Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: I
OBIECTUL: MUZICA
SUBIECTUL: Cantec de primavara – L.Comes
TIPUL LECTIEI : formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL LECTIEI :
- formarea deprinderilor privind pozitia corecta in timpul cantarii;
- imbogatirea repertoriului muzical;
- formarea deprinderii de a canta corect.

OBIECTIVE DE REFERINTA:
 sa reproduca un repertoriu de cantece receptate dupa auz, respectand intonatia corecta
 sa evidentieze prin miscarea corpului continutul de idei ale textului
 sa recunoasca auditiv, dupa structura ritmica, cantecele invatate

OBIECTIVE OPERATIONALE :
La sfarşitul orei elevii vor fi capabili :

1. sa intoneze cantecul respectand cerintele elementare de cant: pozitie, respiratie şi


2. dictie corecta;
3. sa inteleaga continutul cantecului;
4. sa-şi insuşeasca noul cantec;
5. sa coloreze fişele de lucru;
6. sa repete cantecele cunoscute;
7. sa participe cu placere şi interes la lectie.
METODE ŞI PROCEDEE :
- Conversatia
- Observatia
- Jocul didactic
- Audierea muzicala
- Exercitiul prin cantare
- Munca independenta
- Problematizarea

MATERIALE DIDACTICE :
- CD cu cantecul respectiv
- fişe didactice
- laptop
- videoproiector
-
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, individuala, pe grupe

BIBLIOGRAFIE:
1. Programe şcolare pentru clasa 1 , nr. 3656/29.03.2012
2. Elena Joita, Didactica aplicata, Editura „Gheorghe Alecsandri”, Craiova, 1994;
3. Georgeta Aldea, Didactica educatiei muzicale in invatamantul primar”, Editura
Didactica şi Pedagogica, Bucureşti, 2001;
4. Laurentiu Palade, Corina Palade, Ghide metodic pentru invatamant preşcolar şi
primar, Editura Taida, Iaşi, 2008
5. Motora-Ionescu Ana, Indrumator pentru predarea muzicii la cl. I-IV, Bucureşti, Ed.
Didactica şi Pedagogica, 1973
Strategii didactice
Momentele Timp Continutul știintific
lectiei Metode și Mijloace Forma de Evaluare
procedee didactice organizare

1. Moment 2’ Se asigura conditiile optime pentru Observarea


organizatoric desfaşurarea activitatii. Instructajul Frontal sistematica
Se pregatește materialul didactic.

2. Captarea 5’ Captarea atentiei se va realiza printr-un rebus. Conversatia Rebus Frontal Observarea
atentiei Elevilor le este prezentat cosuletul Zanei Exercitiul Imagini Individual sistematica
Primavara. In cosulet elevii vor descoperi Expunerea
flori care contin cate o intrebarea. Observatia
Sunt ales catre 3 elevi de pe fiecare rand sa
treaga din cosulet cate o floare si sa raspunda
la intrebari . Cuvintele din rebus vor face
referire la tema saptamanii – „Primavara”.
3. Anuntarea 1’ Astazi la ora de muzica și mișcare vom Conversatia Frontal Observarea
subiectului și a invata un cantec nou, „Cantec de primavara sistematica
obiectivelor – L.Comes” – ii uram Primaverii “Bine ai
sosit!”

4. Pregatirea 2 Elevilor li se cere sa se ridice in picioare Demonstratia Frontal Capacitatea


vocala pentru a putea efectua cateva exercitii de de a-şi incalzi
respiratie: - Ne inchipuim ca suntem pe Individual vocea
Exercitii de camp şi gasim o floare frumoasa. O
respiratie culegem, o mirosim şi exclamam «Ce
frumos miroase floarea!» Exercitiu
- Foarte bine! Acum, in timp ce expiram
vom rosti de doua ori «Ce frumos miroase
floarea!»
Acum ne inchipuim ca suntem o minge care
se umfla (inspiram) şi o minge care se
dezumfla incet (expiram). Ridicati mainile la
nivelul umerilor şi pronuntati sunetul «sss».
Acum vom face cateva exercitii pentru
incalzirea vocii.
Exercitii de do – „mor, mor, mor, mor
cultura vocala mi-sol – „cu-cu, cu-cu”
do2 –uuuu
(arpegiul: do,mi, sol, do (urcare şi coborare).

