Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a II-a
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Educație muzicală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Elemente de limbaj muzical: Ritmul
SUBIECTUL: Sunete lungi și scurte – Graiul animalelor
TIPUL LECȚIEI: dobândirea de cunoștințe și formarea de priceperi și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: familiarizarea și exersarea sunetelor lungi și scurte prin intermediul cântecului
„Graiul animalelor”.
COMPETENȚE SPECIFICE:
O1.3 să reproducă un repertoriu de cântece receptate după auz, respectând intonația corectă;
O1.4 să evidențieze prin mișcarea corpului conținutul de idei al textului;
O1.5 să diferențieze auditiv calitățile sunetului muzical (intensitatea, durata, înălțimea);
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1 - să intoneze corect exercițiile de încălzire vocală;
O2 - să sesizeze duratele lungi și duratele scurte;
O3 – să interpreteze în colectiv cântecele învățate;
O4 – să interpreteze în colectiv, pe rând și individual cântecul „Graiul animalelor”;
STRATEGIILE DIDACTICE:
1. Metode și procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, instructajul, jocul
didactic.
2. Mijloace de învățământ: CD cu cântecul „Graiul animalelor”, ghicitori, planșă cu animale, jetoane
cu animale, flipchart, planșă cu cântecul „Graiul animalelor”, videoproiector, material PPT, imagine
cu un tren muzical, coș, bilete cu cântecele învățate
3. Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Resurse temporale: 50 minute
BIBLIOGRAFIE:

Panțâru, S. (2006) Ghid metodologic pentru activitatea de practica pedagogică,


Brașov
Niculescu, M.R. (2003) Teoria și managementul curriculum-ului, Ed. Universității
Transilvania, Brașov
Ilea, A., Stoica, M., Petre, B, Muzică – metodică pentru clasa a XI-a școli normale, EDP,
(1990) București
Peneș, M. – coord. (2000), Educație muzicală – culegere de cântece clasele I-IV, Ed. Ana
MEC - (2004) Programa școlară – clasele I și a II a, București;
Stanciu Alexandru-Chirilă; Stanciu Abecedar muzical pentru cl. I, Ed. Gh. Cârțu Alexandru,
Emilia, (1995) Craiova
Motora-Ionescu Ana (1996) Îndrumător pentru predarea muzicii la cl. I-IV; Ed. Didactică
și Pedagogică, București;
Palade Marian (2009) Hai să ne jucăm, copii!, Editura ,,Gheorghe Tofan”, Suceava
Etapele lecției Strategii didactice Evaluare
Ob. Conținutul științific Metode și Forme de Mijloace de
op. procedee organizare învățare
Timp
Moment Se asigură condițiile optime desfășurării lecției:
organizatoric - aerisirea clasei; conversația frontal
2’ - pregătirea materialului necesar;
- ocuparea băncilor și poziția copiilor.
• Adoptă poziția corectă pentru desfășurarea
activității de educație muzicală
Activități • Ținuta corectă conversația
introductive de Se cere elevilor să adopte o poziție corectă: spatele observația
pregătire a vocii drept, rezemat de scaun, cu mâinile pe genunchi. explicația sistematică
10’ • Exerciții prevocale
O1 • Exerciții de respirație:
„Mirositul florilor” frontal
„Stinge lumânarea” exercițiul capacitatea
„Zboară balonul” de a executa
- se recită versurile: exercițiile de
,,Spatele de scaun rezemăm respirație
Pieptul înainte îndreptăm
Zambila cu drag mirosim
Și cu toții noi rostim: evaluare
- Ce frumos miroase floarea!” orală
Mimarea gestului de a duce la nas o floare,
inspirație lungă, profundă, controlare cu expirarea exercițiul
aerului în timpul rostirii propoziției „Ce frumos
miroase floarea!” – de trei ori.
„Stingeți lumânările de pe tort” - inspirație
puternică și expirație forțată, prin scoaterea a tot frontal
aerul din plămâni;
,,Umflăm balonul! (exerciții – joc pentru
dezvoltarea unei respirații corecte și profunde)
• Exercițiile de dicție se vor face la început pe explicația frontal
O1 formule vorbite, rar și apoi din ce în ce mai repede. capacitatea
Exercițiul 1: exercițiul de a rezolva
Trenul pleacă de la gară sarcinile
Și străbate-ntreaga țară. trasate
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu observația
Tu, tu, tu, tu, tu ,tu, tu”.
(se încearcă o rostire clară, corectă și cât mai
repede)
Exercițiul 2:
Toba bate: bum, bum ,bum
Hai copii cu toți la drum!
Exercițiul 3:
,,Într-un lift pe covoraș
Un pui mic de iepuraș
Plânge că n-are curaj conversația
Să se urce la etaj”.
• Exerciții de încălzire vocală: frontal capacitatea
,,Haideți să ne închipuim că suntem niște pitici de a executa
veseli care au plecat într-o călătorie în lumea exercițiile de
minunată a MUZICII. Iată-ne ajunși la trenul încălzire
muzical. Ce scrie pe locomotivă? vocală
,, Muzica îmi place mult
Și s-o cânt și s-o ascult”.
Se demonstrează exercițiile de încălzire a vocii.
Se cere copiilor să execute următorul exercițiu
pentru pregătirea vocii:
- Cum face trenul? exercițiul
- Este un sunet lung sau unul scurt?
- Cum facem când ne doare măseaua?
O2 - Este un sunet lung sau unul scurt?
• Exerciții de cultură vocală: frontal
Se intonează model sunete de înălțimi diferite, după capacitatea
care la comanda învățătorului vor intona și elevii. de a rezolva
a a a a a a a a a a a a a a …….. sarcinile
trasate
ma ma frontal
ma ma ma ma maaaaaaa demonstrația

