Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Data: 07.11.2018
Durata: 45 minute
Unitatea: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Beclean
Disciplina: Terapia tulburărilor de limbaj
Profesor logoped: Rîpan Anca
Diagnostic logopedic: Dificultăţi de citit-scris (Dislexie-disgrafie)
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
Grupa de logopaţi: - Conon Darius

Scop: Cunoaşterea şi rostirea literelor, silabelor, cuvintelor, propoziţiilor; citirea şi scrierea lor

Obiective:
Operaţionale:
- Să-și dezvolte abilitatea de a citi cel puţin o silabă
- Să-și formeză deprinderea de scriere corectă
- Să identifice poziția sunetelor în cuvinte
- Să-și îmbogăţească vocabularul pasiv şi activ

Strategii didactice:
a) Metode şi tehnici: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, imitaţia, comparaţia, exerciţiul, analiza
fonetică, jocul didactic, povestirea.
Exerciţii pentru mobilitatea buco-linguo-facială
Metode de stimulare şi organizare a comunicării în grup:
- metoda discuţiei libere
- metoda discuţiei progresive
b) Formele de organizare: lucrul frontal, lucrul individual.
c) Material didactic: oglinda logopedică, fişe de lucru, cărţi, caiete, stilouri, tabla magnetică, cartonaşe cu
imagini.

BIBLIOGRAFIE:

 Ajuriaguera J, Auzias M., (1980), Scrisul copilului, vol.I, II, EDP, Bucuresti
 Anca, M. , (2002), Logopedie, Presa Univeritara Clujeana, Cluj-Napoca.
 Anca, M., (2007) , Metode și tehnici de evaluare a copiilor cu CES, Presa Universitară Clujeană.
 Calavrezzo, C. (1967), Metode si procedee pentru corectarea disgrafiei si dislexiei , EDP , București.
 Calavrezzo si N. Toncescu, Păunescu, C. (coord), (1998)., Tulburarile limbajului scris, EDP, București.
Desfăşurarea activităţii:

