Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.05.2021

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Internațională Spectrum, Iași

Clasa: I- A

Profesor Înv. Primar: Achiței Daniela

Aria curriculară: Comunicare în limba română

Subiectul: Ne jucăm şi aşa noi învățăm


Tipul lecţiei: Recapitulare
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate:
 Comunicare în limba română
 Matematică și explorarea mediului
 Muzică și mișcare
 Dezvoltare personală
Scopul: Recapitularea și fixarea cunoștințelor despre cuvânt şi propoziție;
Competențe specifice
Comunicare în limba română
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar.
1.3. Identificarea sunetului inițial/final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar.
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și cuvintelor în enunțuri simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar
3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor redate pe support visual/auditiv, manifestând interes pentru lucrul cu cartea
4.1. Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate
4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare.

Matematică și explorarea mediului


1.1 .Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31
4.2. Identificarea relațiilor de tipul..dacă..atunci între două evenimente succesive
5.1 Sortarea/clasificarea unor obiecte materiale pe baza unui criteriu dat.

Dezvoltare personală
2.1 Recunoașterea emoțiilor de bază în situații simple, familiar
2.3 Exploarea caracteristicilor ființelor și obiectelor preferate și a interacțiunii simple cu acestea.

Obiectivele operaţionale :

O1 - să scrie cuvintele/ propozițiile date;

O2 – să încercuiască cuvintele scrise corect;

O3 - să identifice cuvintele cu sens opus/ asemănător;

O4 - să completeze cuvintele cu silabe potrivite;


O5 - să precizeze forma corectă a cuvintelor scrise/ despărțite în silabe;

O6– să creeze un text format din trei-patru enunțuri;

Metode, procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul, observația;


Mijloace de învăţământ: caiete, tablă, fișe lucru, bănuți de ciocolată;
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual;
Resurse:
temporale: 45 de minute
umane: 14 elevi
Bibliografie:
 Programa școlară – Comunicare în limba română, 2013;
 Adina Grigore, Cristina Ipate, Sonia Ionică- Exerciții de limba și literatura română, Editura Ars Libris, Costești 2016;
 Serdean, Ioan, „Didactica limbii si literaturii române pentru învățământul primar”, Editura Corint, Bucuresti, 2005;
Desfăşurarea lecţiei

Etapele/ Strategia didactică


Nr. secvenţele lecţiei Ob. Metode, Forme de Evaluare
Conţinutul instructiv-educativ Mijloace de
crt. + intervalul de op. procedee, organizare a
învăţământ
timp alocat tehnici activităţii
1. Moment Se asigură condițiile optime pentru buna
organizatoric desfășurare a lecției.
2 min Are loc întâlnirea de dimineață: se stabilesc
ziua, data, anul, orarul, starea vremii,
prezenți/absenți.
2. Verificarea O1 Se formulează întrebări referitoare la lecția Conversaţia Frontal
cunoștințelor predată anterior:
acumulate ,,-Ce sunet și grup de litere am învățat ora Exercițiul Capacitatea de a
anterior trecuta?” (Sunetul și grupul de litere ghe) identifica numărul
3 min Se spun cuvinte care conțin ultimul sunet și de silabe din
grup de litere studiate, iar copiii ridică cuvintele date
cartonașul corespunzător numărului de silabe Jocul
(1-2-3) (ghemotoc, gheare, ghete, înghețată, Capacitatea de a
ghem, gheață, ghepard, lighene, dezgheață, alinta cuvinte
stingher, înghesuie, baghetă).
Alintă cuvintele: gheată, Gheorghe, ghem, Capacitatea de a
Anghel, lighean. găsi cuvinte cu
Cuvinte cu același înțeles: cărare-alee, drum; înțeles asemănător
liniște-tăcere; geam-fereastră; poveste-basm;
frig-rece, răcoare; ogradă-curte;
3. Captarea atenţiei Captarea atenției se realizează prin Conversația Conversația Frontal Observarea
5 min intermediul unui joc (platforma Wordwall) sistematică
Jocul
https://wordwall.net/ro/resource/7461244/eu-
Explicația
spun-unatu-spui-mai-multe/eu-spun-unatu-
spui-mai-multe Exercițiul

