Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Prof. MONICA MAREŞ


ŞCOALA GENERALĂ NR. 19
BRAŞOV

1
Data: 21 mai 2012

Clasa: a III-a B

Propunător: Prof. Monica Mareş

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Educaţie muzicală

Tipul de curriculum: Trunchi comun

Unitatea de învăţare: Interpretarea

Subiectul: Cântarea vocală

Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi

Obiective de referinţă:

- să reproducă un repertoriu de cântece receptate după auz, respectând cerinţele unei emisii, intonaţii şi dicţii corecte
- să utilizeze nuanţa şi tempo-ul adecvate în interpretarea cântecelor din repertoriu, corelându-le cu conţinutul de idei al cântecului

2
Obiective operaţionale:

a) cognitive:
O1 - să execute corect exerciţii pentru încălzirea şi omogenizarea vocii;
O2 - să cânte individual şi în grup, cântece la unison sau cu elemente armonico-polifonice simple, respectând cerinţele unei emisii, intonaţii şi dicţii corecte;
O3 - să respecte corespondenţa dintre versuri şi rândurile melodice;
O4 - să recunoască duratele notelor muzicale (doime, pătrime, optime) şi perechile de 1 timp şi de 2 timpi;
O5- să recunoască locul pe portativ al notelor muzicale învăţate şi să le intoneze corect;
O6 - să citească ritmic unele combinaţii ritmice cu duratele învăţate, folosind silabele corespunzătoare, redând măsura de 2 timpi;
O7 - să răspundă în propoziţii corecte la întrebările adresate;
O8 - să rezolve corect cerinţele fişelor

b) afective:
O9 - să manifeste interes şi dragoste pentru cântecele pe care le vor interpreta şi audia;
O10 - să coopereze pentru realizarea sarcinilor, manifestând un spirit de echipă.

c) psihomotorii :
O11 - să adopte o poziţe corectă în timpul orei şi în timpul interpretării diverselor exerciţii şi cântece
O12 – să tacteze corect măsura de două pătrimi
O13 – să însoţească cu mişcări adecvate ritmul anumitor cântece.

Strategia didactică:
3
 Resurse procedurale:
M1 demonstraţia
M2 explicaţia
M3 exerciţiul
M4 conversaţia
M5 problematizarea
 Resurse materiale:
ml : - exerciţii de cultură vocală:
- exerciţii de dicţie şi respiraţie
- exerciţii de intonaţie
m2 : cântecele : - Cântecul „Veniţi copii”
- versurile pentru strigături Chindie
- "Cântecul gamei" adaptare din Sunetul Muzicii
- Câţi feciori avem în sat .”
- „Foaie verde lămâiţă”
- "Când era bunica fată" folclor preluat din repertoriul Mariei Butaciu
- “În grădina mândrii mele” folclor preluat din repertoriul Mariei Butaciu
- „Iac` aşa”
m3 : jocuri didactice cu suport de exerciţiu:
- “Astăzi la plimbare”
- “Voi sunteţi ecoul meu”
- „Floarea cunoaşterii”
m4 : fişe (Anexa : Chindia, bilete cu subiecte pentru lucrul în grup, fişă de lucru)
m5: CD player

4
m6: pianină
m7 : jucăriile muzicale

 Forme de organizare: Af - activitate frontală


Ai - activitate individuală
Ag - activitate pe grupe
 Resurse umane: 23 elevi

 Resurse temporale: 50 minute

 Resurse spaţiale: sala de clasă

 Evaluare: prin chestionare orală, activităţi aplicative orale şi scrise, prin observarea comportamentului în timpul lecţiei, prin aprecieri verbale, prin
fişa de lucru
 Bibliografie:
 M.E.C.T, C.N.F.- „ Programa şcolară pentru clasele a III-a şi a IV-a 2004, Bucureşti.
 M. Bocoş, I.Albulescu, V. Chiş ,,Tradiţii, valori şi perspective în pedagogia învăţământului primar” Cluj-Napoca 2006
 Motora Ionescu, Ana - "Îndrumător pentru predare a muzicii la clasele I-IV" EDP, Bucureşti, 1978, pag.127
 Matei, Sofica -"Educaţie muzicală" (manual pentru clasa a III- a) , Ed. Aramis, Bucureşti, 2005, pag.24

