Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE LOGOPEDICA

Data: 18.11. 2015


Grupa:Urbanovici Mihai,Tomescu Marian
Subiect: Diferentierea in pronuntie/scriere a consoanelor C/T
Loc de desfasurare:cabinet logopedic
Durata:45 minute;
Propuntor:prof.Geabau Marilena
Obiectiv general:
Educarea auzului fonematic
Identificarea diferenierii ntre foneme i operarea corect cu ele.
Obiective operationale:
Copiii vor fi capabili s:
-pronune corect sunetele;
-aseze corect limba in spatiul gurii si sa respire adecvat pentru a obtine ,,C,,/T;
-identifice litera dintre alte litere;
-precizeze locul literei n cadrul silabei, cuvntului
-diferenieze literele d.p.d.v. fonetic
-sa articuleze corect unele cuvinte scurte (formate dintr-o silaba);
-sa completeze cu silaba corepunzatoare,un cuvant,din care lipseste o silaba;

Obiective formativ-terapeutice:pe parcursul activitatii se va urmari:


-exersarea acuitatii vizuale si auditive;
-mrirea duratei de stabilitate a ateniei ;
-sesizarea corecta a sunetelor si literelor din silabe si cuvinte;
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee:-conversatia,explicatia,exercitiul,comparatia,jocul didactic,analiza semantico-sintagmatic;

Mijloace:-jetoane cu imagini;
-fise imagini (pt completarea primei si ultimei litere)
-fise cu silabe (pt.realizarea corespondentei);
-fise cu cuvinte (consoane surde si sonore)
-joc didactic
Bibliografie:
Burlea ,Georgeta,Burlea,Marin,Dicionar explicativ de logopedie,Ed.Sedcom Libris,Iasi,2004
Ghergu, Alois, Sinteze de psihopedagogie special,Ghid pentru concursuri i examene de obinere a gradelor
didactice,Ed.POLIROM,Iai,2005
Mrgineanu,Ion, Cuvinte calde n care copiii sa se scalde,Ed.ALTIP,Alba Iulia,2004

Petrovan, Ramona, tefania, Strategii activizante de predare-nvare prin valorificarea teoriei inteligenelor multiple,Ed.casa crii de
tiin,Cluj-Napoca,2009
Stnic,Cornelia,Vrajma,Ecaterina,Terapia tulburrilor de limbaj, Ed.S.C.UniversulS.A.,1994

IV.Dirijarea activitatii terapeutice:


-efectuarea catorva exercitii de pronuntare a unor serii de silabe; diferentierea consoanelor surde de cele sonore (carte);
-recunoaterea literelor t-c;
-exercitii de denumire a unor imagini prezentate pe jetoane si analiza fonetica a cuvintelor scurte;
-descompunerea silabelor si cuvintelor in sunete si litere;
-se lucreaz pe fisele-abecedar (Anexa 1),cu imagini si litere;elevul denumeste imaginea si realizeaz corespondenta cu numele;se fac
aprecieri si observatii;
-se citesc apoi o serie de cuvinte care difera prin consoane surde si sonore (Anexa 2);

aaaaaaaaaaa
Desfurarea activitii:

Momentele activitii Timp Desfurarea activitii Metode i procedee


didactice
Moment organizatoric 1 - Pregtirea materialului didactic Conversaia
- Sosirea copiilor, aezarea la locurile lor
Captarea ateniei 3 - Desfurarea jocului cu caracter adaptiv: Formarea unui ntreg Observaia
(numirea obiectului format)
- Ghicitoare: Cine canta ,,cucurigu,, Conversaia
Fie soare fie frigu?-cocos
Soata lui cotcodaceste Jocul
Face oua si cloceste-gaina
Etapa terapiei 2 - Dezvoltarea mobilitii corporale legate de limbajul verbal Demonstraia
recuperatorii gimnastica general: gimnastica braelor, minilor, gtului i a
capului, toracelui, mersul ritmat, aplaudatul; Exerciiul
Etapa terapiei 10 - Se anun subiectul leciei i importana exerciiilor ce
recuperatorii urmeaz
a) Terapia general - Educarea respiraiei: Demonstraia
1. Inspirnd adnc, se expir cu putere curentul de aer n aa fel ca articulatorie
s vibreze i buzele, ce sunt puin tuguiate (se aude cu-
cu,aaa,odiridi). Explicaia
2. se imit btaia vntului puternic aerul inspirat se expir cu
putere sufland in expiraia cu buzele o bila de ping pong vu-v- Comparaia
cu-cu. Fiecare exerciiu se repet de 5-6 ori cu pauze, controlnd
puterea curentului de aer expirat cu mna sau cu un fulguor de Exerciiul
vat.
- Exerciii pentru dezvoltarea mobilitii aparatului fonoarticulator: Observaia
Antrenarea mobilitii faciale
- umflarea alternativ a obrajilor Conversaia
- umflarea i retragerea simultan a obrajilor
- ncreirea, descreirea feei
- imitarea rsului, sursului
Antrenarea motricitii labiale
- ntinderea i rotunjirea buzelor
- formarea unei plnii cu buzele
- vibrarea buzelor
Antrenarea motricitii linguale,
velopalatine
- micri rapide de scoatere i retragere a limbii (pisicua bea ap)
- micri spre dreapta i spre stnga (pendulul de la ceas)
1. Virful limbii e plasat in jos atingand palatul-,,co-co,,
Antrenarea micrilor mandibulare
- ridicarea i coborrea ritmic a mandibulei, stnga-dreapta
- imitaea tusei
- imitarea cscatului
- micri de deglutiie
Stimularea respiratiei nonverbale:mirosim flori,parfum
Stergem nasul,stingem lumanarea,respiratie diferentiata,etc
Stimularea respiratiei verbale:vocalize cu vocale si silabe op.

Antrenarea auzului fonematic: imitarea


sunetelor din natur:greierul prelung, cri-cri);
- vrabia (cip-cirip); -cioara:cra-cra,-cucu-cucu
- cucoul (cucurigu); - gaina (cotcodac).
Etapa terapiei 5 Pronunia corect a sunetului c, poziia corect a organelor Demonstrarea
recuperatorii Partea posterioara a limbii se ridica in sus spre palatal moale, varful articulatorie
b) Terapia limbii sprijinindu-se pe alveolele incisivilor inferiori; se executa astfel
recuperatorie miscari de ridicare si de coborare a limbii, maxilarele fiind larg Analiza fonematic
specific deschise;
- Obinerea i Aceeasi miscare cu maxilarele inchise; Explicaia
exersarea Se incearca expiratia pe nas cu gura larg deschisa, partea dorsala
sunetului deficitar a limbii realizand ocluzia orala;
Daca miscarea de ridicare a limbii nu reuseste cu procedeele de
mai sus, atunci radacina limbii se impinge in sus cu degetele in
regiunea osului sublingual; sau se suge o bomboana asezata pe partea
dorsala a limbii;
Cu varful limbii sprijinit puternic pe alveolele incisivilor inferiori
se executa o miscare puternica de impingere a partii dorsale in afara
gurii, aceasta fiind larg deschisa;
Aceeasi miscare, dar dintii superiori ,,razuiesc,, partea dorsala a
limbii.
- Prezentarea fielor mari cu imagini ce conin sunetul c
copilul/ii numeste/c obiectele/fiinele;
- Mihai lucreaz la tabla magnetic: alege literele csi altele cu
care poate construi cuvinte.
- Pronuntam ,,c,, in silabe directe-ca,cu,co,
- In logatomi-aca,ucu,oco,
- In silabe indirecte-//////////
Numete ce vezi n imagine. Este prezent sunetul c? Unde se afl
sunetul: la nceput, la mijloc, la sfrit? Copiii i aleg cte o imagine,
numesc ce au ales, unde se afl sunetul c, alctuiesc o propoziie cu
acest sunet (oral).
- Consolidarea 10 Conversaia
sunetului Minuta fizica descriem ,,Curtea bunicilor,, dupa imagini
Demonstrarea
articulatorie
- Joc didactic 1 Eu spun una tu spui multe:casa-case;cal-cai;carte-carti;scaun. Exerciiul

Jocul didactic
4
Comparaia
- Automatizarea Cuvinte ce conin sunetul deficitar (ex. din anexa):
sunetului ca-ta;ce-te;ci-ti;co-to;cu-tu;ca-ta;ca-ta.
ac-at;ec-et;ic-it;oc-ot;uc-ut;ac-at;ac-at.
cat;cut;cot;tac;tuc;toc
catu;tocu;cotu;tuco
3 Exerciiul

