Sunteți pe pagina 1din 30

Proiect didactic

nvtoare:Sandu Profira
Data:11.04.2014
Clasa: a III-a
Disciplina:Limba i literatura romn
Unitatea de nvare:nelegerea coninutului mesajului
Coninut :Predicatul
Element de coninut:Predicatul verbal
Tipul leciei:predare-nvare
Obiective cadru/referin:1.3,2.2,3.5,4.3,4.4;
Obiective operaionale:
a)cognitive
Pe parcursul i la sfritul leciei ,elevii vor fi capabili:
OC1-s identifice cuvintele ce au rol de predicat din propoziiile propuse
Nivel minimal:recunoaterea predicatelor cu sprijinul nvtorului
Nivel mediu:recunoaterea predicatelor cu ajutorul ntrebrilor
Nivel maximal:recunoaterea predicatelor,independent ,fr eroare
OC2-s completeze propoziii eliptice cu predicatele potrivite
96

Nivel minimal:completarea corect a unei propoziii eliptice


Nivel mediu:completarea correct a dou/trei propoziii eliptice
Nivel maximal:completarea corect a tuturor propoziiilor eliptice;
OC3-s analizeze predicatele dintr-un text dat,specificnd numrul i persoana
Nivel minimal :sesizarea predicatelor
Nivel mediu:sesizarea predicatelor i precizarea numrului acestora
Nivel maximal:sesizarea predicatelor i precizarea numrului i persoanei acestora
OC4-s creeze enunuri conform anumitor cerine
Nivel minimal:formularea a cel puin dou enunuri dup imagini
Nivel mediu:formularea enunurilor potrivind cuvintele din cele dou coloane
Nivel maximal:ordonarea cuvintelor date pentru a obine propoziii logice

b)motrice
OM1-s utilizeue n condiii optime materialele necesare
OM2-s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul orei
OM3-s-i dirijeze efortul pentru a scrie frumos

c)afective
Elevii:
OA1-vor manifesta interes n timpul leciei , pentru a avea satisfacia reuitei
OA2-vor accepta solicitrile nvtorului i se vor mobiliza n vederea realizrii lor

Resurse
A )Bibliografice:
1.Oficiale:Programe colare pentru nvmntul primar , Bucureti, 2004
97

Marcela Pene Limba i literatura romn,Manual pentru clasa a III-a,Ed.Ana,Bucureti,2005


2.Pedagogice:Elena Joia,Didactica aplicat.nvmntul primar,Ed.Gh. Alexandru, Craiova,1994
3.Metodico-didactice:Estera Nicolescu,Didactica limbii i literaturii romne pentru nvmntul primar,Ed,
Egal, Bacu,2003
Ioan erdean-Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV,E.D.P.,Bucureti
Carmen Iordchescu-Exerciii de limba romn pentru clasele II-IV,Ed.
Carminis,Piteti,1999

B)Metodologice
1.Strategia didactic:algoritmic ,inductiv-deductiv
2.Metode i procedee:conversaia,explicaia,exerciiul,analiza gramatical,jocul didactic,metoda ciorchinelui,
3.Forme de organizare:frontal,individual,pe grupe
4.Mijloace didactice:plane,fie de lucru,jetone,manual,fie de evaluare
5.Temporale:50 minute

98

EVENIMENTELE
LECIEI

OB.
OP.

Captarea ateniei(3 min)

Pe tabl sunt scrise urmtoarele propoziii


eliptice:
Maria.la vioar.
OC2
Fetia.....................pe scen.
Rndunelele ...............la noi n ar.
Cred c cineva a ters o parte din cuvinte i a
dori ca voi s m ajutai s le gsesc.
Elevii descoper cuvintele i precizeaz ce sunt
ca pri de vorbire i ce exprim ele.
Oa1
Pentru a comunica mbinm cuvintele n
propoziii-Astfel,prile de vorbire devin pri de
propoziie.
Prile de vorbire descoperite de voi, n
OM1 propoziii au rol de predicate.
OM2
Astzi vom nva despre cea mai important
parte de propoziie i anume predicatul.Vom
identifica predicatele din propoziii,vom completa
enunuri eliptice cu predicate potrivite,vom analiza
OA2 predicatele preciznd numrul i persoana,vom
alctui propoziii.
Voi scrie titlul pe tabl,iar elevii pe caiete.
Verific cunotinele nsuite anterior i
tema.Elevii citesc lecia O zi de primvar,n
lan i pe tafet.
-Ce a construit Traian Vuia?
Vom scrie rspunsul la tabl:

Enunarea temei i a
obiectivelor(2 min.)

