Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul de Arte ”Ionel Perlea”


CLASA: a III-a A
DATA: 12.03.2021
ORA: 8.00-8.40
ÎNVĂȚĂTOR: Moga Iuliana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA:Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Salutare, primăvară!
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SUBIECTUL: Adjectivul. Acordul adjectivului cu substantivul
TIPUL LECȚIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe
DOMENII INTEGRATE:
Competențe specifice:
L.L.R.
1.1 Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
1.4 Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare
2.1 Descrierea unui obiect sau a unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
2.5 Adaptarea vorbirii la diferite situații de comunicare
4.5 Manifestarea disponibilității pentru transmiterea în scris a unor idei

Competențe integrate:
Științe ale naturii:
1.1 Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii

Educație civică:
2.2 Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
3.1 Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru

Obiective operaționale:
a. Cognitive:
OC1: Să definească părțile de vorbire învățate;
OC2: Să recunoască adjectivul și substantivul pe care acesta îl însoțește;
OC3: Să realizeze acordul în gen și număr dintre adjectiv și substantiv a cărui însușire o exprimă;
OC4: Să analizeze morfo-sintactic adjectivele din propozițiile date;
OC5: Să transforme substantivele date în adjective și invers;

b. Motrice:
OM1: Să mânuiască materialul intuitiv;
OM2: Să adopte o poziție adecvată a corpului în timp ce scriu;
c. Afective:
OA1: Să colaboreze în rezolvarea sarcinilor;
OA2 : Să respecte normele de comportament;
OA3: Să reacționeze pozitiv dorind să răspundă;
OA4: Să manifeste interes pentru noile cunoștințe.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, munca independentă, jocul didactic, învățarea prin descoperire,
problematizarea
Mijloace de învățământ: fișe de lucru, flip-chart, coli de flip-chart, calculator, manuale, auxiliar, caiete, post-it, scrisoare
Modalități de organizare a colectivului: frontal, individual

RESURSE:
- umane: 15 elevi
- temporale: 40 minute
- locul de desfășurare: sala de clasă, activitate on-line

BIBLIOGRAFIE:
Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Limba și literatura română, manual pentru clasa a III-a, Editura Art, București, 2016
Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a III-a și a IV-a, anexa la ordinul Ministrului Educației
Naționale nr.5003/2.12.2014
Molan Vasile, Didactica disciplinei ”Limba și literatura română în învățământul primar”, 2010, Editura Miniped, București
www.didactic.ro
www.paginilemele.ro
www.clasamea.eu

