Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICA

UNITATEA:
DATA:
CLASA:
ACTIVITATEA: Terapia Tulburarilor de Limbaj
SUBIECTUL: Terapia dislexo-disgrafiei : Diferentierea consoanelor C / G
PROPUNATOR : PROF

OBIECTIVE GENERALE :
 Pronuntia corecta a consoanei C ;
 Pronuntia corecta a consoanei G ;
 Diferentierea consoanei C de consoana G prin pronuntia,recunoasterea si
reproducerea corecta oral si in scris a cuvintelor care contin atat una dintre aceste
consoane,cat si ambele,in pozitie initiala,mediana si finala.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

La sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:


 Sa pronunte corect perechi de silabe directe,inverse si consonantice care
contin sunetele C si G ;
 Sa completexe cuvinte lacunare din care este omisa fie consoana C,fie
consoana G ;
 Sa pronunte si sa scrie corect cuvinte care contin consoanele C si
G,diferentiindu-le clar prin formarea paronimelor ;
 Sa identifice si sa diferentieze consoanele C \ G in cuvinte date,care
contin atat una dintre aceste consoane,cat si ambele,in pozitie
initiala,mediana si finala.

STRATEGII EDUCATIONAL-TERAPEUTICE :
 Metode si
Procedee :demonstatia,explicatia,comparatia,exercitiul,conversatia.
 Mijloace de Invatamant : imagini reprezentative,literele C si G , fise
cu material verbal specific.

1. SECVEN ACTIVITATE ACTIVITAT TEHNICI MIJLOACE


TA A EA EDUCATIONA de
DIDACTI PROFESORU ELEVILOR LE INVATAMA
CA LUI NT
1. Moment -Solicita salutul -Elevii saluta Conversatia
Organizatori elevilor. profesorul si
c -Se pregateste se pregatesc
grupa de elevi pentru ora de
pentru terapie.
activitatea
terapeutica.
2.Captarea Se prezinta Elevii Conversatia
Atentiei diferite imagini denumesc Panou de pluta
a caror denumiri imaginile si Observatia Imagini
contin atat observa ca Literele C si
consoana C ,cat acestea contin G
si consoana G. consoana C ,
dar si
consoana G.
3.Terapia Solicita elevilor Elevii executa
Generala urmatoarele sarcinile
activitati : cerute de
-exercitii de profesor :rotiri
antrenare a ale Demonstratia
mobilitatii capului,exerse
organelor aza Exercitiul
aparatului verbalizarea in
fonoarticulator soapta si cu
-exercitii pentru glas
dezvoltarea tare,etc. ;misc
motricitatii ari ale
grosiere si fine a mainilor si
mainilor degetelor
pentru
formarea
pensei
digitale.
4.Terapia Solicita elevilor Elevii Observatia
Specifica pronuntarea si citesc,fiind Demonstratia
citirea de silabe- atenti la Citirea-model Fisa de lucru
perechi pronuntie,silab Comparatia nr.1
directe,inverse e
si consonantice directe,inverse
care contin si
consoanele C si consonantice
G. care contin
sunetele C si
G.
Solicita elevilor Elevii
completarea completeaza
unui sir de cuvinte Observatia
cuvinte lacunare in Demonstratia Fisa de lucru
lacunare,din care a fost Exercitiul nr.2
care lipseste fie omisa ori
consoana C, fie consoana C,
consoana G. ori consoana
G, astfel
individualizan
du-le si
diferentiindu-
le.
Solicita elevilor Elevii
pronuntarea,citir pronunta si
ea si apoi scriu un sir de
scrierea unor cuvinte Observatia
perechi de paronime care Comparatia Fisa de lucru
cuvinte contin Exercitiul nr.3
paronime care consoanele C Diferentierea
contin si G in pozitie
consoanele C si initiala,median
G in pozitie a si
initiala,mediana finala,deprinza
si finala. nd modul de
formare al
acestora.
Solicita elevilor Elevii Observatia
discriminarea discrimineaza Comparatia
consoanei C de consoana C de Diferentierea
G,marcandu-le G prin Exercitiul Fisa de lucru
diferit in cuvinte marcarea nr.4
date care contin diferita a
aceste doua fiecareia in
consoane. cuvinte date
care contin
aceste
consoane.
Solicita elevilor Elevii
pronuntarea si pronunta si
despartirea in despart in Demonsratia
silabe a unor silabe cuvinte Comparatia Fisa de lucru
cuvinte care care contin Exercitiul nr.5
contin ambele ambele
consoane C si consoane C si
G,cu indicarea G si indica
silabei care o silaba din care
contine pe face parte
fiecare dintre fiecare
ele. consoana.
Solicita elevilor Elevii scriu
scrierea dupa dupa dictare
dictare a unor propozitii Citirea-model Fisa de lucru
propozitii bogate in Explicatia nr.6
bogate in cuvinte care Exercitiuls
cuvinte care contin
contin consoanele C
consoanele C si si G in pozitie
G in pozitie initiala,median
initiala,mediana a si finala.
si finala.
5.Finalul Evalueaza textul Elevii sunt
Activitatii dictat si atenti la
apreciaza observatiile Evaluarea
desfasurarea profesorului si Conversatia
orei de terapie. incearca sa se
autoaprecieze.

FISA NR.1

Silabe-perechi directe,inverse si consonantice care contin consoanele C si G :

ca-ga;ce-ge;ci-gi;co-go;cu-gu;ca-ga;ca-ga.
ac-ag;ec-eg;ic-ig;oc-og;uc-ug;ac-ag;ac-ag.
cag;cug;cog;gac;guc;goc
cagu;gocu;cogu;guco

FISA NR.2

Completarea unor cuvinte lacunare din care a fost omisa fie consoana C,fie consoana G :

-utui e-al carli-


-operta edu-ator intuneri-
-aroafe ele-ant dialo-
-uloare furni-a ameste-
FISA NR.3

Pronuntarea,citirea si apoi scrierea unor paronime care contin consoanele C si G in


pozitie initiala,mediana si finala:

caz cat crai creata cocosi stanca frica fac intrec


gaz gat grai greata gogosi stanga friga fag intreg

FISA NR.4

Identificarea si discriminarea consoanelor C / G prin sublinierea lui C cu « - «  si G cu


« = « ,intr-un sir de cuvinte :

Leagan ;lacat ;magar ;pacat ;pahar ;lingura ;papagal ;macara ;mecanic ;belsug

FISA NR.5

Despartirea in silabe a unor cuvinte care contin ambele consoane C si G ,cu indicarea
silabei in care se afla fiecare dintre ele:

Catalog ca-ta-log
Castigatori cas-ti-ga-tori
Agricultor a-gri-cul-tor
Carlig car-lig

FISA NR.6

Dictarea unor propozitii bogate in cuvinte care contin consoanele C si G :

DICTARE

Colegul meu a cumparat un covrig si doua gogosi.


Am gasit o creanga de fag.
Catalin a desenat un gandac,o gasca si un magar.

S-ar putea să vă placă și