Sunteți pe pagina 1din 9

Școala Gimnazială Nr.

33 Galați

Proiect didactic
Clasa Pregătitoare C
~ Îngerașii ~

Prof. înv. Primar


Atanasiu Andreea
Proiect didactic

Data: 11.10.2021
Unitatea de învățământ: Școala Nr. 33 Galați

Profesor învățământ primar: Atanasiu Andreea


Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Muzică și Mișcare
Unitatea de învățare : ,,Poveștile, daruri ale planetei noastre”
Subiectul lecției: ,,Prietenia”
Tipul lecției: predare de noi cunoștințe
Forma de realizare: frontal
Durată: 45 minute

Competențe specifice Muzică și Mișcare


1.1.Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate, intensităţi şi viteză de succesiune diferite.
1.2. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.
1.3.Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm.

Obiective operaționale Muzică și Mișcare:


O1: să identifice răspunsurile corecte la ghicitori.
O:2: să intoneze corect diferite onomatopee din natură dictate de propunătoare.
O3: să intoneze cântecul „Găinușa cea moțată” respectând cerințele elementare de cânt: poziție, respirație, emisie și dicție corectă;
O4: să cânte cântecul învățat în cor și în grupuri mici, sincronizându-se cu colegii;
O5: să se miște în ritmul muzicii interpretate, folosind ca instrument de reprezentare muzicală propriul corp (bătăi din palme, din picioare,
pocnete din degete).

Strategii didactice
Resurse procedurale: explicația, exercițiul, conversația, demonstrația.
Resurse materiale: nasturi, lipici, tablă, fișe.
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse procedurale: explicația, exercițiul, conversația, demonstrația.
Resurse materiale: nasturi, lipici, tablă, fișe.
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse procedurale: explicația, exercițiul, conversația, demonstrația.
Resurse materiale: nasturi, lipici, tablă, fișe.
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse procedurale: explicația, exercițiul, conversația, demonstrația.
Resurse materiale: nasturi, lipici, tablă, fișe.
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse procedurale: explicația, expunerea, conversația, demonstrația, exercițiul muzical
Resurse materiale: nasturi, lipici, tablă, fișe.
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse materiale:
Forme de organizare: frontal
Resurse umane: 24 elevi

Bibliografie:
„DIDACTICA EDUCAȚIEI MUZICALE ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR”, editura „Didactică și pedagogică”, București, 2001
„PROGRAMA ȘCOLARĂ PENTRU MUZICĂ ȘI MIȘCARE” CLASA PREGĂTITOARE

Etapele lecției Desfășurarea activității Strategia didactică


Ob Evaluare
. op Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organizatorice
1.Moment Crearea condițiior necesare bunei Observarea
organizatoric desfășurări a activității. Fișe de comportamentul
1’ Pregătirea materialelor Se pregătesc pentru lecție Conversația lucru Frontal ui elevilor
corespunzător Pianină
2. Activităţi Îi voi ridica în picioare pentru a face Copiii se ridică în picioare și
introductive câteva exerciții de respirație ascultă exercițiile pe care Conversația
de pregătire a (Inspirăm, expirăm), dicție, trebuie să le execute cu vocea. Explicația
vocii ex.ritmice, melodice pentru
10’ încălzirea vocală, sunete din natură:
„Ne plimbăm prin parc,
primăvara.Am văzut o frumoasă
zambilă.Ne aplecăm și o
mirosim:Hmm, ce frumos miroase.”
„Auzim niște păsărele: cip-cirip,cip- Frontal
cirip.” „Ce frumos miroase”. voi aprecia
„Avem o morișcă în mână.Pentru a o corectitudinea
mișca tragem aer în piept și suflăm Demostrația interpretării şi a
în ea. Fuuuu”. „Cip-cirip, cip-cirip.” pronunţiei
O.2 „Chiar atunci trenul pleacă din gară
. șuierând:
U-uuuuuuuu”
„Vântul suflă puternic: Vâjjjjjjjj „Fuuuuuu.”

„Muzica îmi place mult


Și s-o cânt și s-o ascult” „U-uuuuuuuu”
„Cum ne place nouă să cântăm
muzica?” „Vâjjjjjjjj”
„Aaaaa” Exercițiul
„Iii” e Demonstrația -aprecieri
e e individuale
e eeeeeeeee
„Aaaaa”
„Uuuuu” „Iii”
„Ta ta ta ta ” „Eeeeee”
„La la la la la” „Uuuuu
„Ta ta ta ta ”
„La la la la la”

3.Captarea Se va face prin recitarea a trei Copiii par destul de curioși în Observarea
atenției ghicitori: privința ghicitorilor. comportamentul
2’ Conversația Fișă cu ui elevilor
Cand o cauti e pe lac ghicitori
Toata ziua mac, mac, mac,
Si te scoala dimineata - Rața. Frontal
Cu mac-mac-ul. Cine-i?

