Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ LOGOPEDICĂ

DATA: 26.04.2018

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL TEORETIC ’’CONSTANTIN BRĂTESCU’’ISACCEA

DISCIPLINA: TERAPIA TULBURĂRILOR DE LIMBAJ

TEMA ACTIVITĂȚII: INTRODUCEREA SUNETULUI ’’L’’ ÎN CUVINTE

TIPUL LECȚIEI: CORECTIV-TERAPEUTICĂ

PROFESOR LOGOPED : PUFLEA ALINA-VICTORIȚA

LOGOPAT: C.M.D.

CLASA: a-I-A

GRUPA: DISLALIE

DURATA: 45 min

OBIECTIV GENERAL :

Consolidarea deprinderii elevului de a pronunța corect sunetul ,,L’’ în exprimare orală.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ

Dezvoltarea motricității aparatului fonoarticulator;


Dezvoltarea auzului fonematic și a acuității auditive;
Formarea abilității de vorbire reflectată și independentă.

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să descrie mișcările fono-articulatorii în pronunția sunetului L, prin comparație cu cele specifice sunetului R;

O2- Să emită corect sunetul L în silabe și cuvinte;

O3- Să identifice poziția sunetului L în cadrul cuvântului (la început, la mijloc, la sfârșit);

O4-Să diferențieze cuvintele care conțin sunetul L de cele care nu conțin acest sunet;

O5- Să diferențieze cuvinte care conțin sunetul L de cuvinte ce conțin sunetul apropiat din punct de vedere al articulării , R.

Metode și procedee didactice: Conversația, demonstrația articulatorie, explicația, exercițiul, observația, joc didactic, imitația , jocul
didactic, munca independentă.

Mijloace didactice :
Oglinda logopedică, baloane, lumânare, creioane colorate, fișe de lucru, mijloace TIC , trompetă, muzicuță, imagini cu ,,s ,, în diferite
poziții, fișe individuale.

Evaluare: continuă, formativă.

Bibiliografie:

Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundației Humanitas, București , vol I , Verza , E (1977), Dislalia și terapia ei, E.D.P.,
București; Stănică, C.Vrăsmaș , E.(1994). www.logopediepentrutoți.ro, Hărdălău, L. , Drugaș, I. (2010) , Logopedie prin jocuri și
exerciții Editura Primus Oradea.

2
Nr.crt. MOMENTELE TIMP DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII OBIECTIVE METODE ȘI EVALUAREA
PROCEDEE
ACTIVITĂȚII
DIDACTICE

1. PREGĂTIREA 1’ Se asigură atmosfera propice Conversația Inițială


activității terapeutice. euristică
ACTIVITĂȚII
Se pregătește materialului didactic.

Se aerisește cabinetul logopedic.

2. ETAPA 5’ Captarea atenției se va realiza printr- Conversația Aprecieri


PREGĂTITOARE o ghicitoare:

Solicită elevilor ascultarea unei


poezii în care sunetul L este înlocuit
cu sunetul R și atrage atenția asupra
importanței unei pronunții corecte.

Luna

După o perdea arbastră

Runa s-a ivit

Cu nouraș de zdreanță

S-a acopelit.

3. ANUNȚAREA 1’ Astăzi vom exersa sunetul L. Explicația Recomandări

3
TEMEI

4. DIRIJAREA 15’ Ne pregătim să vorbim O1


ACTIVITĂȚII
TERAPEUTICE 1. Bun-bunuț: se va imita o
pisică ce își șterge cu limba
boticul după ce a mâncat Demonstrația Inițială
lapte (vârful limbii va atinge
printr-o mișcare continuă, Exercițiul Recomandări
dintr-o parte în alta, buza
superioară). Munca
independentă
2. Ofatul:exerciții de inspir pe
nas , expir pe gură.

Demonstrația emiterii în fața


oglinzii:

-vârful limbii este așezat pe cerul


Demonstrația
gurii de unde coboară rapid în Recomandări
timpul pronunției , jetul de aer este articulatorie
cald, buzele iau forma sunetului
(vocalei) care urmează, corzile Explicația
vocale vibrează.
Exercițiul
Jocuri

Onomatopee:

Cântecelul: ,,la-la-la!’’(se va fredona


linia melodic[ a unui c\ntecel
cunoscut doar prin repetarea O2
silabei ,,la’’);

4
-mersul rățuștei: ,,lipa-lipa!’’(]n Demonstrația
timpul pronunțării se va imita și articulatorie
mersul unei rățuște);
Conversația
-exprimarea bucuriei ,,Ole!’’
Explicația

Exercițiul
Repetarea concomitantă cu O3
logopedul silabe și cuvinte care
conțin sunetul L. (anexa 1,2,3)

Identificarea sunetului L în poziția O4


corectă a sunetului(iniția, Exercițiul
median,final)
Munca
Elevi vor primi o fișă cu imagini și independentă
le solicită să înceruiască doar
cuvintele care conțin sunetul
deficitar.

Prezintă elevilor cărți de joc cu


imaginii și pronunță fiecare cuvânt
accendtuând sunetele R-L.

Solicită elevului să grupeze cărțile


de joc pe coloane diferite, în funcția
de sunetul conținut.

5. Consolidarea 20’ Consolidarea activității se va face O5 Exercițiul Observația


prin fișa Povestea ,,La piață’’(anexa
Activității 4) Muncă

5
-copilul va construi o poveste independentă Aprecieri
pornind de la imaginile prezentate în
anexă.

*cuvinte cheie:pantaloni, bluză,


plasă,portofel, umbrelă,
plouă,ghiocel,lăcrămioare,lapte,port
ocală,lumânări,lebeniță,plăcinte.

6. Evaluarea 5’ Se vor face aprecieri asupra modului Conversația Aprecieri verbale


de desfășurare a activități. evaluativă

Elevul va primi recompense.

6
7

S-ar putea să vă placă și