Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT :

PROF. ÎNV. PRIMAR:

CLASA: a III-a

DATA: 16.01. 2023

ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii

DISCIPLINA DE STUDIU: Muzică și mișcare

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Genuri muzicale

SUBIECTUL LECȚIEI: Dansuri populare -Hora

TIPUL LECŢIEI: Consolidare și sistematizare de cunoștințe

COMPETENŢE SPECIFICE:

Muzică și mișcare:

1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul
cultural, cu sesizarea unor diferenţe ;

2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a
acompaniamentului instrumental - interpretarea vocală a cântecelor, cu utilizarea percuţiei;

3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale;

COMPETENȚE SPECIFICE INTEGRATE:

Educație civică:

1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei

1.3. Explorarea grupurilor mici și a regulilor grupului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive

O1: Să intoneze corect exercițiile de încălzire și omogenizare a vocilor;

O2: Să respecte înălțimea și durata sunetelor muzicale din cântecul învățat;

O3: Să reproducă corect textul și linia melodică a cântecului învățat;

O4: Să execute corect pașii de dans, respectând coregrafia dansului.

O5: să exprime un punct de vedere personal cu privire la comportamentele identificate, valorificând


informațiile dobândite din versurile ”Unde-i unul, nu-i putere/ La nevoi și la durere/

Unde-s doi , puterea crește/ Și dușmanul nu sporește!”


b)Psiho-motorii:

O6: Să execute corect, după indicații, exercițiile de încălzire și pașii de dans popular;

O7: Să păstreze poziţia corectă a corpului, respectiv poziționarea în cadrul coregrafiei dansului;

c)Afectiv-atitudinale:

O8-Să manifeste interes pentru lecţie .

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul

Material didactic : ppt, tablă inteligentă

Forme de organizare: frontal, perechi, grupe

Forme de evaluare: orală, observare sistematică, aprecieri globale, individuale, calificative

RESURSE:

-Umane

18 elevi

-Temporale: 50 minute

- Bibliografice: - Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014,
Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare , clasele a III-a – a IV-a, Bucureşti, 2014;

- Aldea G. , Munteanu G., Didactica educației muzicale în învățământul primar", EDP-


R.A., Bucureşti, 2005

- Motora-Ionescu, Ana, Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV, Editura


Didactică și Pedagogică, București, 1978;

-Lăcrămioara Ana Pauliuc, Costin Diaconescu, Muzică și mișcare, Manual pentru clasa
a III-a, Editura CD PRESS, București, 2014;

