Sunteți pe pagina 1din 2

SCHITA DE LECTIE

DATA. 10 .XI.2017

SUBIECTUL:
 Cuvântul și dicționarul
 Sinonimele. Antonimele

Tipul de lectie: de transmitere a cunostintelor

Competențe specifice
4.2. Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de exprimare corectă a intențiilor
comunicative
4.3. Monitorizarea propriei pronunții și scrieri și a pronunției și scrierii celorlalți, valorificând achizițiile fonetice de bază

Obiective operationale:
1. Sa identifice a forma și a sensul cuvintelor
2. sa ordoneze alfabetică a unor cuvinte
3. sa identifice trăsăturile cuvintelor sinonime
4. sa defineasca antonimele

Metode şi procedee: conversaţia; explicaţia; exerciţiul; problematizarea; analiza gramaticală; jocul didactic
Material didactic: fișe didactice, caietul elevului, tabla,
Forme de organizare a clasei: frontală, individuală, pe grupe

DEMERSUL DIDACTIC

1Moment organizatoric 2 min


- Este organizat contextul educativ, astfel încât demersul didactic să atingă un grad înalt de eficiență, se asigură
liniștea în clasă, se pregătesc materialele necesare desfășurării activității. Elevii pregătesc caietele și textele suport.
Se notează absenții.

2.Captarea atenţiei (4 min.):


- EVOCARE Se rezolvă exercițiile 1 și 2 de la rubrica Pentru început.
- Ex. 1: carte de identitate; carte; carte de joc
- Ex. 2: Sunt prezentate sensurile prevăzute în DEX pentru cuvântul carte.

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor ( 2 min.):


- Profesorul anunță titlul lecției și obiectivele acesteia.
- Se noteaza data și titlul lecției pe tablă, iar elevii le notează în caiete.

4 CONSTITUIREA SENSULUI
 CUVÂNTUL – UNITATE DE BAZĂ A VOCABULARULUI
Se rezolvă frontal exercițiile 1 – 5 (Explorare).
Valorificând exercițiile, profesorul va defini, împreună cu elevii, vocabularul, cuvântul (atrăgând atenția că acesta are
conținut și formă) și contextul.
Ex. 1: a. diverse rase de câini; cuvântul câine în diverse limbi;
b. Dacă cineva decide să numească într-un anumit fel un obiect, iar ceilalți preiau și folosesc noua denumire, la un moment
dat cuvântul va intra în dicționar.
Ex. 2: animal patruped cu blană Ex. 3: [k], [î],[ ĭ], [n], [e] – răspunsul este oral, prin urmare elevul ar trebui doar să rostească
fiecare sunet. Ex. 4: noi (pronume) – cel care vorbește, plus persoanele cu care se asociază; noi (adj.) – create de curând etc.
Ex. 5: Cei doi termeni se diferențiază prin formă/ înveliș sonor/sunete care le alcătuiesc.
 DICȚIONARUL. ORDONAREA CUVINTELOR DUPĂ CRITERIUL ALFABETIC. ARTICOLUL DE
DICȚIONAR
 REFLECȚIE Se rezolvă exercițiile 1 – 6 și AMII-ul interactiv.
Ex. 1: cauză – motiv; cuvânt – vorbă; enorm – uriaș. Cuvintele se deosebesc prin formă.
Ex. 2: De exemplu: Blana iepurelui este pufoasă. Blana ușii trebuie vopsită.
Ex. 3: animal, blană, carte, câine, clasă, cuvânt, dicționar, lege, oraș, sens, țară, volum
Ex. 4: emotiv, emoție, emoționa, emoțional, emoționant, emoționare, emoționat
Ex. 5: albastru – adj. emoție – s.f. păstra – vb. prieten – s.m
. Ex. 6: albastru – limba latină; emoție – limba franceză; păstra – limba bulgară; prieten – limba slavonă.
 SINONIMELE Elevii rezolvă exercițiile 1 – 6 de la rubrica Explorare.
Ex. 1: Elevii ar trebui să observe că fiecare serie este alcătuită din cuvinte cu sensuri asemănătoare.
Ex. 2: Elevii ar trebui să observe că forma cuvintelor este diferită.
Ex. 3: Elevii ar trebui să observe că în fiecare serie sunt adjective, deci cuvinte care aparțin aceleiași părți de
vorbire.
Ex. 4: a. valoros; b. gustos; c. priceput; d. Apropiat
Ex. 5: Bradul este un copac montan. Nucul este un pom impunător. Elevilor li se va atrage atenția că alegerea
sinonimului depinde de context și că nu toate sinonimele sunt perfecte (cuvântul pom numește arbori care produc
fructe comestibile, în timp ce copac și arbore denumesc orice plantă cu trunchi înalt și puternic, lemnos și cu mai
multe ramuri cu frunze care formează o coroană).
Ex. 6: a. a informat; b. a observat. Împreună cu elevii, profesorul definește sinonimele și evidențiază faptul că
sinonimele trebuie să aparțină aceleiași părți de vorbire, alegerea sinonimului depinzând de context.

