Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19.05.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Cezar Petrescu” – Bușteni
CLASA: I
PROPUNĂTOR: Țănău-Rădulescu Alexandra Andreea
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Eroi de poveste
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetele „cs,, ,,gz„ şi litera ,,x”
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECȚIEI: Predare – învăţare
SCOPUL LECȚIEI: Dezvoltarea deprinderilor de a citi şi scrie corect cuvinte care conţin ,,x”, a abilității de a alcătui enunţuri cu
astfel de cuvinte şi a deprinderilor de a citi cursiv, conştient şi expresiv un text de mică întindere; îmbogăţirea vocabularului şi
dezvoltarea creativităţii.

Competenţe specifice integrate:

1.Comunicare în limba română:


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene evenimente familiare;
4.1. Scrierea literelor de mână;

2. Matematică şi explorarea mediului:


1.1 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;

3. Dezvoltare personală
2.1 Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;

4. Muzică şi mişcare:
2.2 Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm;

5. Arte vizuale și abilități practice:


1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice ;

Obiective operaţionale:
O1 - să citească cuvinte şi propoziţii după anumite cerinţe date;
O2 - să răspundă la întrebări oral;
O3 - să identifice sunetul [x] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O4 - să recunoască litera de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului [x] în pagina din abecedar şi în alte surse;
O6– să realizeze corelaţia dintre sunet şi literă în procesul citirii;
O7 – să alcătuiască enunţuri după criterii date;
Ora a II-a
O1 - să identifice sunetul [x] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O2 - să pronunţe corect sunetul [x], în silabe şi cuvinte;
O3 - să identifice elementele grafice componente ale literei;
O4 - să scrie/transcrie corect, lizibil şi estetic, în ritm propriu litera nouă, izolat, în cuvinte şi propoziţii ce conţin litera [x];
O5 - să realizeze corelaţia dintre sunet şi literă în procesul citirii şi scrierii;
O6 - să alcătuiască enunţuri după criterii date;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică; conversaţia, explicaţia, demonstraţia; exerciţiul, jocul didactic;
Resurse materiale: planşă cu litera ,,x” de tipar şi de mână, fişe de lucru, ilustraţii, planşă cu eroii întâmplării, laptop;
Forme de organizare : frontal, în perechi, pe echipe, individual;
Resurse umane: 15 elevi
Resurse temporale: 2x (40 minute activitate+10 minute activităţi în completare)

Bibliografie:
Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, “Manual pentru clasa I”, Editura Didactică și pedagogică, Bucureşti, 2018
Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a
Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Vasile Molan, Didactica disciplinei limba şi literatura română în învăţământul primar, Ed. Miniped, Bucureşti, 2014
SCENARIUL DIDACTIC
Lecţia I
Secvențele Act. Ob Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
instruirii și Integr. op Activitatea învățătorului procedee didactice organizare
dozarea
1. Moment Organizarea colectivului de elevi, pregătirea
organizatoric materialelor necesare, precum şi asigurarea conversaţia frontal
1min unui ambient optim pentru elevi.

