Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Educatoare: Dumitrascu Tania


Profesor coordonator: Gurlui Ileana
Profesor metodist: Budica Ioana
Propunatoare: Busega Ana Maria Georgiana
Grupa: mijlocie
Categoria de activitate:Educatie muzicala
Tema: -"Ploaia"
- „Misca vantul frunzele”
Tipul de activitate:
- de repetare
- de invatare
Forma de realizare:
- cantec
- joc muzical
Scopul activitatii:
Formarea tinutei si a respiratiei corespunzatoare obtinerii unei emisii vocale curate; formarea deprinderii de a
canta expresiv si de a sesiza si executa sunete cu durata si inaltimi diferite; educarea capacitatii copiilor de a
asculta si de a interpreta piese muzicale simple.
Obiective operationale:
La sfarsitul activitatii didactice toti copiii trebuie:
a)cognitive:
- sa interpreteze corect melodia respectand durata , inaltimea si intensitatea sunetelor;
- sa stie despre ce este vorba in cantec, sa perceapa usor versurile cantecului;

1
- sa consolideze cantecul „Ploaia”;
- sa invete corect jocul muzical: „Misca vantul frunzele”.
b)afective:
- sa participe cu interes la activitate.
c)psiho-motorii:
- sa execute corect miscarile jocului muzical.
Metode si procedee: surpriza, auditia, conversatia, demonstratia, exercitiul,
explicatia.
Material didactic: planse cu imagini reprezentand actiunile jocului muzical.
Forme de organizare: frontal si individual
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 20-25minute

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Evaluare (instrumente si


Evenimentul Strategii didactice
Crt. Continutul stiintific indicatori)
didactic
I. Captarea Copii, eu am venit astazi cu ursuletul Martinel care a Surpriza
atentiei auzit ca voi sunteti copii ascultatori si stiti canta
frumos. A vrut si el sa va cunoasca si sa cante
impreuna cu voi.
Conversatia
II. Reactualizarea Priviti cu atentie ursuletul. Conversatia
cunostintelor - Ce are el in mana?
- De ce credeti voi ca si-a luat umbrela?
Deci ursuletul se teme de ploaie . Voi stiti cum se

2
aude cand ploua?
Ati invatat si voi un cantec despre ploaie pe care
vreau sa-l cantam ursuletului.
Dar mai intai haideti sa ne incalzim vocile pentru a
canta frumos.
Suflam un fulg din palma (inspiram profund),
expiram (suflam fulgul). Exercitiul
- Cum canta trompeta?
Am sa vi-l cant eu mai intai pentru a vi-l reaminti.
Se canta apoi cantecul cu toti copiii si pe grupe.
Le arat o plansa cu un copac in bataia vantului.
- Ce vedeti voi aici?
- Cum este el?
Auditia

Conversatia

III. Anuntarea Copii,astazi la activitatea de educatie muzicala vom Conversatia


temei si invata un joc care se numeste „Misca vantul
enuntarea frunzele”.
obiectivelor
IV. Dirijarea Se expune continutul jocului muzical, apoi se executa Auditia
procesului de cantecul de doua – trei ori
invatare
Nr. Evaluare (instrumente si
Evenimentul Strategii didactice
Crt. Continutul stiintific indicatori)
didactic
avandu-se in vedere o executie clara, corecta, Demonstratia

3
nuantata.
Se canta jocul muzical aratand imaginile.
Cant prima stofa si execut miscarile specifice. O repet
cu copiii.
Cant a II – a strofa si o repet si cu copiii.
Cant I si a II-a strofa (tot cantecul)si il repet cu copiii. Exercitiul

Ii asez in picioare in semicerc. Exercitiul


V Evaluarea Vor canta pe grupe (fete, baieti) cate o strofa si apoi
individual.
Incheierea Apreciez verbal modul in care au participat la Explicatia
VI
activitatii activitate si le ofer recompense.

S-ar putea să vă placă și