Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Şcoala: Şcoala Gimnazială nr. 2 Fârţăneşti


Clasa: a V-a
Data: 06.11.2019
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Exprimarea emoţiilor şi a sentimentelor
Unitatea de învăţare: Leagănul dorului
Tipul lecţiei: Lecţie de dobândire a priceperilor şi a deprinderilor
Profesor: Ifrim Cristina-Georgiana

Competențe generale:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri

Competenţe specifice:
1.3. Identificarea unor elemente paraverbale şi nonverbale, în funcţie de situaţia de comunicare
2.4. Manifestarea interesului și focalizarea atenţiei în timpul lecturii unor texte pe teme familiar
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și
informaţii sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate
3.2. Redactarea, individual şi/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiară, cu integrarea unor imagini, desene, scheme
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 : să identifice emoţiile dintr-un text literar
O2 : să recunoască emoţiiile exprimate de personajele din anumite imagini prezentate
O3 : să asocieze simbolurile cu emoţia pe care o exprimă poezia audiată
O4 : să explice emoţiile trăite în anumite circumstanţe
O5 : să îşi exprime propriile emoţii raportându-se la activităţile realizate de-a lungul orei

STRATEGIE DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, ascultarea activă, spargerea gheţii, interpretarea textului, exerciţiul, lucrul în perechi,
completarea unui tabel de evaluare, RAI
b) Resurse: tablă, manual, manual digital, caiete, post-ituri, textul-support Mezul iernei de Vasile Alecsandri
c) Forme de organizare a învățării: frontală, individuală, în perechi
d) Bibliografie: Manualul de limbă si literatura română, clasa a V-a, autori : Cătălina Popa, Onorica Tofan, Elena Corcăcel, Viorica Isaia, ed.
Intuitext, Bucureşti, 2017 ; Didactica limbii şi literaturii române, Florentina Sâmihăian şi Mariana Norel, Bucureşti, 2011, Programa școlară
pentru disciplina Limba şi literatura română, manualul digital
e) Timp: 50 minute
Scenariul didactic
Ob. Conținutul științific Strategie didactică
Momentele Op. Activitatea profesorului/Activitatea elevilor Resurse
lecției Timp Procedee Materiale Forma de
org.
1 2 3 4 5 6 7
1.Moment Voi face prezenţa şi voi pregăti materialele necesare de-a lungul orei. 1’ Tablă, burete, Frontală
organizatoric Elevii îşi pregătesc manualele şi caietele. cretă, manuale,
caiete
2. Captarea O5 Se va verifica tema. Voi verifica fiecare caiet şi voi numi doi-trei elevi 10’ Conversaţia Tablă, cretă, Frontală
atenţiei care să prezinte ceea ce au lucrat. Spargerea gheţii post-it-uri
În ontinuare, voi împărţi fiecărui elev câte un post-it. Elevii vor
răspunde următoarei întrebări : Care este starea ta de spirit în
momentul de faţă?
Voi desena pe tablă o inimă, iar în interiorul acesteia voi lipi
răspunsurile elevilor. Voi citi răspunsurile elevilor şi îi voi încuraja
să îşi argumenteze răspunsurile.
3.Anunţarea Voi anunţa subiectul lecţiei şi obiectivele acesteia. Elevii vor nota 1’ Conversaţia Tablă, caiete Frontală
subiectului şi titlul în caiete.
a obiectivelor
4.Dirijarea O1 Voi purta o discuţie cu elevii cu privire la importanţa emoţiilor şi 13’ Ascultare activă, Tablă, manual, Frontală,
importanţa transmiterii acestora. Le voi spune că emoţiile sunt positive,
învăţării O2 iar ei vor da câteva exemple (bucuria, ambiţia, surprinderea, admiraţia) şi Interpretarea Caiete, individuală
O5 negative, elevii oferind din nou exemple (tristeţe, ură, furie, frică, ruşine). textului, Manualul digital
Aceastea sunt stârnite de situaţiile în care ne aflăm şi de cele mai multe
ori sunt exprimate prin intermediul cuvintelor. Fără să vrem, ne ajută în conversaţia,
transmiterea emoţiilor, expresia feţei şi gesturile. exerciţiul
Elevii vor asculta poezia Mezul iernei de Vasile Alecsandri. După prin
ascultare, elevii vor răspunde următoarelor întrebări:
 Care este tema poeziei audiate?
 Notează trei cuvinte-cheie din poezia ascultată.
 Care este sentimentul pe care ţi l-a transmis poezia?
Răspunsurile pe care elevii le vor nota sunt:
 Tema poeziei este iarna.
 Trei cuvinte-cheie din poezia ascultată sunt: păduri, ger, stele.
 Poezia mi-a transmis teamă/admiraţie/veselie.
Voi desena pe tablă următorul tabel:

Emoţiile Exemple Emoticon


poetului

În păduri trosnesc
,

S-ar putea să vă placă și