Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 2.12.2021

Unitatea de învățământ: Școala Nr.1 Suceava

Clasa: a I-a C

Prof. înv. primar: Mihaela Rusu

Propunător: Irimescu Diana-Carmen

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: ,,Vine iarna”

Subiectul lecției: ,,Recapitulare-grupurile ce/ci”

Tipul lecției: Lecție de sistematizare, consolidare, fixare a cunoștințelor

Scopul lecției: Identificarea, în diverse contexte, a cuvintelor ce conţin grupurile de

litere ce/ci şi utilizarea corectă a acestor grupuri, în scris

COMPETENȚE SPECIFICE :

CLR

1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate

3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte scrise cu litere de tipar sau de mână

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

O1: să recunoască grupul de litere ce/ci în contexte diferite;

O2:să folosească grupul de litere ce/ci în contexte diferite;

O3: să dea exemple de cuvinte care conțin grupul de litere ce/ci;

O4: să citească corect și în ritm propriu cuvinte/enunțuri;


O5: : să stabilească poziția și ordinea cuvintelor din propoziții de 3-5 cuvinte;

Strategia didactică:

➢ Forme de organizare: frontal, individual

➢ Metode și procedee: conversația, explicația, lucrul cu manualul, exercițiul,

demonstrația, joc didactic

➢ Mijloace didactice: manualul, fișe de lucru, laptop, aplicația Wordwall

Strategia de evaluare: conversația de verificare, activitate de muncă individuală,

temă pentru acasă

Resurse

Umane: colectivul de elevi

Spațiale: sala de clasă

Temporale: 45 min

Bibliografie

➢ Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA

ROMÂNĂ Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a

➢ Manual pentru clasa I - COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

➢ Conf. univ. dr. Vasile Molan - Didactica disciplinelor ”COMUNICARE

ÎN LIMBA ROMÂNĂ ” și ”LIMBA ȘI LITERATURA

ROMÂNĂ” din învățământul primar - Ediție revizuită, actualizată și

completată, studii critice., Ed. Miniped, București, 2014

➢ Otilia Clipa - TEORIA ȘI METODOLOGIA INSTRUIRII - curs


Secvențele Ob Conținutul științific Forme de Metode și Mijloace Evaluare
lecției iect organizare procedee didactice
ive

1. Moment Organizez colectivul de elevi și frontal conversația


organizatoric pregătesc materialele necesare pentru
buna desfășurare a activității.
(manualul, fișe, aplicația
Wordwall )

2. Adresez elevilor întrebări despre frontal, conversația, capacitatea


Reactualizarea grupurile de litere învățate înainte individual explicația, de a
cunoștințelor de vacanță. exercițiul identifica
asimilate O3 Îi rog să-mi dea exemple de cuvinte grupurile
anterior care să conțină grupurile de litere de litere
ce/ci la începutul cuvântului, în învățate
O2 interiorul cuvântului, la sfârșitul fișa de
cuvântului. Iar pentru Ce/Ci să-mi lucru 1
dea exemple de diferite nume.
Înainte de a verifica tema, le dau
copiilor o fișă. Le explic ce au de
făcut, și anume, să coloreze
cuvintele ce conțin grupurile de
O1 litere ce/ci. În timp ce ei lucrează
fișa, verific tema.
3.Captarea O1 Folosesc un joc de descoperit creat frontal joc didactic laptop, capacitatea
atenției în Wordwall, ”Deschide caseta”. aplicația de a
În fiecare casetă copiii vor Wordwa recunoaște
identifica grupurile de litere ce/ci ll grupurile
din diferite cuvinte. de litere
învățate

4.Anunțarea Anunț elevii că astăzi vom frontal explicația capacitatea


subiectului recapitula grupurile de litere de
lecției și a învățate ce/ci . Le voi prezenta receptare
obiectivelor obiectivele lecției într-un limbaj a unui
operaționale accesibil lor. mesaj oral

5. Îi rog pe elevi să deschidă frontal, conversația, manualul capacitatea


Recapitularea manualul la pag.62 cu titlul individual explicația, , tabla de
cunoștințelor O1 ,,Recapitulare “. exercițiul receptare
O4 Îi rog pe copii să citească cu voce a unui
tare titlul lecției și îl scriu pe mesaj
tablă. Îi anunț că vom rezolva oral;
exercițiile pe rând și că am nevoie capacitatea
de atenție și implicare maximă. de a
Va fi denumit câte un elev pentru răspunde
fiecare cerință. În cazul în care un la
elev întâmpină dificultăți în întrebările
rezolvarea exercițiului, îl voi ajuta primite;
sau voi ruga un alt elev să
răspundă.
6. Obținerea O1 Prezint elevilor fișa de lucru nr.2 frontal, conversația, fișa nr.2 capacitatea
performanței. O4 Explic fiecare sarcină. La primul individual explicația, de
O5 exercițiu vor trebui sa sublinieze exercițiul valorificar
cuvintele în care apare grupul de ea
litere ce/Ce respectiv ci/Ci. La al cunoștințel
doilea exercițiu vor avea de or
realizat corespondența între asimilate
desene și cuvinte ilustrate. La al în contexte
treilea exercițiu vor colora diferite
steluțele care conțin cuvinte cu
grupurile de litere ce și ci la
sfârșit. La al patrulea exercițiu
vor descoperi animalele ascunse în
careu (pe orizontală și pe
verticală) . La al cincilea exercițiu
vor trebui sa formuleze întrebări
pentru răspunsurile date pe fișă.
Iar pentru ultimul exercițiu vor
trebui să ordoneze cuvinte pentru a
obține propoziții. Rezolvăm pe
rând exercițiile, doar după ce
explic cerința și mă asigur că au
înțeles ce au de făcut.

7.Încheierea O1 Încheiem activitatea într-un ton frontal conversația


activității O3 jucăuș . Le prezint elevilor două individual
ghicitori ,a căror răspuns să
cuprindă grupurile de litere ce/ci .
Le spun copiilor tema pentru acasă
și explic pașii pentru realizarea ei.
Tema: Găsiți o ghicitoare a cărui
răspuns să cuprindă grupurile de
litere ce/ci .
Fac aprecieri generale și
individuale referitoare la
implicarea pe parcursul orei, a
modului în care au realizat
sarcinile primite, a
comportamentului avut.

S-ar putea să vă placă și