Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Cioban Anastasia


INSTITUȚIA: Liceul Teoretic ,,Academia Copiilor”
CLASA: a VIII-a ,,B” și a VIII-a „C”
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Curente și stiluri muzicale
UNITATEA DE CONȚINUT: Romantismul muzical. F. Chopin – poetul pianului.
TIPUL LECŢIEI: lecția mixtă
UNITĂȚI DE COMPETENȚE:
2.2. Deținerea în memorie a unor teme muzicale/melodii din creații academice de largă popularitate, de diferite curente și stiluri.
2.3. Prezentarea comunicării, relatarea unor date importante despre compozitori, creații, curente și stiluri muzicale.
COMPETENȚA SPECIFICĂ:
1. Aprecierea artistică a creațiilor muzicale, manifestând cultură personală în promovarea tezaurului național și universal al muzicii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1 – să recunoască la auz compoziții muzicale audiate și să numească compozitorul;
O2 – să prezinte în linii generale epoca Romantismului și să numească reprezentanții;
O3 – să descrie muzica audiată.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, audiție activă, metoda stimulării imaginației.
MIJLOACE DIDACTICE: creații pentru audiție și interpretare , materialul teoretic.
FORME DE ORGANIZARE: frontal.
RESURSE:
Temporale: 45 de minute; spațiale – clasa; bibliografice – Curriculum național. Învățământ gimnazial. Chișinău MECC, 2019.
Secvențele Obiectivele Conținuturi de învățare şi tehnologii Timp alocat Tehnici de evaluare
lecţiei operaționale didactice

1 2 3 4 5

EVOCARE Elevii să pregătească la lecție. Profesorul 7 min.


completează catalogul. Reactualizarea temei
învățată la lecția trecută. Descrierea în linii
generale a epocii Classicismului muzical
vienez, reprezentanții epocii și denumirea
compozițiilor audiate la lecția trecută.

REALIZAREA O1 Romantismul a luat naștere în Anglia, de unde 25 min pătrunderea


SENSULUI O2 s-a extins în Germania și Franța, apoi în emoțională în mesajul artistic al
O3 întreaga Europa. Romantismul a susținut lucrării;
manifestarea fanteziei și exprimarea
sentimentelor, a originalității, spontaneității și
sincerității emoționale, promovarea libertății de
expresie. Un loc important la romantici lua
natura, cu peisajul ei singuratic, neîntinat de
mâna omului. Romanticii idealizează viaţa
satului, unde omul este mai aproape de natură,
de izvorul sănătos al vieţii.
Forme muzicale ale muzicii romantice
instrumentale:
 Balada
 Rapsodia - Fantezie instrumentala,
bazata predilect pe melodii populare.
 Liedul - Gen muzical vocal construit pe
un text liric sau un poem literar,
acompaniat de pian.
 Impromptu -  Fantezie liber compusa,
pentru pian. aprecierea verbală
 Elegie
 Nocturna - Gen muzical instrumental
foarte popular in perioada romantica.
 Baracola - Vechi cântec venetian al
gondolierilor.
 Balet
 Uvertura - Piesă orchestrală care
precedă o lucrare muzicală de mari
proporţii sau care constituie o lucrare
independentă. Piesă instrumentală
constituind partea introductivă a suitelor
preclasice.
 Simfonie -  Forma cea mai importanta a
compozitiilor orchestrale; deobicei
compusa din 4 parti: prima in forma de
sonata, ultima in forma de rondo,
variatiune sau sonata; intre ele, o parte
lenta (adagio, andante) şi o alta vivace
(menuet, scherzo).
 Suita - Succesiune de piese muzicale in
acelasi ton, dar cu tacturi diferite.
Principali reprezentanţi ai romantismului în
muzică:

Robert Schumann (1810-1856); Johannes


Brahms (1833-1897); Frédéric Chopin (1810-
1849); Hector Berlioz (1803-1869); Carl Maria
von Weber (1786-1826); Franz Liszt (1811-
1886); Richard Wagner (1813-1883); Piotr Ilici
Ceaikovski (1840-1893); Franz Schubert (1797-
1828); Giuseppe Verdi (1813-1901); Johann
Strauss (fiul) (1825-1899).
Frédéric Chopin (1810-1849) a fost
un compozitor polonez din
perioada romantismului. Este considerat drept
unul dintre cei mai influenți compozitori de
muzică pentru pian. La vârsta de 6 ani a luat
primele lecții de pian de la un profesor local, iar
la vârsta de 7 ani, în 1817, a realizat prima
compoziție, o poloneză. Chopin a compus
aproape numai piese pentru pian (are două
concerte pentu pian și orchestră, 2 fantezii
muzicale, 27 de studii, 26 de preludii, 17
poloneze, 58 de mazurci, 17 valsuri, 21 de
nocturne, 4 balade, 4 scherzouri, 4 improntu-uri.
Chopin avea o sănătate foarte proastă. La 27 de
ani, a fost diagnosticat cu tuberculoză. Tușea
constant și în fiecare zi devenea din ce în ce mai
slab. Totuși, un fapt interesant a fost că atunci
când a urcat pe scenă să cânte, tusea s-a oprit.
Nu știa când va veni ceasul morții sale, așa că
și-a scris fiecare dintre lucrările sale noi ca și
cum ar fi ultima oară.
Audiții: F. Chopin, Nocturnă și Vals in cis-
moll; Fr. Schubert, Serenada.
Interpretare: O serenada
REFLECŢIE Generalizare 10 min. interviul
EXTINDERE Tema pentru acasă: de reaudiat compozițiile 3 min.
muzicale din lecție

S-ar putea să vă placă și