Activitatea Strategii didactice Evaluare

5
Obiective operaţionale
Etapele cadrului didactic elevilor Metode Mijloace Forme de
lecţiei/ şi didactice organizare
durata procedee

1.Activitatea Moment organizatoric Af Observarea


introductivă Se vor asigura condiţiile optime necesare desfăşurării comportam
M4
(2`) lecţiei. entului
2.Anunţarea Elevii vor fi informaţi că pe parcursul orei îşi vor elevilor
temei şi a reactualiza cunoştinţele legate de teoria muzicală
Elevii ascultă cu atenţie care M2 Af
obiectivelor parcurse (reprezentarea grafică a sunetelor, pauzelor,
sunt subiectul şi obiectivele
(1` ) durata sunetelor , locul notelor pe portativ) dar vor
lecţiei.
intona şi cele mai îndrăgite bucăţi muzicale. Se va
sublinia necesitatea însuşirii acestor cunoştinţe pentru
a desluşi tainele ascunse în spatele notelor muzicale

3.Moment de Se va corecta poziţia elevilor în bănci: spatele drept,


Elevii îşi corectează poziţia în
cultură mâinile întinse uşor pe genunchi sau pe masă, privirea
O11 bănci M4 Evaluare
vocală (5` ) înainte.
practică
O1 Elevii execută exerciţiile de 3- M2

6
Se vor efectua câteva exerciţii de dicţie şi de respiraţie
4 ori.
prin jocul: Astăzi la plimbare
O2 M1 m3

m6

Astăzi la plimbare Floarea cea frumoasă Af


Mirosim o floare S-o ducem acasă
-se urmăreşte realizarea unei respiraţii ample si a m1

O1 unei respiratii lungi bine dozate


Elevii ascultă cu atenţie şi
-se explica, se demonstreaza, se executa concomitent
repetă exerciţiile ritmice Ag
cu elevii si se urmareste corectitudinea exercitiului

O2 m1
Se vor efectua câteva exerciţii ritmice cu bătăi din Elevii ascultă cu atenţie
palme, picioare, folosirea jucăriilor muzicale. exerciţiile pentru încălzirea şi m6
omogenizarea vocii, apoi le
Exercitii de intonaţie realizate sub forma jocului: M1
execută.
“Voi sunteţi ecoul meu”

O1 M3 m2
-se vor executa pe fragmente logice muzicale
-se explică, se demonstrează şi se execută cu toată
clasa, pe silabe (La, Ta, Ma)
O2 Af
se urmăreşte o intonaţie la înăltimea reală a sunetelor
cu ajutorul pianinei.

Se va cere copiilor să intoneze în cor cântecul „Veniţi


7
O3 copii” iar în pauze să folosească un rând jucăriile m7
muzicale iar celălalt bătăile din palme.
3.Reactualizar O7
ea
O4 Prin ce sunt redate sunetele muzicale în scris? Sunetele muzicale sunt redate M4 Ai
cunoştinţelor
în scris cu ajutorul unor semne
(15 `).
Unde sunt scrise notele muzicale? grafice numite note muzicale.
O5 Notele muzicale sunt scrise pe
Ce este portativul?
portativ.
M1
Ce scriem la începutul portativului? (Se va cere Portativul este grupul de 5 linii
O6 elevilor să facă semnul şi la tablă) paralele, orizontale şi egal
depărtate între ele.
Af
Elevii vor scrie cheia SOL la
Copiii vor fi anunţaţi că se vor juca cu sunetele şi tablă.
duratele pe care le-au învăţat.
O4
Pentru acest lucru vor fi împărţiţi în grupe de câte
M4
patru. Fiecare grupă va trage un bilet pe care vor avea
formulată o cerinţă. Liderul grupului va ieşi la planşa
„Floarea cunoaşterii” care va avea 5 petale şi va
Elevii vor rezolva cerinţele Af
rezolva cerinţa. Un alt coleg membru al echipei va
alegând duratele şi
O10 desena pe portativul de la tablă notele cu duratele
amplasându-le pe portativ la
corespunzătoare. La finalul jocului unul din elevi va
locul lor. M4 Ag
împărţi în măsuri portativul.
Cerinţele vor fi următoarele:
 Aşezaţi pe portativul desenat pe petala 1 două Un elev din grup va aşeza nota

