Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Profesor coordonator practică: Anuței Gabriela


Profesor metodist: Popescu Mariana
Profesor înv.preprimar: Cuzenco Luminița
Propunătoare: Moglan Maria-Magdalena
Clasa: a XI-a G

Data: 14.01.2021
Unitatea de învățământ: Colegiul Național ,,Mihai Eminescu” Suceava
Grupa: Mare B
Tema activității: Predarea numărului și a cifrei 5
Tipul de activitate: predare-învățare de noi cunoștințe
Domeniul experiențial: Domeniul științe ( Matematică)
Scopul activității: numărarea în intervalul 1-5; scrierea corectă a cifrei 5
Obiective operaționale:
O1 Să numere corect până la numărul 4
O2 Să numere corect până la numărul 5
O3 Să identifice mulțimile cu 5 elemente
O4 Să numere degetele de la mână
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: explicația, conversația, exercițiul
Forme de organizare a activității: frontal, individual
Mijloace didactice: Micky Mouse, planșe cu mulțimi, mâna umană, recompense
Durata: 30 minute

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Momentele Ob Conținutul activității Strategii didactice Evaluare/
activității .
Activitatea propunătoarei Activitatea Metode și Mijloace Forme de metode şi
preșcolarilor procedee didactice organizare indicatori
1.Moment Se asigură condițiile necesare Copiii se așază pe
organizatoric unei bune desfășurări a activității: scăunele și adoptă
aerisirea sălii de grupă, pregătirea poziția indicată de Conversația Frontal
materialului didactic necesar propunătoare.
activității de matematica,
aranjarea mobilierului în semicerc
și asigurarea unei atmosfere
propice desfășurării activității.
2. Captarea şi Mă prezint in fața copiilor, după Copiii ascultă cu
orientarea care pentru captarea atenției le voi interes.
atenţiei prezenta pe micul meu prieten din
copilărie Micky Mouse Micky Mouse Capacitatea
-Copii, el este prietenul meu din Conversația Frontal de
copilărie Micky Mouse. concentrare a
A venit astăzi cu mine ca să ne copiilor.
ajute să învățăm la ora de
matematică. - Da!
Sunteți pregătiți?
3. Anunţarea O1 -Pentru început, haideți să Planșe cu Frontal Capacitatea
temei şi a numărăm mașinuțele din această Copiii numără Conversația mulțimi copiilor de a
obiectivelor mulțime. mașinuțele din număra
Câte mașinuțe sunt în mulțime? mulțime(- 1, 2, 3, 4.) mașinuțele
-Bravo, copii! -În mulțime sunt 4 din mulțime.
În continuare, vom învăța numărul mașinuțe.
și cifra 5. Ce vom învăța astăzi? -Astăzi vom învăța
numărul și cifra 5.
4. Prezentarea -Copii, numărul 5 este următorul Copiii ascultă cu Explicația Frontal
noului conţinut O2 număr în șir după numărul 4. atenție explicațiile Micky Mouse
şi dirijarea Numărului 5 îi corespunde cifra practicantei.
învăţării 5. Deci, ce cifră îi corespunde -Numărului 5 îi
numărului 5? corespunde cifra 5.
-Copii, Micky a pus în săculețul Copiii numără Exercițiul Planșa cu Frontal
lui mai multe jucării pentru jucăriile din sac. mulțimi
prietenii lui dar nu mai știe dacă
le-a pus pe toate. Haideți să îl Capacitatea
ajutăm să numere jucăriile. copiilor de a
-Copii, vă descurcați foarte bine. -Da! număra
O2 - Micky, vrea să îl ajutăm să-și Copiii încep să Planșa cu corect
găsească animalele...Prietenul lui, numere animalele Exercițiul mulțimi Individual/Fronta elementele
Donald a amestecat animalele cu din mulțimi pentru a l mulțimilor.
ale altor oameni și acum nu mai le găsi pe cele ale lui
O3 știe care sunt ale lui Micky, însă Micky.
Micky mi-a zis că animalele lui
stau doar cate 5.
Ce spuneți, îl ajutăm pe micky?

5.Obţinerea O5 -Micky este tare fericit pentru că Conversația Frontal Capacitatea


performanţei l-ați ajutat astăzi, i-ați fost de Individual copiilor de a
mare folos. Acum, ca să ne mai recapitula
relaxăm puțin vreau să ridicați o cele învățate
mână în fața voastră. Cine vrea să pe corpul
numere cate degete are? -1, 2, 3, 4, 5. Exercițiul uman.
-Bravo! Noi avem 5 degete la o Eu am 5 degete. Frontal
mână. Cine vrea să îmi numere și Individual
la cealaltă?

6. Evaluarea Voi face aprecieri generale și Ascultă cu atenție Conversația Recompense Frontal Aprecieri
individuale asupra modului de aprecierile verbale. Individual generale și
participare la activitate. Le dau Părăsesc sala în individuale.
copiilor recompense apoi asigur liniște.
ieșirea ordonată din sala de
grupă.
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și