Actualizarea
cunotinelor(5 min)

CONINUTURI
SARCINI DE NVARE

MET.

MIJL

FOR
ME
ORG.

EVALUARE

Exer
ciiul
Conversa
-ia

TaFron- Completeaz
bl
tal
propoziiile
Cret
eliptice
colorat
Identific
verbele

Expli
-caia

Frontal

Con- Maversa nual


-ia

Fron- Citesc
tal
textul,rspund la
ntrebri i
scriu

Con-

99

Prezentarea
coninutului(5 min.)

Dirijarea nvrii(15
min.)

-Traian Vuia a construit primul automobil


zburtor..
Despre cine se vorbete n propoziie?
OA1
Ce este ca parte de propoziie Traian Vuia?
Ce este subiectul?
Ce se spune despre subiect?
Ce sunt ca parte de vorbire cuvintele a
construit ?
Ce este verbul?
OM1 Partea de propoziie exprimat prin verb se
OM2 numete predicat.
OM3
Predicatul se afl cu ajutorul ntrebrilor:ce se
OC1 spune despre( subiect)? sau ce face?O propoziie
are un singur predicat.

OC1

OC3

Citii propoziiile de la tabl i identificai


subiectele i predicatele cu ajutorul ntrebrilor.(de
la captarea ateniei)
Propun spre rezolvare urmtoarele exerciii:
1.Trenuleul cuvintelor.Ordonai cuvintele
pentru a forma propoziii.(Anex 1)
Citii propoziiile descoperite.
Identificai predicatele.Prin ce sunt exprimate?
Observai locul predicatelor n propoziie.
2.Exerciiul nr.2/91
3.Alctuii propoziii dup imagini
(oral).Identificai subiectele i predicatele.
4.Exerciiul 3/91(oral)

versa
-ia
euris
-tic

propoziiile
pe caiete

Expli Ta-caia bl
Exer
ciiul

Fron- Citesc
tal
propoziiile
i identific
Caiepredicatele
te
cu ajutorul
ntrebrilor

Jocul Fie Fron- Ordoneaz


didac
tal
cuvintele i
-tic
Flane
formeaz
lopropoziii
Exer graf
ciiul
Identific
Jetoa
predicatele
Con- -ne
versa
Identific S
-ia
Mai P i prile
100

OC4

Obinerea performanei(5
min.)

5.Alctuii propoziii cu urmtoarele predicate:picteaz, nvm,cntai,nfloresc


6.Analizai predicatele de la ex.anterior i
completai tabelul de pe fi.(Anex 1)

OM3 mpart clasa n 4 grupe.Fiecare grup primete


cte o fi cu cte un text pe care trebuie s
descopere subiectele i predicatele,pe care le vor
OM1 nota cu S i P.Ctig grupa care rezolv corect
fia.
A)grupa 1
OC1
A sosit primvara.Prin fereastr se vd pomii
nflorii.Florile lor roz se scutur.Cad printre
crengi petalele gingae.Soarele nclzete natura.
OA1 b)grupa a II-a
Soarele a rsrit.Natura se trezete la via.Pe
firele crude de iarb strlucete roua.Fluturii
OA2 multicolori colind din floare n floare.
c)grupa a III-a
Primvara vine grbit.Zilele trec
repede.Ateptm sosirea berzelor.Copacii timpurii

euris
-tic
Anali
za
gram
atical
Exerciiul

nual,
tabl,
caiete

Exer
ciiul

Fie
pentru
fieca
-re
grup

de vorbire
prin care
sunt
exprimate
Formeaz
propoziii

Plane cu
imagini
Pe
grupe

Identific
subiectele i
predicatele

101

au nmugurit.Albinele au nceput dulcele zumzet.


d)grupa a IV-a
Florile au nflorit.Albinele zboar din floare n
floare. Copiii privesc natura.Mieii zburd pe
cmpii.
Gsii predicate pentru subiectulprimvara.(Ane
x 2)

Feedback-ul(3 min.)

OC2
OA1

Evaluarea cunotinelor(7
min.)

OC1 Comunic sarcinile de lucru din fia de evaluare.


OC4 (Anex 3)
OC2 Apreciez participarea elevilor la lecie.
OM2
Ce este predicatul?
Cu ce ntrebri aflm predicatul?
Dai exemple de propoziii alctuite numai din
subiect i predicat.

Retenia(3 min.)

Transferul(2 min.)

