Să cîntăm toți în cor Să cîntăm toți în cor
„Gloria  lor ! ” „Gloria  lor ! ”

Marșul gloriei din opera „ Aida ” Marșul gloriei din opera „ Aida ”
Cîntați gloria Patriei , azi e zi mare , Cîntați gloria Patriei , azi e zi mare ,
De departe vin bravi eroi , falnici , biruitori . De departe vin bravi eroi , falnici , biruitori .
Mai sus , cîntecul nostru, azi mai sus să zboare , Mai sus , cîntecul nostru, azi mai sus să zboare ,
Să ieșiți cu flori , într-un marș triumfal, Să ieșiți cu flori , într-un marș triumfal,
In calea lor . In calea lor .
Refren : Refren :
Sîngele și-au vărsat , țara și-au apărat , Sîngele și-au vărsat , țara și-au apărat ,
Dușmanu-i nimicit , au biruit ! Dușmanu-i nimicit , au biruit !
Cîntați gloria Patriei , cîntați fanfare , Cîntați gloria Patriei , cîntați fanfare ,
Pentru-nvingători , Pentru-nvingători ,
Să cîntăm toți în cor
Să cîntăm toți în cor
„Gloria  lor ! ”

S-ar putea să vă placă și