Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic:

Clasa: a IX-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învățare: Adolescentul și societatea. Istorii de succes.
Subiectul lecţiei: Cel mai interesant om pe care l-am întâlnit
Numărul de ore: 3
Tipul lecției: Lecția de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor, Lecție mixtă
Unitățile de competențe vizate:
1.4. Îndeplinirea instrucțiunilor în situații simulate și reale de comunicare cotidiană.
2.2. Prezentarea argumentată a unor experiențe, intenții.
3.3. Selectarea informațiilor specific și de detaliu din variate tipuri de texte și de surse.
4.2. Expunerea unor opinii, impresii, atitudini vizând un subiect cunoscut.

Obiectivele lecției : La sfârșitul lecției elevul va putea:


O 1 – să deducă ideile principale desprinse din textul lecturat;
O2- să exprime opinia proprie la tema abordată, argumentând-o;
O3 – să caracterizeze personaje, personae, utilizând un lexic adecvat;
O4- să redea prin cuvinte proprii conţinutul de idei al textului citit ;
O5 – să respecte regulile ortografice ale limbii române;
O6 - să se manifeste activ și cu interes pe parcursul lecției;

Tehnologia didactică a lecției:


a) forme: frontal, individual, în perechi.
b) metode, procedee și tehnici: explicația,conversația, demonstrația, exercițiul, citirea
multiplă, clusteringul, asaltul de idei, Eu cercetez! Metoda PRESS, „Cioburi” de
proverb, propoziții lacunare.
c) mijloace instrucționale: fișe, tablă, cretă, laptop, fișe, manual.

Evaluare: continuă, orală, scrisă, formativă.

Data:
Strat.did.
Etapele Conținutul lecției ( metode,
lecției (secvențele de bază) procedee și
tehn. did.)

1. Moment organizatoric. Conversația


Evocare Se crează o atmosferă necesară de lucru. Notarea absenților.
2 . Captarea atenției.
Refaceți proverbul. Explicați-l! „Cioburi”
exemplele, pun, Cuvintele, în, te, te invata, mișcare. de proverb
„Cuvintele te învata, exemplele te pun în mișcare” (proverb latin) Metoda
3.Verificarea temei de acasă. PRES
3.Anunțarea subiectului și a sarcinilor care urmează să fie realizate.
Astăzi la lecție:
 veți învăța unități lexicale noi;
Realizare  veți alcătui propoziții, folosind cuvintele învățate;
a  veți răspunde la întrebări;
sensului  vă veți exprima opinia argumentată la tema dată;
 veți respecta regulile ortografice ale limbii române.
4. Însușirea unităților lexicale:
 Semantizarea, exersarea, memorarea cuvintelor noi:
parale – sin.: bani plete – păr lung Lexicul
chin – sin.: durere chip- față
rezervat - сдержанный
educat- care a primit educație; manierat, politicos, civilizat.
sufleor – lucrător al teatrului care șoptește actorilor rolul în timpul repetițiilor sau a
reprezentațiilor
 Alcătuiți îmbinări de cuvinte, propoziții.
 Universul cuvântului:
 Familii de cuvinte:
întâlnire – a ( se) întâlni, întâlnit, reîntâlnire
reprezentare – a reprezenta, reprezentant,reprezentat, reprezentativ (
представительный, показательный), reprezentație
 Antonime:
blând- nemilos, rău, aspru Universal
a veni – a se duce cuvântului
 Reține!
a duce – a se duce
5. Lucrul cu textul:
 Lectura model:
- Unde se află tânărul sufleor?
 Selectează, din tabelul de mai jos, substantivele potrivite stării tale de după
prima lectură: uimire, tristețe, regret, durere, bucurie, amuzament, Lectura
nedumerire.
 Lectura în lanț;
 Lecura selectivă: Exercițiul 1, pag.33 Problemat.
 Citește fragmentul care ți-a trezit următoarele emoții:
- admirație; - milă; - curiozitate; - duioșie (нежность)
Explozie
 Alcătuiți întrebări la text, apoi răspundeți. stelară
7. Сare este mesajul, învățătura textului?
Reflecție 8. generalizări, aprecieri, opinii.
8. Tema la domiciliu.
Exercițiul 2, pag.33

S-ar putea să vă placă și