Exer
ciiul
Ciorchine
Exer
ci
iul

Plan- Fron- Completeaz

tal
cu
predicatele
potrivite
Fie Indi- Rezolv
de
vidu- fiele
evalu al
are
ConFronversa
tal
-ia
Exer
ciiul

Indic tema pentru acas:ex.4/91,6/92

102

PROIECT DE LECIE
Clasa: a IV-a
Tema leciei:Predicatul verbal
Tipul leciei:-de dobndire a cunotinelor
Durata activitii:1 or
Susintor:nv.Sandu Profira
Obiective operaionale:-cognitive:-s cunoasc rolul predicatului verbal
-s opereze cu categoriile gramaticale ale verbului predicativ
-s identifice ce arat predicatul verbal
-afective : -s fie capabili s recunoasc predicatele verbale
-s contientizeze rolul predicatului verbal
-s valorifice cunotinele nsuite
Metode i procedee-conversaia,explicaia,observaia,analiza gramatical,expunerea,demonstraia,problematizarea
- brainstorming;
Mijloace de nvmnt:plane didactice,texte suport,manualul,fie de lucru
Organizarea clasei:-activiti frontale,activiti independente,activiti pe grupe
103

Desfurarea activitii:
Evenimentul
instrucional

Activitatea de instruire predare-nvare


Activitatea nvtorului

Moment organizatoric
Recapitularea
cunotinelor anterioare

Sensibilizarea elevilor
-Transmiterea i
asimilarea noilor
cunotine

Activitatea elevului

-Captarea ateniei
-Verificarea temei:cantitativ i calitativ
-Pregtirea elevilor
-Cere elevilor s alctuiasc propoziii simple -Autoverificare
n care s recunoasc prile principale de
propoziie
-Alctuiesc propoziii i
recunosc
cu
ajutorul
-Discuii pregtitoare fa de coninutul care ntrebrilor prile principaurmeaz s fie predat
le de propoziie
-Formularea
obiectivelor
(accesibile
elevilor)-i anunm c nvm cum s -nva noile cunotine prin
recunoatem Predicatul verbal
receptare,expunere,cercetare
-Scrie pe tabl textul :
i munca cu manualul
,,Lizuca privete n jur.Se aud zgomote n
deprtare.O pasre zboar spre cuib.Se apropie
seara.Patrocle trece naintea ei.
( ,,Dumbrava minunat-Mihail Sadoveanu)
-Cere elevilor-s recunoasc predicatele

-s constate c sunt exprimate


prin verbe
-s scrie categoriile gramaticale
ale verbului prin care este exprimat

Mijloace de
nvmnt

-manualele
-plane cu
prile
principale de
propoziie

-transcriu textul de pe tabl


-subliniaz predicate punnd
ntrebarea ce face?
-recunosc verbele prin care -texte suport
sunt
exprimate
i
le
analizeaz(timp,persoan,
numr)
104

-Cere elevilor-s lucreze cu manualul

-copiaz propoziiile
-recunosc formele verbului
,,a fi
-s observe c formele verbului
-nlocuiesc aceste verbe cu
,,a fipot fi nlocuite cu unul din
unul din verbele: a exista,
verbele:a exista,a se gsi,a se afla a se gsi,a se afla
-s constate c numai n aceste
-subliniaz
predicatele
cazuri poate fi predicat verbal
punnd ntrebarea ce face?
-Expune plane didactice cu predicatul verbal -contientizeaz
rolul
, aduce explicaii pentru continuarea
predicatului verbal
nvrii i consolidrii cunotinelor,solicit
ntrebri i rspunsuri (brainstorming) pe -formuleaz ntrebri
baza crora ntocmete schia leciei pe tabl: -formuleaz rspunsuri
Copiai propoziiile:Veveria este pe o creang.
n pdure sunt uri.

Fixarea i consolidarea
cunotinelor

Predicatul verbal
-Predicatul exprimat prin verb se numete predicat
verbal.
-El atat ce face subiectul i rspunde la ntrebarea
-i noteaz schia leciei
ce face?adresat subiectului.
-Cnd predicatul exprimat prin verbul ,,a fipoate fi
nlocuit cu unul din verbele:a exista,a se afla,a se
gsi,el poate fi predicat verbal.

