Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Profesor coordonator practică: Anuței Gabriela

Profesor metodist: Cazac Gabriela

Profesor înv.primar: Ștefănel Luminița

Propunătoare: Moglan Maria

Clasa: a XI-a G
Data: 19.05.2021
Şcoala: Colegiul Naţional „Mihai Eminescu ” Suceava
Unitatea de învăţare: Eroi de poveste
Clasa: I A
Aria curriculară: Domeniul limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Tema lecției: Grupul de litere GHE
Tipul lecției: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
Scopul: Identificarea, în diverse contexte, a cuvintelor ce conţin grupul de litere „ghe” şi utilizarea corectă a acestui grup, în scris;

Competenţe specifice:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
4.1. Scrierea literelor de mână

Obiective operaționale:
1. Să identifice prin ce se aseamănă cuvintele.
2. Să despartă corect cuvintele în silabe.
3. Să alcătuiască corect familia cuvântului ,,GHEAȚĂ”.
4. Să identifice silaba corectă pentru a putea forma un cuvânt nou.
5. Să identifice corect cuvântul care se potrivește în propoziție.
6. Să numeroteze corect cuvintele pentru a forma o propoziție.
7. Să formuleze propoziții cu cuvintele obținute.
8. Să identifice corect în ce silabă se află grupul de litere GHE.
Strategii didactice:
t Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația,
t Mijloace de învăţământ: WordWall, fișe de lucru, recompense.
t Forme de organizare : frontal, individual.
t Durata: 45 minute

Bibliografie: https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20I/Comunicare%20in%20limba%20romana/EDP/https://www.didactic.ro/
https://wordwall.net/ro/resource/16100732/f%c4%83r%c4%83-titlu5
Desfășurarea lecției
Eveniment Conținut științific al lecției Strategii de predare-învățare
didactic Ob. Evaluare/indica
op. tori de
performanță

Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Forme de


procedee învățământ organizare

Asigur condițiile optime Observarea


1. Moment pentru desfășurarea lecției: Se așază în bănci, își sistematică
organizatoric aerisirea sălii de clasă, pregătesc materialele Conversația Frontal
pregătirea materialului necesare: manualul, caietul,
didactic necesar, liniște. penarul.
Mă prezint copiilor:
„-Bună ziua, copii! Mă
numesc Maria și astăzi vom
face împreună ora de limbă și
comunicare.”

O realizez prin intermediul -Ultima dată am învățat Conversația WordWal Frontal Capacitatea de
2. Captarea atenției aplicației WordWall. grupul de litere GHE. l a recunoaște
-Copii, pentru început vreau - C. Înghețată . după imagini
să-mi spuneți ce grup de litere cuvinte care
ați învățat ultima dată? O1 Exercițiul conțin grupul
Acum vreau să fiți atenți și să-mi GHE.
răspundeți la următoarele
întrebări.
Ce ne este prezentat în această
imagine? A. Capșuni; B. Mure;
C.Înghețată ?
(Așa voi continua cu restul
imaginior.)
- Ce au asemănător cuvintele
înghețată, ghete, ghem, gheizer -Toate aceste cuvinte conțin
în conținutul lor? grupul de litere GHE.

-Așadar, la ora de limbă și Sunt atenți la explicațiile Conversația Frontal Capacitatea de a


comunicare vom consolida în mele. înțelege mesajul
4. Anunțarea temei şi
diverse contexte cuvinte ce oral.
a obiectivelor
conţin grupul de litere „ghe” şi
utilizarea corectă a acestui
grup, în scris.