ta ta
ta ta ta ta taaaaaaaaa

ra ra
ra ra ra ra raaaaaa

o
o o frontal
o o oooooooo exercițiul

e
e e
e eeeeeeeee
O1 exercițiul
Mo...mo...mo...mo...mo
Mi....mi...mi....mi....mi
Di.....da....di....da....di
La ....li....la....li.....la
O2 Mi …ma…mi…ma…mi conversația
Na….ni…..na….ni...na
Li …la….li…..la…..li
Ma ...mo…me…mi….mu exercițiul
Na…no….ne….ni….nu
Ra…ro…re…..ri…..ru
Da…do….de…..di….du frontal
Solicit și urmăresc execuția copiilor. jocul muzical
• Joc: ,,Ghicește cântecul” Evaluare
Într-un coșuleț se află bilețele titlurile cântecelor coș practică:
învățate. După extragerea și citirea biletului elevii bilete cu capacitatea
de a
interpretează cântecele. La refren se poate bate din cântecele
reproduce
O3 palme, se însoțesc cu mișcări ale corpului, cu jucării învățate cântecele,
muzicale. folosindu-se
• Se intonează astfel întreg repertoriul în colectiv. de părți ale
•Recepționează sarcinile trasate corpului și de
• Execută exercițiile de respirație. jucării
• Recită versurile muzicale
• Execută împreună cu învățătorul.
Captarea Se va realiza printr-un element pretext – conversația capacitatea
atenției ghicitori, menit să creeze o stare emoțional-afectivă frontal planșă cu de a
5’ propice activității. animalele recunoaște
Fiecare animal recunoscut este prezentat pe
exercițiul individual domestice animalele și a
planșă.
„Toarce lelea-ncetișor, răspunde la
Fără furcă și fuior!” jetoane cu ghicitori
Se prezintă o planșă cu animale domestice. Pe animale
rând, elevii vin și arată animalul ghicit. (anexa 1)
Anunțarea temei Tema și obiectivele lecției vor fi prezentate elevilor conversația frontal planșă cu receptarea
și a obiectivelor sub forma unor formulări-pretext: „Graiul animalele mesajului de
operaționale animalelor” „Ascultați-mă cu atenție!” explicația din cântec către copii
2’
Însușirea Se intonează model cântecul „Graiul animalelor”. conversația frontal Video-
cunoștințelor explicația proiector
capacitatea
15’ O3 calculator de a recepta
CD conținutul
material PP cântecului
Va-ca zi-ce mu mu mu mu mu mu exercițiul
Ca-lul fa-ce i ha – ha, i ha - ha
Oa-ia zi-ce be-he-he be-he-he planșă cu
Ca-pra fa-ce me-he-hea me-he-hea cântecul
Por-cul zi-ce guic guic guic guic
Ra-ța fa-ce mac mac mac mac