-manualul
-plan
didactic cu
formele
verbului ,,a fi
-plan cu
Predicatul
verbal

-Verific fixarea cunotinelor(-Conexiunea


invers-)
-formeaz trei grupe
-Grupeaz elevii
-Sprijin rezolvarea sarcinilor
-nva prin munca n grup
-Dirijeaz activitatea

Fie de lucru
n grup
-rezolv sarcinile fielor de -fie de lucru
Grupa I
1.Alctuii dou propoziii n care predicatele lucru
verbale s fie exprimate prin verbele:a citi i a se
105

juca
2.Subliniai predicatele verbale din propoziiile:
La pia sunt mere.
Ana este n grdin.
Grupa a II-a
1.Alctuii dou propoziii n care verbele :a scrie i
a asculta ,s fie predicate verbale.
2.Subliniai predicatele verbale din propoziiile:
n livad sunt pomi.
Elevul este n clas.
Grupa a III-a
1.Subliniai predicatele verbale din textul:
,,Niculi a plecat cu crua n ora .Pe drum a
stat pe lemne.Fluiera cu ochii la stelele
strlucitoare.
(,,Niculi Minciundup I.Al.Brtescu-Voineti)
2.Alctuii o propoziie dezvoltat n care verbul a
desena s fie predicat verbal la timpul
trecut,persoana a II-a,numrul plural.

ncheierea activitii

-i consolideaz cunotinele nsuite


-identific
predicatele
verbale

-coopereaz n grup
-solicit explicaii

-planele
didactice

-Aduce explicaii pentru continuarea nvrii


i consolidrii
-Aprecierea elevilor
-s valorifice cunotinele -manualele
-Explicarea temei pentru acas:
S redacteze o compunere gramatical cu dobndite n redactarea unui
verbele:s-au dus,au vzut,fugea, au rs ,se vor text
duce,vor lua ,se vor recrea,vor povesti,vor scrie

106

PROIECT DIDACTIC
CLASA: a III-a
NVTOR: Sandu Profira
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba romn
UNITATEA DE NVARE: nelegerea coninutului mesajului
SUBIECTUL: Pri principale de propoziie: Subiectul
TIPUL LECIEI: predare nvare evaluare
OBIECTIV FUNDAMENTAL: nsuirea noiunii de subiect i recunoaterea cuvintelor ce au rol de subiect n
propoziii;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. COGNITIVE:
OC 1 s identifice cuvintele ce au rol de subiect n propoziiile date;
( OBIECTIV DE ACOMODARE )
107

Nivel minimal identific doar subiectele exprimate prin substantiv i aflate la nceputul propoziiei;
Nivel mediu identific subiectele exprimate prin substantive i pronume, aflate la nceputul propoziiei;
Nivel maximal identific subiectele indiferent de partea de vorbire prin care sunt exprimate i de locul n propoziie;
OC 2 s completeze propoziii lacunare cu subiecte potrivite;
( OBIECTIV DE EXERSARE )
Nivel minimal completeaz corect doar propoziii legate ntre ele prin neles;
Nivel mediu completeaz propoziii doar cu subiecte exprimate prin substantive;
Nivel maximal completeaz corect orice propoziie lacunar;
OC 3 s realizeze corespondena dup neles ntre subiecte date i restul propoziiilor;
( OBIECTIV DE EXERSARE )
Nivel minimal realizeaz corect corespondena doar pentru dou propoziii;
Nivel mediu realizeaz corect corespondena pentru trei propoziii;
Nivel maximal realizeaz corespondena corect pentru toate cele cinci propoziii;
OC 4 s precizeze locul subiectului n propoziii;
( OBIECTIV DE DEZVOLTARE)
Nivel minimal recunosc doar subiectele aflate la nceputul propoziiei;
Nivel mediu recunosc subiectele poziionate la nceput i la sfrit;
Nivel maximal recunosc subiectele i precizeaz locul lor n propoziii;
OC 5 s alctuiasc propoziii n care cuvintele date s fie subiecte;
( OBIECTIV DE PERFORMAN)
Nivel minimal alctuiesc propoziii plasnd subiectul doar la nceputul propoziiei;
Nivel mediu alctuiesc propoziii n care subiectul e la nceput sau la sfrit;
108

Nivel maximal alctuiesc propoziii corecte, plasnd subiectul la nceput, la mijloc i la sfrit;
OC 6 s analizeze subiectele din propoziii, indicnd prile de vorbire prin care sunt exprimate;
( OBIECTIV DE EVALUARE I TRANSFER)
Nivel minimal analizeaz corect subiectele exprimate prin substantive;
Nivel mediu analizeaz corect subiectele exprimate prin substantive i le identific pe cele exprimate prin pronume;
Nivel maximal analizeaz corect subiectele exprimate prin substantive i pronume;
B. PSIHO-MOTORII:
OP 1 s-i dirijeze efortul oculo-motor ctre centrul de interes vizat de nvtoare;
OP 2 s-i coordoneze activitatea pentru utilizarea corect a manualului, a instrumentelor de scris i organizarea
eficient a paginii caietului;
C. AFECTIVE:
OA 1 s lucreze ngrijit pe caiete i fie;
OA 2 s dovedeasc interes pentru lecie, manifestat prin participare activ la lecie;
RESURSE:
A. METODOLOGICE:
a. strategia didactic: semialgoritmic, dirijat, inductiv;
b. metode i procedee: conversaia, explicaia, jocul, ciorchinele, munca independent, algoritmizarea,
exerciiul;
c. mijloace didactice: coal de carton, marker, fie de lucru, manual, caiete;
d. forme de organizare: frontal, individual;
109

