Sunteți pe pagina 1din 8

INSPECȚIE SPECIALĂ ÎN VEDEREA ACORDĂRII GRADULUI DIDACIC II

PROIECT DIDACTIC

Data: 13.05.2022

Profesor învățământ primar: Balaur Mădălina Elena

Școala Primară Nr.2 „Lunca Cetățuii”

Clasa: a III-a

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învățare: Simfonia florilor

Subiectul lecției: Verbul.Numărul verbului.

Tipul lecției: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

Scopul lecției: Consolidarea cunoştinţelor ce vizează noţiunea de verb, dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă
în concordanţă cu normele gramaticale în vigoare;
Competențe generale:

3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

Competențe specifice:

1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile

1.5 Manifestarea interesului pentru receptarea mesajului oral indiferent de perturbările de canal

2.4.Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup

2.5.Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale

Obiective operaționale:

O1 – să recunoască verbele și numărul verbelor din situațiile date;

O2 – să pronunțe corect verbele;

O3 – să scrie corect verbele;

O4 – să utilizeze verbele în comunicarea orală și scrisă.


Strategii didactice:

 Metode și procedee didactice: conversația, exercițiul, explicația, jocul didactic, problematizarea.


 Mijloace didactice: tabla, instrumente de scris, bilețele, coș cu flori, fișa de lucru, cartonașe.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
 Resurse umane: elevii clasei
 Resurse de timp: 45 minute

Bibliografia:

 Ministerul Educației Naționale (2014), „Programa școlară pentru disciplina LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ –
clasele a III-a și a IV-a”, București;
 Molan, V.(2014), „Didactica disciplinelor Comunicare în limba română și Limba și literatura română din
învățământul primar”, Editura MINIPED, București;
 Radu, A., Jeler, R.(2016), „Limba și literatura română” – manual pentru clasa a III-a, partea a II-a, Editura ARAMIS,
București;
 Grigore, A., Ipate-Toma, C., Ionică, N.S., Crivac, G.M., Anghel, A. (2016), „Limba și literatura română” – manual
pentru clasa a IV-a, partea a II-a, Editura ArsLibri, București.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Secvențele Ob. Conținutul instructiv-educativ al lecției Strategii didactice Evaluare


crt. lecției op. Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizar
e
1. Moment Asigur condițiile optime pentru desfășurarea Observarea
organizatoric lecției: aerisesc sala de clasă și pregătesc sistematică
materialele didactice.
Elevii își pregătesc propriile materiale necesare.
Verificarea Verific cantitativ şi calitativ tema. Urmăresc conversați
temei dacă toți elevii și-au scris tema, dacă aceasta este a
calitativ deosebită față de ora anterioară și dau
sugestii unde este nevoie. Dacă sunt greșeli tipice
fac, prin elevul vizat, corectarea în fața clasei/la
tablă, oral –după caz.
2. Captarea Se realizează următorul joc-ghicitoare: Pe jocul Tabla Frontal Capacitatea
atenției câteva bilețele sunt scrise cuvintele: nou, inegal, didactic marker elevilor de a
bun, tânăr, greu, scurt. Elevii trebuie să găsească identifica
sensul opus și să precizeze inițiala cuvântului cuvinte cu sens
descoperit. Aceasta va fi scrisă pe tablă și se va opus;
adăuga fiecare initială, până la epuizarea Capacitatea
cuvintelor, la final alcătuindu-se cuvântul elevilor de a
„verbul”. recunoaște
inițiala unui
cuvânt
3. Anunțarea Anunț subiectul lecției: Verbul. Numărul expunerea Tabla Frontal
temei și a verbelor. Obiectivele lecției vor fi anunțate într- Marker
obiectivelor o manieră accesibilă elevilor. Caietele
Se notează titlul la tablă și în caiete.
4. Reactualizare Într-un coșuleț sunt mai multe flori de hârtie pe conversați Coșuleț
a care sunt scrise întrebări menite să reactualizeze a Florile Frontal
cunoștințelor cunoștințele despre verb și numarul verbelor. Voi exercițiul de hartie Individual
alege, aleatoriu, câte un elev care să extragă o cu Capacitatea
întrebare și să răspundă la aceasta. întrebări elevilor de a
O1 - Ce este verbul? scrise pe defini verbul
O2 - Câte numere au verbele? ele
O4 - Spune trei verbe care să exprime o acțiune.
- Spune două verbe la numărul plural.
- Spune la ce număr sunt următoarele verbe:
mergem, dansăm, alergați.

5. Consolidarea Se realizează frontal o fișă de lucru (anexa 1), explicația Fișa de Frontal Capacitatea
cunoștințelor O1 cu exerciții diverse, de recunoaștere a verbelor și exercițiul lucru elevilor de a
O2 a numărului acestora, de scriere corectă a verbelor identifica
O3 și de așezare a verbelor la persoana potrivită. verbele din
O4 situațiile date
Împart colectivul de elevi în 4 grupe. Fiecare
elev va trebui să alcătuiască pe caiet o propoziție problema- Tabla Individual
cu un verb care să corespundă cerinței primite de tizarea marker Capacitatea
grupa din care face parte. Astfel: Caietele elevilor de a
O4 -grupa 1: verb care să exprime o acțiune la utiliza corect
numărul singular; verbele în
-grupa 2: verb care să exprime o stare la numărul comunicarea
plural;; scrisă
-grupa 3: verb care să exprime o acțiune la
numărul plural;;
-grupa 4: verb care să exprime o stare la numărul
singular;;

Frontal
Este numit câte un elev din fiecare grupă care
să citească propoziția alcătuită.

6. Obținerea O1 Se realizează jocul didactic „Adevărat sau jocul cartonașe Frontal Capacitatea de
performanței Fals ”. didactic a recunoaște
Fiecare elev va primi câte două cartonașe: unul verbele din
verde și unul roșu. Eu voi rosti în fața clasei situațiile date
enunțuri la care elevii vor trebui să raspundă cu
adevărat sau fals prin intermediul cartonașelor.
Pentru răspunsurile adevărate vor ridica jetonul
verde iar pentru cele false vor ridica jetonul roșu.
7. Asigurarea O1 Se realizează o scurtă evaluare a cunoștințelor exercițiul Fișă de Capacitatea de
retenției și a O2 asimilate prin intremediul unei fișe de lucru lucru Individual a înțelege și
transferului O3 individuale. răspunde
Se felicită primii trei elevi care au terminat cel corect la
mai rapid și corect. întrebările
adresate
8. Încheierea Se fac aprecieri și recomandări verbale, conversați Fișa de Frontal Aprecieri
activității individuale și generale, cu privire la ora a lucru verbale
desfășurată.
Se dă tema pentru acasă.
ANEXA 1
FIȘĂ DE LUCRU - VERBUL

1. Subliniază verbele din textul următor

“A fost odată un pescar care locuia împreună cu nevasta lui într-o colibă veche la malul mării.
Pescarul mergea în fiecare zi pe mare și pescuia ceasuri în șir.

Într-o zi pe când stătea așa și se tot uita în apa limpede, undița coborî mai adânc și, când trase de
ea, scoase afară un pește mare.”(Frații Grimm -Pescarul și nevasta lui)

2. Completează tabelul următor, folosind verbele:

dăruiești, calculez, pictăm, spărgeau, scrie, desenați

Numărul singular Numărul plural

3. Grupează următoarele verbe, în funcție de ceea ce exprimă:

Acțiunea Starea Existența

eram, merge, colorezi, stăteați, sunteți, doarme

SPOR LA LUCRU!

S-ar putea să vă placă și