4. Anunțarea Se anunţă elevii că la ora de Comunicare în Explicaţia Frontal Observația


subiectului lecției limba română vor face o scurtă recapitulare a Platforma sistematică
și a obiectivelor noțiunilor însuşite până acum în cadrul WordWall
2 min lecțiilor de comunicare. Pe parcursul orei Videoproiector
vom: Conversația
-formula enunțuri;
-identifica varianta corecta a cunintelor;
-căuta sensul diferit al cuvintelor;
-ordona cuvinte pentru a forma enunțuri;
-combina litere pentru a forma cuvinte;
-formula intrebări pentru răspunsuri date;
-compune un text;

5. Dirijarea Se rezolvă următoarele exerciții atât individual Conversația Fişa de lucru Frontal Capacitatea
învățării O5 cât şi frontal (Anexa 1): Explicația elevilor de a
20 min Exercițiul identifica forma
1.Cum e corect? (încercuieşte varianta
Instrument de corectă a
corectă) Metoda scris Frontal cuvintelor
O6 cheamă/chiamă chiar/chear fonetică,
oare/uare eu/ieu analitico-
iel/el
sintetică

2. Ghiceşte cuvântul! Observarea


sistematică
O3 chi- -ră o- -lari min- sa-

Capacitatea
3.Caută sensul diferit. Fişa de lucru
Explicația Frontal elevilor de a
trist ≠ Exercițiul identifica cuvinte
O2 leneş ≠ cu sens opus
Instrument de
frumos ≠
scris
lumină ≠

Capacitatea
4.Seria care conține toate cuvintele corect elevilor de a
despărțite în silabe este:
Jocul Frontal identifica
a) în-se-ra-rea, pi-ti-cii, far-fu-ria; didactic cuvintele corect
O4 despărțite în silabe
b) di-mi-nea-ța, far-fu-ri-a, ci-ne-va;

c) pi-tici,di-mi-ne-a-ța,ca-să

5.Care dintre seriile de mai jos conțin


Capacitatea
numai cuvinte corecte?
elevilor de a
a) nufăr,înpărat, vînător;
încercui seria de
b) înot,vârî, încântat; Observația Frontal cuvinte scrise
c)câine,vînpins, când; corect

6. Realizează corespondența după model: Fișa de lucru


Capacitatea
vesel nea, omăt elevilor de a
Exercițiul
prieten arbore,pom realiza
corespondența
zăpadă bucuros,voios Frontal
înre cuvinte
copac amic
Obsevarea
supărat posomorât
O1 sistematica
7.Descoperă propoziția.

Gherasimafostlaofabricădehârtie.
Capacitatea
elevilor de a
delimita cuvintele
în propoziție

6. Fixarea O1 8.Ai răspunsul, scrie întrebarea. Observația Fișă lucru Individual Capacitatea
elevilor de a
cunoștințelor R: -Jucăria mea preferată este o corabie de formula corect o
2 min pirați. întrebare

7. Obținerea Elevii primesc sarcina de a crea un text de 3-4 Explicația Individual Capacitatea
elevilor de a
performanței O5 enunțuri cu titlul ,,La cumpărături”, ținând compune un text
10 min cont de structura unei compuneri, respectarea
normelor de ortografie și de punctuație. Exercițiul

8. Asigurarea În cadrul acestei etape se face Conversația Frontal


retenției și a verificarea însușirii cunoștințelor de către
transferului elevi, prin adresarea întrebării:
1 min
- Ce am recapitulat în cadrul lecției de
astăzi?

Elevii vor primi ca răsplată pentru efortul


depus în timpul orei bănuți de ciocolată.

S-ar putea să vă placă și