e. metode de evaluare: observare curent, evaluare scris, apreciere verbal, chestionare oral
B. BIBLIOGRAFICE:
a. oficiale:
Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar,
Bucureti, 2004;
Limba i literatura romn, manual pentru clasa a III- a, Marcela Pene, Editura Ana 2000, Bucureti,
2005
b. pedagogice:
Psihopedagogie - Sinteze pentru examenele de definitivare i gradul II n nvmnt, Gheorghe
Dumitriu, Constana Dumitriu, Iulia Dumitriu, Iulia Damian, Editura Alma Mater , Bacu, 2002
Teoria i metodologia instruirii, Venera Mihaela Cojocariu, Editura Didactic i Pedagogic,
Bucureti, 2004
c. metodico-didactice:
S dezlegm tainele textelor literare, clasa a III-a, Carmen Iordchescu, Editura Carminis, Piteti,
2005
Gramatica pentru clasele II IV, Silvia Ivolschi, Ecaterina Popistau, Delia Spiridon, Casa editorial
Regina, Iai, 2002
C. TEMPORALE:
a. durata leciei: 45 minute
b. poziia leciei n modul: Subiectul

Cuvntul, parte de propoziie


Subiectul consolidare
110

111

ETAPELE
LECIEI

CONINUT I SARCINI DE NVARE

STRATEGIA DIDACTIC

METODE

OB.
OP.

DE
EVALUARE
ACTIVITATEA
NVTORULUI

1. CAPTAREA
ATENIEI
-2 minute -

2.
REACTUALIZAREA CONINUTURILOR
NSUITE
ANTERIOR
- 10 minute -

OC 1

Pe tabl este realizat un ciorchine


ce are n mijloc cuvintele: ,,este
frumoas. Le spun elevilor c
cineva a ters cuvintele ce erau
scrise n jur i le cer s m ajute s
completez propoziia.

Cer elevilor s precizeze ce au avut


de pregtit pentru ora de limba
romn. Solicit s fac
diferenierea dintre prile de
vorbire i cele de propoziie.
n timp ce verific tema din punct de
vedere cantitativ, le dau elevilor de
rezolvat urmtoarele exerciii,
scrise pe tabl.
A.I.: Ordonai cuvintele urmtoare,
aa nct s obinei propoziii:
- nfloresc, primvara, ghioceii;
- cltoare, se ntorc, psrile;

ACTIVITATEA
ELEVILOR

METODE I
PROCEDEE

MIJLOACE
DIDACTICE

FORME DE
ORGANIZARE

Frontal

Observare
curent

Frontal

Chestionare
oral

Caut ct mai
multe cuvinte
care s se
potriveasc cu
restul
propoziiei.

Ciorchinele

Tabl

Conversaia

Cret
colorat

i amintesc
cunotinele
nsuite n lecia
trecut:
,, Cuvntul,
parte de
propoziie.
Rezolv
activitatea
independent pe
caiete.

Conversaia

Tem
Scris
Individual
Munca
independent
Exerciiul

112

- uor, un vnt, cldu, adie;


- cenuii, s-au mprtiat, norii;
- n excursie, noi, n curnd, vom
merge.

OC 1

3. ANUNAREA
TEMEI I A
OBIECTIVELOR
- 1 minut -

Verific oral tema i fac aprecieri


asupra modului n care au rezolvato.
Cer elevilor s citeasc propoziiile
pe care le-au obinut. Notez dou
din ele i pe tabl cu scopul de a le
analiza. Utilizez ntrebrile: Cine?
i
Despre cine se vorbete n
propoziie? i le cer elevilor s
identifice n propoziii cuvintele
care rspund la aceste ntrebri.
Precizez c toate acele cuvinte se
numesc subiecte i astzi vom
nva despre ele. Comunic n
limbaj accesibil elevilor obiectivele
leciei i coninutul activitii de
astzi. Notez titlul pe tabl.

i corecteaz
tema.
Analizeaz
propoziiile i
descoper
cuvintele ce
rspund la
ntrebrile puse.

Noteaz n
caiete titlul
leciei.

