Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 6. 05. 2015


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 3,Codlea
CLASA: I-B
Profesor ȋnvǎțǎmânt primar:Dumitru Elena Mihaela
ARIA CURRICULARĂ : Limbǎ şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare ȋn limba românǎ -activitate principalǎ, MEM;MM-activitate secundarǎ
UNITATEA TEMATICĂ: COPILĂRIA ȘI NĂSTRUȘNICIILE EI
SUBIECTUL LECŢIEI Grupurile de litere che şi chi
TIPUL LECŢIEI: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE

1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;


2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1 Scrierea literelor de mânǎ;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.

COMPETENŢE INTEGRATE
Matematica si explorarea mediului:
1.3. Ordonarea numerelor în concernul 0-100, folosind poziţionarea pe axa numerelor, estimări, aproximări;
1.4.Efectuarea de adunǎri şi scǎderi,mental şi în scris,în concentrul 0-100,recurgând frecvent la numǎrare;
Dezvoltare personală:
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate.
Muzicǎ şi mişcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi ritm.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Cognitive :
La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
OC1: să citească corect şi conştient cuvinte, propoziţii (text) pe baza explicaţiilor învăţătorului;
OC2: să opereze cu informaţii din textul dat;
OC3:să aplice noţiuni de vocabular în contexte diferite;
OC4: să opereze cu sensul cuvântului dat prin utilizarea lui în enunţuri proprii;
OC5:să ordoneze numere în concentrul 0-100 conform cerinţelor.
OC6: să reproducă în grup cântecul “Deschide urechea bine” însoţit de mişcări specifice.
Motrice:
La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
OM1-sǎ pǎstreze poziția corectǎ a corpului,a caietului ȋn timpul scrisului
OM2-sǎ pǎstreze ordinea ȋn timpul sarcinilor ce presupun mișcare
OM3-să mânuiască materialul intuitiv
Afective:
La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
OA1-să colaboreze în rezolvarea sarcinilor
OA2-să participe cu plǎcere și sǎ ȋși spunǎ pǎrerea personalǎ

RESURSE:
Procedurale:
a) Metode şi procedee : metoda foneticǎ-analitico-sinteticǎ, conversaţia, explicaţia, exerciţiul,observaţia,
predicţia,problematizarea, jocul didactic, munca în echipă;
b) Mijloace de învăţământ : portofoliul elevului ,,Copilǎria şi nǎstruşniciile ei”,jetoane cu imagini reprezentând cuvinte,
fişe de lucru, Laptop,Internet,Video-proiector;
c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual
Temporale: 45 minute
Umane: 25 elevi
d)Forme şi tehnici de evaluare : -observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare oralǎ,scrisǎ,reciprocă.
-portofoliul elevului
BIBLIOGRAFIE
1.Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici -
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar-2013
2.MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică şi
explorarea mediului, Arte vizuale şi lucru manual, Dezvoltare personală, aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;Bucureşti, 2013
3.C.Mihǎilescu,T.Piţilǎ,C.Grigorescu,C.Coman- Comunicare ȋn limba românǎ- manual pentru clasa I,Editura Arthur,
2014
4. -Anca Veronica Tǎut, Elena Lǎpuşan,Anicuţa Todea,Adina Achim - Comunicare ȋn limba românǎ -caiet de
aplicații ,Editura Sinapsis,2014
5.Viorica și Dumitru Pârâialǎ,Claudia Bǎlan ,Anica Vasilache , Teodora Tanasǎ-ACTIVITĂŢI ÎN COMPLETAREA
PROGRAMULUI DIN CICLUL PRIMAR-Editura Euristica,2004
Etapele lecţiei Resurse Modalitǎţi
Procedurale Materiale Temporale de
Conţinutul ştiinţific
Metode şi Forme de evaluare
organizare
procedee
1.Moment -Stabilirea ordinei şi disciplinei în instructajul frontal 1 minut
organizatoric sala de clasă; verbal
-Pregătirea materialelor necesare
în desfăşurarea activităţii;