-Veți primi o fișă cu câteva Copii citesc cerința Anexa 1 Frontal/Individua Capacitatea
5.Dirijarea exerciții pe care le vom împreuna, cu voce tare. O2 l de a rezolva
consolidării și rezolva împreună. Haideți să Ghea-ță corect
sistematizării citim cerința de la exercițiul 1. Ghe-tu-țe exercițiile.
cunoștințelor Voi numi câte un copil, pe În-ghe-ța-tă
rând, să despartă în silabe Ghe-mo-toc
cuvântul respectiv. Ba-ghe-tă
Spa-ghe-te.
Copii citesc cerința Exercițiul
-Foarte bine! Trecem la
împreuna, cu voce tare.
exercițiul următor și citim
cerința.
-Înghețat, a îngheța, ghețuș, O3
înghețată, ghețar.
Voi numi câte un copil să-mi
spună fiecare un cuvânt al
familii lui ,,GHEAȚĂ”.
-Trecem la exercițiul următor Conversația
și citim cerința. Copii citesc cerința
Voi numi câte un copil să-mi împreuna, cu voce tare. O4 Frontal/Individua
spună o silabă potrivită Copii vor spune câte o l
pentru a forma un cuvânt.
silabă potrivită pentru a
forma un cuvânt( ex. ghe-
țar, ghe-țus, ghe-te, ghe-
ru-ță, ghe-tu-ță, ghe-mo-
-Trecem la exercițiul următor
toc.)
și citim cerința.
Voi numi câte un copil să-mi Copii citesc cerința
împreuna, cu voce tare. O5
citească o propoziție și să-mi Frontal
spună ce cuvânt din coloana - Elevii _____________ la Individual
dreaptă se potrivește. intrarea în şcoală.
-Foarte bine! Trecem la Elevii se înghesuie la intrarea
exercițiul următor și citim în şcoală.
cerința.
Copii citesc cerința Capacitatea
Voi numi câte un copil la
fiecare propoziție și îi voi da împreuna, cu voce tare. Exercițiul de a rezolva
indicații. O6 corect
-Luați culoarea verde în mână 1 7 2 3 exercițiile.
și numerotăm fiecare cuvânt Ţurţurii soare de
în funcție de ce loc are el în gheaţă Anexa 1
propoziția noastră. 5 4 6
(Așa voi continua cu fiecare dezgheaţă se la
propoziție; Voi scrie la tablă Copii transcriu propoziția
fiecare propoziție obținută.) obținută în spațiul special.
- Trecem la ultimul exercițiu și -Țurțurii de gheață se
citim cerința. dezgheață la soare. Exercițiul
Voi numi câte un copil să Copii citesc cerința
formeze cuvântul cu ajutorul
împreuna, cu voce tare. O7
silabelor, apoi să facă
propoziții cu aceste cuvinte. -ghemotoc
( Voi scrie la tablă fiecare Ex. Pisica se joacă cu un
propoziție .) ghemotoc.

Se realizează cu ajutorul Ghe-pard Exercițiul Anexa 2 Frontal/Individua Capacitatea


6. Evaluare unei fișe de lucru. Pentru O8 Conversația l copiilor de a
evaluare vom lucra un ghepard - în prima silabă rezolva corect
exercițiu sau doua exerciții exercițiile.
de pe fișă, în funcție de
timp. Dacă ne mai rămâne
timp vom mai lucra unul,
restul fișe fiind temă pentru
acasă.
La primul exercițiu elevii
trebuie să unească prin săgeți
cuvântul cu locul unde se află
silaba care conține grupul de
litere GHE.
Despărțim întâi in silabe
cuvântul (îl voi scrie la tablă ).
Fac aprecieri verbale Copiii ascultă cu atenție Conversația Recompense Frontal Aprecieri
7. Încheierea asupra implicării active și aprecierile verbale. Individual verbale.
activității răspunsurilor date de către
elevi pe parcursul
activității. -Mă bucur foarte
mult că ați răspuns corect la
întrebări și că ați rezolvat
corect exercițiile.
Le împart recompense.

Anexa 1
Nume: _________________ Data : 19.05.2021

Fișa de lucru

Grupul de litere GHE

1. Despăpțiți în silabe cuvintele : ghemotoc


gheață = ______________________ ghemotoc = __________________

ghetuțe = _____________________ baghetă = ____________________

înghețată = ____________________ spaghete = ___________________

2. Alcătuiţi ,,familia” cuvântului gheaţă:

3. Completați cu silabe potrivite:

ghe ghe

4. Completați propoziţiile folosind cuvintele din coloana alăturată:


Elevii _____________ la intrarea în şcoală. ghepardul

Soldatul stă de ________ la hotarele ţării. ghereta

La _________ din colţul străzii se vând ziare. se înghesuie

__________ este o localitate din ţară. veghe

Gina aruncă ____________ de hârtie la coş. ghemotocul

____________ este un animal sălbatic. Gherla

5. Ordonaţi cuvintele şi scrieţi propoziţiile obţinute:

a) Ţurţurii soare de gheaţă dezgheaţă se la .

b) cumpără noi ghete Anghel lui Chiva îi .


c) îngheţata cu Gherasim mănâncă lăcomie .

6. Formați cuvinte cu ajutorul silabelor, apoi alcătuiți cu fiecare cuvânt găsit câte o propoziţie:

ghe it ghe
ghe mo
mu
ţat în
toc
Anexa 2
Nume ......................... Data 19.05.2021

Fișă de lucru
Grupul de litere GHE
1. Indică prin săgeți locul unde se află grupul de litere ghe, Ghe în fiecare din cuvintele coloanei
A

ghepard în prima și ultima silabă

privighetoare în ultima silabă

veghe în prima silabă

Gheorghe în a treia silabă

2. Unește cuvintele pentru a forma propoziții:


a. Angheluță lucrează la gherghef.
b. Bunica poarta verighetă.
c. Mama se încalță cu ghetele cele noi.

3. Gasește cuvinte cu același înțeles:


t glas basm
t poveste a păzi
t a veghea a aduna
t a strânge voce

S-ar putea să vă placă și