Conversaia
- Scrierea n caiete Paronime-scrie dupa dictare
5 Observaia
cot arc crai creier cocoi
- Generalizarea tot art trai treier totoi Scrierea-model
5
Explicaia
Pronunia izolat a sunetului c, citirea cuvintelor de pe fie, Observaia
completarea unor cuvinte lacunare . Comparaia
Exerciiul

Evaluarea final 2 -se fac aprecieri asupra activitatii si a comportamentului Conversaia


elevului/elevilor in timpul orei;recompensa evaluativ
FIA NR.1

Silabe-perechi directe,inverse i consonantice care conin consoanele C i T :

ca-ta;ce-te;ci-ti;co-to;cu-tu;ca-ta;ca-ta.
ac-at;ec-et;ic-it;oc-ot;uc-ut;ac-at;ac-at.
cat;cut;cot;tac;tuc;toc
catu;tocu;cotu;tuco

FIA NR.2

Completarea unor cuvinte lacunare din care a fost omis consoana C :

-ana la-at prli-


-opert edu-ator ntuneri-
-uloare furni- ameste-

ex.3

Pronunarea,citirea i apoi scrierea unor paronime care conin consoanele C i T n pozitie iniial,median i final:

cot arc crai creier cocoi


tot art trai treier totoi

ex. .4

Identificarea i discriminarea consoanelor C / T prin sublinierea lui C cu - si Tcu = ,ntr-un ir de cuvinte :incercuiti pe ,,c,, in cuvintele

coco ;lact ;tata ;macara ;artist;mecanic ;att

ex.5

Desparirea n silabe a unor cuvinte care conin ambele consoane C i T ,cu indicarea silabei n care se afl fiecare dintre ele:
Proiect didactic

Data; ...11.2015
propuntor-prof. Geabau Marilena
Clasa; a II-a- A
Disciplina; Terapia tulburrilor de limbaj
Tipul de terapie; dislalie
Tema ; corectarea sunetului ,, R
Tipul de lecie; consolidare
Metode i procedee; imitaia , demonstraia,exerciii de gimnastic articulatorie, conversaia euristic, analiza micrilor articulatorii n faa oglinzii(s
tie s execute la cerere sau mpreun),explicaia, analiza fonetic, analiza grafic a cuvintelor , exerciii speciale., exerciii generale.
Mijloace i materiale necesare; oglind logopedic, litere, fie de cuvinte,de lucru,calculator sau lap-top, felicitare, carioci, marker, hrtie, imagini
Bibliografie ; Iolanda Mititiuc-Probleme psihopedagogice la copilul cu tulburri de limbaj,- 1996, ed. Ankarom, Iai
Constantin Cuco-Pedagogie- 2003, Iai
Emil Verza-Tratat de logopedie, vol. I, ed.Fundaiei Humanitas, 2003, Bucureti
Ecaterina Vrjma,Cornilia Stnic- Terapia tulburrilor de limbaj ed.Didactic i pedagogic R.A.1997, Bucureti.
Obiective generale;
Capacitatea de discriminare vizual , fonetic.
Formarea i dezvoltarea capacitii de comunicare oral i scris.
Formare i dezvoltarea deprinderii de exprimare corect att oral ct i n scris.
Formarea i dezvoltarea deprinderii de pronunie corect a cuvintelor, propoziilor.
nlturarea poziiei greite de articulare.

Obiective de referin (sau terapeutice);


-Dezvoltarea motricitii aparatului fonoarticulator
-Dezvoltarea auzului fonematic
-Obinerea sunetului deficitar
-Formarea cuvintelor prin adiie sau substituie n care s existe sunetul deficitar
-Analiza fonetic i grafic a cuvintelor

Obiective operaionale; la sfritul leciei eleva va fi capabil s;


- 1s.identifice sunetul deficitar n cuvinte
- 2 s.recunoasc poziia sunetului ,, r n cuvnt- fonetic
- 3 s.redea sunetul corect
- 4. s formeze cuvinte paronime
- 5. s despart cuvintele n silabe
- 6.s completeze cuvinte
- 7.s denumeasc dup imagini cuvntul ce conine sunetul deficitar
- 8.s identifice poziia corect de articulare a sunetului
- 9.s execute corect exerciiile de gimnastic

