Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic de scurtă durată

Disciplina de studiu : Educația muzicală


Modulul : Muzica și alte arte
Tema: Muzica şi teatrul.
Profesor :

DATA : 10.10.2022
CLASA : a 6-a
ARIA CURRICULARĂ : Arte
Disciplina de studiu : Educația muzicală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Muzica și alte arte
TEMA LECȚIEI : Muzica şi teatrul..
TIPUL LECȚIEI : Lecţia mixtă
TIMPUL REZERVAT : 45 min
COMPETENȚA SPECIFICPĂ :
1. Receptarea muzicii în situații de învățare și cotidiene, exprimând atitudine pozitivă pentru
cunoașterea de sine și a lumii prin arte.
2. Interpretarea expresivă a muzicii în contexte educaționale și socioculturale, demonstrând
deschidere pentru valorizarea experiențelor artistice.
UNITATEA DE COMPETENȚĂ :
1.4.Transpunerea impresiilor trăite prin muzică în limbajul altor arte (literatură, arte plastice,
coregrafie, teatru).
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1. Să cunoască date despre genul muzical „ operetă ”.
O2. Să analizeze și să caracterizeze creația „ Crai Nou „ utilizînd terminologia
muzicală specifică.
O3. Să participe emoțional în actul de percepre/audiție /interpretare a muzicii .
O4 Să manifeste interes pentru creațiile muzicale naționale și universale .
STRATEGII DIDACTICE :
Metode : conversația , discuția dirijată , explicația , exercițiul, asalt de idei ,
problematizare , clustering , metoda acțiunii emoționale , metoda stimulării imaginației ,
analiza și caracterizarea , dramaturgia muzicală .
a) Mijloace : postere , calculator , fișe , manual de educație muzicală , portretul
compozitorilor I .Strauss și C.Porumbescu , V.Alecsandri „ Opere alese ” volumul V .
Forme de organizare : individual , în grup , frontal .
STRATEGII DE EVALUARE: individual , în grup , frontal .
1. „ Educație muzicală ” Curriculumul pentru învățămîntul gimnazial
2. „ Ghid de implementare a curiculumului modernizat pntru învțămîntul primar / gimnazial
”.
3. Manual de ed .muzicală cl . V-a .
4. Manual de Educație plastică ( clasele a V-a a VI-a )
5. Ion Gagim „ Dicționar de muzică ” .
6. Enciclopedia pentru tineri „ Lumea artelor ”
SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. t Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției operaț.
O4 I.Moment organizatoric . Participa la discutie
O3 Prezentarea imaginilor video din opereta „ Liliacul ” de Spun ce au observant in imagine
O1 I .Strauss , actul I Recapituleaza
5’ Determinarea : Raspunde tema pentru acasa
-Ce ați observat specific în imaginile prezentate ? Participa la exercitiu de inviorare a
Întrebări : vocii
- Ce dispoziție , sentimente , emoții v-a trezit acest Noteaza tema noua si obictivele ei
fragment ?
- Cu gen muzical studiat se aseamănă ?
II.Reactualizarea temei .
Opera –gen al artei teatrale .
Completarea posterului „ Opera ”
- gen muzical ....
- sincretismul artelor ..
- elemente ....
-varietăți .....
Evocarea

- compozitor –creator
-Opere studiate
III.Verificarea temei de acasă .
Readiere- vizionare a unui fragment din opera „ Nunta lui
Figaro ”
Opera „ Nunta lui Figaro ”
Suget , personaje principale .
Analiza –caracterizare muzicala „Aria lui Figaro ”
Exerciții de înviorare a vocii.
- Respirație „ Fulgul ”
-ritmic ( după „Aria lui Figaro ” )
-intonație – gama Do
Interpretare -verificare „ Aria lui Figaro ” ” cu acompaniament
ritmic .
Interpretare în grup .
Concluzia : opera – gen muzical de proporții , abordare
sincertică , caracter variat .
IV.Anuțarea sbiectului lecției .
V.Abordarea subiectului lecţiei , cunoștințe noi .
O2 25’ După cum ați observat din imaginile prezentate la începutul Asculta cu atentie profesoara
O3 lecției noastre vom studia azi despre un gen muzical Solicita explicatii suplimentare
O4 asemănător cu opera – opereta . Audiaza
OPERÉTĂ, operete, s.f. Compoziție muzical-dramatică Determina sentimente
ușoară, scrisă pentru soliști, cor și orchestră pe un libret cu Analizeaza
conținut agreabil, în care cupletele cântate alternează cu cele Caracterizeaza
vorbite. Vizioneaza
Opereta este o compoziție muzical-dramatică de proporții
Realizeaza lucru dupa manual
mari, similară operei, și derivată din aceasta, scrisă pe textul
Face concluzii
unui libret dramatic cu conținut agreabil, cel mai adesea
umoristic, cu situații artificiale și adesea neverosimile, în care
cupletele cântate de soliști și cor alternează cu dialoguri
vorbite și cu dansul, totul însoțit de muzică interpretată de o
orchestră.

Compozitorul și cel care a promovat foarte mult acest gen


a fost I.Strauss . ragmentul pe care l-am vizionat este din
celebra sa operetă „ Liliacul ” .
Astăzi avem o invitație la Teatrul de Operă și balet „ Maria
Bieșu ” din capitală , unde vom admira celebra operetă
„ Crai Nou ” , creată de compozitorul Ciprian Porumbescu .
Informații despre opereta „ Crai Nou ” PPT „ Ciprian
Porumbescu ”
VI.Aprofundarea în temă .
Opereta „ Crai Nou ” – informații despre „ Crai Nou ” de
Realizarea sensului

V.Alecsandri
Audiție - Corul fetelor și flăcăilor „ Haideți , haideți ! ” -
Determinarea :
- ce sentimente , emoții , stări sufletești a exprimat
muzica ?
- ce ați observat interesant , neobișnuit în această creație ?
- cine a interpretat creația ?
- aparține creația data la muzica populară , muzica clasică sau
la muzica ușoară ?

Analiza – caracterizare :
Mod
Caracter
Tempo
Dinamica
Interpret
Imagine
Interpretare –vocal-corală :„ Copiliță de la munte ”
Interpretare în grupuri mici cu baterea ritmului la tobiță .
Descrierea muzicală a personajului : stări , sentimente ,
emoții .
Selectarea din text a cuvintelor care caracterizează personajul
operetei .
Lucru după manual

Vizionare a unui fragment din opereta „ Liliacul ”


Determinarea asemănărilor și desosebirilor operetelor .

Concluzia : Opereta -gen al muzicii teatrale , predomină muzica


de dans , caracter distractiv , accesibilă publicului larg .
O5 13’ I VII.Generalizarea lecției . Analizeaza si generalizeaza cele
Revenirea la tema generală , la subiectul și la obiectivele lecției . studiate
Elevii vor generaliza și sintetiza informațiile din cadrul lecției :
operetă , carcater de divertisment .
Reflecția

VIII. Evaluarea rezultatelor .


Analiza activității elevilor în cadrul lecției prin aprecieri ,
autoapreri , aprecieri reciproce .
Notarea elevilor .

2 IX .Tema pe acasă . Noteaza tema pentru acasa si sint


- De studiat din manual subiectul despre „ Operetă ” . atenti la cerinte
- De notat în caiet definiția „ operetă ” .
De completat portofoliul cu informații despre „ operetă ” și
Extinderea

compozitorii care au abordat acest gen

S-ar putea să vă placă și