Conversaia

Frontal

Chestionare
oral

Conversaia
euristic

Frontal

Observare
curent

Explicaia

Frontal

Observare
curent

113

4.
PREZENTAREA
OPTIM A
CONINUTULUI
- 5 minute -

OP 1

Pornind de la exemplele discutate


mai sus, urmnd demersul inductiv,
formulez cu ajutorul elevilor
definiia subiectului. O scriu cu
marker pe un poster de carton.
Stabilesc ntrebrile la care
rspunde subiectul i identific
mpreun cu ei prile de vorbire
prin care poate fi exprimat
(substantiv, pronume).

Scriu definiia
n caiete.
i noteaz
ntrebrile
specifice.

Conversaia
euristic

Poster
Marker

Frontal

Observare
curent

114

5.DIRIJAREA
NVRII /
6. OBINEREA
PERFORMANE
LOR
- 20 minute -

OC 1

Pe tabl este scris urmtorul text:

OP 1

1. Subliniai subiectele:
A sosit primvara. Prin fereastr
se vd pomii nflorii din livad.
Florile lor roz se scutur. Cad
printre crengi petalele gingae.
Soarele nveselete ntreaga
natur.

OC 4

Cer elevilor s ias pe rnd la tabl,


s citeasc o propoziie i s
identifice subiectul, punnd
ntrebarea potrivit. Atrag atenia
asupra poziiei pe care o poate
ocupa subiectul n propoziie.
Orientez elevii n sarcina de lucru
urmtoare: rezolvarea aceluiai tip
de exerciiu pe fi.

Rezolv
exerciiul pe
tabl.

Exerciiul

Tabl

Frontal

Observare
curent

Munca
independent

Fi

Individual

Tem scris

Pun ntrebarea
i identific
subiectele.
Observ locul
subiectului n
propoziie.
Rezolv
exerciiul 1 de
pe fi.

115

OC 2
OA 2

OC 4
OA 1

Solicit un elev s citeasc


exerciiul al doilea de pe tabl:
2.Gsete subiecte potrivite pentru
a completa propoziiile urmtoare:
A venit. . se joac n
curtea colii. are o minge.
e bun pentru fotbal. n timp
ce ..
joac fotbal, .. sar coarda.
Se observ din nou locul
subiectelor n propoziii i se
precizeaz prile de vorbire prin
care sunt exprimate.
Se rezolv acest tip de exerciiu pe
tabl apoi pe fi.

Citesc exerciiul
i l rezolv pe
tabl.

Rezolv
exerciiul 2 de
pe fi.

Exerciiul

Tabl

Frontal

Observare
curent

Munca
independent

Fi

Individual

Tem scris

Exerciiul

Tabl

Frontal

Observare
curent

Munca
independent

Fi

Individual

Tem scris

Exerciiul

Tabl

Frontal

Observare
curent

OC 3

OP 2

OC 5

Se lucreaz exerciiul 3 de pe
tabl:
3. Realizeaz corespondena dintre
cele dou coloane, citind apoi
propoziiile obinute:
Norii
vestete sosirea
primverii.
Ghiocelul este nvtor.
Dumnealui
mergei la teatru.
Crengile
s-au mprtiat.
Voi
uscate trosnesc.
Rezolv acelai tip de exerciiu pe
fi.
4. Propun elevilor s alctuiasc

Lucreaz la
tabl exerciiul
3.

Rezolv pe fi
exerciiul
urmtor.
Alctuiesc oral
propoziii.

116

OC 6
OA 1

7. ASIGURAREA
FEED-BACKULUI
- 2 minute -

OP 1

propoziii n care cuvintele date s


aib rol de subiecte: pomii, ei,
Ioana, dumnealor.
Discut oral propoziiile,
preciznd locul subiectelor i
prile de vorbire prin care sunt
exprimate. Se analizeaz n scris
dou subiecte.
Le cer s lucreze exerciiul 4 pe
fi.

Analizeaz oral
subiectele.
Alctuiesc
propoziii
independent, pe
fi.

Algoritmul
Tem scris
Munca
independent

Fi

Rspund la
Conversaia
ntrebri i i
fixeaz
cunotinele noi.

Individual
Chestionare
oral

Frontal

Pentru fixarea cunotinelor


teoretice despre subiect, solicit
elevilor s rspund la urmtoarele
ntrebri:
Ce este subiectul?
La ce ntrebri rspunde?
Ce loc poate ocupa n
propoziie?
Prin ce pri de vorbire poate
fi exprimat?
8. RETENIA
- 2 minute -

OC 4
OC 6
OA 1
OP 2

Revin asupra schemei de pe poster


i o completez cu : - locul
subiectului n propoziie, - prile
de vorbire prin care poate fi
exprimat.