Desfurarea leciei

Momentul lecei Ob.ope Coninutul leciei Strategii didactice-resurse Evaluare


raionale Metode i procedee, materiale, timp

Momentul organizatoric 'Pregtire elevului pentru lecie 1

Ob.1 Se realizeaz cu ajutorul unei rulete Explicaia,


Captarea ateniei magice care cuprinde imagini cu fiinte si conversaia ruleta 5
lucruri ce au in componenta numelui
litera si sunetul ,,R,, initial,median si imagini
final
Prezentarea obiectivelor Ob.2,5 explicaia 2
ncercm s pronunm corect R
leciei
R e-o rama inodata,pe picioare
ridicata
Recapitularea elementelor Ob.9 -explicaia, demonstraia 3
Exemple de cuvinte ce conin r
nsuite anterior
Anotimpurile anului, simboluri.
Discriminarea auditiv
flori,legume ,fructe, cereale

ex.de gimnastic general


Exercii de gimnastic
Exerciii pentru articulatorie oglinda
Exerciii de gimnastic pentru
*dezvoltarea motricitii
antrenarea motricitii - faciale
aparatului fonoarticulator demonstraia 2
- labiale
Ob.9 explicaia 4 Motivaia, dorina de
- linguale
Imitarea sunetelor din natur corectare a sunetului
*exerciii speciale
imitaia deficitar
1.Exersarea vibrrii limbii-
demonstraia
limba se scoate ntre buze obrajii
exerciiul
se umfl puternic
2.Limba st tot ntre buze dar de Munca independent
data aceasta buzele vibreaz,
elevul fiind pus s sufle pentru a
face limba s vibreze
3.Pe vrful limbii se aeaz
confete sau bucele mici de
hrtie.Copilul este pus s apese
vrful limbii de cerul gurii apoi
printr-o suflare brusc s arunce imitaia
hrtiile afar.
4.Cel al suflrii ntr-o foaie de
hrtie sau balon.
*dezvoltarea auzului Ob., 4 Onomatopeele:ruperea lemnelor Discriminarea vizual i
fonematic Zborul pasarilor-zvrr, Jocuri de cuvinte-paronime 6 auditiv
Opritul rotilor-scirt, Exerciiul oral - fie de cuvinte
Formarea cuvintelor prin adiie i substituie a unei litere7
analiza - fonetic a cuvntului
- grafic a cuvntului . fi de lucru 6
Dirijarea nvrii Ghicete poziia sunetului ,,R,
*cuvinte ce conin sunetul iniial, mijloc sau final-vezi fisa alfabet magnetic
deficitar stabilirea locului sunetului-fonetic 2
grafic explicaia
Ob.8 iniial, mijloc(median), final demonstraia
obinerea cuvintelor
Obinerea sunetului deficitar:
Vorba ursului:mor,mor,mor
Ob.6 Caraitul gainii:car,car,car imagini 3
Tipatul ciorilor:cra,cra,cra
Asigurarea reteniei i Taraitul greierului:tar,tar,tar Discrimiare vizual
transferului Opritul cailor:trrrr
Torsul pisicii:sfrr,sfrr
Ob.2,1 'Povestea ,,Turtita fermecata,, in planse 10
imagini
Introducerea sunetului deficitar: jetoane 3
Realizarea feedback-ului Ob.3 - n ghicitori ,,Daca spui corect- Insirarea margelelor 3
margele-vei pleca la gat cu ele,insirate Modelaj plastilina 2
ca inele,pe-ale tale degetele,,
-n proverbe Cine are carte are....
Meseria brar de aur.
-n cntec-Azi Grivei e manios
Evaluarea performanelor -n poezie memorare Stii poezia
obinute cu Rica?