2. . Anunţarea Elevii au primit cu o zi înainte o conversaţia frontal -portofoliul 1 minut


subiectului şi fişǎ cu desene.Ei au observat cǎ
a obiectivelor denumirile conţin grupurile de
operaţionale litere învǎţate.
Anunţ elevii cǎ vor rezolva
exerciţii de citire şi scriere a
grupurilor de litere învǎţate ,în
vederea susţinerii unei probe de
evaluare.
3. Captarea Electricianul Chichi şi inginerul Jetoane frontal 2 minute
atenţiei Cheche aduc elevilor câteva explicaţia numere/
jocuri. litere
CLR:1.3,3.1 conversaţia prinse pe
M.E.M.:1.3 Descoperă grupul de litere!: beţişoare
Prezintă sarcinile de lucru: metoda
-ordonarea foneticǎ-
crescătoare/descrescǎtoare a analitico- lucru în
numerelor date; sinteticǎ diadǎ
-descoperirea/citirea grupului de problematizarea individual
litere.
-scrierea titlului lecţiei
Che,che
Chi,chi
( Anexa 1)
4. . Dirijarea 1.Despre ce credeţi cǎ este vorba predicţia observarea
consolidării într-un text cu titlul ,,Magazia cea 10 minute sistematică
CLR:-3.1 veche”?
-4.1 Elevii citesc textul „Magazia cea conversaţia, manual Individual
veche” din manual:integral, în exerciţiul, pe perechi
lanţ, în perechi, selectiv; observaţia
( manual p.44) dirijată
Elevii transcriu caligrafic titlul : metoda
textului şi numele personajelor. foneticǎ-
analitico-
sinteticǎ

DP:-3.1 2.Explozia stelară: explicaţia steluţe cu individual 5 minute


- Reamintesc regulile metodei; conversaţia întrebări
-Solicit primului copil de pe fiecare „Explozia aprecieri
rând să tragă o steluţă.Va spune stelară” verbale
prima întrebare,apoi va da steluţa
mai departe
Cea mai interesantǎ întrebare şi
cel mai interesant rǎspuns sunt evaluarea
dictate. reciprocă
(Anexa 2)
CLR:1.3 3.Joc didactic:Litere contra sunete explicaţia Jetoane individual 5 minute Aprecieri
-Solicit participarea a câte doi exerciţiul cuvinte pe grupe verbale
reprezentanţi de la fiecare grupă; jocul didactic 1-grupa
-Cer extragerea unui jeton pe liderilor
care este scris un cuvânt; metoda 2-grupa
-Elevul citeşte cuvântul; foneticǎ- sunetelor
-Elevul cere altui elev să analitico- 3-grupa
descopere câte sunete se aud iar sinteticǎ literelor evaluare
MEM:1.4 celuilalt câte litere are cuvântul. oralǎ
Dupǎ fiecare rǎspuns completez
tabelul.La final calculǎm scorul.
(Anexa 3)

CLR:1.3 4. Jocul-Morişca silabelor explicaţia frontal 5 minute


4.1 -Solicit elevilor să completeze exerciţiul Morişcǎ
cuvintele cu silabele potrivite -metoda cu silabe
pentru a forma cuvinte. foneticǎ- Uscǎtor
Cuvântul este scris cu litere de analitico- de pǎr individual
mânǎ pe tablǎ şi copiat pe caiete. sinteticǎ evaluare
(Anexa 4) scrisǎ
5. Obţinerea Elevii primesc fişe de lucru. explicaţia fişe individual 10 minute observarea
performanţelor (Anexa 6) exerciţiul sistematică
CLR:1.3 1.Desparte în silabe cuvintele.
2.2 2.Transformǎ dupǎ model
3.1 3.Scrie propoziţii,folosind
4.1 înţelesurile diferite ale
4.2 cuvântului,,rachetǎ”.
4.Completeazǎ spaţiile libere cu
cuvintele potrivite.
Pe rând observ rezolvǎrile.Când în perechi evaluarea
au terminat schimbǎ caietul cu reciprocă
colegul şi corecteazǎ.
6.Încheierea Felicit elevii care au participat 6 minute
lecţiei activ la lecţie şi fac unele
constatări cu privire la activitatea aprecierea
independentă şi în echipă. verbală culegere frontal

Recompensează elevii.
MM:2.1 Activitate integrată M.M.:
Joc:dirijează derularea jocului
”Deschide urechea bine”.
ANEXA 1
JETOANE NUMERE/LITERE

H/62 E/69
C/26

C/90 I/19
H/89
ANEXA 2 Explozia solarǎ

Tache ureche cheia

Chivu schiuri chirurg


ANEXA 3
LITERE CONTRA SUNETE
JETOANE CUVINTE
CUVÂNTUL NUMĂRUL LITERELOR NUMĂRUL SUNETELOR

Cheie
Machet
ǎ
Vechi
Veche
Pereche
Perechi
ANEXA 6
PUZZ-LUL CUVINTELOR
Echipa 1:

Enache adună
flori
Echipa 2:

Bunica poartă
ochelari
Echipa 3:

Dau mamei
buchetul
Echipa 4:

Tache împachetează
cadoul
Echipa 5:

Mă doare
urechea

S-ar putea să vă placă și