Când își chea-mă vi-țe-lu’ mu mu


Prin li-vezi bu-nă-i iar-ba i ha-ha
O4
Tun-su-m-au de lâ-na mea be he
Ce fru-moa-să-i ia-da mea me he
N-am mân-ca-re nici un pic guic
Bine-i-a-nota pe lac mac mac mac
- Despre cine este vorba în cântec?
planșă cu
- Știți cum se numesc toate acestea?
animalele
• Activitate transdisciplinară
exercițiul individual din cântec
Îi pun pe copii să spună cu toții, în cor, cum fac
O4 Evaluare
animalele amintite în cântec.
practică
- Cânt încă o dată cântecul în întregime.
Capacitatea
- Repet de 2-3 ori cuvintele de la prima strofă
de a intona în
împreună cu copiii.
grup și
- Cânt de 3-4 ori prima strofă cu toată clasa.
conversația frontal individual la
- Cânt cu fiecare rând separat.
unison,
• Solicit doi copii să intoneze prima strofă, apoi
jocul didactic respectând
unul singur.
pe grupe tempoul,
• Procedez în mod asemănător și pentru restul
(rând), respirația,
strofelor. Repet în întregime cântecul cu toată clasa, exercițiul în perechi, emisia și
apoi pe grupe și individual. individual dicția
frontal
în cor, pe
grupe,
individual
Obținerea Jocul ”Fă ca mine!” conversația evaluare
performanței O2 Se extrage câte o imagine reprezentând un animal exercițiul frontal orală
5’ din cântec și se solicită să reproducerea jocul muzical Imagini cu observarea
O3 fragmentului interpretat de acel animal, accentuând individual animale sistematică
sunetele lungi (cântându-le mai tare).

Evaluarea Cântecul „Graiul Animalelor” este interpretat de conversația frontal CD evaluare


performanței grupul de elevi în cor și individual. calculator orală
și asigurarea • Activitate interdisciplinară exercițiul
retenției și a O4 „Desenează strofa (animalul) care ți-a plăcut din explicația foaie și evaluare
transferului cântec și lipește pe trenul muzicii”. individual creioane practică
10’ colorate
Concluzii și Se apreciază capacitatea copiilor de a explicația frontal evaluare
aprecieri recunoaște sunetele lungi și scurte, modul în care au orală
1’ interpretat cântecul și acord recompense și le cer
copiilor să mai cânte cântecul și acasă.
Anexa 1
Ghicitori
“Toarce lelea-ncetișor,
Fără furcă și fuior!”
Pisica

“Când e frig, stă covrig,


Iar când vede un motan
Sare ca un năzdrăvan.”
Cățelul

“El aleargă ca și gândul


Coama-i flutură ca vântul
E de mare ajutor
În ogradă și ogor.
Calul

„Bucălaia de la stână
Ne dă miel, lapte și lână!”
Oaia

„Toată ziua stă pe lac


Și ne cere mereu ... mac!”
Rața

„Jupâneasa durdulie
Cu rochița cenușie,
Lucrată din pene lucii,
Caută pe lac papucii!”
Gâsca

Ia să-mi spuneți cine oare


Chiar de nu e vrăjitoare
Fără mare greutate
Iarba o preface-n lapte.
Vaca
Anexa 2
Anexa 3
„Graiul animalelor”

Va - ca zi - ce mu mu mu mu mu mu
Ca - lul fa - ce i ha - ha i ha - ha
Oa - ia zi - ce be - he - he be - he - he
Ca - pra fa - ce me - he - hea me - he - hea
Por - cul zi - ce guic guic guic guic guic guic
Ra – ța fa - ce mac mac mac mac mac mac

Când își chea - mă vi - țe - lu’ mu mu mu mu mu


Prin li - vezi bu - nă-i iar - ba i ha ha i ha
Tun - su - m-au de lâ - na mea be - he - he be - he
Ce fru - moa - să-i ia - da mea me -he - hea me - he
N-am mân - ca - re nici un pic guic guic guic guic guic
Bi - ne-i a - no - ta pe lac… mac mac mac mac mac
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și