- Site-ul www.didactic.ro
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE O CONŢINUTUL ACTIVITATE STRATEGII EVALUAR
LECŢIEI b ȘTIINȚIFIC A ELEVILOR DIDACTICE E
op
1. Se creează condiţiile Elevii se Observarea
Moment optime pentru pregătesc
organizatoric desfăşurarea lecţiei pentru
(2 min) începerea
orei.
2. Exerciții de O1 Se asigură poziția Elevii se vor Explicația Observarea
cultură vocală relaxată a corpului, așeza în Demonstrați Aprecieri
(10 min) astfel încât aparatul semicerc. a individuale,
fonator să aibă colective
capacitatea de a
emite corect sunete.
Se invită elevii să-și
pregătească vocea
pentru cântare:
1. Exerciţii prevocale
a) Exerciții de
respirație
• Oftatul - înainte de a
inspira se
O2
scoate aerul din Elevii execută
plămâni printr-un exercițiile de Exercițiul
oftat: Offf! respirație.
• Mirositul florilor-
miros floarea inspiră
nazal, expiră nazal pe
cuvintele: Ce frumos
miroase floarea!
• Zboară fulgul - elevii
îşi imaginează că au
un fulg în palmă,
pe care trebuie să îl
ridice suflându-l după
ce, în prealabil, au
inspirat pe nas.
• Stinge lumânările de
O3 pe tort! -
elevii înspiră și expiră
prelungit pe gură, ca Observarea
şi când ar sufla uşor Aprecieri
peste lumânări Demonstrați
a individuale,
Se invită elevii să se colective
Exercițiul
așeze în semicerc și să
execute exercițiile de
respirație.
b ) Exerciţii de dicţie:
„Rici, rici, măi arici,
scoate ţepele de-aici, Elevii execută
Buş-buş, cărăbuş ieşi exercițiile de
afară din culcuş.” dicție.
2. Exerciţii de cultură
vocală:
Se intonează model
sunete de înălţimi Intonează
diferite, după care la împreună cu
comanda vor intona şi învăţătorul,
elevii (pe vocale, pe exercițiile de
silabe deschise, pe cultură Explicația
silabe închise): vocală. Exercițiul
aaaaaaaaaaaaa muzical Observarea
a …….. Explicația Aprecieri
ma ma Demonstrați individuale,
ma ma ma ma a colective
maaaaaaa Exercițiu Observarea
ta ta
ta ta ta ta taaaaaaaaa
A, a, a, acum e
toamnă, da!
E, e, e, plăcută vreme
e!
I, i, i, veniți copii la vii!
O, o, o, se duc cocorii -
O5
n stol!
U, u, u, a venit și
frigul!
ma...me...mi...mo...m
u
2. Exerciții de încălzire
pentru dans
Se execută model Elevii, așezați
câteva exerciții de în semicerc,
încălzire a execută
mușchilor. pașii de
încălzire
3.Captarea Se prezintă Elevii răspund Conversația Observarea
atenţiei ghicitoarea: la ghicitoare:
(5 min) ”Fete mândre, bravi hora
feciori
Sunt uniți în voie
bună,
De mâini ori de
subțiori,
Și azi, moda-i cea
străbună.”
(hora)
4.Anunţarea O2 Se anunță elevii că Elevii se Observarea
O3
temei şi a astăzi, la ora de așează în cerc Aprecieri
obiectivelor muzică și mișcare, și verbale
(5 min.) vom arăta că suntem intonează
români adevărați și că strofele
prețuim folclorul indicate din
românesc , prin ,,Hora Unirii”.
cântece și dansuri
populare.

5. O2 Se face o scurtă Fetele și Exercițiul Observarea


O3
Sistematizare O5 prezentare în power băieții se
a și O6 point despre horă așează în cerc
consolidarea Se propune elevilor executând
priceperilor și intonarea a 2 pasul de horă
deprinderilor strofe din ,,Hora (4 în față, 4 în
( 16 min) Unirii” . spate, 4
,,Hai să dăm mână cu la stânga, 4 la
mână dreapta)
Cei cu inima română
Să-nvârtim hora frăției
Pe pământul
României!
....................................
..
Unde-i unul, nu-i
putere
La nevoi și la durere
Unde-s doi, puterea
crește
Și dușmanul nu
sporește!”
Se propune elevilor să Elevii explică
explice ce înțeleg ei ce înțeleg ei conversația
din versurile celei de-a din versurile
doua strofe a strofei a doua
cântecului ” Hora
Unirii”
Se prezintă o suită de
jocuri populare, care
începe cu
interpretarea
cântecului ,,Alunelu,
alunelu, hai la
joc”,apoi ” Trageți
hora ,măi flăcăi” și
”Ana Lugojana”
6. Obţinerea Se propune elevilor Fetele Exercițiul Observarea
performanţei interpretarea formează un
și asigurarea cântecelor grup și
feed-back- ,,Alunelu, alunelu, hai băieții un alt
ului la joc”, grup. Băieții
( 10 min) în varianta vor
unui ,,dialog” muzical. cânta primul
Lecția se încheie cu vers,
cântecul ,,Hora unirii”. iar fetele vor
interpreta al
doilea vers si
tot asa.
Elevii se
așează din
nou în
semicerc,
cântând și
dansând pe
pasul de horă
învățat.
7. Încheierea Se fac aprecieri şi Elevii sunt Conversaţia Aprecieri
și evaluarea recomandări atenți verbale
activităţii privind activitatea de Acordare
(2 min) la ora de muzică și de
mișcare, referitoare la calificative
modul în care au
lucrat.

S-ar putea să vă placă și