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ


NR. MOMENTELE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI EVALUARE
OB.
CRT. LECȚIEI DEMERSUL DIDACTIC RESURSE RESURSE FORME DE
OP.
PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE
Moment Se vor pregăti materialele necesare bunei
1. organizatoric desfășurări a orei de Limba și literatura conversația sala de clasă organizare observare
1 min română și se va asigura un climat favorabil frontală sistematică
învățării.
Se verifică oral tema, cantitativ și calitativ.
2. Verificarea temei OA3 Elevii se autocorectează cu verde. Se fac conversaţia caietele de activitate aprecierea
5 min aprecieri verbale și se dau explicații acolo temă frontală verbală
unde este cazul. explicația
3. Reactualizarea OC1 Se verifică noțiunile însușite în lecțiile aprecierea
cunoștințelor anterioare referitoare la părțile de vorbire conversația frontal verbală
5 min OA1 învățate:
”Ce este substantivul?” exercițiul
OA3 ”De câte feluri sunt substantivele?” răspunsurile
”Dați exemplu de un substantiv comun, elevilor
propriu.”
”Câte genuri ale substantivului sunt?
Exemplifică.”
”Dați exemplu de un pronume personal ,
persoana a III-a singular, persoana I plural,
a II-a singular”.
Se recită poezia despre adjectiv.
3. Captarea atenției Elevii primesc o scrisoare de la o rază de
4 min soare, fiica cea mică a mândrului astru. Se observare
OA2 citește de către învățător și se poartă o conversația scrisoare activitate sistematică
discuție (anexa 1). De asemenea, prințesa frontală
lasă pentru fiecare activitate câte un plic în plic
care se află sarcini diferite.
Se deschide plicul pentru Limba și literatura evaluare orală
română.
Sarcina 1
Se inițiază jocul ”Bate din palme”. Se vor
OC1 enunța zece cuvinte ce exprimă denumiri ale răspunsurile
OA1 părților de vorbire învățate ( substantive, explicația elevilor
OA3 pronume, adjective), iar elevii trebuie să orală
bată din palme atunci când aud cuvinte ce jocul didactic
denumesc însușiri: frumoasă, ghiocel, firav,
rază, dulce, Ion, bucuros, rece, eu, mare.
” Ce parte de vorbire exprimă însușirea unei
ființe, unui lucru sau al unui fenomen al
naturii?” (adjectivul)
4. Anunțarea temei și Elevii sunt anunțați că astăzi vom învăța conversația caiete activitate
a obiectivelor despre acordul adjectivului cu substantivul. frontală
2 min Se scriu pe tablă data și titlul lecției tabla
” Adjectivul. Acordul adjectivului cu
substantivul” iar elevii notează în caiete.
6. Dirijarea învățării OM1 Sarcina 2
15 min Se rezolvă oral următorul exercițiu:
Ce însușire nu corespunde? Motivează! învățarea prin planșă individual observarea
 roșu, lacom, albastru, alb ( adjectivele descoperire flip-chart frontal sistematică
denumesc culoarea)
 înalt, scund, grăsuț, cuminte ( adjectivele
denumesc mărimea)
 dulce, acru, bucuros, sărat ( adjectivele
denumesc gustul )

Sarcina 3
OC4 Se analizează adjectivele din propoziția
OA3 enunțată. exercițiul planșă frontal aprecierea
” De sub zăpada cristalină au ieșit ghioceii conversația caiete verbală
firavi”
OC3 Sarcina 4
Descopăr tabla pe care se află scris
OA4 următorul text, care se află și pe fișa de problematizarea
exerciții primită de fiecare elev (anexa 2). fișă de lucru frontal răspunsurile
Un chiot nesfârșite străbate pădurea. Iarba învățarea prin elevilor
gălbui de toamnă e udă. Umblu prin iarba descoperire
dese cu picioarele gol. frontal
- cu ajutorul elevilor se identifică greșelile
și se poartă discuție pe baza lor
”-Pentru că aceste cuvinte se folosesc în exercițiul
vorbire, ce sunt ele?” (Părți de vorbire)
”-Cum am spus la început că se numesc
aceste cuvinte? (Adjective)
”-Deci, ce am putea spune despre
adjective?
Adjectivul se acordă în număr și gen cu
substantivul pe care îl determină.
7. Obținerea OC5 Se rezolvă ex. 5 și 6-pag.31 ( manual ) conversația manual munca observare
performanței Identifică adjective, ca în model: independentă sistematică
5 min OM2 portocală-portocaliu explicația
argint-
cenușă- exercițiul caiet frontal răspunsurile
vișină- gramatical elevilor
OA3
OA4 Transformă substantivele și adjectivele
care le însoțesc, după modelul dat:
nor plumburiu- nori plumburii-
plumburiii nori
copil zglobiu-
urs cafeniu-
8. Asigurarea OM1 Li se oferă petale de flori pe care vor scrie conversația post-it individual aprecieri
feed-backului câte un cuvânt despre cum a fost lecția , frontal verbale
2 min folosind adjective, pe care le vor atașa în ”Copacul
”Copacul-Adjectivelor”. Adjectivelor”

9. Încheierea OA2 Se fac aprecieri asupra modului de lucru și explicația auxiliar frontal aprecieri
activității se dă spre rezolvare ex.6 și 9-pag.57/58 verbale
1 min (caietul de exerciții)

S-ar putea să vă placă și