8
note DO1 cu durate de pătrimi; m3
pe locul potrivit pe planşă iar
 Aşezaţi pe portativul desenat pe petala 2 nota
alt copil din grup va scrie pe
MI cu durata de doime;
portativul de la tablă aceeaşi
 Aşezaţi pe portativul desenat pe petala 3 nota cerinţă din bilet. M4
cu SOL cu durata de pătrime;
 Aşezaţi pe portativul desenat pe petala 4
două note LA cu durata de optimi;

O3  Aşezaţi pe portativul desenat pe petala 5 două


note DO2 cu durata de optimi;
M3
 Aşezaţi pauza de un timp ca să completezi o

O6 măsură de doi timpi acolo unde este cazul. m1 Ag

La tablă va fi un portativ pe care se vor regăsi notele


cu duratele învăţate.

Împreună cu copiii se vor citi notele şi se va tacta


O12 M5
măsura de doi timpi.
O2 m1
Pentru că toate sunetele sunt importante dar nu am
O12 învăţat decât unele dintre ele pentru ca celelalte să nu
se simtă neglijate să le facem cunoscute cântând unul
O9 m2 Af
din cântecele preferate ale voastre: cântecul Gamei Copiii interpretează Cântecul
O7 Do. Se dă tonul. Se interpretează cântecul respectând Gamei Do M3
rimul şi linia melodică. Vor fi copii care vor fi solişti.

Elevii vor fi întrebaţi dacă ştiu ce zi este şi ce


4. Fixarea
9
cunoştintelor sărbătoresc ortodocşii în această zi? Vor fi întrebaţi
(15` ) dacă au idee cum sărbătoreau românii la sate ?
21 mai Sf. Constantin şi Elena
Se va repeta strigătura de la Chindie pe care o repetă
la ora de Ed. Fizică (Anexa 1) Se adunau la horă în sat:
cântau şi dansau. La dansurile
Vor fi invitaţi doi copii să facă pasul de Chindie.
populare aveau şi strigături.
O2
Vor fi solicitate grupuri de elevi care să cânte alte Elevii vor reproduce strigătura
M3 m5
cântece populare învăţate: de la Ciobănaşul iar apoi pe
O13  „Câţi feciori avem în sat .” cea de la Chindie. Af
 „Foaie verde lămâiţă”
 „Când era bunica fată”
 „La cumătra lăudată” din repertoriu Mariei
Butaciu Elevii vor cânta pe grupuri şi M4
 iar la final vor cânta Iac`aşa. în cor.
m2
Se vor împărţi elevilor fişe de lucru pe care le vor La cântecele din repertoriu
completa individual apoi se vor consulta grupuri de Mariei Butaciu vor face paşii
câte doi. Se va verifica modul în care aceştia au de horă învăţaţi. Af

completat-o. Fiecare grup va fi solicitat să îşi acorde Vor completa fişele


m5
un calificativ.
Elevii vor lucra individual fişa de lucru cu elementele Îşi vor da calificative M3

O8 de teorie muzicală. Se va verifica modul de lucru prin Vor verifica corectitudinea Ag


reolvarea cerinţelor la tablă. celor completate confruntând

10
Se fac aprecieri individuale şi generale privind cu planşa m4 Ai
corectitudinea răspunsurilor, intonarea cântecelor şi
5. Evaluarea gradul de participare din timpul lectiei.
finală (3`) Elevii vor fi atenţi la M5
Se va intona “Când clopoţelul sună” folosind jucăriile
observaţiile făcute şi vor intona
muzicale. Af
cântecul

M3 m7

11

S-ar putea să vă placă și