 ANTONIMELE Elevii rezolvă exercițiile 1 – 2 de la rubrica Explorare.


Ex. 1: Bucurie – Tristețe, bucuroasă, mulțumită, veselă, voioasă – tristă, supărată, posomorâtă, mâhnită.
Ex. 2: sus – jos Împreună cu elevii, profesorul definește antonimele.
REFLECȚIE Se rezolvă exercițiile 1 – 9 de la Aplicații.
Ex. 1: etern – veșnic; fricos – sperios; hărmălaie – gălăgie; hotărât – decis; încercare – tentativă; milă –
compasiune; prieten – amic; zâmbet – surâs.
Ex. 2: a. a îndepărta; b. a retrage; c. a îndepărta; d. a extrage; e. a publica; f. a rosti.
Ex. 3: a. păcălit; b. a chema; c. firesc; d. a scuti
Ex. 4: ați observat – ați remarcat etc.; pornește –începe etc.; drum – teren etc.; prima – întâia etc.
Ex. 5: a. a băga frica în oase – a speria; b. a duce cu zăhărelul – a ademeni, a înșela; c. a face din țânțar armăsar – a
exagera; d. a face rost – a obține; e. a-i lăsa gura apă – a dori; f. a-și aduce aminte – a-și aminti; g. a-i părea rău – a regreta; h.
a sta cu ochii în tavan – a lenevi.
Ex. 6: A. a aprinde – a stinge; cald – rece; centru – periferie; a începe – a termina; larg – strâmt; nou – vechi. B.
bunătate – răutate; a coborî – a urca; dragoste – ură; a economisi – a risipi; gros – subțire; răsărit – apus
. Ex. 7: apropiere – depărtare; ascuțit – bont; furios – calm; leneș – harnic; noroc – ghinion; obosit – odihnit; ușor –
greu; zi – noapte.
Ex. 8: vinovatul – nevinovatul; adevărul – minciuna, neadevărul; prietenul – dușmanul, rivalul; bun – rău
. Ex. 9: a. Scrie neciteț. Scrie ilizibil.; b. Au avut neșansă. Au avut ghinion.; c. Vor răspunde incorect. Vor
răspunde greșit.; d. Au lucruri inutile. Au lucruri nefolositoare.

7.Asigurarea feed-back-ului :
- Se realizează pe parcursul întregii ore, prin aprecieri verbale. Profesorul va face aprecieri după realizarea fiecărei
sarcini privind calitatea și nivelul activității, sugerând soluții/ reformulând răspunsurile care nu sunt corect construite
sau nu sunt concludente.
8. Evaluarea (1 min.):
- Se realizează prin aprecieri verbale,precum şi prin notarea elevilor cu o activitate deosebită pe parcursul
desfăşurării lecţiei.

9. Asigurarea retenţiei şi a transferului (1 min.):


- TEMĂ ex pag 31

S-ar putea să vă placă și