Cine pe orice vreme,


Cu voce semeata,
Vrednic va da veste - Cocoșul.
Ca e dimineta ? Fișă de
ghicitori
Si roseste si pufneste
Prin ograda se mandreste Observarea
C-are coada evantai, -Curcanul. comportamentul
Si margele cum tu n-ai. ui elevilor
Conversația

Cu ghearele scormonesc Frontal


si râme stiu sa gasesc. - Găina
O.1 Prieten îmi e cocosu',
. Cel frumos cu pinten rosu,
Sigur sunt ca ma ghiciti,
Dar va rog nu va pripiti?
4.Anunţarea Voi comunica într-o formă
temei și a accesibilă scopul şi obiectivele. Observarea
obiectivelor „Astăzi la ora de muzică și mișcare comportamentul
1’ veți învăța cântecul „Găinușa cea Ascultă şi se mobilizează Conversația ui
moțată”. Explicația Frontal
„Va trebui să intonați corect asociind
ritmul cu mișcările corpului.”
5.Dirijarea Le voi da cântecelul la fiecare în Copiii urmăresc cu atenție
învățării timp ce îl asculta de pe versurile de pe hărtiuța dată în Conversația
15’ videoproiector. concomitent cu mine și cu
videoproiectorul. videoproie
-Cântecul are două strofe și cu ctorul
-Câte strofe are cântecul? refrenul trei
-În cântec este vorba despre o Frontal Aprecierea
-Despre ce este vorba în cântec? găină care este fericită și face verbală
ouă.Face gălăgie în toată curtea
-Cuvântul „îngâmfată” și
-Spuneți-mi dacă sunt cuvinte „înfumurată”
necunoscute de voi.
„Îngâmfată” înseamnă mândră. Explicația
„Înfumurată” înseamnă îngâmfată Exercițiul
Calculator
Voi citi prima strofă împreună cu ul
copiii si voi solicita 2-3 copii care să Copiii citesc prima strofă,
recite, apoi o vom cânta. elevii solicitati recita cu ajutor.
Interpreteaza prima strofa toți
împreună .

Haideți să trecem la refren


Vom citi refrenul și îl vom interpreta Elevii citesc interpretează Explicația
împreună vu prima strofă. refrenul împreună cu prima
O3 strofă.

Vom citi apoi și a doua strofă de 2


ori numesc diferiți elevi.După care o
interpretează. Interpretează strofa a doua.
Demonstrația

Vom interpreta strofa a doua cu


refrenul, după care tot cântecul. Exercițiul
Copiii cântă cele două strofe Aprecierea
corect. verbală
Frontal
Fișa cu
cântecelul
O.4
.

6.Obținerea -Acum să intonăm corect asociind


performanței ritmul cu mișcările corpului(bătăi Fișe de Aprecierea
10’ din palme, din picioare, pocnete din Exercițiul lucru Individual răspunsurilor
degete)
Mai întâi execut exercițiile cu toată
clasa, apoi pe rând- fete și apoi Demonstrația
băieți.

-Foarte bine, i-a să vedem, lua-ți-vă


după mine: Copiii sunt foarte atenți la Exercițiul
Cot (bat din palme), cot (bat din execuțiile pe care le fac și le
palme), dac (mă bat pe piciare), Ouă execută și ei corect.
pentru cozonac( dăm din aripi ca Cot (bat din palme), cot (bat Pe grupe
găinile). din palme), dac (mă bat pe
Vom interpreta cantecul cu mișcări piciare), Ouă pentru
de două ori. cozonac( dăm din aripi ca
-Foarte bine, bravo. găinile)
O.5
. -Cum se numește cântecul învățat Cântecul se numește „Ginușa
azi? cea moțată”. Observarea
sistematică a
Vom cânta tot cântecelul cu toții. Toți copiii interpretează elevilor
cântecul în cor.

Frontal
Exercițiul Individual
9.Încheierea Le voi mulțumi pentru activitatea lor Copiii sunt nerăbdători să Conversația Stimulente
activității la clasă și le voi împărți stimulente. primească stimulente. Aprecierea Frontal Aprecieri
1’ verbală verbale

S-ar putea să vă placă și