(La fiecare exercitiu demonstrez, dau tonul


şi semnalul de inceput şi execut impreuna cu
elevii cerinta.)
5.Reactualizarea 5 Elevii vor fi intrebati ce cantec au invatat ei Conversatia Frontal Capacitatea
cunostintelor ora trecuta la educatie muzicala elevilor de a-
dobandite Ei raspund ca au invatat cantecelul şi aminti
„Infloresc gradinile!” cantecelul
Le este solicitat elevilor ca sa-l cantam o invatat ora
data impreuna cu cadrul didactic. trecuta.
Felicitari! Ati cantat foarte frumos! Exercitiu Individual
6. Dirijarea 20’ Elevilor le este prezentat cantecul “Cantec Conversatia Videoproiec- Frontal Observarea
invatarii de primavara” Exercitiul tor Individual sistematica
Pentru inceput, vom citi versurile cantecului Expunerea
și le voi explica copiilor cuvintele pe care Explicatia
aceștia nu le cunosc si vom raspunde la
intrebari preum: Planșa cu
 Despre ce-este vorba in acest cantec? versuri
o In acest cantecel este vorba
despre anotimpul de
primavara.
 Ce se intampla cu natura in
anotimpul de primavara?
o In anotimpul de primavara
pasarile calatoare se intorc la
noi in tara.
 Deci, acest cantec este despre….
o …natura
Elevii memoreaza versurile cantecului Conversatia Frontal Observarea
Cantecelul se va invata pe fragmente. Exercitiul sistematica
Deoarece strofele au versuri scurte, se vor
invata pentru inceput prima strofa, vers cu
vers. Dupa ce prima a fost memorizata cu
succes se memoreaza a doua strofa .

Versuri:
1.Iarna, sa te duci cu bine,
Primavara vine, vine,
Vestitorii au sosit
In zavoiul intinerit!
Vestitorii au sosit
In zavoiul intinerit!

2.Mult dorita primavara,


Ne jucam din nou pe-afara.
Sub caisul inflorit
Bine, bine ai venit!
Sub caisul inflorit
Bine, bine ai venit!
Pentru invatarea strofelor, copiii vor audia Conversatia Frontal Observarea
cantecul pe fragmente de cateva ori. Exercitiul sistematica
Dupa ce aceștia știu tot cantecelul, il vor
repeta o data in intregime.

7. Obtinerea 5’ Li se propune copiilor sa cante fiind impartiti Conversatia Pe grupe Observarea


performantei pe doua grupe: Grupa fetelor și grupa Exercitiul sistematica
baietilor. Voi preciza ca grupa care canta cel
mai frumos și respecta și mișcarile invatate va
primi aplauze din partea celeilalte grupe.
Le propun elevilor sa deseneze un peisaj de
8. Asigurarea 7’ primavara in care sa reprezinte versurile Conversatia Foaie de Individual Capacitatea
feedback-ului invatate astazi despre primavara, cu ajutorul Exercitiul desen elevilor de a
cantecelului „Cantec de primavara!” Auditia desena un
pe fondul muzical „Primavara”, din ciclul Creioane peisaj de
Anotimpurile – de Antonio Vivaldi colorate primavara.
Elevii deseneaza un peisaj de primavara.

9. Incheierea 5’ In incheiere copiii vor primi tema pentru Conversatia Fișa de Frontal Aprecieri
activitatii acasa – repetarea versurilor cantecului invatat. colorat Individual verbale
Se fac aprecieri despre desfasurarea lectiei si Autocolante
se pun calificative elevilor.

S-ar putea să vă placă și