Aprecieri verbale Recompensa

Fisa de lucru

La nceput: la mijloc: la final:


Rac frig mr
Roz parc nor
Rece hor umr
Ram mare zidar
PROIECT DE LECIE

coala Gimnaziala Speciala NR. 4


Data: 1...11.2015
Clasa a II-a B,grupa 5
Propuntor: Geabu Marilena
Tipul leciei: Terapie psihomotric
Aria curricular: Terapia tulburarilor de limbaj
Modulul: Schema corporal-motricitate fina
Subiectul leciei: Ce putem face cu degetele
Obiectiv cadru: Funcia de difereniere a degetelor
O C 1 cunoaterea numelui degetelor
O R 1 identificarea degetelor, pe sine, pe altul
O C 2 inventarierea funciilor degetelor n activiti
O R 2 recunoaterea activitilor n care folosim degetele
O C 3 operaionalizarea reprezentrilor cu privire la aciuni reconstituirea unor aciuni pe imagini
O Pm 1 imitarea gesturilor n care se utilizeaz 1, 2, 3, 4, 5 degete
O Pm 2 reconstituirea unor aciuni de:
a) prehensiunea terminal bidigital exemplu cu acul
b) prehensiunea subterminal exemplu cu pioneza
c) prehensiunea subterminal lateral exemplu cu creionul
d)-prehesiunea palmara-conducem sania
e)-prehensiunea prin opozitie-ducem geamantanul
f)-prehensiunea latero laterala-ex cu tigara
Strategii didactice: inductiv, dirijat, cognitiv, euristico algoritmic
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, problematizarea, exerciiul, descoperirea
Material didactic: jetoane, ilustraii, creioane, corpul propriu, coli de hrtie, tabla
Obiective Evenimentele Coninutul nvrii Resurse didactice Elemente de evaluare
operaionale scenariului didactic Materiale Procedurale Instrumente Tipuri
Organizarea Hai la hor m biei Elevii clasei Joc
clasei/grupei Care vrei, care putei psihomotric
Care nu mai rmnei
Hop a, a, a, a
Facei degetul zale
i v ndoii de ale
Hop a, a, a, a
Reactualizarea -Cum am fcut noi hora, copii, ca s rmnem unii? Corpul nostru Observaia,
cunotinelor -Ce i cte degete am folosit? demonstraia
Captarea ateniei Am o zn hrnicu Ghicitoare
Cnd se deschide-i stelu
Cu raze mngietoare
Ca petalele de floare, cine-i?
Anunarea temei -Dragi copii azi vom vorbi despre numele i puterea
degetelor noastre.

Activitatea -Cine tie o poezie despre degete?


propriu zis Degetul mare merge la plimbare,
Arttorul duce bastonul,
Mijlociul pune chipiul,
Inelarul ine geamantanul,
Iar degetul mic, nu duce nimic
Fiindc-i cel mai mic.
-tii voi ce putem face cu degetele?
Se arat jetoanele n care se folosete acul, creionul,
pensula, lipiciul, chitara, mingea i se mimeaz
aciunile artate de ctre copii.
Obinerea -Copii ! ce facem noi cu degetele?
performanei -Ne jucam, ne imbracam, mancam,ne spalam, ne
pieptanam,ne incaltam, conducem sania, cantam la
instrumente,scriem,desenam,
Ne jucam,ne jucam , cu degetul mare noi ne jucam,
Cand degetul mare a obosit! Aratatorul a a si sosit!
Ne jucam, ne jucam, cu aratatorul noi ne jucam,
cand aratatorul a obosit, mijlociul a si sosit!
Ne jucam, ne jucam, cu mijlociul noi ne jucam, cand
mijlociul a obosit, inelarul a si sosit.
Ne jucam, ne jucam, cu inelarul noi ne jucam, cand
inelarul a obosit, degetul mic a si sosit,
Ne jucam, ne jucam, cu degetul mic noi ne jucam,
cand degetul mic a obosit, mainile s+au odihnit
Asigurarea Copiii trebuie s recunoasc/ s identifice ce degete
feed back - ului folosesc atunci cnd coase, scrie, in hurile saniei,
cnd cnt la un instrument, etc.
Evaluare n echipe de cte doi copii, se execut conturul
minii, nti la partener, apoi la propria mn
Asigurarea reteniei Copii! Voi stiti un cantec depre degete?
i a transferului Eu am 10 degetele, bis, ce-am voie sa fac cu ele?
Sa le bag in nas,nu,sa le pun inele,da
Sa te pisc de-obraz, sa pictez cu ele,
Eu am 10 degetele, bis, ce-am voie sa fac cu ele
Sa le bag in sos ,nu, sa mangai pisica,da,

S-ar putea să vă placă și