Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data:04.03.2019
Clasa: IV-a
Obiectul : Educația muzicală
Tema generală: Muzica academică
Tipul lecției:De aprofundare în temă.
Subiectul lecției: I. Josan – interpret.
Competentențe specifice: Receptarea și promovarea valorilor muzicale naționale.
Unități de competență
- cunuașterea creația audiată a interpretului
-consolidarea cunoștințelor anterior
-intonarea expresivă cântecul propus.
- indentificarea/descrierea limbajului muzical în creațiile audiate
-dezvoltarea aptitudinilor muzicale de a simți și înțelege creația interpretului.
Obiective operaționale:
0.1să încălzească coardele vocale prin exerciții de îviorare.
0.2să interpreteze corect și expresiv cîntecul
0.3să caracterizeze lucrările audiate.
0.4 să cunoasca creatia interpretului
0.5 sa audieze cu atitudene estetică fragmentele muzicale.
Tehnologii didactice:
Metode: Metoda acțiunii emoționale, Metoda stimulării imaginației, Demonstrare exsersare, Generalizări.
b)Metode intuitive: Audiție: Repertoriul interpretului I.Josan
Interpretare: ,,Hora de sărbatoare”-do re micii.
c)Activități muzicale:1. Momentul organizatoric 4. Caracterizarea verbală a muzicii.
2.Audiția muzicii. 5.Cunoștințe noi.
3.Cîntul vocal-coral. 6.Solfegiere.
Secvențele lecției Obiectivele Conţinuturi de învățare şi tehnologii didactice Timp
Tehnici de evaluare
(etapele) operaţionale alocat

Pregatirea clasei şi a elevilor pentru începerea lectiei;

Elevii vor numi figurile proeminente din repertoriul creației academice Asaltul de idei

Compozitori Interpreți

EVOCARE Să cunoască valorile


( Reactualizarea muzicii profesioniste
temei) (compozitori,interpreți Conversaţia
) Analiza
Argumentarea
Copii, numiți personalitatea marcantă care poate să interpreteze la
mai bine de 24 de instrumente
G.Mustea Metoda cubului
Metoda cubului
Ce știți despre el?
Metoda stimulării
Să audieze muzica în Audiție vizualizată: repertoriul instrumental al interpretului I-Josan imaginației
mod activ și conştient
CĂUTAREA Imaginea și muzica va fi caracterizată la alegerea copiilor dupa Metoda acțiunii
SENSULUI produsul limbajului muzical: emoționale
Criterii:-dinamica
-timbrul sonor
-tempoul Analiza
Să caracterizeze -melodia Discuţia
verbal muzica la aleg
(cunoştinţe noi/ copiilor
tema nouă, Inviorar-corala vocii prin joc: gama prin vocalize
aprofundare în Interpretare/cânt vocal/coral
temă,
consolidarea
Demonstrare exsersare
materiei etc.)

Conversaţia
Să adopte poziţia
Analiza
corectă în timpul
Argumentarea
cântarii.

REFLECŢIE
(Generealizare,
Să generalizeze tema
evaluarea
lecției prin metoda Generalizări
rezultatelor etc.)
„declar lumii întregi”

Tema pentru acasă: de selectat în caiet, interpreți de muzică


instrumentală și vocală

S-ar putea să vă placă și