Verific cantitativ tema şi ofer lămuriri acolo observaţia caietele


unde este cazul. . Joc didactic ,,Ghici cine sunt„. conversaţa elevilor
Elevii vor lucra în perechi. Fiecare pereche Observarea
primește bilețele, pe care sunt scrise diferite joc didactic bilețele în perechi sistematică
2.Reactualizarea CLR O7 litere. Le vor recunoaște, integra intr-un
cunoştinţelor cuvant cu care vor alcătui apoi,enunțuri;
5 min exerciţiul
Prezint copiilor săculețul buclucaș care conține observaţia marionete
DP un proverb.Solicit copiilor să așeze in ordine laptop Observarea
O2 cuvintele descoperind proverbul și să imi spună conversaţia sistematică
3. Captarea ce sentimente le transmite -„GRABA STRICĂ frontal
atenţiei TREABA!
3min Le prezint o planşă în care este reprezentat un
Taxi. Elevii intuiesc planşa alcătuind propoziţii metoda planşe cu
MEM O3 pe baza acesteia. Ajungem la fonetică, Taxi-ul și
propoziţia: ,,Alexandru este rușinat”. Se analitico- băieții
analizează schema propoziţiei: numărul de sintetică
cuvinte, despărţim în silabe cuvântul Alexandru,
precizăm numărul de silabe şi sunete pentru
fiecare silabă, evidenţiind sunetul x, dar și
pronunția acestuia.
4. Anunţarea Astăzi la ora de Comunicare în limba română Observarea
subiectului lecţiei vom călători cu taxiul și Alexandru- care ne vor explicaţia frontal sistematică
1min ajuta să învăţam sunetul şi litera x.
5. Dirijarea Pronunţ demonstrativ sunetul x, elevii repetând demonstraţia frontal Observarea
O3
învăţării şi ei după mine. sistematică
25 min Solicit copiilor să-mi dea exemple de cuvinte exerciţiu individual
O3
care încep/conţin/se termină cu sunetul x.Vor
observa pronunția.
Joc pentru descoperirea sunetului nou: frontal capacitatea
O2
MM - citesc diverse cuvinte care conţin sau nu joc didactic de a
sunetul nou iar copiii vor trebui să bată din răspunde
O2 palme la auzul acestuia:xilofon,expoziție, Xenia, corect la
taximetrist,etc.Despărțim cuvintele în silabe observaţia întrebări
O1
precizând locul sunetului nou.
Prezentarea literei x mic de tipar- exerciţiul
O1 Prezint planşa cu litera şi elevii o observă. laptop
Împart elevilor fișele de lucru. Anexa1 conversaţa
O1
Descoperirea literei învățate, vor incercui litera
x. planşa cu
Citirea cuvintelor scrise și despărțirea lor în litera x individual capacitatea
silabe. exerciţiul de
Citirea textului (în şoaptă) fișe concentrare
Elevii citesc în şoaptă textul, după care adresez a atenţiei
câteva întrebări pentru a verifica dacă citirea a
fost conştientă. Urmează citirea în lanţ, frontal
explicarea cuvintelor necunoscute şi alcătuirea explicaţia
propoziţiilor. 1.Unde se grăbea Alexandru?
2.Cui i-a spus Maxim că pleacă?
3.Unde au încercat să treacă cei doi prieteni? Fișă
4.De ce taximetristul claxonă și frână brusc?
5.Ce le-a spus taximetristul copiilor? capacitatea
6.De ce copiii au roșit? individual de receptare
7.Ce învățăm din acest text? a mesajului
Citesc textul model respectând semnele de demonstraţia frontal transmis
punctuaţie şi intonaţia pentru a capta atenţia individual
copiilor. exerciţiu
Solicit elevilor să precizeze numărul de alineate,
semnele de punctuație folosite și să motiveze
folosirea lor.
6. Obţinerea ,,Eu zic una, tu zici multe!” folosind cuvinte ce
performanţei conţin sunetul x:
5 min pix – pixuri exerciţiul frontal observarea
extraterestru - sistematică
xerox-
examen-etc

7. Activitate AVAP Fiecare copil va primi o fișă cu reguli de conversația fișă individual observare
în completare circulație de colorat .Anexa sistematică
10 min Audierea cântecului: ,,Reguli de ciurculație„
https://www.youtube.com/watch?
v=JU2D0n_LHs0
8. Încheierea MM Fac aprecieri generale şi individuale asupra
activităţii participării elevilor la lecţie, precum si asupra conversaţa frontal observare
1 min comportamentului lor pe parcursul orei. sistematică