Completeaz
schema pe
caiete.

Poster
Marker

Frontal

Observare
curent

117

9. TRANSFERUL
CUNOTINEL
OR
- 3 minute -

OC 5
OA 2

A. Intern
Propun elevilor jocul ,, Lanul
subiectelor : propoziia alctuit
de un copil se termin cu un
substantiv sau pronume care s fie
subiect pentru propoziia
urmtoare.
B. Extern
n orele urmtoare se va continua
completarea schemei despre
subiect cu alte cunotine noi.
Solicit elevilor s precizeze la ce
folosesc informaiile primite
astzi.

Alctuiesc
propoziii dup
cerina dat,
realiznd un
,,lan.

Jocul

Frontal

Precizeaz
importana
cunoaterii
subiectului
pentru o
exprimare
corect.

Apreciere
verbal

Conversaia

n final, voi face aprecieri generale


asupra participrii lor la lecie i
voi evidenia elevii care s-au
remarcat prin : creativitate,
exprimare corect i rspunsuri
deosebite.

118

FI DE LUCRU LA LIMBA ROMN


SUBIECTUL
1. Subliniai subiectele:
Razele soarelui nclzesc pmntul. Zilele se fac tot mai lungi. Se apropie
primvara. Cresc mugurii. Plini de flori, pomii se pregtesc de srbtoare.
2. Completai cu subiecte potrivite:
.. citete frumos.
n curtea casei latr .. .
. se ntorc de la coal.
Printre ramuri, . ciripesc.
3. Formai propoziii, potrivind cuvintele din prima coloan cu cele din a doua :
Vntul
Camelia
Pomii
Soarele
Ele

face balet.
rsare pe cerul luminos.
sar coarda.
adie uor.
au nflorit.

4. Alctuii propoziii n care cuvintele: veveria i noi s fie subiecte.

119

PROIECT DIDACTIC
Data: 14.04.2015
coala Gimnazial Corbii Mari
nvtor: Sandu Profira
Clasa: a IV-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Lumea necuvnttoarelor
Subiectul leciei: Subiectul
Tipul leciei: Predare - nvare
Scopul leciei: dezvoltarea capacitilor de recunoatere a subiectului
propoziie, de analiz a acestuia;

ca parte principal de

OBIECTIVE OPERAIONALE :
A. Obiective cognitive

O1
O2
O3
O4
O5

s citeasc selectiv textul ,,O furnic,, de T Arghezi;


s completeze propoziiile date cu verbe la diferite timpuri/ subiectele potrivite;
s identifice subiectele din textele date;
s dezlege o ghicitoare i un rebus prin cooperare ;
s transforme subiectele multiple n subiecte simple;
120

O6 s alctuiasc propoziii respectnd cerinele date;


B. Obiective afective:
OA1- vor participa cu interes i plcere la jocurile didactice propuse ;
OA2- i vor dezvolta spiritul de cooperare i de competiie.
C. Obiective motrice:
OM1 foiletarea corespunzatoare a manualelor, a culegerii i a caietelor;
OM2 reprimarea eventualelor micri inutile.
Resurse:
a) Bibliografice
1. Oficiale: Curriculum National - Programe colare pentru nvmntul primar, 1998;
Descriptori de performan pentru nvmntul primar
Limba i literatura romn manual pentru clasa a IV-a, autori T. Piil,
C. Mihilescu, Ed. Aramis, 2006
2. Metodice Metodica predrii limbii romne, 2001, EDP
b)
Metodologice
1. Strategia didactica: inductiv, semidirijat
2. Metode i procedee: jocul didactic, lectura explicativ, povestirea, observaia,
conversaia euristic, explicaia, exerciiul, citirea n lan, selectiv,;
3. Forma de organizare: individual, frontal, n perechi;
4. Mijloace didactice: manual, caiet, calculator, videoproiector, fia cu rebusul;
5. Temporale: 45min

121

SCENARIU DIDACTIC
Strategii didactice
Etapele leciei

Ob.
Op

1.Captarea
ateniei
O4

2.
Actualizarea
cunotinelor
dobndite
anterior

O1

Coninutul instructiv-educativ

prezentare ppt, la video-proiector, a


ghicitorii:
Mic, dar voinic,
n spate ridic
Sacul cu povar,
S-l duc la moar.
feedbackul, prin apariia imaginii furnicii;
prezentare ppt. a unuia din portretele
scriitorului Tudor Arghezi;
recunoaterea acestuia de ctre elevi;
feedbackul, prin afiarea numelui
acestuia ;
stabilirea legturii, n plan literar, dintre
Tudor Arghezi i furnic;
-Se verific cantitativ i calitativ tema- ex din
manual
-Se citete selectiv lecia:
- a doua strof;
- a doua propoziie din a treia strof;
- o propoziie interogativ/ enuniativ;
- dou substantive la numrul plural;
- un pronume personal, persoana I;
- un numeral;
- dou verbe la timpul trecut;

