Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Chendeș Nelisa


Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: Sinonimele
Tipul lecției: de dobândire de noi cunoștințe
Competențe generale:
1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în receptarea și în producerea mesajelor în diferite
situații de comunicare
Competențe specifice:
1.1 Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diferitelor texte
1.5 Utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare
Competențe speciale:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
 Cognitive
 să definească sinonimele;
 să identifice tipurile de sinonime;
 să opereze cu noțiunile nou introduse;
 să rezolve cerințele diferitelor tipuri de exerciții;
 să elaboreze o compunere gramaticală.
 Afective
 să introducă cunoștintele acumulate în propriul sistem de valori;
 să-și cultive interesul pentru studiul limbii române.
Strategii didactice:
a) Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
b) Metode și procedee: conversația euristică, explicația, învățarea prin descoperire, exercițiul,
brainstormingul, munca în echipă, jocul.
c) Mijloace de învățământ: fișe de lucru, dicționare.
d) Resurse educaţionale:
- capacităţile receptive ale elevilor;
- timp la dispoziţie: 50 de minute;
- sala de clasă.
SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTELE ELEMENTE DE CONȚINUT METODE MIJLOA-


CE
LECȚIEI

1. Moment -pregătirea materialelor


organizatoric -verificarea prezenței

2. Verificarea -Se verifică tema pentru acasă. - conversația;


cunoștintelor
însușite anterior

3.Captarea -Acest moment al lecției se realizează prin - jocul; Fișa 1


atenției joc. Propun câte un cuvânt, iar ei trebuie - brainstormingul;
să dea un cuvânt cu același sens ori cu
sens asemănător.

4. Anunțarea -Anunț tema și obiectivele lecției. Se


temei și a notează titlul pe tablă și în caiete.
obiectivelor

5. Dirijarea -Cu ajutorul jocului de mai sus si cu - brainstormingul; Fișa 2


învățării ajutorul elevilor se formulează definiția - conversația; Tabla
sinonimelor – se notează apoi în caiete.
- exercițiul.
-Prin exerciții, elevii vor identifica tipurile
de sinonime, apoi se scriu pe tablă cu
exemple.

6. Asigurarea -Elevii vor fi împărțiți pe grupe de câte - munca în echipă; Fișa 3


feedbackului patru și vor primi fișe de lucru care conțin - exercițiul;
exerciții pe baza noțiunilor învățate. După
rezolvare, se vor confrunta răspunsurile
date.

7. Evaluarea -Se realizează prin raspunsurile finale de - conversația.


la exercitiul de mai sus.

8. Asigurarea Se lucrează 1-2 exerciții din manual,


retenției și a rămânând ca alte câteva să fie date ca
transferului temă pentru acasă.
 FIȘA 1

- CURAT ( nepătat, clar, spălat, limpede, cast etc.)


- BUCUROS ( vesel, voios etc. )
- CĂLĂTOR ( drumeț, pasager, trecător etc. )
- BOGĂȚIE ( avere, belșug, abundență etc. )
- A NĂVĂLI ( a tăbărî, a ataca, a invada etc. )
- A RIDICA ( a înălța, a sălta, a sui etc. )
- SOLDAT ( ostaș, militar etc. )
- A ÎNAINTA ( a avansa, a evolua, a înmâna etc. )
- ÎNCET ( lin, domol, agale, liniștit etc. )
- GRI ( cenușiu, sur, fumuriu, plumburiu etc. )

 FIȘA 2

SINONIME TOTALE – SINONIME PARȚIALE


Ex. 1: Grupați următoarele cuvinte în perechi sinonimice:
zăpadă………………………………………….aramă
drum…………………………………………...a băga de seamă
a vorbi…………………………………………a deceda
a remarca………………………………………cale
a citi……………………………………………a spune
cupru…………………………………………...lexic
a muri…………………………………………..nea
vocabular ………………………………..…….a da colțul
omăt… ……………………….…….………….a lectura

SINONIME LEXICALE – SINONIME FRAZEOLOGICE


Ex. 2: Dați câte un sinonim cuvânt și câte un sinonim alcătuit din mai multe cuvinte pentru:
A spăla putina ( a fugi, a-și lua tălpășița)
A muri ( a deceda, a da colțul, a trece în lumea celor drepți)
A-și aduce aminte ( a-și aminti, a-i reveni în gând, în memorie)
A lua foc ( a se enerva, a-și ieși din minți)
A-și lua picioarele la spinare ( a fugi, a o lua la sănătoasa).

SINONIMELE TOTALE – cuvintele identice ca sens;


SINONIMELE PARȚIALE – cuvintele asemănătoare ca sens;

SINONIMELE LEXICALE – sinonimele exprimate printr-un cuvânt;


SINONIMELE FRAZEOLOGICE – sinonimele alcătuite din mai multe cuvinte/ expresii.

 FIȘA 3

Ex. 1: Grupați pe serii sinonimice cuvintele: îndemânare, belșug, accidental, abilitate, abundență,
întâmplător, muncă, activitate, prăpastie, accent, abis, ton.
Ex. 2: Precizați cate un sinonim pentru fiecare din construcțiile:
- a vedea lumina zilei;
- a face din țânțar armăsar;
- a sta în cumpănă;
- cu capul în nori;
- bătaie de cap;

Ex. 3: Înlocuiți în textul următor cuvintele marcate cu sinonimele lor:


E lucru tare misterios (…………..) cu pasiunile omenești, iar în cazul copiilor totul se
petrece (……………) la fel ca și în cazul celor mature (…………..). Cei copleșiți (……………) de o
pasiune n-o pot explica, iar cei ce nu au trăit niciodată ceva asemănător(……………..) nu o pot
întelege(…………….).

Ex. 4: Refaceți ordinea următoarelor cuvinte sinonime, dând prioritate celor cu sensuri identice sau cât
mai aproape de sensul termenului din context:

Făptură = ființă, om, creatură, specie, neam


Iute = sprinten, repede, fără întârziere, imediat, aprig, pișcător, întepător, caustic
Nestatornic = schimbător, maleabil, influențabil, instabil, imprevizibil, surprinzător, mobil
Răbdător = rezistent, calm, perseverent, tenace, neînduplecat
A plăcea = a iubi, a simpatiza, a agrea, a-i conveni, a spera, a dori
Bârlog = locuință, casă, culcuş, vizuină, adăpost.

S-ar putea să vă placă și