Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect Didactic

Instituția de învățământ: Școala de Arte Hîjdieni


Data: 22.02.2023
Profesor: Olaru Mihail
Disciplina: Instrumente aerofone, fluier
Clasa: Clasa I-a
Elevul: Ghețu Daria
Tipul lecției: Mixtă
Subiectul lecției: Tehnologii și deprinderi cu lucrul desinestătător a aspectelor
tehnice și artistice în interpretarea pieselor populare. Parcurgerea etapelor de
însușire și gândire a imaginii muzicale în creațiile populare „Așa-i viața
omului”, „Țărișoara mea”.
Competența specifică: Raportarea și relevarea conținutului imagistic al
lucrărilor.
Subcompetențe:
Capacități
 Intonare stabilă și clară a textului muzical.
 Interpretare corectă a figurilor ritmice.
Cunoștințe
 Dezvoltarea capacităților muzicale în realizarea hașurilor;
 Însușirea figurilor ritmice în interpretare;
 Cunoașterea și perceperea pieselor interpretate.
Atitudini
 Formarea/dezvoltarea gustului estetic elevat;
 Manifestarea dragostei față de instrument;
 Exprimarea atitudinii proprii și interpretarea expresivă a muzicii (intonație,
frazare).
Obiective operaționale:
O1. Să audieze atent integral lucrarea;
O2. Să analizeze lucrarea din punct de vedere artistic;
O3. Să-și formeze deprinderile tehnico-artistice;
O4. Să interpreteze curat intonațional;
O5. Să interpreteze fiecare procedeu ritmic;
O6. Să interpreteze lucrarea integral;
O7. Să interpreteze lucrarea expresiv, respectând caracterul lucrării.
Strategii și tehnologii didactice
A) Metode:
- general-didactice – conversația, demonstrarea, ilustrarea, explicația.
- Specifice (muzical-pedagogice) – metoda discuției, explicării, interpretării,
metoda verbalizării artistice, metoda „reinterpretării” artistice a muzicii, metoda
stimulării imaginației, metoda asemănării și contrastului.
B) Mijloace:
- Intuitive: Folclor popular
- Tehnice: instrument muzical fluier, pian.
C) Activități muzical-didactice: audierea muzicii, însușirea cunoștințelor muzicale,
caracterizarea artistică, interpretarea muzicii.
Bibliografie:
 Curriculum (instrumente aerofone)
SCENARIUL LECȚIEI – cl. I
Secven- Subcompe- Ob. ope- Abordări de conținut Tehnologii Tehnici de Timp
țele tențe raționale Activități di- Metode și evaluare
dactico- mijloace
lecției artistice
Moment -Interpretarea Elevul interpretează gama e-moll pentru Interpretarea Metoda Calitatea 10
organizatoric corectă a figurilor încălzirea degetelor. tehnică a acțiunii sunetului
min.
ritmice. creației emoționale
-Intonarea stabilă -Să exprime muzicale
și clară a textului emoția
muzical. propriu zisă;

Evocarea Piesa populară „Așa-i viața omului” Analiza Conversația Diversitatea


5 min.
(verificarea -Formarea și -Să muzicii procedeelor
lucrului de dezvoltarea urmărească Elevul interpretează lucrarea în intregime de articulație
acasă) elementelor textul; pentru a determina dificultățile unor Caracterizarea
tehnice întâlnite. elemente tehnice și intonative. muzicii

Interpretarea Povestirea Capacitatea 15


Realizarea -Cunoașterea -Să-și Lucru asupra creării imaginii artistice, se artistică de a
sensului elementelor formeze atrage atenția la respectarea frazării. reprezenta min.
(conținutul deprinderile Se lucrează asupra procedeelor de Însușirea Explicația imaginea
limbajului
specific al muzical. tehnico- articulație. cunoștințelor muzicii
lecției) artistice; Dezvoltarea capacităților muzicale în muzicale și
realizarea hașurilor. Comparația
-Dezvoltarea despre muzica
capacităților -Să
muzicale în interpreteze Piesa populară „Țărișoara mea” Interpretarea Demonstrarea
realizarea integral și artistică
artistic Elevul interpretează integral lucrarea, Capacitatea
hașurilor prezente de analiză
în lucrare; caracterul atrăgând atenția la procedeele de articulație Audierea Sinteza
lucrării; și procedeele dinamice. lucrărilor interpretativă
muzicală
studiate în 2-3
variante de
interpretare Metoda
acțiunii 10
-Să Capacitatea
Reflecția emoționale integrală și min.
conștientizeze
-Cunoașterea măsura de Elevul încearcă să redee imaginea artistică redarea
particularităților 2/4; specific stilului popular. adecvată a
specifice ale stilului
stilului popular. -Să Se lucrează la intonarea corectă a textului.
Evaluarea interpreteze
finală creația
muzicală cu 5 min.
-Aprecierea nuanțe
valorică a dinamice;
muzicii.
-Să Explicația
interpreteze
lucrarea
Teme pentru expresiv, -De interpretat expresiv și în tempou mai
acasă respectând lent, apoi în tempoul corespunzător;
stilul și -De lucrat pe motive, apoi fraze asupra
caracterul. intonației și articulației sunetului;
-De redat aspectul emoțional al lucrării și de
a exprima emoțiile proprii;
-De învățat bine textul pieselor.

S-ar putea să vă placă și