Metode i
procedee
Joc didactic

Mijloace de
nvare
Calculator
videoproiector

Forme de
organizare
Activitate
frontal

Evaluare
Evaluare
reciproc

- observarea
sistematic
- evaluare
oral

Exerciiul
Citirea
n
lan,
manualul
selectiv
conversaia
exerciiul

activitate
frontal

Evaluare
reciproc

activitate
individual
Chestionare
oral
122

-dou adjective;
- propoziiile negative .

O2

3. Enunarea
obiectivelor
4. Prezentarea
optim
a
coninutului
5.
Dirijarea
nvrii

O3

6.
Obinerea
performanei
O3

O3

- Prezentare ppt: (un slide)


Punei n locul spaiilor punctate
predicatele potrivite (verbe la timpul
trecut):
Soarele ..................cu putere.
Autobuzul ...................n staie.
Prin copaci ...................psrele vesele.
Psrile cltoare ........................din rile
calde.
Vntul caldu de primvar .................. .
De la coal, Cosmin .........direct acas.

Calculator
videoproiector
Evaluare
reciproc

-nvtorul anun titlul leciei curente i enumer


obiectivele operaionale pe nelesul elevilor.
-Se noteaz data i titlul leciei.
-Prezentare ppt: Subiectul
explicaia
-Se citesc explicaiile i exemplele de pe fiecare slide.
-Elevii vor nota n caiete explicaiile nsoite de alte 2
exemple.
-Se va citi textul i se vor rezolva ex 1 i 2 din exerciiul
manual/ 99, Descoperii singuri!
Explicaia
-Se citete rubrica Reinei!
-Se rezolv exerciiile din prezentarea ppt:
1. Identificai subiectele:
Zilnic, elevul scrie tema.
Veveria harnic adun alune.
Pe prisp st bunicul.
Alin, George i Matei cnt n grupul coral.
-Elevii vor nota pe caiete doar subiectele.
2. Transform subiectele multiple n subiecte simple:
Marcel, Gelu i Valeriu se joac n parc.

calculator
videoproiector

manual
Soft
educaional

exerciiul

Activitate
frontal
activitate
individual
Activitate
individual
Activitate
frontal

Chestionare
oral
Evaluare
reciproc
Evaluare
reciproc
Chestionare
oral

Activitate
individual

Evaluare
reciproc

calculator
Activitate
frontal

Chestionare
oral
123

O6

7 Feedbackul
O6

8. Evaluare

9. Asigurarea
reteniei

O2

O4

Pe birou sunt creioanele, rigla i stiloul.


Au fost lustruite sandalele i pantofii.
Mama i tata au venit de la serviciu.
3.Probleme gramaticale:
A) alctuii o propoziie simpl, n care
subiectul s fie exprimat prin substantiv propriu, iar
predicatul verbal s fie exprimat printr-un verb la
timpul viitor, persoana a III a, numrul singular.
B) alctuii o propoziie dezvoltat n care
subiectul s fie exprimat printr-un pronume personal
de politee, iar predicatul s fie exprimat printr-un verb
la timpul viitor, persoana a II a.
4. Transformai dup model:
Nu l cuta / nu-l cuta
Nu o vedea/..................
Nu i certa/................
Nu mi spune/...............
Nu am citit/.................
-Se rezolv ex.5 din prezentare:
5. Alctuii propoziii n care cuvntul poart s fie
exerciiul
Subiect
Predicat verbal
-Elevii vor scrie pe caiete i la tabl propoziiile,
justificnd alegerea fcut.
-Se rezolv ex.2/ 243 din culegere (de completat
spaiile cu subiectele corespunztoare)
exerciiul
-Elevii sunt solicitai s evalueze activitatea colegului
cu un pix de alt culoare.
-Se cere elevilor s completeze un rebus de pe fi.
(anex)

calculator

Activitate
Individual

Observare
sistematic

Activitate
frontal

Chestionare
oral

Activitate
individual
culegere
Fi cu rebus

Activitate
n perechi

Observare
sistematic
Evaluare
reciproc
Evaluare
reciproc

124

10. Transferul

Se fac aprecieri generale asupra comportamentului


elevilor n lecie, se evideniaz elevii care au fost Conversaia
activi pe tot parcursul leciei, elevii primesc
calificative.

125

S-ar putea să vă placă și