Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Muzică şi mişcare

Profesor învăţământ primar:


Grigore Mariana Daniela

Clasa I

21.03.2022
DATA: 21-03-2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnazială ,,Dr. Mioara Mincu” Conțești
CLASA: I
ÎNVĂŢĂTOR: Grigore Mariana Daniela
ARIA CURRICULARĂ: Arte si tehnologii
OBIECTUL: Muzică şi mişcare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Poveștile, daruri ale Planetei Albastre
SUBIECTUL: Sunete din mediul înconjurător
Cântecul ,, Fluturașul meu”
TIPUL LECŢIEI: formare a priceperilor și deprinderilor
FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrată
SCOPUL: Formarea priceperii și deprinderii de a cânta un cântec, individual, în grup, în perechi,
asociind mișcarea sugerată de text și ritm
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Receptarea unor sunete din mediul înconjurător şi din natură, cu durate, intensităţi şi viteză de
succesiune contrastante
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
1.1.1-.să recunoască obiectele, ființele, fenomenele naturii care emit sunetele audiate; (obiectivul se
consideră realizat dacă elevii recunosc cel puţin două obiecte, ființe).
1.1.2– să reproducă sunete emise de diverse ființe, fenomene ale naturii, obiecte; (obiectivul se
consideră realizat dacă elevii reproduc cel puțin trei sunete).
2.2.1. – să interpreteze în colectiv, în perechi şi individual cântecul ,, Fluturașul meu”(obiectivul se
consideră realizat dacă toţi elevii interpretează cântecul în colectiv);
2.2.2. – să interpreteze cântecul ,,Fluturașul meu”, executând mişcări sugerate de text; (obiectivul se
consideră realizat dacă toţi elevii interpretează cântecul şi imită mişcări sugerate de text).

STRATEGIA DIDACTICĂ :
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul, demonstrația, elemente de joc.
Mijloace de învăţământ: videoproiector, laptop, aripi de fluture din carton, filmulețe, aplicația
wordwall
Modalităţi de organizare a colectivului: individual, în perechi, frontal.
EVALUARE: aprecieri verbale, observare sistematică
RESURSE:
- umane: 19 elevi;
- temporale: 40 min
- locul de desfășurare: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE:
 Ministerul Educației Naționale – Programa şcolară pentru disciplina Muzică şi mişcare, clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3418/ 19.03.2013;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Eşalonarea conţinutului Strategia didactică
Momentele lecţiei Ob. Evaluare
op.
Activitatea învăţătoarei Metode şi Forme de Mijloace de
procedee organizare învăţământ
1.Moment  Organizez colectivul de elevi, pregătesc materialele necesare, asigur
organizatoric (1’) climatul favorabil învăţării.
-conversaţia frontal

2.Activitate/discuție  Prezint elevilor un filmuleţ în care se prezintă etapele de dezvoltare - audiţia frontal Videopriector Aprecieri
introductivă (7’) ale unui fluture. muzicală Laptop verbale
-conversatia
Se discută pe baza filmulețului.
-observaţia
 Solicit elevilor să-și imagineze că sunt omizi care dorm în coconul
-exercitiul
1.1.1 lor.
 Propun elevilor un exercițiu-joc prin care se redă sunetul
specific anumitor obiecte, ființe, fenomene ale naturii şi elevii sunt
încurajaţi să asculte cu atenţie.
 Solicit elevilor să precizeze ce aud și să identifice ce obiecte,
ființe, fenomene ale naturii produc aceste sunete.

3.Anunţarea temei şi a  Anunţ tema şi subiectul lecţiei. - conversatia -frontal


obiectivelor (1’)  Prezint obiectivele lecţiei pe înţelesul elevilor:
vor recunoaste și vor reproduce sunete din mediul înconjurător şi vor învăţa
cântecul ,,Fluturașul meu”.
4. Prezentarea optimă  Pentru a cânta cât mai corect solicit elevilor să adopte o poziţie -observatia
a conţinutului -conversaţia -frontal Aprecieri
și dirijarea învățării corectă: spatele drept, rezemat de scaun, cu mâinile pe genunchi. verbale
(20’)  Ȋmpreună cu copiii vom face câteva exerciţii de respiraţie (mirositul frontale şi
-exerciţiul
florilor, suflatul în puful de la păpădie, umflatul baloanelor). individuale
 Pentru încălzirea vocii, propun elevilor să-și imagineze că sunt
Aprecieri
fluturașii dintr-o poiană și să imite sunetele produse de diferite animale
1.2.1 verbale
(imităm cântecul păsărelelor, cântecul pupezei, al cucului, al ursului, etc).
-frontal laptop
frontale şi
 Prezint elevilor, la videoproiector, cântecul ,,Fluturașul meu”. Solicit -exerciţiul videoproiector
individuale
acestora să răspundă la întrebări referitoare la imaginile vizualizate, la
versurile audiate.
 Interpretez demonstrativ cântecul.
-demonstraţia
 Ȋmpreună cu copiii se recită, pe rand, fiecare strofă şi refrenul -frontal
cântecului pentru a învăţa versurile.
 Se cântă, pe rând, fiecare strofă şi refrenul cântecului pentru a învăţa
2.2.1
linia melodică.
 Solicit elevilor să interpreteze cântecul, imitând mișcările pe care le - conversaţia laptop
videoproiector
execute fluturașul din cântec.
-exerciţiul

2.1.2
5. Fixarea 2.1.2  Copiii interpretează cântecul ,,Fluturașul meu,, și execută mișcări -conversaţia -frontal Observare
cunoştinţelor (10’) -explicația -în grup Aplicația
sugerate de text. sistematică
-jocul - în perechi wordwall
2.1.1  Solicit elevilor să cânte în grup, în perechi, individual. -individual https://
wordwall.net/
 Propun elevilor jocul: ,, Învârte roata și fă ca…,,. Elevii trebuie să
ro/resource/
1.1.2 învârtă roata și să producă sunetul emis de animalul,fenomenul naturii, 10149866
obiectul identificat.
7. Aprecieri şi  Prezint elevilor concluziile personale şi îi evidenţiez pe aceia care au
recomandări (1’) participat activ la lecţie. conversaţia Aprecieri
verbale
Observare sistematică
Listă de verificare (da, nu):

2.1.2
1.1.1 Identifică Interpretează
sunete emise de 1.1.2 Reproduce 2.1.1 Interpretează
cântecul,
obiecte, ființe, sunete emise de în colectiv, în
executând
fenomene ale obiecte, ființe, grup, în perechi și
naturii cunoscute mișcări
fenomene ale individual cântecul
sugerate de
naturii cunoscute text

Nr. Da Nu
Da Da Nu Da Nu
crt. Numele elevului Nu

1. Anghel Alin

2. Bobea Daria

3. Coman Adrian

4. Coman Daria

5. Costea Lidia

6. Costache Ionuț

7. Denciu David

8. Guman Mihăiță

9. Mitică Ioana

10. Neagu Tudycarl

11. Negoiță Rareș

12. Panainte Cristi

13. Simionov Rebeca

14. Spiridon Florin

15. Stana Maya

16. Ștefan Maria

17. Udilă Raul

18. Vasile Andrei

1 Cioacă Adrian
9.

S-ar putea să vă placă și