Momentele activităţii Timp Desfăşurarea activităţii Metode şi


procedee
didactice
Moment organizatoric 2’ - Pregătirea materialului didactic Conversaţia
- Sosirea copilului, aşezarea la locul lui
Moment 3’ - Ce anotimp este afară? Prin ce se caracterizează acest anotimp? Observaţia
neuropsihologic/captarea Ghicitori:
atenţiei Anotimpul frunzelor uscate, Conversaţia
Lazilor cu roade încarcate. (Toamna)
Jocul
Frunza-n galbeneste ,
Vremea se răceşte,
Vacanţa s-a sfârşit,
Cine a venit? (Toamna)
Anunţarea subiectului 2’ Subiect: Cunoaşterea şi rostirea literelor, silabelor, cuvintelor,
lecţiei şi obiectivelor propoziţiilor; citirea şi scrierea lor
- Formarea câmpului de citire de cel puţin o silabă
- Formarea deprinderii de scriere corectă
- Stabilirea prezenţei, poziţiei, locului sunetelor în cuvinte
Etapa terapiei 10’ - Se anunţă importanţa exerciţiilor ce urmează Demonstraţia
recuperatorii: - Se execută toate exerciţiile în faţa oglinzii logopedice articulatorie
antrenarea auzului - Educarea respiraţiei: Explicaţia
fonematic şi a 1. Inspirînd adînc, se expiră cu putere curentul de aer în aşa fel ca Comparaţia
motricităţii linguale să vibreze şi buzele, ce sunt puţin alipite (se aude „br-r-r”, Exerciţiul
bilabial). Observaţia
2. se imită bătaia vîntului puternic – aerul inspirat se expiră cu Conversaţia
putere împiedicînd expiraţia cu buzele – „vî-vî-vî”. Imitaţia
- Exerciţii pentru dezvoltarea mobilităţii aparatului
fonoarticulator:
 Antrenarea mobilităţii faciale
- umflarea alternativă a obrajilor
- umflarea şi retragerea simultană a obrajilor
- încreţirea, descreţirea feţei
- imitarea rîsului, surîsului
 Antrenarea motricităţii labiale
- întinderea şi rotunjirea buzelor
- formarea unei pîlnii cu buzele
- vibrarea buzelor
 Antrenarea motricităţii linguale,
velopalatine
- mişcări rapide de scoatere şi retragere a limbii (pisicuţa bea apă)
- mişcări spre dreapta şi spre stînga (pendulul de la ceas)
1. Pentru a dezvolta vibraţia vîrfului limbii, se repetă primul
exerciţiu: cu limba între buze se expiră puternic. Sub puterea
curentului de aer, vîrful limbii începe să vibreze, se aude un
zgomot asemănător cu „brrr”. Dacă e nevoie, se dă ajutor cu
spatula, îndeplinind mişcări ale limbii în sus şi în jos.
2. „Căluţul” se efectuiază atunci cînd frîul limbii e prea scurt:
limba lată se lipeşte de palatul strîns, mandibla se lasă încet în
jos pînă la maximum (4-6 cm.). Cînd între limbă şi palatul dur
pătrunde aer, se aude o explozie ce aminteşte mersul căluţului şi
limba se lasă în jos. Acest exerciţiu trebuie îndeplinit încet, ca
să alungească bine frîul limbii. Dacă exerciţiul este îndeplinit
repede, explozia se aude, dar vîrful limbii nu se întinde
îndeajuns.
3. Vîrful limbii lat se ridică la alveolele dinţilor superiori. Dinţii
sunt îndepărtaţi, mişcările se îndeplinesc cît se poate de des,
cînd mişcările se îndeplinesc corect, adăugînd vocea, se aude un
zgomot asemănător cu „drrr”.
 Antrenarea mişcărilor mandibulare
- imitarea tusei
- imitarea căscatului
- mişcări de deglutiţie
Antrenarea auzului fonematic: imitarea sunetelor din natură: -
greierele (ţrrr – „r” prelung, cri-cri); - vrabia (cip-cirip); - telefonul
(zurrr), - cucoşul (cucurigu); - ursul (morrr).
Dirijarea activităţii 15’ Citit – scris: Se imparte fișa de lucru (anexa 1), elevul spunând ce Explicaţia
terapeutice literă, silabe sînt scrise la el în foaie. Apoi va scrie pe foaie ce va cere
logopedul. Exerciţiul
Oral: Se cere despărţirea cuvintelor în silabe şi precizarea numărului
de silabe: pa-să-re, ver-de, în-vă-ţă-toa-re, co-lo-rat, ma-ma, fur-cu-li- Comparaţia
ţă, su-net, bu-bu-ru-ză, li-te-ră.
Oral: Se prezintă cartonaşe cu imagini ce denumesc cuvinte formate Conversaţia
din 2 şi 3 silabe. Se aşează pe masă cartonaşe cu cuvintele respective şi
se cere să indice anumite cuvinte. Observaţia

Puneţi corect: un – o – doi – două Demonstraţia


Exemplu: O roză – două roze
_____ casă - ______ case Scrierea-model
_____ morcov - ______ morcovi
_____ dulap - ______ dulapuri
_____ copil - ______ copii
_____ sanie - ______ sanii
_____ caiet - ______ caiete (Anexa 2)

Jocul didactic 3’ •Joc- concurs


Se solicită copilului să selecteze, într-un anumit timp, doar imaginile a
căror denumire începe cu un anumit sunet, să le aranjeze pe un suport ,
să le numească, apoi foarte repede şi să continue şirul cu încă trei
cuvinte care încep cu acelaşi sunet.
Fixarea cunoştinţelor 7’ Citirea din abecedare (unirea literelor în silabe). Explicaţia

Exerciţiul

Generalizarea 3’ Este apreciată participarea activă. De asemenea, este analizată fișa de Conversaţia
Evaluarea finală lucru a elevului. evaluativă
Anexa 2

Puneţi corect: un – o – doi – două

Exemplu: O roză – două roze


_____ casă - ______ case
_____ morcov - ______ morcovi
_____ dulap - ______ dulapuri
_____ copil - ______ copii
_____ sanie - ______ sanii
_____ caiet - ______ caiete

S-ar putea să vă placă și