SCENARIUL DIDACTIC
Lecţia II
Secvențele Act. Ob Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
instruirii și Integr op procedee didactice organizare
dozarea
1. Moment Organizarea colectivului de elevi, pregătirea
organizatoric materialelor necesare, precum şi asigurarea conversaţia frontal
2min unui ambient optim pentru elevi.
Ora trecută am învăţat despre sunetul x. Ora capacitatea de
aceasta propun să învăţăm să scriem Explicaţia frontal receptare a
litera ,,x”, pentru a putea scrie cât mai multe mesajului
cuvinte, propoziţii și cât mai frumos. Pentru transmis
asta trebuie să fiţi mult mai atenţi la scrierea
2. Anunţarea elementelor din care este alcătuită fiecare
subiectului literă în parte; vom scrie apoi cuvinte şi
lecţiei propoziţii.
1min Vom lucra şi pe grupe, vom juca chiar un joc
în incheierea lecţiei dar pentru aceasta trebuie
să fiţi cât se poate de atenţi şi rapizi.
3. Dirijarea Extragem din text propoziţia ,,Alexandru se observarea
O1
învăţării grăbea”. Realizăm schema propoziţiei: metoda fonetică Fișă de frontal sistematică
O2
2min numărul de cuvinte, identificăm cuvântul în analitico sintetică lucru
care se află sunetul nou, despărţim în silabe,
O3 identificăm numărul acestora şi sunetele care
le compun evidenţiind poziţia sunetului x . observarea
O4
Prezentarea literei x mic de mână. sistematică
Prezint planşa cu litera nouă. Stabilim planşa cu frontal
MM elementele grafice componente.. Scriu litera pe demonstraţia litera x
tablă şi explic fiecare mişcare. 2-3 elevi vor
scrie litera la tablă iar ceilalţi în aer, pe palmă observarea
sau pe bancă. exerciţiu sistematică
O5

Urmează încălzirea mânuţelor apoi reamintesc observaţia


O6
poziţia corectă a corpului şi a caietului în explicaţia individual
timpul scrierii după care se va scrie în caiete
trei litere; verific corectitudinea scrierii apoi
se continuă scrierea literei pe 3 rânduri. exerciţiul Caiete
scriere
explicaţia frontal
Explic modul de legare al literei x cu alte
litere în cuvinte: pix, xerox etc. Elevii scriu şi
ei cuvântul pe caiete.
exerciţiu
individual
4.. Obţinerea Fiecare echipă a primit o fișă de lucru. Va Observarea
performanţei O5 câștiga echipa care rezolvă corect sarcinile de exerciţiul Fișă de pe echipe sistematică
15 min lucru. Anexa 4.. lucru
1.Grupează cuvintele în coloane.....
2. Ordonează cuvintele pentru a obţine o
propoziţie..
3.Completează cuvintele...
5. Activitate O1 Voi grupa elevii pe echipe pentru a juca Să ne Observare
în completare AVAP imaginăm. Vor desena pe o foaie o schiță a joc didactic fişe de pe grupe sistematică
O2 unei excursii pe care au realizat-o! lucru
10 min

6. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale asupra


activităţii participării elevilor la lecţie, precum si asupra conversaţia frontal observare
1 min comportamentului lor pe parcursul orei. sistematică

Anexa 1

Litera x
1. Citește cuvintele și încercuiește litera x.

Xenia xerox exersez taximetrist

Alexandru extraordinar examen taxă

2. Desparte în silabe următoarele cuvinte apoi precizează poziția literei x :

examen …………………. taxă………………….. Alexandru ………………

pix ………….. fix …………… exemplu…………………..


Anexa 2

Graba strică treaba !

Alexandru se grăbea la un meci de box.


-Mamă,plec! Mă așteaptă Maxim, spuse Alexandru.
Cei doi prieteni au încercat să traverseze strada într-un loc interzis.Un taximetru se apropia cu viteză.
Taximetristul claxonă și frână brusc:
-Copii, strada se traversează la semafor sau pe zebră! îi mustră el.
Alexandru și Maxim au roșit. De ce oare?
Alexandru se
grăbea.
---------------------------
.
Anexa 3.
Fișă de lucru
1. Grupează cuvintele in coloane: exercițiu,examen,boxă,text,exact,exclamă,exemplu,taxi.

cs gz
.............. .........................
.................. .........................
.......................... ........................
.......................................... ...........................

2. Completează cu literele potrivite:

e_cursii, e_emplu, mi__unea, cla__on, co__,


e__ercițiu, ti__it, Ale__andru, ru__ac.

3. Ordonează cuvintele pentru a obține enunțuri apoi transcrie:


xilofon,cântă,Alexe,la. ..................................................................................................................................................
începe,ora,fix,examenul,la,opt ....................................................................................................................................................
a fost,Axinte, excursie,în. ....................................................................................................................................................
rezolvă,Alexandrina,exercițiu,un ....................................................................................................................................................
excelent,învață,Roxana,școală,la ...................................................................................................................................................
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și